Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Sofer agresiv parcat pe trotuar

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#127
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Dihorul Razboinic, on 03 martie 2019 - 23:29, said:

Dar pina la majoritate si minoritate, hai sa lasam loc si intelepciunii sa decida...
Deja l-ai bagat in ceata.

Edited by MembruAnonim93, 03 March 2019 - 23:51.


#128
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

 YOUR_GOD, on 03 martie 2019 - 23:13, said:

Eu nu vorbesc despre Politie sau despre camerele din bord, ci despre Doreii paparazi.
care e diferenta? sau vrei sa puna politia camere peste tot? unde nu acopera ei, acoperim restul

e parte din atitudinea de cetatean... si tot e haos in Romania. macar de ar reclama mai multi

 pasilla, on 03 martie 2019 - 23:15, said:

Comparam mere cu pere ?
stiu eu ce faci tu? ca intai ceri exemple desi exprimarea era f clara, "peste tot in lume" si acum orice oras am ales eu, nu iti convine

da alege ma colegu tu ce oras vrei tu ca sa nu compari mere cu pere... nu crezi ca altfel pare ca trolezi un pic?

#129
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

 YOUR_GOD, on 03 martie 2019 - 23:13, said:

Bineinteles. Este o totala dovada de nesimtire sa parchezi aiurea, asta pe langa faptul ca incalci legea, dar la fel este nesimtire si sa incepi sa pozezi, in loc sa-ti faci cunoscut punctul de vedere si apoi sa apelezi la organele in drept, daca este cazul.



Eu nu vorbesc despre Politie sau despre camerele din bord, ci despre Doreii paparazi.
Eu v-as fi fotografiat pe toti astia care stati toata ziua cu limba in telefon chiar si atunci cand conduceti ca sa va invati minte  Posted Image
Prostia se plateste cu un permis suspendat. Posted Image Poate atunci voi reusi sa va scot faisbucu' din cap Posted Image

Edited by sSorsy, 04 March 2019 - 00:48.


#130
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

 sSorsy, on 04 martie 2019 - 00:45, said:


Fa-ti o prietena...

#131
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
stie cineva care e procedura in sectorul 4?

#132
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017

 andreic, on 03 martie 2019 - 19:05, said:


Vine acetona si rezolva Posted Image

Nu rezolva Acetona nimic.

#133
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,674
  • Înscris: 07.02.2003

 unbrutus, on 03 martie 2019 - 22:31, said:

andrei speram la mai mult de la tine... tu esti cel care pare ca nu intelege ceva, deci nu vad de ce as avea eu nevoie de dex
legea a aparut ca o necesitate, e o lege noua, din 2017, nu ceva antic si de demult, si nepotrivit cu timpurile, ci din contra, o lege moderna, adaptata la timpurile moderne, in care masinile trebuie descurajate
Ideea e asa, legile se fac in interesul cetatenilor, pentru a reglementa nu pentru a interzice... in timpuri moderne nu ai cum sa descurajezi tocmai transportul, e penibil. Poti insa sa reglementezi civilizat si sa te asiguri ca se respecta.
Legat de aparitia legii, aceasta nu s-a facut cu consultarea cetatenilor ci datorita unor activisti care si-au vazut interesul propriu.
Aceasi activisti care blocheaza de fiecare data lucarrile publice menita sa suplimenteze bulevardele... gen Buzesti-Berzei.

 aceton, on 04 martie 2019 - 08:39, said:

Nu rezolva Acetona nimic.
Ba da, acetona (ch3)2co e solvent perfect pentru formula superglu, am testat, desface legaturile chimice. Exista si produse comerciale dedicate bazate pe nitrometan, clorura metilena etc...

Edited by andreic, 04 March 2019 - 09:41.


#134
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
Era un joc de cuvinte dar presupun ca nu toti isi beau cafeaua de dimineata. Vorbind pe subiect, daca incuietoarea are clapeta antipraf si ramane si ea lipita pe pozitia inchis nu mai rezolvi nimic nici cu mama lui acetona, din motive lesne de inteles.

#135
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

 andreic, on 04 martie 2019 - 09:30, said:

Ideea e asa, legile se fac in interesul cetatenilor, pentru a reglementa nu pentru a interzice... in timpuri moderne nu ai cum sa descurajezi tocmai transportul, e penibil.metilena etc...
andrei, am postat deja argumente, dovezi etc din alte orase din lume, hai sa nu discutam steril.
in timpuri moderne, transportul = tren, metrou, bus, avion

 andreic, on 04 martie 2019 - 09:30, said:

Legat de aparitia legii, aceasta nu s-a facut cu consultarea cetatenilor ci datorita unor activisti care si-au vazut interesul propriu.
asta e doar parerea ta. eu, ca cetatean, consider ca am fost consultat, am reclamat si eu destule parcari pe trotuar.
probabil si in urma reclamatiilor s-au facut statistici

in plus, e o tendinta normala, logica. Trotuarele sint pt pietoni. Cum ar fi sa fie pietonii pe strazi atunci?

#136
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Nu inteleg de unde atat tupeu de a se rasti la un cetatean care incerca sa ii explice ca urmeaza sa infaptuie o contraventie, salvandu-l astfel de la sanctiune.
Poate ii explica ca nu a vazut indicatorul "Cad pietre pe parbriz" ce a aparut brusc la agresiunea verbala.
Nu de alta dar il scutea de o noua contraventie si anume circulatia pe drumul public cu parbriz spart, pentru ca sunt sigur ca nu chema remorcarea, cand se intorcea la masina.

#137
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
sase ca mi s-a pus pata pe o zona... revin cu detalii.

l.e. sunt la locala si cica nu e de comtenta lor ca legea bla bla bla sa sun la politie.
-> nene (numele operatorului) lasa vrajeala
-> pai hai sa dezbatem...
-> debati in pauza de tigara, eu fac o reclamatie nu am sunat la linia erotica.
-> pai si vreti?
-> numar de inregistrare domnule (numele operatorului)
-> pai nu putem da amesa ca nu putem cere datele
-> stiu dar puteti da avertisment, sa stati acolo si sa amendati sofeul cand vine
-> vreti sa facem panda?
-> de ce nu? nu pentru asta sunte-ti platiti?
-> pai stiti
-> da stiu, e greu, dar puteti da amenda pe numele propietarului... numarul sesizari va rog.
-> bla bla bla ??????/04-03-2019

cand am trecut pe acolo straluceau asa frumos in soare vreo 15pv-uri.

p.s. maine o luam de la capat.

Edited by arg, 04 March 2019 - 18:55.


#138
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

 arg, on 04 martie 2019 - 18:54, said:

sase ca mi s-a pus pata pe o zona... revin cu detalii.

cand am trecut pe acolo straluceau asa frumos in soare vreo 15pv-uri.

p.s. maine o luam de la capat.
pune si tu o poza cu o panorama cu pv urile in soare... azi era unu pe trotuar care manevra masina mai sa ma loveasca...
ma gandeam la topicul asta... oare de ce acceptam?

ma duc mai incolo, un trotuar f lat ce-i drept, vreo 3 masini PARALEL pe trotuar, spatiu ramas de trecut ceva gen 50cm...

iar ma gandeam la topicul asta... totusi iar nu am avut timp de reclamat

insa ramane problema... de ce naiba acceptam... chiar ne trebuie cu adevarat sa detinem masina?

numai din economia de RCA, impozit, casco, benzina, RAR, revizii, lasand la o parte costul masinii, ne-am permite sa mergem cu taxiul o calatorie pe zi

daca mai extrapolam si costul masinii, reparatii, timp pierdut cu reparatiile etc ne ducem la niste sume ametioare

#139
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,674
  • Înscris: 07.02.2003

 unbrutus, on 04 martie 2019 - 12:51, said:

andrei, am postat deja argumente, dovezi etc din alte orase din lume, hai sa nu discutam steril.
in timpuri moderne, transportul = tren, metrou, bus, avion
Ala e transport public, ma refer la cel privat.

 unbrutus, on 04 martie 2019 - 12:51, said:

in plus, e o tendinta normala, logica. Trotuarele sint pt pietoni. Cum ar fi sa fie pietonii pe strazi atunci?
N-a zis nimeni ca nu ar fi. Ideea e ca reglementarile trebuie sa tina cont de realitati nu sa fie facute cand un activist urla Posted Image

 aceton, on 04 martie 2019 - 10:49, said:

Era un joc de cuvinte dar presupun ca nu toti isi beau cafeaua de dimineata.
Nu m-am prins repede. La cele moderne nu ai treaba, au protectie la vandalisme, mecanismul e distantat de gaura de intrare, ai o problema cu ala dai cu acetona cum ziceam, aia desface legaturile chimice (practic devine lichid si curge), stergi si repeti pana e clean. Eventual poti folosi spray anti etichete adezive, nu ataca vopseaua dar rade molecule straine ca usurinta Posted Image

Edited by andreic, 04 March 2019 - 20:29.


#140
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

 andreic, on 04 martie 2019 - 20:25, said:

reglementarile trebuie sa tina cont de realitati nu sa fie facute cand un activist urla Posted Image
ce activist? Unde? cand? stii tu ceva ce nu stim noi?

tin cont de realitati, am povestit mai sus ce am patit azi pe trotuare intr-o mica plimbare de 20 de minute.
m-am simtit insa mult mai confortabil stiind ca acum pot sa reclam ilegalitatea.

 andreic, on 04 martie 2019 - 20:28, said:

Eventual poti folosi spray anti etichete adezive, nu ataca vopseaua dar rade molecule straine ca usurinta Posted Image
anti-etichete folosesc WD40, exista si altceva mai bun?

#141
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008

 unbrutus, on 04 martie 2019 - 19:45, said:

... chiar ne trebuie cu adevarat sa detinem masina?

numai din economia de RCA, impozit, casco, benzina, RAR, revizii, lasand la o parte costul masinii, ne-am permite sa mergem cu taxiul o calatorie pe zi
Una-i una (marlania unora cu parcatul, de combatut) alta-i alta: ideea asta ca nu trebuie sa detinem masini.

DA, ne trebuie neaparat sa detinem masina!
Nu toti vrem sa murim fara sa depasim hotarele satului nostru.

Habar n-am ce aveti in cap cand tot diseminati ideea asta neghioaba.
Cat de cat as intelege daca am discuta de o tara si o societate cu mijloace de transport alternativ puse la punct - dar asa cum scrie la carte.
Dar asa, cu un transport in comun urban cel putin cretin proiectat si functional cand si cand, cu un transport feroviar de ev mediu, cu piste pentru biciclete inexistente, cu sistem de taximetrie sinistru de-a dreptul, cu niste trotuare care fac ca si mersul pe jos sa fie o provocare / un sport extrem... care este solutia?

#142
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 unbrutus, on 04 martie 2019 - 19:45, said:

insa ramane problema... de ce naiba acceptam... chiar ne trebuie cu adevarat sa detinem masina?

numai din economia de RCA, impozit, casco, benzina, RAR, revizii, lasand la o parte costul masinii, ne-am permite sa mergem cu taxiul o calatorie pe zi

daca mai extrapolam si costul masinii, reparatii, timp pierdut cu reparatiile etc ne ducem la niste sume ametioare
Tocmai familiile care au nu una-doua, ci de la trei autoturisme in sus se plang cel mai mult ca nu au bani si sunt toate scumpe.

#143
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

 BlueKing-69, on 04 martie 2019 - 20:35, said:

Una-i una (marlania unora cu parcatul, de combatut) alta-i alta: ideea asta ca nu trebuie sa detinem masini.

DA, ne trebuie neaparat sa detinem masina!
Nu toti vrem sa murim fara sa depasim hotarele satului nostru.

Habar n-am ce aveti in cap cand tot diseminati ideea asta neghioaba.
Cat de cat as intelege daca am discuta de o tara si o societate cu mijloace de transport alternativ puse la punct - dar asa cum scrie la carte.
Dar asa, cu un transport in comun urban cel putin cretin proiectat si functional cand si cand, cu un transport feroviar de ev mediu, cu piste pentru biciclete inexistente, cu sistem de taximetrie sinistru de-a dreptul, cu niste trotuare care fac ca si mersul pe jos sa fie o provocare / un sport extrem... care este solutia?
- in occident, un demn de emancipare este sa nu ai masina, la noi inca e mare mandrie in sat cand ne luam loganu

- ideea neghioaba e ca ai nevoie de masina ca sa depaseste hotaru satului. De fapt, cu cat calatoresti mai mult, cu atat ai mai putin nevoie, de ex anul asta abia a inceput si am zburat de 2 ori pana acum

- ma uitam la un youtuber cu aproape 200.000 abonati din suedia, care explica ca el nu are masina si nici nu intelege de ce si-ar lua. de mentionat ca a depasit granitele satului mai mult ca tine, tinand cont ca merge la conferinte in america, canada etc

- transportul public in Romania e sinistru, asa este... insa exista inchiriere masini exista ePony, BCRGo, unde poti inchiria masini electrice (coool, huh?)

- evident este altceva: ca nu mai merge cu cate 3 masini de garsoniera ca pana acum. La noi toti avem 2-3 harburi, si pt ca ni se permite sa le tinem pe drumu public fara taaxa de drum si asigurare valabile, in timp ce in occident asta e de neimaginat.

- e adevarat insa ca uneori nici trotuare nu sint... solutia aici fiind sa mai cerem si trotuare nu doar locuri de parcare

#144
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011

 hpavictor, on 03 martie 2019 - 19:02, said:

Nu încalcă nimic dacă lasă un  spatiu de trecere de minim 1m .
Dacă , total întâmplător , nu poți să treci pe lângă mașină și trebuie să te ferești să îi ștergi praful de pe aripi , uși etc ,  uneori se poate întâmpla că să ți se scurgă tubul de superglue , fix în locașul pentru gaura cheii .
Nu că ar conta prea mult pentru bizonii posesori de închidere centralizată , dar se poate întâmpla Posted Image .
E improbabil , dar posibil .
Nu mai e valabila asta. Parcarea pe trotuar e complet interzisa, in afara zonelor special amenajate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate