Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Pareri/sfaturi program antrenament incepator

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
324 replies to this topic

#19
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 15.08.2014
Asa e, fiecare cu ce l doare, ca sa zic asa. mersi pt sfaturi, daca mai, zi ca le notez.

#20
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Flotarile lucreaza tot corpul, sa nnebunesc...

6 km/h dupa 1 kil de vin cu greutati la maini noaptea pe intuneric! Voi cititi ce scrie omul asta? Cred ca merge in maini.

Are muschi de ii face pe aia de la sala, in consecinta i-ar putea umili chiar cu gantere de 10 kile...

#21
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 15.08.2014
Vrei sa filmez? Si daca fac asta ce imi iese? Nu ma cunosti, nu vb. Si noaptea nu e intuneric, exista iluminat stradal ca nu m am plimbat orin padure.
Spune tu ce performante ai, daca ai ceva de spus, daca nu, lasa ne sa ne vedem de necazurile noastre.

#22
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Pune cum faci biceps cu bidonul de vin de 6 kg. Despre mine poti citi destul pe aici, nu stiu daca te ajuta. Dar sigur nu o sa-ti dau tie raportul.

#23
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Aveti un fix cu cifrele. Toată lumea vrea sa puna mușchi si sa elimine burta si grăsimea. Daca ar fi asa usor , doar din cifre , românii ar fi toți campioni. Trebuie schimbat modul de viata. Nu gândiți antrenamentele si regimul ca pe o restricție temporară de la dulciuri si grăsimi ca nu funcționează. Mai ales începătorii trebuie să inteleaga ca o chestie zilnica de izometrie din care 40 % este poveste cu alti  începători la sala, nu va face minuni. Schimbarea modului de viata este crucială. Daca puteti face o plimbare in loc de stat la tv , faceti-o. Daca puteti merge la o piscină în loc de terasa...mergeți. pe lângă sala mai incercati si alt fel de miscare. Puneti accent pe tehnica , nu pe greutăți si repetari. Si aveti răbdare. Daca rezultatele se vad prea repede , ceva nu este în regulă. Faceti ceva gresit si nefiziologic.

#24
demeuts

demeuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 17.06.2008
Nu vreau sa pun presiune pe mine si cu obiective ce nu pot fi realizate.
A inceput sa-mi placa sa merg la sala si am mai multe energie, sunt mult mai concentrat la serviciu.
O sa incerc sa-mi schimb rutina cu 4 zile pe saptamana ... si sa lucrez toate grupele de muschi de 2 ori.
Ce fac luni si marti ... sa repet iar joi si vineri (pare dificil asa includ tot ... dar o sa gasesc o cale).
Referitor la alimentatie am inceput sa mai iau o gustare cu alune/nuci/fructe de padure si sa mananc omlete si branzeturi mai des.

Va multumesc tuturor pentru sfaturi, o sa incerc sa iau putin de peste tot si sa ma adaptez.

#25
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Mai putine prajeli si mai multe oua fierte.

#26
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 15.08.2014
Pina una alta am ajuns la108 kg, mai 5-6 si sunt la greutatea ideala. O sa ma duc si eu la sala ca e altfel fata de acasa.

#27
demeuts

demeuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 17.06.2008
Cum este mai ok, alternat sprint/mers sau mers constant-n panta?
Inainte faceam cam 40 min cu inclinatie 15 si 5-6km/h.
Ieri seara am incercat sa vad cum este cu sprinturi, sa am ruperi de ritm.
Asa ca am facut 5km in total alternand sprint 15km/h cu mers 6km/h.
Ca numar de calorii arse ... aparatul arata ca ard mai mult in 20 min / panta vs 20 min sprins ... chiar daca distanta parcursa este mai mare la alergat (logic).

Prajelile/painea/dulciuri/sucuri/alcool le-am eliminat in totalitate. (sambata am un fel de cheat day dar incerc sa nu exagerez)

#28
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Eu nu cred in arsul caloriilor pe banda. Taxeaza organismul mult prea tare. In schimb, un antrenament mai apropiat de zona anaerobica ti va accelera metabolismul zilnic.
Adica sprint de preferat. Soc ! sprinturile nu sunt antrenament aerobic.

#29
demeuts

demeuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 17.06.2008
Deci sa nu renunt la sprinturi.
Ideal ar fi ca prin alergat in fiecare sapt pe banda .. la vara sa am o conditie fizica cat de cat .. ca sa pot alerga cateva zeci de minute la fotbal Posted Image

Am citit putin si am vazut ca sunt f f f recomandate exercitiile cu greutati libere "compound" si as vrea sa incerc sa integrez cateva-n rutina mea:
- squat
- bench press
- barbell row
- overhead press
- deadlift

Avand in vedere ca actual lucrez:
- luni / spate
- marti / piept
- joi / umeri+picioare
- vineri / brate

Unde le-as putea integra?
Din cele de mai sus singurul pe care l-am incercat a fost in ziua de piept, primul ex de incalzire bench press doar cu bara de 20kg.
Si ca variatii pt barbell row/overhead press am facut la aparat in fund pe banca (presupun ca se numeste izolare)

Am mai facut cateva exercitii cu greutati libere dar nu stiu cum se numesc :)

Multumesc!

Edited by demeuts, 13 March 2019 - 15:06.


#30
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Pai squat si ddlift sunt de picioare. Row e de spate.

#31
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,494
  • Înscris: 04.05.2007

View Postdemeuts, on 13 martie 2019 - 11:57, said:

Cum este mai ok, alternat sprint/mers sau mers constant-n panta?
Inainte faceam cam 40 min cu inclinatie 15 si 5-6km/h.
Ieri seara am incercat sa vad cum este cu sprinturi, sa am ruperi de ritm.
Asa ca am facut 5km in total alternand sprint 15km/h cu mers 6km/h.
Ca numar de calorii arse ... aparatul arata ca ard mai mult in 20 min / panta vs 20 min sprins ... chiar daca distanta parcursa este mai mare la alergat (logic).

Prajelile/painea/dulciuri/sucuri/alcool le-am eliminat in totalitate. (sambata am un fel de cheat day dar incerc sa nu exagerez)

Bre...recordul mondial la maraton (deci cca 42km) este de 2 ore, 1 minut si ceva secunde. Asta inseamna o viteza medie de cca 21km/h. Spun toate astea ca sa-ti iasa din cap ca ceea ce faci tu la 15km/ h se numeste sprint.

Daca vrei sedinte de HIIT (high intensity interval training) uita de banda de alergat...o sa arati hilar tot butonand acolo sa cresti si scazi viteza. Du-te pe o pista de atletism, sprinteaza 200m, dar sprint, la sfarsitul celor 200m sa simti ca pulsul ti-a ajuns la 180 si ca pur si simplu nu ai mai putea continua la aceiasi intensitate, apoi alearga in ritm f lejer sau mergi 200m. Fa asa 4-5 reprize pt inceput apoi creste treptat spre 7-9 intervale de-astea.
Cand devine prea usor, creste lungimea sprintului la 300 apoi 400m.

Edited by the_lion, 14 March 2019 - 00:06.


#32
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 15.08.2014
HIIT se poate face si cu bicicleta? Ca eu nu prea le am cu alergatul.

Ma refer cu bicicleta in exterior, nu cu bicicleta eliptica.

#33
demeuts

demeuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 17.06.2008
@the_lion Pt mine sunt sprinturi :D si am pulsul 170+ cand fac chestia asta.

#34
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,110
  • Înscris: 04.03.2014

View Postpetit_christian, on 12 martie 2019 - 23:26, said:

Pina una alta am ajuns la108 kg, mai 5-6 si sunt la greutatea ideala. O sa ma duc si eu la sala ca e altfel fata de acasa.

10 kg intr-o luna? Esti sigur de cantar?
Probabil a fost multa apa:)

Mergi innainte dar nu cu obiective de peste 2 kg pe luna. Mananca sanatos, miscare si pe vara le dai jos.

#35
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 15.08.2014
Ce va mirati asa? Dieta stricta,cardio,fiare. Am un metabolism bun si aia e.
Eu m am ingrasat din lacomie, recunosc deschis, nu din cauza "glandelor" ca altii.
Is undeva la 1200 de calorii/zi la un necesar de 2200. 1 kg  pierdut la saptamina numai din dieta. Plus miscareaa.

#36
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,110
  • Înscris: 04.03.2014
Sa pierzi 10 kg intr-o luna inseamna vreo 80.000 calorii, de asta zic ca probabil vu vreo 2 te-a furat cantarul si vreo 3 au fost apa:).

Ai pierdut 4 kg cu un deficit de 1000-1100 de calorii pe zi, e ok. Dar pentru celelalte 6 trebuia sa alergi cam 2 ore pe zi sau sa mergi cate 4+ ore pe jos pe zi timp de o luna.  Cam greu, daca nu periculos sau fara sens pentru o persoana de 117kg ai un consum alimentar de 1200calorii.

Intelegi de ce ne miram?

Edited by ionutzitaly, 17 March 2019 - 11:03.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate