Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Cel mai vechi oras din tara

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#19
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 17.04.2015

View PostHunor_66, on 23 mai 2019 - 22:19, said:

Alba Iulia are prima biserica construita in Transilvania la 950 AD.
Banuiesc ca orasul este anterior datat.
"Izvoarele istorice indică existenţa pe teritoriul oraşului de azi a unor aşezări preistorice din mileniul V î.Hr. (în partea de nord a fost descoperită o aşezare neolitică locuită de triburi de păstori şi agricultori, iar în alte puncte ale oraşului au fost scoase la iveală obiecte din epoca bronzului). Primii care au construit aici o aşezare de tip urban au fost dacii, care au pus bazele Apoulonului. După cucerirea romană a Daciei, Apoulonul a fost transformat în castru roman, numit Apulum. Pe locul castrului a fost construită, ulterior, cetatea medievală Bălgrad." (historia.ro)

Alte orase actuale cu istoric vechi:
-Drobeta-Turnu Severin. wiki: În anul 126 d.C, sub stăpânirea Împăratului Adrian (117-138 d.C), Castrul Drobetei (14.000 de locuitori, este ridicat la rangul de Municipiu. Ca asezare este inca mult mai vechi, in urma cercetarilor arheologice, descoperindu-se diverse, urme de mii de ani.
-Baile Herculane (wiki zice ca in 102dH Traian o facut acolo statiune balneara, atestare documentara in 153)

#20
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Drobeta. Exista in 101-102 cand s-a construit podul lui Apolodor din Damasc peste Dunare, pe unde au patruns romanii inDacia.

#21
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,772
  • Înscris: 01.10.2002

View Postcspot, on 23 mai 2019 - 23:01, said:

Discutia era despre orase, nu despre cladiri.
Asa dupa cum vezi, au existat orase pe teritoriul Romaniei inainte de invazia maghiarilor si Constanta e unul dintre ele.
Catedrala e in centrul Albei Iulia, unde a fost si la momentul construirii, dovedind o locuire neintrerupta a orasului de peste 1.000 de ani pana in zilele noastre. Constanta nu are o atat de lunga atestare documentara. Inainte exista orasul Tomis in zona, dar acesta a fost distrus in timpul invaziilor si nu exista inregistrari ale unei locuiri neintrerupte.

Aici trebuie facuta deosebirea intre cel mai vechi care a existat, sau cel mai vechi dintre orasele din zilele noastre.

Edited by Wotan, 24 May 2019 - 07:44.


#22
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
De cautat prin actuala Dobrogea si prin muntii Transilvaniei.  De vazut unde au poposit stabil greci- romanii. Si oricum am intampinat calareti cu cusma si atat cu celebrul:no  draga....(nodragi/nadragi-- ceva sa acopere rusinea).  Curvastareala mai mare ca in Moldova numai in restul provinciilor romane am auzit/citit.Aka,va batut ploile istoriei.
  Cam prin zona asta a fost rezistenta. Ps.E o vorba,:Moldoveanul doarme,DAR nu-l trezi! SANT OFFTOP MAXIM,DA ASTA E!

#23
DragosAm

DragosAm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.02.2019
În arealul oraşului au mai fost descoperite două tezaure monetare de argint. Unul cuprinde 2.000 de tetradrahme macedonene şi altul denari romani. S-a descoperit un depozit alcătuit din 24 de verigi din aur şi 130 de obiecte fragmentare din bronz (brăţări, fibule) datând din Hallstatt (1200-430/300 î. Hr.)


Cugir - Alba

sau Tărtăria - 5300 î. Hr.

Tăblițele, care au fost datate în jurul anului 5.300 î.Hr., de cercetătorul german Harald Haarmann, [3] au simboluri similare culturii Vinča, fiind subiectul a numeroase și controversate polemici printre arheologii de pretutindeni, întrucât (în opinia unora) tăblițele ar prezenta cea mai veche formă de scriere din lume.

#24
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 16.04.2007
Discutia aceasta nu ar trebui mutata pe sectiunea " Istoria românilor " ?

#25
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostHunor_66, on 23 mai 2019 - 22:19, said:

Gyulafehérvar (Alba Iulia)
Suntem forum românesc nu ne interesează denumirile ungurești.
Și nici nu-i frumos ce faci.

Eu nu zic la Budapesta voastră
"Pestă la budă"

Edited by waterman, 24 May 2019 - 11:24.


#26
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,054
  • Înscris: 07.11.2006

View Postwaterman, on 24 mai 2019 - 11:24, said:

Suntem forum românesc nu ne interesează denumirile ungurești.
Și nici nu-i frumos ce faci.

Eu nu zic la Budapesta voastră
"Pestă la budă"

Mama,da' ce sensibilos te facusi.

#27
Cinevadragsiiubit

Cinevadragsiiubit

    PLOIEȘTI CITY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 18.01.2019

View Postwagmich, on 24 mai 2019 - 00:50, said:

Drobeta. Exista in 101-102 cand s-a construit podul lui Apolodor din Damasc peste Dunare, pe unde au patruns romanii inDacia.


DA, dar un pod NU tine loc de atestare :P

#28
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postwaterman, on 24 mai 2019 - 11:24, said:

Suntem forum românesc nu ne interesează denumirile ungurești.
Este denumirea istorica oficiala a orasului, pentru mai mult de 1000 (o mie) de ani.

#29
Cinevadragsiiubit

Cinevadragsiiubit

    PLOIEȘTI CITY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 18.01.2019
Lasati polemicile bre !

#30
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,772
  • Înscris: 01.10.2002

View PostHunor_66, on 24 mai 2019 - 18:28, said:

Este denumirea istorica oficiala a orasului, pentru mai mult de 1000 (o mie) de ani.
Cam toate orasele din Transilvania au de sute de ani denumire romana plus maghiara plus germana. E specificul local. E greu de inteles pentru imigrantii care se stabilesc la noi...

#31
Cinevadragsiiubit

Cinevadragsiiubit

    PLOIEȘTI CITY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 18.01.2019

View PostWotan, on 25 mai 2019 - 00:54, said:

Cam toate orasele din Transilvania au de sute de ani denumire romana plus maghiara plus germana. E specificul local. E greu de inteles pentru imigrantii care se stabilesc la noi...
Urmeaza rromanes :D

#32
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Prieteni denumirea oficială e Alba Iulia.
Nu Gyulafehérvar.

Așa îi zici tu acasă când zici la neamuri.

Aia o fo' gest de bun simț că s-o scris pe tăblițele ălea și-n ungurește.

Nu văd rostul sau necesitatea să zici aici Gyulafehérvar că suntem români pe forum românesc.
Și eu sunt jumătate ardelean și mi-e drag de asta.

Eu respect toți oamenii, indiferent de rasă culoare naționalitate, mi-e drag să am prieteni de tot felul, dar mi se pare uneori puțin deranjant ce faceți cu chestiile ăstea gen Gyulafehérvar.
Părerea mea proprie și personală nu neapărat corectă e că dacă nu te simți român poți merge liniștit dincolo de graniță.

View PostWotan, on 25 mai 2019 - 00:54, said:

Cam toate orasele din Transilvania au de sute de ani denumire romana plus maghiara plus germana. E specificul local. E greu de inteles pentru imigrantii care se stabilesc la noi...
Care imigrant prietene ? Cine s-a stabilit la voi ?
Una e că sașii zic Hermannstadt la Sibiu, alta e DENUMIREA OFICIALĂ a orașului.
La fel și cu Gyulafehérvar. La tine-n buletin la adresă scrie Gyulafehérvar sau Alba Iulia ?

Apăi dară dacă ești român și te-ai luat de mine tot român că i-am zis la ungur că-i suficient să zică Alba Iulia nu trăbă să ne zîcă și-n ungurește e clar de ce vă calcă ungurii pe cap șogore.

Am o țîră de impresie că matale ești sas. Și de-aia ți s-o părut ție că io-s venetic în Ardeal sau cum suav zici matale Siebenbürgen, și m-ai făcut pe mine imigrant că m-am contrazis cu colegul declarat ungur.

Zi-mi dacă-i pe-așa să te-ntreb ceva.

Edited by waterman, 25 May 2019 - 18:24.


#33
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,682
  • Înscris: 15.06.2007

View Postiri_rim, on 23 mai 2019 - 20:59, said:

Histria
adica vechea denumire a ceea ce astazi este un satuc, Istria, iar acolo sunt niste ruine amarate..

Eu cand ma gandesc la un oras vechi, nu-mi vine in minte un sit arheologic. Ma gandesc la o asezare omeneasca locuita continuu. Gen Damasc, Ierusalim, chestii d'astea de mii de ani.

View Postwaterman, on 25 mai 2019 - 18:19, said:


Părerea mea proprie și personală nu neapărat corectă e că dacă nu te simți romĂąn poți merge liniștit dincolo de graniță.



deci cei 3-4 milioane de ce or fi fost ei, nu s-au simtit romani.. si au plecat sa spele  babe in dos prin vest.

#34
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Amice drag, eu mă refeream la cei ce au buletin românesc dar insistă că la Alba Iulia tre să-i zicem musai și Gyulafehérvar.

Nu la nevoiașii care au plecat pentru un trai mai bun.

#35
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,682
  • Înscris: 15.06.2007

View Postpasilla, on 23 mai 2019 - 21:07, said:

Sarmizegetusa Regia
ala e sat.. si niste pietre imprastiate.
Hai sa vedem orase functionale, locuite si azi. Cand au fost intemeiate principalele orase din tara.  
Cred ca Mangalia si Constanta sunt cele mai vechi, chiar daca au avut alte denumiri in trecut. Oare la Tr. Severin, Herculane, a fost activitate continua inca de pe vremea romanilor?

#36
Cinevadragsiiubit

Cinevadragsiiubit

    PLOIEȘTI CITY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 18.01.2019

View Posttfmercedez, on 25 mai 2019 - 18:30, said:

ala e sat.. si niste pietre imprastiate.
Hai sa vedem orase functionale, locuite si azi. Cand au fost intemeiate principalele orase din tara.  
Cred ca Mangalia si Constanta sunt cele mai vechi, chiar daca au avut alte denumiri in trecut. Oare la Tr. Severin, Herculane, a fost activitate continua inca de pe vremea romanilor?


Aia zic si eu :P

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate