Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ
 Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 

Lista cu bancile ( sau fintech uri ... ) din afara Romaniei care accepta deschiderea unui cont de catre un cetatean roman

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
257 replies to this topic

#55
SorinEu

SorinEu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 25.12.2018
un pic mai devreme
am facut o plata
folosind cardul virtual a celor de la bnc10.com  
pe un link de plata online  de la BUNQ
s a efectuat plata  fara nici o problema ...

pana acum, totul ok  cu bnc10.com

#56
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

View PostSorinEu, on 27 aprilie 2020 - 08:33, said:

Info pentru cei interesati  : cei de la fidor.de
mi au raspuns la email  ... este posibila deschiderea unui cont la ei de pe teritoriul  Romaniei .

Spune-le ca au scris minciuni pe propriul lor site.

Quote

You must be at least 18 years old with permanent residence in Germany.

Sau e fumat agentul.

Una din variante. Nici una nu-i de bine.

Edited by AdiTwism, 27 April 2020 - 22:04.


#57
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,680
  • Înscris: 13.03.2005

View PostSorinEu, on 27 aprilie 2020 - 21:16, said:

un pic mai devreme
am facut o plata
folosind cardul virtual a celor de la bnc10.com  
pe un link de plata online  de la BUNQ
s a efectuat plata  fara nici o problema ...

pana acum, totul ok  cu bnc10.com

Am făcut un transfer bancar în eurp Revolut - BNC10 . L-am initiat la ora  20.42, banii au plecat (a fost executat) din revolut la ora 21.02 și au ajuns în BNC10 la 21.15.
Deci trag concluzia că la BNC10 e instant SEPA...


#58
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,680
  • Înscris: 13.03.2005
Am inrolat cardul virtual BNC10 in GPay fara probleme. Am avut 2 variante de validare la înrolare SMS sau email, și am ales sa primesc codul pe email.

#59
Dorilacatalin

Dorilacatalin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 22.02.2017

View PostAdiTwism, on 27 aprilie 2020 - 22:03, said:



Spune-le ca au scris minciuni pe propriul lor site.


Sau e fumat agentul.

Una din variante. Nici una nu-i de bine.

Merge deschis, confirmat de CS lor. Deși este menționat așa pe site, ei deschid conturi și pentru persoanele fizice non-rezidente.

Am fost tentat sa deschid un cont la ei, dar de fiecare data când am încercat sa ma identific nu a răspuns niciun operator așa ca am lăsat-o balta. De altfel, toată comunicarea e in germana, inclusiv apelul pentru VideoIdent (se poate face și engleză dacă se roagă agentul sa se procedeze așa, cunosc cazuri).

#60
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
Hello,

I've deleted your data so you can try the registration process again. Find here the conditions you need to open an account: https://bnc10.com/en...d-open-account/
You need to use your European passport.

Regards,

#61
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,680
  • Înscris: 13.03.2005
Ai rezolvat cu pasaportul?
La mine a mers.

#62
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

View PostDorilacatalin, on 28 aprilie 2020 - 23:14, said:

Merge deschis, confirmat de CS lor. Deși este menționat așa pe site, ei deschid conturi și pentru persoanele fizice non-rezidente.

Am fost tentat sa deschid un cont la ei, dar de fiecare data când am încercat sa ma identific nu a răspuns niciun operator așa ca am lăsat-o balta. De altfel, toată comunicarea e in germana, inclusiv apelul pentru VideoIdent (se poate face și engleză dacă se roagă agentul sa se procedeze așa, cunosc cazuri).

Dar fac un caz ca sunt nepasatori.
Poate nu vor clienti sau ceva. Asta indica toti pasii lor. Site-ul iti ofera informatii eronate. Pai nu trebuia sa te ajute sa intelegi ? Sau trebuia sa te abureasca ?

Si mai adaug si cazul ca nu sunt in totalitate in limba engleza. Tot trebuie sa stii germana. Site-ul e si in engleza ? Super. Ah, vrei sa verifici preturile la site-ul en-gle-zesc ? Ok, vi le dam in germana. Ok, de ce ? Pentru ca putem. Super! Naspa! Super-naspa! Posted Image Si nu e primul fintech german la care am vazut asta.
Astia n-au inteles sensul unui fintech. Trebuie sa fie cat mai primitor si cat mai simplu. De pe canapea.
Ah, s-au retras din piata UK. Se pricep oamenii astia la castig.

bnc10 la fel, zici ca sunt frati cu fidor Posted Image adica omul nu vrea cont la banci, pentru ca implica drumuri, trebuie sa te verifici face-to-face etc. De acea omul nostru ajunge la fintech-uri, de genul Revolut/Monese, apoi afla de bnc10 "ok, vrem pasaport" si ajungi fix de unde ai plecat Posted Image pai stai frate, daca voiam sa-mi fac un document cu tot ce implica, de la bani, la timp pierdut, drumuri etc, imi faceam cont la banci deci nu aveau sens fintechurile in the first place, nu ? Tot sensul fintechurilor este de a fi cat mai primitoare si usor de accesat si se pare ca fidor si bnc10 n-au auzit pana acum de ideea de fintech. Nici nu e de mirare ca nu sunt in top si trebuie sapat internetii ca sa dai de ei. N-au cum sa ajunga populari cu strategiile astea anti-clienti. Bine ca altii pot(Revolut&restul), dar ei nu.

Edited by AdiTwism, 29 April 2020 - 01:39.


#63
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
Mai este BitsaCard ,topup minim 1 euro fara comision, 1 card virtual Visa gratis care merge folosit după maxim 48 de ore  , cardul fizic costa 19.50 euro , suma care o blochează la plati atat ia și la decontare , nu e ca la Monese , au propriul curs valutar.4.84 lei = 1 euro , verificare cont cu buletin + selfie .Au la card BIN-uri de Spania și merg inrolate și în contul Curve , am retras de la bancomat și platit la POS , am făcut topup către alte fintech-uri , am folosit cardul la pariuri,  nu e nimic blocat.Se poate face top-up și cu cryptomonede și face plati.

https://www.bitsacard.com/en

Attached File  Screenshot_2020-04-29-18-40-25-740_com.bitsacard.BitsaApp.jpg   58.97K   32 downloads

Edited by andupustiu, 29 April 2020 - 17:41.


#64
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Oare merge inrolat si in GPay?
Compania are adresa in Monaco... tarif de Monaco la cardul fizic dar macar la planuri pare ok (ma refer la ala de 0.99 euro lunar, care pare cel mai ok)
Nu zice nimic despre tarifele la conversii alte valute sau mai exact tranzactii in tari non euro

Edited by rz, 29 April 2020 - 18:00.


#65
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010

View Postrz, on 29 aprilie 2020 - 17:59, said:

Oare merge inrolat si in GPay?
Compania are adresa in Monaco... tarif de Monaco la cardul fizic dar macar la planuri pare ok (ma refer la ala de 0.99 euro lunar, care pare cel mai ok)
Nu zice nimic despre tarifele la conversii alte valute sau mai exact tranzactii in tari non euro

Nu merge adăugat in Google Pay , nu ia nimic la conversie lei , lire , euro , 1 euro a fost decontat la 4.84 lei exact la suma la care a fost blocata.Deci e la curs fara alte comisioane sau taxe.

#66
Je1964

Je1964

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 05.03.2020
Totuși, de pe site-ul lor, ar rezulta că: "Purchases in establishments within the Euro Zone with a currency other than the Euro: 1.15%.
Purchases in establishments outside the Euro Zone: 1.50%".

#67
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Da, asta cautam si eu... era aproape imposibil sa nu aiba acel tarif la alte valute - lumea nu calatoreste doar in Europa iar cei cu fintech-urile (si nu numai) tocmai din aceste calatorii si cumparaturi pe alte continente pot sa castige ceva banuti.

#68
SorinEu

SorinEu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 25.12.2018
https://globcoin.com/

'' A multicurrency prepaid Platinum Mastercard®
Simple, safe and efficient, GLOBCOIN is the perfect solution for anyone looking to save money when travelling or sending money abroad. ''

'' The GLOBCOIN Platinum card is exclusively by invitation only. Please contact us to be considered for an invitation. Once you receive your invitation simply apply online at the link provided with the invitation code to activate your account and get an IBAN within 2 minutes. ''

'' Here is a full list of the countries where GLOBCOIN is available:
Austria, Belgium, Bulgaria, Croatia, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Greece, Hungary, Iceland, Ireland, Italy, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Malta, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Romania, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden and the United Kingdom.
GLOBCOIN is also available in these following territories, and islands:
Aland Islands, Azores, Canary Islands, Ceuta, French Guiana, Gibraltar, Guadeloupe, Jan Mayen, Madeira, Martinique, Mayotte, Melilla, Réunion, Saint Martin. ''

#69
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010

View PostSorinEu, on 02 mai 2020 - 23:50, said:

https://globcoin.com/

'' A multicurrency prepaid Platinum MastercardÂź
Simple, safe and efficient, GLOBCOIN is the perfect solution for anyone looking to save money when travelling or sending money abroad. ''

'' The GLOBCOIN Platinum card is exclusively by invitation only. Please contact us to be considered for an invitation. Once you receive your invitation simply apply online at the link provided with the invitation code to activate your account and get an IBAN within 2 minutes. ''

'' Here is a full list of the countries where GLOBCOIN is available:
Austria, Belgium, Bulgaria, Croatia, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Greece, Hungary, Iceland, Ireland, Italy, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Malta, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Romania, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden and the United Kingdom.
GLOBCOIN is also available in these following territories, and islands:
Aland Islands, Azores, Canary Islands, Ceuta, French Guiana, Gibraltar, Guadeloupe, Jan Mayen, Madeira, Martinique, Mayotte, Melilla, RĂ©union, Saint Martin. ''

Nu cred că mai e valabil , in josul paginii e scris anul 2017 , recenziile din magazin Play sunt din anul 2018.

#70
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Au și cea mai buna rata de schimb... ever!
Schimbi 200 euro și primești 0 dolari!

Attached Files



#71
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,680
  • Înscris: 13.03.2005
Noutățile pe siteul lor sunt din septembrie 2019, iar daca ar mai fi valabilă oferta lor nu pare atrăgătoare

https://globcoin.com/pricing/

#72
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

View Postwertyck, on 03 mai 2020 - 10:06, said:

Noutățile pe siteul lor sunt din septembrie 2019, iar daca ar mai fi valabilă oferta lor nu pare atrăgătoare

https://globcoin.com/pricing/

Cum sa nu fie atragatoare ?

Au un card gratis, incarci gratis, retragi 500 euro de la ATM gratis, transfer gratis. Daca nu il folosesti este tot... ati ghicit... gratis.

Edited by AdiTwism, 03 May 2020 - 15:51.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate