Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Sunt dependent de iute

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
826 replies to this topic

#181
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Cauta bine pe net reteta exacta. Poate ti-a scapat tie ceva.

#182
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,032
  • Înscris: 31.07.2007
Era un documentar la un moment dat cu fabricarea Tabasco, ala avea cel putin o etapa de fermentare in butoaie de lemn, procesu' de la A la Z era destul de laborios.

#183
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Da, am vazut si eu documentarul acela. 100% nu ai cum sa imiti gustul original. E ca la carnea de pui de la KFC: reteta a "scapat" pe internet, dar ceea ce faci acasa nu e fix la fel cu ce mananci la restaurant.

De fapt sunt (cel putin) doua filmulete in care arata cum se face sosul Tabasco. Recent, am vazut pe Youtube un filmulet mai scurt decat cel pe care il vazusem initial la tv. Si se sareau niste pasi.

#184
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,836
  • Înscris: 15.08.2014
Nu e vb de gust ca nu ma intereseaza o copie 100%,dar e vb de textura.cel din dreapta e al meu. Ingrédiente tabasco 19 %ardei fermentat, ôtét, sare curios cul sta légat. Pe al meu il agit inainte folosinta si aia e. E doar o curiozitate si nici aia care rac filme pe YT despre sosurile iuti n au gasit raspunsul.

Sosul meu

Attached Files


Edited by petit_christian, 09 May 2022 - 18:27.


#185
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Trebuie sa fie vreun soi de "dracie" chimica ce tine produsul amestecat ca la cola sau fanta.

#186
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Asta micu', de vrea sos tabasco, uite ce zic eu. Fa experimente cat mai multe. Pui un pic din aia, mai mult din ailalta. Apoi, invers. Cum crezi ca am facut eu Puferiute? Experimentand, bineinteles. Si inca nu am ajuns la un produs final. Am trei kilograme de condimente, 20 de borcane goale, patru retete si idei, fara numar. Deci continua sa combini cat mai multe ingrediente pana iti iese un sos pe gustul tau. Testeaza, experimenteaza si reinventeaza.

#187
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 petit_christian, on 09 mai 2022 - 18:29, said:

Nu e vb de gust ca nu ma intereseaza o copie 100%,dar e vb de textura.cel din dreapta e al meu. Ingrédiente tabasco 19 %ardei fermentat, ôtét, sare curios cul sta légat. Pe al meu il agit inainte folosinta si aia e. E doar o curiozitate si nici aia care rac filme pe YT despre sosurile iuti n au gasit raspunsul.

Sosul meu
Si cum ti s-a parut? Mai faci alta data sos acasa?

#188
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,270
  • Înscris: 05.06.2002
La tabasco cred ca ar merge “augumentat” cu foarte putin zahar (sirop de zahar) sa-i taie putin din gustul acru.

Cu astea ma distrez eu acu. :)

Attached File  C4235FAA-CB13-4A5C-A18B-CD24116E1469.jpeg   220.38K   30 downloads

Edited by Fane, 10 May 2022 - 00:41.


#189
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,270
  • Înscris: 05.06.2002
Am cumparat trei tuburi de siracha tabasco si nu erau aproape deloc iuti. Asa ca le-am desfacut pe tote, le-am turnat in blender, am pus vreo trei fulgi de carolina reaper  si le-am adus la cifra octanica specificata apoi am reumplut sticlele.

#190
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

 Fane, on 10 mai 2022 - 00:39, said:

Cu astea ma distrez eu acu. Posted Image
Ala din dreapta e delicios. Nici n-am apucat sa il pun pe mancare. Il pusesem pe lada, la capul patului, si mai luam o gura din cand in cand.

#191
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,836
  • Înscris: 15.08.2014

 MembruAnonim, on 09 mai 2022 - 19:40, said:


Si cum ti s-a parut? Mai faci alta data sos acasa?
Imi place, desi e facut din habanero seamana la gust cu Tabasco Original, care e din soiul.... tabasco.
Da, o sa mai fac.
@Puferiu pai ce nu pot sa l amestec prin agitare manuala ?
@Fane  Iute e Tabasco Clasic, Habanero si Scorpion. Restul sunt asa pt entry level. Pt cine vrea ceva usturoi at este si Tabasco Garlic.
Eu in mom am sosul facut de mine, 1 sticla de Scorpion, de Sriracha si Tabasco Original. Roasted si Chipotle pt dna.
Plm, is fiert pe sosurile astea fermentate, si nu numai, imi plac multe chestii fermentate. Si ardeiul iute il prefer murat
Tre sa incerc si o dulceata de ardei iute si un Erosz Pista. Primul sos Tabasco l am gustat in.... 1998. Dar de mic am mincat iute

#192
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

 petit_christian, on 10 mai 2022 - 06:31, said:

Tre sa incerc si un Erosz Pista.
Erosz pista mancam destul de des acum vreo 8-9 ani. E iutisor dar e foarte sarat, cel putin pentru gustul meu.

De cand am trecut pe sosuri fermentate facute acasa nu am mai mancat pista, asa ca sunt chiar curios daca au mai scos din sare.

#193
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 04.04.2003
Pista e in continuare sarat, fie el Eros sau Haragos (cel mai iute).

#194
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,270
  • Înscris: 05.06.2002
Attached File  C122EA6E-DD42-4CBA-B840-6FD41D7255BE.jpeg   321.73K   33 downloads

#195
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
Va recomand produsele acestul baiat. Sunt 100% naturale. Nu toate sunt iuti, sunt pentru toate gusturile

https://www.dipitsauce.com/

#196
Drumroll

Drumroll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 16.07.2021
A aparut la mega image tabasco importat din germania, scrie in germana pe eticheta, iar pe cutie scrie cu rosu mare CLASSIC. Mi se pare ceva mai putin iute decat cel obisnuit, desi ei ar pretinde ca e aceeasi reteta. De asemenea sosul pare un pic mai deschis la culoare. A mai incerccat careva cel nemtesc, cum vi se pare? Am vazut si aici o discutie: https://www.reddit.c...y_is_not_spicy/

#197
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,836
  • Înscris: 15.08.2014
Am primit Tabasco Rico Salsa fabricant de Salicsa in America Centrala. E adusa direct din Costa Rico. E iute, mai sarata, alta texura si culoare(mai are un soi de ardei iute in compozitie) fata de tabasco de mchileny. Poate o sa mai cumpar daca imi convine pretul.
Asta e https://www.google.c...=Q0rRabW3i3it7M

#198
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,650
  • Înscris: 10.08.2009

 byteworks, on 10 mai 2022 - 07:57, said:

Pista e in continuare sarat, fie el Eros sau Haragos (cel mai iute).
Dap, m-am ars de 2 ori.
Si pasta de ardei  idulce  e bocna.
Daca e nevoie o reglez la final dar nu mai pun sare de loc in gulas.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate