Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Sofer agresiv parcat pe trotuar

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#145
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

 unbrutus, on 04 martie 2019 - 22:03, said:

- in occident, un demn de emancipare este sa nu ai masina, la noi inca e mare mandrie in sat cand ne luam loganu

- ideea neghioaba e ca ai nevoie de masina ca sa depaseste hotaru satului. De fapt, cu cat calatoresti mai mult, cu atat ai mai putin nevoie, de ex anul asta abia a inceput si am zburat de 2 ori pana acum

- ma uitam la un youtuber cu aproape 200.000 abonati din suedia, care explica ca el nu are masina si nici nu intelege de ce si-ar lua. de mentionat ca a depasit granitele satului mai mult ca tine, tinand cont ca merge la conferinte in america, canada etc

- transportul public in Romania e sinistru, asa este... insa exista inchiriere masini exista ePony, BCRGo, unde poti inchiria masini electrice (coool, huh?)

- evident este altceva: ca nu mai merge cu cate 3 masini de garsoniera ca pana acum. La noi toti avem 2-3 harburi, si pt ca ni se permite sa le tinem pe drumu public fara taaxa de drum si asigurare valabile, in timp ce in occident asta e de neimaginat.

- e adevarat insa ca uneori nici trotuare nu sint... solutia aici fiind sa mai cerem si trotuare nu doar locuri de parcare
Nu discutam de povesti sau de segmente de nisa (nisa foarte ingusta).
Nu discutam de cineva ca si-ar lua masina cu care sa strabata continentele / lumea.
In tara pentru distante de 300 - 500 km parcurse mai des nu e neaparat o optiune sa iti inchiriezi o masina (maia les hipstereala cu electrice) si nici nu este la indemana oricui sa parcurga o asemenea distanta cu elicopterul.

Aia cu 3 masini / garsoniera vine din vreun studiu care sa arate un asemenea grad de detinere a auto personale raportat la vestici? Cred ca suntem pe ultimele locuri. Senzatia de sufocare vine din infrastructura deficitara mostenita si modul cretin in care s-au dezvoltat ulterior comunitatile.

Hai, ca rezolvi situatiile cu stationarile pe trotuar in centrele oraselor / Bucurestiului. Interzici, taxezi, amendezi... whatever. Dar si domiciliile sunt sufocate, pentru ca s-a construit in draci fara trotuare / cu trotuare meschin de mici / cu locuri de parcare insuficiente - sunt aglomerari rezidentiale (NOI, ca la cele mai vechi deja ce sa mai emiti pretentii?) unde, contrar legislatiei, nu au prevazut si construit nici un loc de parcare la doua apartamente.

Sa fie clar: militez pentru trotuare care sa fie si sa ramana trotuare. Pe langa alte minuni cum ar fi spatii verzi, piste pentru biciclete...


https://en.wikipedia...cles_per_capita

Locul 57, dupa alte 37 state europene (am numarat "la ochi").
La iutuberul suedez e bine, 536 vehicule la mia de locuitori fata de 303 vehicule la noi.

Edited by BlueKing-69, 04 March 2019 - 22:33.


#146
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 BlueKing-69, on 04 martie 2019 - 22:25, said:

In tara pentru distante de 300 - 500 km parcurse mai des
deja lumea a invatat ca tre sa fi tampit sa pleci la munte cu masina si pleaca cu trenul.
ai vazut anul asta inclusiv vedetele in tren? le a dat la tv. Pe DN cu masina faci 8 ore uneori

daca se reface si ruta spre mare, sa fie si acolo trenul mai rapid ca masina, deja masina incepe sa nu prea mai aiba sens pt cam multi

da, din pacate lipsesc insa si trenurile, metroul drumul taberei e in constructie de 10 anisori, deja copii care il asteptau au emigrat,, scarbiti

spre otopeni avem un autobuz bunicel dar cam atat, nu metrou, sa vedem ce va fi in 20-20 la campionat

trotuare cum zici si tu, dezastru... de aia e chiar criminal sa le mai incarcam cu masini si pe alea putinele pe care le avem.

trotuare fara masini. punct. oricum in multe zone pietonii sint fortati pe carosabil ca masinile ocupa complet trotuarele. Si da, inclusiv caruciorul cu copilul, esti fortat sa il scoti pe carosabil

ceva clar e in neregula. Si nu ma intereseaza ca se supara 10 colegi aici ca nu au ei unde parca domne... prioritatea e sa nu mai fie nici o mama fortata sa isi scoata carutul cu copilul in strada! Cine nu are totusi unde parca, ii ramane aceeasi solutie ca peste tot in europa, sa isi vanda masina sau sa se mute unde are loc parcare

 BlueKing-69, on 04 martie 2019 - 22:25, said:

Locul 57, dupa alte 37 state europene (am numarat "la ochi").
La iutuberul suedez e bine, 536 vehicule la mia de locuitori fata de 303 vehicule la noi.
hai lasa, ca stim cum e cu suedia, vezi ca am postat eu cu situatia din malmo si gotenborg, nici nu se mai fac parcari si regulamentele se fac in sensul reducerii locurilor de parcare, sa descurajeze si mai mult detinerea de masini

acum vreo 10 ani cand am vrut eu sa plec in malmo la un master, mi-au zis sa nu cumva sa vin cu masina, ca nu exista locuri parcare si ca acolo toata lumea umbla cu bicicleta

asta ar mai lipsi, sa militezi ca avem prea putine masini personale :) militeaza pt metrou mai bine, care sa mearga si in bragadiru si in pantelimon si in mogosoaia etc

#147
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

 unbrutus, on 04 martie 2019 - 22:41, said:

  asta ar mai lipsi, sa militezi ca avem prea putine masini personale  
Nu asta am facut!
Doar demontam statistica celor 3 masini / garsoniera.

Am afirmat ca militez pentru ceva, dar ti-au fugit ochii prea repede peste :)

#148
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 BlueKing-69, on 04 martie 2019 - 22:51, said:

Nu asta am facut!
Doar demontam statistica celor 3 masini / garsoniera.
unde am pretins ca ar fi o statistica... e doar o observatie. prin vecini, cunoscuti, familie, prieteni... toti o ard cu cate 2-3 rable, una mai buna si inca vreo 2 vechituri

sa fie acolo... ca nu cer mancare. si apoi epavele... zi-mi cate epave ai vazut tu in londra pe strada, sau alta capitala... la noi in buc daca mergi pe marginea unui drum cu parcare din asta in spic gen dr taberei, oricare, la intamplare, e cate o epava la fiecare 4-5 masini functionale

vrei locuri de parcare mai multe? iata o solutie. go for it. reclama la primarie

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate