Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Ramen vs. Ciorba

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#145
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,033
  • Înscris: 31.07.2007

View PostVlad_22, on 18 aprilie 2021 - 18:31, said:

Nu exista perfectiune, in adevaratul sens al cuvantului.

Romanu': "nu exista perfectiune!", japonezu': "tine un pic berea asta!" :D

#146
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Ok, las-o asa, ca deja nu mai are treaba cu topicul. Am ajuns de la ramen vs radauteana la perfectionism, lol. Parca suntem niste copii, care se cearta de la jucarii.

View Postedy_wheazel, on 18 aprilie 2021 - 18:42, said:

Romanu': "nu exista perfectiune!", japonezu': "tine un pic berea asta!" Posted Image
Nu bere, bre, au ei bautura aia a lor, cunoscuta, sake.
Serios acum, n-am nimic cu japonezii, doar voiam sa punctez ca idolatrizarea asta nu e ok. Daca suntem romani, nu avem voie sa ne exprimam o opinie, in legatura cu ceva, cat timp discutam civilizat si argumentat? Ravnim la mentalitatea si societatea japoneza, insa ne criticam si auto-criticam, intre noi. Eu zic ca avem noi o mentalitate negativista, nu ca suntem cei mai slabi sau asa ceva.

Edited by Vlad_22, 18 April 2021 - 18:48.


#147
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,033
  • Înscris: 31.07.2007

View PostVlad_22, on 18 aprilie 2021 - 18:45, said:

Serios acum, n-am nimic cu japonezii, doar voiam sa punctez ca idolatrizarea asta nu e ok.

Era o constatare, nu idolatrizare. Sarmalele romanesti merg mai bine cu horinca decat sushi-u'.

#148
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postedy_wheazel, on 18 aprilie 2021 - 18:47, said:


Era o constatare, nu idolatrizare. Sarmalele romanesti merg mai bine cu horinca decat sushi-u'.
Cine isi permita, altfel e buna si Mona.

#149
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Totuși, ramen-ul e mai mult spre fast-food la dânșii. Sigur au destule alte mâncăruri mai bune. Oricum, fanii bucătăriei japoneze nu știu altceva decât ramen, unii de aici de pe forum, adică,  dovadă și topicul ăsta, făcut parcă să atragă contre de o parte și de alta pentru un fel de mâncare, amărât.
Sincer, 1 oră nu e mare lucru să-l prepari, însă dacă petreci 2-3-4 ore pt niste supa de tăiței cu carne și legume, clar nu merită.

Edited by Vlad_22, 28 May 2021 - 20:56.


#150
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,833
  • Înscris: 10.12.2006
Street food nu e neaparat fast-food in sensul restrans al cuvantului, cum il folosim noi.
Eu as vrea sa mananc o data la asa ceva niste ramen:
[ https://i.pinimg.com/originals/f5/4a/cf/f54acf6b8f9dab62e1efe62dbd34eaa5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#151
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,772
  • Înscris: 21.06.2016

View PostVlad_22, on 28 mai 2021 - 20:54, said:

Totuși, ramen-ul e mai mult spre fast-food la dânșii. Sigur au destule alte mâncăruri mai bune. Oricum, fanii bucătăriei japoneze nu știu altceva decât ramen, unii de aici de pe forum, adică,  dovadă și topicul ăsta, făcut parcă să atragă contre de o parte și de alta pentru un fel de mâncare, amărât.
Sincer, 1 oră nu e mare lucru să-l prepari, însă dacă petreci 2-3-4 ore pt niste supa de tăiței cu carne și legume, clar nu merită.

Ia mult mai mult de atit si nu se face acasa.

View PostMizu, on 28 mai 2021 - 22:07, said:

Street food nu e neaparat fast-food in sensul restrans al cuvantului, cum il folosim noi.
Eu as vrea sa mananc o data la asa ceva niste ramen:
[ https://i.pinimg.com/originals/f5/4a/cf/f54acf6b8f9dab62e1efe62dbd34eaa5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu numai ca street food nu e fast fast food dar fast foood nici macar nu e ceva in legatura cu calitatea mincarii.
Oricum Tokyo e singuirul oras d ecare stiu eu care are tonete si restaurante in statia de metrou cu citeva locuri care au stele Michelin. DIn pacate pe unul l-am pierdut.



https://en.wikipedia...ukiyabashi_Jiro

Edited by vrajitoruldinoz, 29 May 2021 - 00:07.


#152
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
În Tokyo, mănânci lejer 1-2-3 zile, doar de la automate. Ai de la mic dejun, la prânz, pizza, dulciuri, plăcinte, chiar și haine îți poți lua de la tonomate.

Totuși, cât de mult poate să dureze. Contează mai mult calitatea ingredientelor, dar n-ar fi asta problema. Până la urmă, rețeta e destul de basic, în mare parte.

#153
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,772
  • Înscris: 21.06.2016
O multime de mincare buna (si scumpa) din lumea asta e foarte foarte simpla (aparent) si conteaza strict igredientele. De la lobster la friptura, de la icre negre la sushi etc. Exemplu:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sC5AWm9FAIw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#154
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Alea sunt mofturi, 1-2 ori în viață. Nu m-aș vedea vreodată capabil, să dau 200$ pe o friptură, oricât de bună ar fi dânsa, nu contest gustul. Însă, plătești și reclama/brand-ul. Normal că restaurantul îți va spune că e vită Kobe/wagyu sau mai știu eu ce, iar vitele sunt crescute special, hrănite cu nu știu ce, însă, punctual, nu prea ar fi în stare să-ți justifice prețul. Planeta e secătuită de resurse, iar alții aruncă sute de dolari pe o friptură, lol. Capitalism at it's finest.

Edited by Vlad_22, 29 May 2021 - 02:15.


#155
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006

View PostVlad_22, on 28 mai 2021 - 20:54, said:

Totuși, ramen-ul e mai mult spre fast-food la dânșii. Sigur au destule alte mâncăruri mai bune. Oricum, fanii bucătăriei japoneze nu știu altceva decât ramen, unii de aici de pe forum, adică,  dovadă și topicul ăsta, făcut parcă să atragă contre de o parte și de alta pentru un fel de mâncare, amărât.
Sincer, 1 oră nu e mare lucru să-l prepari, însă dacă petreci 2-3-4 ore pt niste supa de tăiței cu carne și legume, clar nu merită.
Eu fierb 4-5 ore și o banala supa de pui românească....

#156
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,772
  • Înscris: 21.06.2016
Nu exista oameni care "arunca" bani, asta e o intelegere proasta a economiei. Toti banii aia se intorc in economie, dau de mincare altor oameni, incluisv celor care cresc vaca, o taie, bucatarilor, celor care fac curatenie in restaurant etc.

#157
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,833
  • Înscris: 10.12.2006

View PostVlad_22, on 29 mai 2021 - 02:11, said:

să dau 200$ pe o friptură, oricât de bună ar fi dânsa, nu contest gustul.
Nici macar, cativa care par mai sinceri au zis ca nu-i mare lucru de friptura aia. Ce atrage e textura, ca se topeste in gura, dar la gust e fada.

Nu critic wagyu, e un produs de nisa.

Un produs similar din acest punct de vedere e caviarul, in clipul de mai jos tipul a dat 400 RON pe un burger cu caviar si a zis ca nu ar mai cumpara a doua oara pentru ca nu merita.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-ZSvaQPuKRU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#158
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ala nu e caviar, sunt icre de somon, ca daca era atata caviar costa 4000 de ron. Oricum, sa pui chiar si icre de somon in burger e o cocalareala, un kitsch culinar.

#159
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,772
  • Înscris: 21.06.2016
Amândouă sint caviar după nume, unul e negru și celălat roșu, da oricum Hamburger cu icre nu e lista mea.

#160
Bamyhun

Bamyhun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 10.04.2021

View Postvrajitoruldinoz, on 29 mai 2021 - 01:27, said:

O multime de mincare buna (si scumpa) din lumea asta e foarte foarte simpla (aparent) si conteaza strict igredientele.
Numai ca nu e arta gastronomica. Oricine poate lua niste carne scumpa, urmeaza instructiunile si gata "friptanul" cu gust spectaculos! Fitzoseala pentru bogati!

#161
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postvrajitoruldinoz, on 30 mai 2021 - 17:52, said:

Amândouă sint caviar după nume, unul e negru și celălat roșu, da oricum Hamburger cu icre nu e lista mea.

Si ai si caviar de vinete, si caviar de quinoa, la fel cum ai si hamburgeri din soia. Dar la origine caviar inseamna increle negre de sturion, restul sunt adaptari.

#162
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,772
  • Înscris: 21.06.2016
Pina și articolul de pe Wikipedia le prezintă in paralel:
https://en.wikipedia.org/wiki/Caviar

Limba se transforma...

Bamyhun said:

1622390404[/url]' post='27897069']
Numai ca nu e arta gastronomica. Oricine poate lua niste carne scumpa, urmeaza instructiunile si gata "friptanul" cu gust spectaculos! Fitzoseala pentru bogati!

D-aia nici nu exista restaurante de sushi cu stele Michelin...

Glumesc, doar ca sa fie clar.

Edited by vrajitoruldinoz, 30 May 2021 - 19:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate