Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

Ce inseamna a fi sclav?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#55
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,991
  • Înscris: 14.08.2007

 rosix, on 14 martie 2019 - 04:53, said:

Nu ai cum sa te rupi cu totul de sistem, am spus mai sus, ideea e sa-l folosesti minimal, cat sa poti supravietui.

Sclavia inseamna dependenta, credit de casa, card de credit, lucruri care te tin legat de glie. Inseamna sa n-ai o libertate de miscare.
Dupa tine, tzi-ganii aia care stau in baraci improvizate langa groapa de gunoi sunt cei mai liberi oameni (nu au credite, carduri, nici macar acte de multe ori, nu depind de sistem - nu fac vaccinuri, nici macar nu isi trimit copiii la scoala de multe ori, nu ii intereseaza politica, au libertate de miscare maxima), doar ca nu vrea nimeni sa fie in locul lor.

Cel mai bine e sa intelegi sistemul si cum il poti folosi in avantajul tau. Am spus deja in ce fel te pot ajuta creditele sa-ti maresti averea, in acelasi mod credit cardurile iti pot da libertatea de miscare (am calatorit o gramada gratuit cu puncte bonus de pe credit card, cel putin ultimele 7 calatorii cu avionul in strainatate au fost gratuite pentru toata familia, cu un Revolut nu ai comisioane de schimb valutar, cu alte carduri platesti chestii in rate fara nici un fel de dobanda, etc). Atitudinea de tipul "tehnologia e bau-bau" denota doar o intelegere limitata a tehnologiei.

Edited by utopium, 14 March 2019 - 08:29.


#56
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,671
  • Înscris: 07.02.2003

 rosix, on 13 martie 2019 - 21:16, said:

A fi sclav inseamna sa n-ai loc de intors, sa nu poti sa te rupi nicio clipa de la sistem pentru ca rate, facturi, datorii, nevasta, copii, parinti, etc...sa ajungi intr-o situatie de om abuzat la job si sa nu poti sa pleci de acolo, ca n-ai solutii.
Aia nu e sclavie ca nu te-a obliat nimeni sa faci datorii, e doar smiorcaiala.

#57
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,601
  • Înscris: 30.08.2017
Romanul vrea sa aibă ce au alții cu banii pe care nu-i are, apoi se vaita ca e sclavul băncilor. De fapt, el e sclavul propriilor ambiții.

#58
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,962
  • Înscris: 20.10.2015

 rosix, on 14 martie 2019 - 07:44, said:

Majoritatea oamenor refuza sa creada deapre ei ca sunt niste sclavi (vezi Matrix) pentru ca actioneaza niste mecanialsme puternce de aparare a EGO-ului, care ii impiedica sa vada padurea din cauza copacilor.

Apoi exista oameni care, fara a fi neaparat niste sclavi (au o marja de manevra) se comporta ca niste sclavi (au o gena iobaga de la stramosii lor) si se uita doar in blidul cu mancare cand ar trebui sa-si asume responsabilitati - vezi tarile conduse de escroci corupti.

Aaaaa, trebuie sa vedem Matrix...
De ce n-ai zis asa?
Daca nu aparea matrix mureai prost, este?

Si in comuna primitiva erai sclav ca trebuia sa iesi sa vanezi.
Deci sclav e ala care munceste pentru el si viitorul familiei lui si liber e putoarea care ia ajutorul social
Cand spun ca debitezi numai prostii din filme si carti de colorat, nu ma crezi
Ia streangul si du-te-n libertate. Cine te opreste sa fii liber?

#59
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014
Mie mi se pare stupid sa folosesti creditul/ratele ca dovada a "sclaviei". Nimeni nu te-a pus sa imprumuti bani si sa traiesti peste nivelul pe care ti-l perminte venitul pe care il castigi.

#60
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,902
  • Înscris: 27.01.2016

 hwplanet, on 13 martie 2019 - 21:02, said:

Ce Ăźnseamnă a fi un sclav și cum Ăźți dai seama dacă un om este un sclav sau nu? Cum catalogați voi sclavii? De exemplu eu văd sclavi peste tot Ăźn jurul meu. Să depinzi de sistem, după părerea mea tot o formă de sclavie Ăźnseamnă. Să depinzi de banii ăia luna de lună dintr-un Job, tot sclavie Ăźnseamnă. Libertatea este cel mai preț de lucru care o poți avea doar cĂąnd ai vĂąrsta de cĂąteva luni. După aceea urmează botezul și buletinul. O dată ce ți-ai făcut buletinul, ai semnat, ai făcut pact cu sistemul. Ce Ăźnseamnă a fi un sclav și cum poți scăpa de sclavie Ăźn secolul 21?
Libertate nu este atunci când faci tot ce-ți place pt ca și atunci tot sclav ești. Ești sclavul propriilor pofte și plăceri.

#61
Evania_

Evania_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.03.2019

 Soulstream, on 14 martie 2019 - 14:34, said:

Mie mi se pare stupid sa folosesti creditul/ratele ca dovada a "sclaviei". Nimeni nu te-a pus sa imprumuti bani si sa traiesti peste nivelul pe care ti-l perminte venitul pe care il castigi.
Sistemul este facut de asa natura incat o foarte mica parte a populatiei isi permite achizitionarea unei locuinte cu banii jos, adica elita, undeva sub 10% in Romania din punctul meu de vedere. Pana si o garsoniera confort 3 din Ferentari e 10 - 20 k euro cand majoritatea salariilor sunt sub 2000 ron bani in mana, oare cat ii ia unei persoane obisnuite sa isi permita macar atata fara sa plece la munca in occident? In tara asta nici macar cei din middle class gen doctori, avocati, etc, nu isi permit cu banii jos strict din ce castiga decat dupa ani de zile de la inceperea meseriei.

#62
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014

 Evania_, on 14 martie 2019 - 16:00, said:

Sistemul este facut de asa natura incat o foarte mica parte a populatiei isi permite achizitionarea unei locuinte cu banii jos, adica elita, undeva sub 10% in Romania din punctul meu de vedere. Pana si o garsoniera confort 3 din Ferentari e 10 - 20 k euro cand majoritatea salariilor sunt sub 2000 ron bani in mana, oare cat ii ia unei persoane obisnuite sa isi permita macar atata fara sa plece la munca in occident? In tara asta nici macar cei din middle class gen doctori, avocati, etc, nu isi permit cu banii jos strict din ce castiga decat dupa ani de zile de la inceperea meseriei.

Foarte corect, dar la fel de bine poti sta in chirie, care iti ofera un altfel de grad de flexibilitate, dar (normal) si alte dezavantaje. Nu mai platesti rate la banca (platesti chirie), dar ai flexibilitatea sa iti schimbi locul unde locuiesti mai des.

In strainatate foarte multi oameni stau in chirie, pe cand Romania are una dintre cele mai mari procente de oameni proprietari ai propriei locuinte. Faptul ca parintii nostri au obtinut apartamente ieftine pe vremea comunismului, fara a se tine cont de valoarea lor pe o piata libera (nu exista asa ceva atunci) a denaturat perceptia oamenilor in ceea ce priveste locuintele si toti trebuie neaparat sa cumpere apartamente cat mai repede.

#63
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,761
  • Înscris: 09.05.2008

Tsunnnami, on 14 martie 2019 - 13:00, said:

Ia streangul si du-te-n libertate. Cine te opreste sa fii liber?
Ghici!
De unde iau funia si unsoarea?!
Cate aprobari imi trebuie de ls Primarie?
Ce fac cu deseurile?
Cine plateste amenda la Garda de Mediu?


#64
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,962
  • Înscris: 20.10.2015

 Evania_, on 14 martie 2019 - 16:00, said:

Sistemul este facut de asa natura incat o foarte mica parte a populatiei isi permite achizitionarea unei locuinte cu banii jos, adica elita, undeva sub 10% in Romania din punctul meu de vedere. Pana si o garsoniera confort 3 din Ferentari e 10 - 20 k euro cand majoritatea salariilor sunt sub 2000 ron bani in mana, oare cat ii ia unei persoane obisnuite sa isi permita macar atata fara sa plece la munca in occident? In tara asta nici macar cei din middle class gen doctori, avocati, etc, nu isi permit cu banii jos strict din ce castiga decat dupa ani de zile de la inceperea meseriei.

Serios?
Cat e rata si cat e chiria?
Hai sa facem o socoteala.
Se simt sclavi doar luzarii ca-s puturosi si nedisciplinati

 futurist, on 14 martie 2019 - 17:26, said:

Ghici!
De unde iau funia si unsoarea?!
Cate aprobari imi trebuie de ls Primarie?
Ce fac cu deseurile?
Cine plateste amenda la Garda de Mediu?

Astea-s intrebari la care vor raspunce "sclavii"
Tu o sa fii liber sa te uiti la ei de sus

#65
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 andreic, on 14 martie 2019 - 09:32, said:


Aia nu e sclavie ca nu te-a obliat nimeni sa faci datorii, e doar smiorcaiala.

Salariile mici, foamea si exploatarea capitalista te imping in datorii prietene.

Sistemul e facut sa nu-ti permiti nimic in afara de mancare din salariile mici. Si atunci datoriile sunt o necesitate, cele mai indatorate tari fiind cele sarace.

Edited by rosix, 14 March 2019 - 19:01.


#66
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,601
  • Înscris: 30.08.2017

 rosix, on 14 martie 2019 - 18:58, said:



Salariile mici, foamea si exploatarea capitalista te imping in datorii prietene.

Sistemul e facut sa nu-ti permiti nimic in afara de mancare din salariile mici. Si atunci datoriile sunt o necesitate, cele mai indatorate tari fiind cele sarace.

Sistemul e făcut sa pui osul la treaba dacă vrei sa fii boier. Poți sta cu chirie, poți merge cu autobuzul... Dar tu vrei pe picior mare.... Pai muncește sau cere la bănci, de picat din cer nu pica nici la aia cu apa calda

#67
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,902
  • Înscris: 27.01.2016
Întrebarea care se pune este dacă cei bogați fac și ei parte din sistem sau nu.

#68
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,962
  • Înscris: 20.10.2015

 Testosteron, on 14 martie 2019 - 19:10, said:

Întrebarea care se pune este dacă cei bogați fac și ei parte din sistem sau nu.

Bineinteles

#69
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,902
  • Înscris: 27.01.2016

 Tsunnnami, on 14 martie 2019 - 19:37, said:



Bineinteles
Păi atunci se pune problema dacă se poate totusi ieși din sistem. Dacă cineva a reușit sa iasă din sistem.

#70
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,991
  • Înscris: 14.08.2007

 Soulstream, on 14 martie 2019 - 17:07, said:

Foarte corect, dar la fel de bine poti sta in chirie, care iti ofera un altfel de grad de flexibilitate, dar (normal) si alte dezavantaje. Nu mai platesti rate la banca (platesti chirie), dar ai flexibilitatea sa iti schimbi locul unde locuiesti mai des.
Flexibilitate ai in oricare situatie ... eu la primul apartament nu am asteptat sa se termine ratele, cand am vrut sa-l schimb, l-am schimbat si gata, am gasit cumparatorul, cu avansul lui poti achita restul de datorie la banca (daca nu ai alta sursa de unde sa te imprumuti pe termen foarte scurt) si gata. Sau cea mai simpla solutie, il inchiriezi si din chirie platesti rata, iar tu te duci unde vrei. Da, e mai multa bataie de cap fata de a pleca din chirie, dar nu e nimic prea complicat ... avantajul e ca in loc sa dai bani unui proprietar, bani care sunt complet pierduti, dai bani pentru apartamentul tau.

 Tsunnnami, on 14 martie 2019 - 18:44, said:

Serios?
Cat e rata si cat e chiria?
La mine rata e sub jumate decat ar fi chiria (am avut cam 50% avans, incluzand banii cu care am finisat apartamentul). Chiar daca as fi imprumutat toata suma cat a costat apartamentul, tot era mai mica rata decat chiria. Chiria include si un "adaos" al proprietarului fata de cat ar fi o rata pe 25-30 de ani ... insa nu se tine cont ca tu imprumuti suma X si pana platesti tu apartamentul s-ar putea sa valoreze 2X sau 3X fata de pretul de achizitie (cel putin in Romania am prins situatia asta cu 2 apartamente diferite pana acum).

Edited by utopium, 14 March 2019 - 21:38.


#71
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012

 rosix, on 14 martie 2019 - 18:58, said:

Salariile mici, foamea si exploatarea capitalista te imping in datorii prietene.

Sistemul e facut sa nu-ti permiti nimic in afara de mancare din salariile mici. Si atunci datoriile sunt o necesitate, cele mai indatorate tari fiind cele sarace.

nu v-ati saturat sa va tot plangeti de mila?
Daca nu ati avut posibilitatea de a va specializa intr-un domeniu cautat si aveti peste 35 de ani, da, e nasol.
Altfel, e doar penibil.

#72
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,962
  • Înscris: 20.10.2015

 Testosteron, on 14 martie 2019 - 19:40, said:

Păi atunci se pune problema dacă se poate totusi ieși din sistem. Dacă cineva a reușit sa iasă din sistem.

Cum sa nu?
Cei mai multi la un loc ii gasesti adunati in cimitir.
Ei nu pleaca, vine doar lumea la ei, :lol:

 utopium, on 14 martie 2019 - 21:34, said:

La mine rata e sub jumate decat ar fi chiria (am avut cam 50% avans, incluzand banii cu care am finisat apartamentul). Chiar daca as fi imprumutat toata suma cat a costat apartamentul, tot era mai mica rata decat chiria. Chiria include si un "adaos" al proprietarului fata de cat ar fi o rata pe 25-30 de ani ... insa nu se tine cont ca tu imprumuti suma X si pana platesti tu apartamentul s-ar putea sa valoreze 2X sau 3X fata de pretul de achizitie (cel putin in Romania am prins situatia asta cu 2 apartamente diferite pana acum).

Nu inteleg care e problema.
Trebuie sa locuiesti undeva.
Platesti chirie sau rata, nu inseamna ca te bagi la imprumuturi.
La fel e si cu mine.
Platesc rata la casa mult mai putin decat plateam chiria
Rata o am de $900, chiria pentru ceva mai mic a fost $1,700
La aia $900 se mai adauga sa zic un $8,500/an taxele.
Deci ies tot p-acolo si am casa nu casuta lipita de altii
Aia nici n-o consider imprumut, pentru ca tot platesc undeva sa pot trai.
Deosebirea e ca aia $1,700 ii pierd, pe astia ii pot vinde la un moment dat.

La restul am rata $0.
Masinile, mobila, televizoarele, concediile, cardurile de credit, $0
Cumparaturi cu carduri de credit pe care le platesc in totalitate la sf lunii.

E asta sclavie?
De ce?
Sunt liber sa fac ce vrau cu banii, sunt liber sa-mi iau si o masina de $200,000 la care sa platesc dupa aia.
Aia pote face un sclav?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate