Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Sunt dependent de iute

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
826 replies to this topic

#145
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Bai da…Tabasco Sccorpion…e bomba. Am un bun amic indian care pentru el mancatea picanta si super picanta e in fiecsre zi. Pana simel a recunoscut ca e mai mult decat picant, il,taie transpiratiile si se inroseste tot de la el.

P.s. am mancat mancare facuta de maica sa, indianca de 70 de ani, gatit traditional indian…Doamne , e divina mancarea indiana pregatita cum trebuie…picantul e picant dar nu deranjant, o savoare de nedescris…nu stiu ce mirodenii foloseste dar e dementiala.

Edited by cuculea, 18 November 2021 - 22:24.


#146
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Am primit saptamana aceasta 3 ardei Carolina Reaper. Am inceput unul si nu am reusit sa-l termin de luni pana azi...Ardeiul asta doare nu ustura.

#147
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,615
  • Înscris: 10.08.2009
Am luat acum cateva luni un sos iute de la lidl, se numeste Bring the Pain.
Aromat si iute cat sa-ti amorteasca f putin buzele si limba.
pret practic gratis, 5-6 lei.

#148
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
Am pus la murat niste habanero rosu, doar in saramura, adica 30 de g de sare la 1l de apa, sunt curios ce iasa.  30g de sare/1 l de ap e reteta standard pt fermentat legumele.


#149
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Din resturi:

Attached Files



#150
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Bonus:

Attached Files



#151
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Poa` sa vina apocalipsa ca esti asigurat :)))

#152
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
@puferiu la tine e direct à arma de distrugere in masa, bomba nucleara, arsenal MAD. Cum ai de gind sa le prepari ?
Si o intrebare de 1 000 000 de puncte, de ce ne place sa  mincam asa iute ? Ce ne mina in lupta ?

#153
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Spoiler, ce e mai bun, abia urmeaza. Am planuri marete intr-un viitor apropiat. O sa vedeti la momentul oportun.

#154
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 03.08.2004
Inhalatii cu carollna reaper?

#155
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

 petit_christian, on 19 ianuarie 2022 - 17:59, said:

Si o intrebare de 1 000 000 de puncte, de ce ne place sa  mincam asa iute ? Ce ne mina in lupta ?
Cred ca e senzatia aia de durere-placere. La inceputurile mele intrale iutimii, simteam o caldura care venea dinspre stomac si se imprastia in tot corpul. Acum, din ce in ce mai rar am senzatia asta.

Astazi, de exemplu, am mancat niste sarmale umplute cu orez, ciuperci si morcovi la care am adaugat ardei iute in otet. Ardeii erau mici si subtiri, verzi, dar nu aia clasici, de la noi. Pusi de parintii mei din seminte asemanatoare celor de mai sus. Ma ustura limba de a trebuit sa beau un kil de kefir. Dar nici urma de senzatia de care ziceam mai devreme.

 destrug, on 19 ianuarie 2022 - 19:00, said:

Inhalatii cu carollna reaper?
Da, pisat marunt si tras pe nas, apoi sunat la 112. Cine apuca.

- Domnule, dar de ce e o urgenta? Aveti covid?
- Nu, doamna, ma ustura plamanii si creierii.

#156
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 03.08.2004
Glumeam, stiu cum e. Si eu am microbul asta.

#157
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
Cit e de iute Tabasco Habanero si aproape l am terminat, m am invatat cu el. As mai lua, dar e nejustificat de scump
Am gasit insa pe amazon, 12 sticle la 36€,cam mare cantitatea.

Intre timp, nu m am putut abtine si am luat un Tabasco Sriracha, pe care il gasec mai bun decit Tabasco Garlic.
Si daca tot e sa te ia bîzdîcul am mai comandat un Tabasco Roasted Peper si un Buffalo-acesta fiind facut din ardei iute de Cayenne.
Tabasco Sweet&Chily l am lasat deoparte deocamdata.
Problema ca fara iute nu are gust mincarea, ca mai am de moft boia de Piment d'Espelette, un soi de ardei iute cultivat tara bascilor franceza. Scump si asta cam 150€/kg, se vinde la 30-40 g sau o veni in 8-9€, dar noroc ca nu s consuma mult, dar bun.
Asta e, viciul costa��

Acum am asa Jalapeno, Chipotle, Clasic, Habanero, Sriracha, Scorpion, Roasted si Buffalo pe vine. Scorpionul il las la urma dar ma bag si in el.

https://www.amazon.f...,aps,182&sr=8-4
https://www.amazon.f...2dDbGljaz10cnVl
https://www.amazon.f...aps,131&sr=8-11


#158
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
Am pus niste habanero la murat in saramura, au cam tras aer, au facut floare, unii i am aruncat. Dar au fermentat. Asa ca ce a ramas i am tocat in blender, am pus otet la o un volum de 1,5 si astept sa vad ce iasa. N am stirplate ca chilichump asa ca ii las la macérât o saptamina. De aratat arata bine. Data viit ii fermentez anaerob numai cu sare.
Oricum am sos iute pt un an. Sosurile tip tabasco rulz.

Attached Files



#159
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Poti sa incerci sa-i adaugi niste guma xantan, daca o sa ti se para la sfarsit prea subtire sosul, tot pe modelul chillichump.

#160
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
Vad la sfirsit, xantan sau guma arabica.

Tabasco nu pune agent de ingrosare in sosul clasic.

#161
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
La gust aproape ca Tabasco original, chit ca eu l am facut din habanero, pt ca am fermentat ardeii in saramura si parte din iuteala s a dus in apa. O sa mai fac dupa ce termin ce am acum. Si-am. Aproape toata gama.

Attached Files



#162
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Asa, experimenteaza pana gasesti ce e doar pe gustul tau.

Cand eram la inceputurile mele intr-ale iutelii, Tabasco mi se parea tatal lor. Ma rog, chestie de gusturi. Intr-o zi am dat peste un sos de-ale lor cu aroma de fum. Imi placea asa de mult incat nici n-am mai apucat sa il pun pe ceva. Stateam cu el pe lada si mai luam o gura seara, inainte de culcare. Atunci am inteles prin ce trec alcoolicii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate