Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 

Sera de la Brazi, de la plantat la recoltat

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
731 replies to this topic

#289
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 28.12.2010
Uite am facut poze asa cum am promis la cartonashul ala din cutie.

Attached Files



#290
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Multumesc stimabile!

#291
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
Prea mult azot strica, ala e bun pentru gazon

#292
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 28.12.2010
Pai io ce sa fac Gurule? Ma cert io cu aia de la Agrisol? Ar trebui sa stie ei ce fac in momentul in care lanseaza pe piata asa ceva. Undeva la un moment dat parca scrie ceva de genul ca sa avem grija cum imprastiem chestia asta ca e periculoasa si ne poate arde plantele.

#293
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
Holbezi ochii pe ambalaj, nu cumperi idiotenii, iei aminte la cum procedeaza corsica si cei ca el!

#294
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 28.12.2010
Pai bine amu tu ai pus juma de metru de balegar anu trecut si ai vazut ce rosii frumoase ai avut. Noi astia mai prapaditi dam si noi cu ce ne permitem asta e mai permisiv ca si cost. Tot de la astia am avut un chimical pentru pomi si arbusti cu care am dat anul trecut si vreau sa zic ca s-a cunoscut atat la vie cat si la pomi. Am dat si cu rahat de-ala de pasare care e BIO dar nu stiu cum sa zic parca mai multa incredere am in azotatul asta.

#295
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Pe ambalaj apare frumos! Daca nu ne recomanda si noua nimeni o schema de fertilizare pentru gradina, (gunoi de grajd nu e in zona, nici de gaini,) trebuie ajutat solul cu ceva, an de an cultivam prin rotatie dar nu e suficient compostul.

Edited by calinus68, 07 May 2020 - 21:00.


#296
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
Manualul de legumicultura recomanda un ingrasamant NPK echilibrat, ceva in proportiile 1:1:0,5

#297
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Uite niste scheme, tot de pe aici capatate (dar suntem off-topic in sera lui corsica, mai bine ne-ar muta moderatorii la tomate):

Attached Files


Edited by Taxon, 07 May 2020 - 21:45.


#298
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007

 calinus68, on 07 mai 2020 - 20:50, said:

Daca nu ne recomanda si noua nimeni o schema de fertilizare pentru gradina, (gunoi de grajd nu e in zona, nici de gaini,) trebuie ajutat solul cu ceva, an de an cultivam prin rotatie dar nu e suficient compostul.
Am scris eu ceva aici. Daca vi se pare interesant va explic mai pe larg schema mea de fertilizare cu 1 gr. NPK/saptamana/planta, zilele urmatoare.

#299
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Eu as fi numai ochi si urechi!

#300
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 28.12.2010
Daaaa si eu as fi interesat rau de tot de o schema de-asta. Pentru ca altfel dau cu ala pe care il am si iar ma intreb de ce nu imi cresc rosiile ca alea din pozele lu Corsica. Si iar injur si ma umplu de obida si ajung sa mor la 55 de ani de inima albastra :)) A nu se confunda inima albastra cu sangele albastru. Nu am de nici una.

#301
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007

 corsica, on 07 mai 2020 - 21:53, said:

Daca vi se pare interesant va explic mai pe larg schema mea de fertilizare cu 1 gr. NPK/saptamana/planta, zilele urmatoare.

Orice schema de fertilizare se bazeaza pe o analiza de sol. Eu nu am facut asa ceva niciodata, am suprafata mica, cultiv in special pentru consumul familiei, iar surplusul este valorificat. Am norocul ca solul este foarte bun, terenul unde mi-am construit casa si sera in urma cu ceva timp a fost necultivat ani buni de vechiul proprietar.

Asadar: totul incepe prin luna decembrie cand desfiintez cultura, eliberez sera, ard musculita alba cu arzatorul, frezez si bag mranita provenita din doua surse. Prima sursa de la iepurii si gainile mele, iar a doua de la microferma unui vecin ce are vaca, capre, iepuri si multe pasari  (de fapt a avut…). Nu exagerez cu mranita, alternez cele doua surse. Inainte de plantare mai frezez inca o data.
Dupa fertilizarea de baza urmeaza udarea la greu iar sera ramane deschisa pentru ca solul sa degere (iarna trecuta am avut doar 2-3 zile cu temperaturi de –10 gr. C).

Urmeaza, foarte important, rasadurile - unde folosesc ca substrat la semanare turba fina, iar la repicare mranita si pamant de padure de tei in cantitati egale in care adaug Osmocote Start cu eliberare la 1,5 luni. Le mai ajut cu Cropmax si NPK 14-11-25, cand e cazul.

Inainte de plantare mut rasadurile in sera pentru calire, cu doua zile inainte. Dupa plantare, a doua zi, fac un tratament cu Topsin si prima fertilizare cu Ferticare S, 15-30-15. Primesc un gram/planta/saptamana pana incep sa infloreasca, dupa care trec la Ferticare I, 14-11-25 pana incep sa lege bine la rodurile 1 si 2.
Urmatoarea etapa este cu Ferticare II, 24-8-16, pana incep sa imparguiasca si incep fertilizarea cu Ferticare III, 10-5-26 alternativ cu Krista KPlus (azotat de potasiu), aceeasi doza, un gram/planta/saptamana.

Cel putin o data/luna folosesc Calcinit (azotat de calciu), tot prin banda de picurare.
Suplimentar la ardei, vinete si castraveti mai folosesc Orgevit, il pun in galeata la dizolvat si pun cu canuta la fiecare fir.

O paranteza cu fertirigarea: aici ma ajut de o pompa de vermorel alimentata la 12 VCC, ce injecteaza solutia in teava PEHD cu diametrul de 32 mm ce vine de la un IBC de 1000 litri, cocotat pe un schelet metalic, la cca 3,2 m, cu o fundatie solida. Am avantajul ca in sera am linie dubla de irigare, separat la rosii si ardei, vinete, castraveti. Nu mai amintesc ca responsabil cu toate aceste este prietenul Arduino, eu doar il programez si ii pregatesc solutia.
In general ardeii ii ud(a) seara, iar rosiile dimineata devreme.

Suplimentar aplic foliar Cropmax, la 2-3 saptamani si cand incep caldurile fac si cateva stropiri cu Borocal.
Cam aceasta este "schema mea de fertilizare" pe care o experimentez de ani buni. Nu este neaparat valabila oriunde, conteaza foarte mult solul, soiurile sau hibrizii, sera, etc.

Toate acestea le stiu de pe aria de legumicultura, am notat si selectat informatia.
Si nu uitati sa le asigurati plantelor programul CALMAT: caldura, apa, lumina, mancare, aerisire, tratamente.

Spor la treaba!

#302
montebanat

montebanat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 20.10.2013
Aproximativ așa procedez și eu cu mici modificări, bineînțeles învățate de la voi aici pe forum.Intrebarea mea stropești cu ceva fungice+ insecticide, preventiv sau doar la atenționare? Eu in afara de certificare m-ai dau foliar Cropmax intercalat cu pach Micul fermier de la Biohumusol 1 săpt unu o săpt altul și o să mai intru cu norocul.

A se citi Certificare- fertiirigare și norocul- borocal

#303
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Multumesc stimabile Corsica, la tine e arta, pentru mine care ajung la gradina doar in weekend o sa caut sa alternez aceasta schema dupa cum pot, nu am pretentii mari, am scos an de a 100-200kg de tomate, arhisuficient pentru consum, tin 3 familii din recolta.

#304
yoaca70

yoaca70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 06.01.2012
In fisierul de mai jos este schema de fertilizare folosita de corsica.
@ corsica: care este proportia de Orgevit pe care o folositi suplimentar la ardei (gr/l)

Attached Files

  • Attached File  Yara.pdf   481.36K   133 downloads

Edited by yoaca70, 08 May 2020 - 19:30.


#305
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007

 yoaca70, on 08 mai 2020 - 19:29, said:

In fisierul de mai jos este schema de fertilizare folosita de corsica.
S-au miscat repede, cred ca cer drepturi de autor...

 yoaca70, on 08 mai 2020 - 19:29, said:

@ corsica: care este proportia de Orgevit pe care o folositi suplimentar la ardei (gr/l)
La o galeata cu apa de 20 litri pun o galetusa de 1 litru de Orgevit, las la macerat o perioada de timp si apoi aplic 0,5 litri/planta.

#306
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Schema aia din poza e de vreo 4 5 ani pusa de mine pe undeva. Daca o sa studiati mai atent caracteristicile fiecarui component, veti vedea de ce are nevoie ardeiul in functie de fenofaza culturii pe un sol mediu aprovizionat. Orice schema de fertilizare are la baza o analiza de sol. In rest, daca ai ochi pt ele, iti cam spun ele ce sa dai, atata ca dureaza mult pana te nveti. Ardeiul gras in speta are nevoie de un raport mai mare de azot deoarece potasiul in exces va crea fructe mici...si se vor intari, fortand procesul de maturare. Am patit eu...de abia mi am scos banii pe cultura aia. Atentie la neatentie, ca sa le poti da in cap cu mana ta, mai ales cand ai impresia ca le stii pe toate. Natura iti va demonstra exact reversul. Cand nu traiesti din ele e ceva...dar cand traiesti de pe urma lor, te cam iei de cap. O simpla carentq de Bor va conduce la prosta circulatie a macroelementelor de ordin primar si secundar si te trezesti cu putregai apical...si tot dai cu calciu foliar si la radacina si vine toamna peste tine si n ai recoltat mai nimic. Da tu zici ca e de la calciu. Da nu e.

Eu am in general un EC in stadiu latent, fara cultura in solar, de 4 5 6 pe brazda cultivata de 15 ani. La 4 ar trebui sa se blocheze plantele. Dar nu se blocheaza...singura planta pe care n o intereseaza ec ul prea mult este vanata. In rest, orice specie face figuri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate