Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Donare sange (decontare cheltuieli transport)

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Vezi ca am avut dreptate legat de donarea de sperma. Tu nu pricepi ce citesti. Se numeste analfabetism functional. La Craiova e vorba de o hotarare a consiliului local. Nici inncealalta hotarare nu zice ca ti se deconteaza drumul pana unde vrei tu sa mergi sa donezi, e vorba de decontul celor de la sate, unde nu exista centre de recoltare, pana in resedinta de judet, unde trebuie sa mearga oamenii sa doneze, cei din localitate primesc un abonament. La tine nu e cazul, ai centru la tine in localitate, nu trebuie sa faci 200km pt a dona. Restul privilegiilor sunt pt cei ce doneaza regulat, nu ocazional. Pe vremuri se plateau sume mai mari celor cu grupe rare, care donau frecvent, acum nu mai stiu.

#38
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007

 Talkabout, on 20 mai 2019 - 12:52, said:


Sunt de acord, e vorba de principiu. Sa se respecte ceea ce exista scris negru pe alb.
Daca-i cu scop umanitar (si este!), sa nu mai ia lumea niciun beneficiu, inclusiv tu cand mergi sa donezi, lasa bonurile de masa acolo (cat timp se mai dau si alea)
Problema e când ajungi în spital și ai nevoie de transfuzie, dacă mai gândești asa.

#39
bambilic

bambilic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 20.05.2019

 waterman, on 20 mai 2019 - 13:08, said:

Nu e nici un semn. E o rezolvare temporară a unei probleme medicale ce ține de cardiologie.

esti medic, ce specializare ai?

#40
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006

 rumegus, on 20 mai 2019 - 13:11, said:

Restul privilegiilor sunt pt cei ce doneaza regulat, nu ocazional. Pe vremuri se plateau sume mai mari celor cu grupe rare, care donau frecvent, acum nu mai stiu.
Hai nu zau! Poate si eu donez regulat.
Legat de restul mesajului tau, no comment. In continuare iti spun, sa te mai documentezi. Dar daca Alzheimerul te-a lovit atat de grav, n-am pretentii de la tine.
Scrie clar:

c) decontarea cheltuielilor de transport în comun din ziua donării între localitatea de domiciliu/reședință înscrisă în actul de identitate și localitatea unde își are sediul instituția la care se efectuează donarea de sânge; în cazul în care donarea se face la instituția de profil din localitatea de domiciliu sau din localitatea în care este angajat, donatorul are dreptul la abonament cu reducere de 50% pentru transportul în comun, pe baza actelor doveditoare, pentru o perioadă de o lună.

Nu zice nimic de cei de la sate.

Edited by Talkabout, 20 May 2019 - 13:33.


#41
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
aprin evul mediu se puneau lipitori, barbierul iti taia o vena, sa se scurga sangele, se credea ca asta face bine la orice, de la durerinde cap la diaree. Stiinta a mainevoluat de atunci. Probleme apar daca donezi foarte des, organismul invata sa refaca rapid stocul de sange, daca nu mai donezi, te poti simti rau.
@Talkabout, arata-mi si mie unde scrie ca se deconteaza trenul, dus intors, pana in judetul in care ai tu chef sa donezi.

Edited by rumegus, 20 May 2019 - 13:33.


#42
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 bambilic, on 20 mai 2019 - 13:23, said:


esti medic, ce specializare ai?
Nu trebuie să fii medic ca să realizezi că un mit popular este doar o tâmpenie fără nici o acoperire dpdv medical.

Să nu spui că tu ești medic.

#43
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006

 rumegus, on 20 mai 2019 - 13:31, said:

@Talkabout, arata-mi si mie unde scrie ca se deconteaza trenul, dus intors, pana in judetul in care ai tu chef sa donezi.
Trenul nu este un mijloc de transpor in comun, este?

p.s. donez acolo unde este nevoie mai mare! Mai ales cand stiu ca urmeaza sa vina peste 100.000 pelerini in zona asta

Edited by Talkabout, 20 May 2019 - 13:37.


#44
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Talkabout, on 20 mai 2019 - 13:36, said:

Trenul nu este un mijloc de transpor in comun, este?

p.s. donez acolo unde este nevoie mai mare! Mai ales cand stii ca urmeaza sa vina peste 100.000 pelerini in zona asta
Ceva cu moaștele Sfintei Parascheva ?

Am ceva dubii că pelerinii au nevoie de sânge dar cum cu atâta elocvență a subliniat colegul, eu nu-s medic.

Edited by waterman, 20 May 2019 - 13:39.


#45
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006

 waterman, on 20 mai 2019 - 13:39, said:

Ceva cu moaștele Sfintei Parascheva ?

Am ceva dubii că pelerinii au nevoie de sânge dar cum cu atâta elocvență a subliniat colegul, eu nu-s medic.
Nu. Pelerinajul de rusalii de la Sumuleu-Ciuc, cauta.
Anul trecut au fost nenumarate urgente. Pelerinii aia sunt oameni in varsta majoritatea, mergand distante foarte mari pe jos.

#46
bambilic

bambilic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 20.05.2019

 waterman, on 20 mai 2019 - 13:36, said:

Nu trebuie să fii medic ca să realizezi că un mit popular este doar o tâmpenie fără nici o acoperire dpdv medical.

Să nu spui că tu ești medic.

daca tu esti mai incapator decit un mit fie el si popular, tac

sint medic de viata!!!

#47
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
Și pierd sângele, sau de ce ar avea nevoie de sânge?

#48
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006
Te pot lamuri cei de la spitalul municipal din Miercurea-Ciuc, daca esti interesat Posted Image

#49
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,237
  • Înscris: 13.03.2017

 bambilic, on 20 mai 2019 - 12:53, said:

hipertensiune

Helăăăăăuuu ...
Persoanele aflate sub tratament pentru diferite afectiuni NU POT DONA SANGE
Un hipertensiv ia pastile toata viata deci ...

Iar bancul cum ca hipertensiunea trece daca ti se ia sange, il trecem la povestiri stiintifico-fantastice

Se mai incurca itele dar nici chiar asa Posted Image

 bambilic, on 20 mai 2019 - 13:47, said:

sint medic de viata!!!

Poate veterinar
Restul, nu fac asemenea confuzii Posted Image

#50
bambilic

bambilic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 20.05.2019

 Naijax, on 20 mai 2019 - 14:18, said:

Helăăăăăuuu ...
Persoanele aflate sub tratament pentru diferite afectiuni NU POT DONA SANGE
Un hipertensiv ia pastile toata viata deci ...

Iar bancul cum ca hipertensiunea trece daca ti se ia sange, il trecem la povestiri stiintifico-fantastice

Se mai incurca itele dar nici chiar asa Posted Image





te faci ca nu pricepi?

oricine poate dona singe, pe propria raspundere

#51
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,237
  • Înscris: 13.03.2017

 bambilic, on 20 mai 2019 - 14:26, said:

te faci ca nu pricepi?
oricine poate dona singe, pe propria raspundere

Hipertensiunea este un criteriu de excludere permanenta
Daca intr-adevar esti medic asa cum pretinzi, ar fi trebuit sa stii asta iar discutia asta inutila nu ar fi avut loc

#52
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 bambilic, on 20 mai 2019 - 14:26, said:

oricine poate dona singe, pe propria raspundere

Unii ar trebui să-l doneze pe tot.

 Naijax, on 20 mai 2019 - 14:35, said:

Daca intr-adevar esti medic
E medic făcut la școala veții.

Edited by waterman, 20 May 2019 - 14:37.


#53
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011

 Talkabout, on 20 mai 2019 - 13:36, said:

Trenul nu este un mijloc de transpor in comun, este?

p.s. donez acolo unde este nevoie mai mare! Mai ales cand stiu ca urmeaza sa vina peste 100.000 pelerini in zona asta
Tu nu ai fost instare sa citesti nicmacar linkurile puse de tine. Art. 1 Se aprobă decontarea din bugetul local al municipiului Craiova, începând cu 01.10.2014, a cheltuielilor de transport în comun, dus-întors, efectuate de către donatorii de sânge, pentru deplasarea, în ziua donării, între localitatea de domiciliu/ reşedinţă înscrisă în actul de identitate şi Centrul Regional de Transfuzie Sanguină Craiova. Adica, transportul de la resedinta din buletin pana la cel mai apropiat centru, daca nu exista centru de recoltare in localitatea lor. Unde ai vazut caa se deconteaza drumul pana unde vrei tu sa donezi, ih cazul asta la pelerinaj, cu papamobilul? De ce crezi ca toti cei 100000 de pelerini isi vor taia venele, sa fie nevoie de tone de sange si fara cei 250ml ai tai, ar fi prapad?

#54
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019

 Talkabout, on 20 mai 2019 - 11:08, said:


Pariu ca o sa primesc?
Daca e lege, sa se respecte.
Am sunat si la primarie, au sunat aia si la spital, stiu toti ca e lege in sensul asta, numai ca nu prea au mai aplicat-o pana acum, si nu stie nimeni cum sa procedeze.

Pariu că o să iei țeapă si n o să primești nimic ?
Eu am centru de donat unde locuiesc iar săptămâna viitoare am drum până la Cluj. Ce crezi, daca donez acolo imi bagă aia un rezervor de motorină sau ma întreabă, "bai pulică, de ce n ai donat la tine acasă ?"

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate