Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale
 Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 

Sera de la Brazi, de la plantat la recoltat

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
731 replies to this topic

#307
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,766
  • Înscris: 07.09.2004
Scuza-mi ignoranta dar ce inseamna EC? Conductivitatea electrica?

#308
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 12.02.2012

View Postserrifu, on 09 mai 2020 - 07:07, said:

Eu am in general un EC in stadiu latent, fara cultura in solar, de 4 5 6 pe brazda cultivata de 15 ani. La 4 ar trebui sa se blocheze plantele.

Cum adica EC de 4 5 6?

#309
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
@Marian

Frumoasa aventura !

Cateva intrebari,daca imi este permis:

-ai facut sera pentru consum propriu si la excesul fiind vandut ?
-am vazut preturile la constructie, ai idee cat ar costa astazi sa o faci din nou ?
-stii pe cineva care poate face asa ceva?
-cat este costul la produsul final dupa ce scazi toate materialele si bio-chemicale folosite de la samanta pana la produs
-cat de eficienta este incalzirea si racirea,am inteles ca o faci cu IoT
-ce ai schimba daca ai avea ocazia sa o faci de la inceput astazi cu experienta de ieri
-ce te-a dezamagit cel mail mult si ce te-a facut cel mai fericit
-ai icnerca sa aplici aceeasi tehnica de crestere la vita de vie ?
-iara,sa plantezi pomi inauntrul serii si sa ii cresti inauntru

Multam.
Sanatate.

#310
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Multe intrebari, dar la obiect.

1. Parintii mei au fost legumicultori, m-am nascut cu solar in curte, atat ca o perioada destul de lunga, dupa ce la 14 ani am plecat la oras am fost rupt de realitatea legumicola. Cu timpul, am inteles ca viata la tara este cea care mi se potriveste, daca Brazi se poate numi ca e la tara.
Din start am cautat sa fac ceva care sa imbine utilul cu placutul. Da, o parte din recolta o vand, la clientii care stiu sa aprecieze munca.

2. In postarea cu prezentarea serei, pretul total, fara manopera, era de cca. 12.000 lei, aproape 3.000 de euro. Acum nu mai stiu cat este pretul la teava, am inteles ca s-a scumpit destul de mult dupa ce a demarat programul ''rabla'' la tomate. Cine este interesat poate calcula, am prezentat acolo toate materialele folosite.

3. Nu stiu, dar un coleg de pe aria de legumicultura a facut unul identic inspirat numai din prezentarea mea. Felicitari.

4. Nu am facut niciodata acest calcul, mi-ai dat o idee.

5. Incalzirea este foarte eficienta, trebuie aici sa multumesc colegilor @Laum, ca sunt 2, sot si sotie, oameni deosebiti.

6. As tine cont de sfatul proiectantului si as face sera mai inalta. M-am oprit la 4,62 m poate si din cauza ca schela pe care am avut-o nu putea mai mult.

7. Cel mai mult m-a dezamagit reactia a 2 colegi de pe aici si cel mai fericit am fost ca am reusit sa fac singur sera, chiar daca a durat aproape 6 luni, doar la ridicarea arcadelor si la acoperirea cu folie m-au ajutat 4 prieteni cateva ore. Am un program la serviciu numai de zi, plus ca in acea perioada sotia a avut niste probleme medicale la coloana si a trebuit sa facem naveta la Campina, la tratament, vreo 45 de zile. Am mai povestit...

8 si 9. As incerca, dar nu am suficienta suprafata si nici nu am timp de experiente. Poate dupa pensionare...

Sper ca am fost cat de cat pe subiect.

Ma bucur ca sunt foarte multi colegi interesati, dar nu stiu cati dintre ei sunt din generatia tanara. Asta ma ingrijoreaza cel mai mult.

Numai bine!

#311
valyemil81

valyemil81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 22.01.2007
Depinde ce intelegem prin generatie tanara :)
Pe mine m-a apucat asa dupa posibilitati de vreo 2 ani...iar la anul fac 40...deci nu mai sunt chia tanar.
Probabil totul vine dupa o anumita vasta cand te saturi sa mananci chestii de carton si vrei cat de cat sa ai ceva bun si cu gust pt tine. Iar daca mai ai si copil nu mai zic ca iti doresti sa-i dai lucruri cat mai naturale ca si asa mananca destul pui la gradinita (in cazul meu vorbind)
Cred ca la mine este criza barbatului la 40 ani :)

Spor

#312
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 12.02.2012

View Postcorsica, on 09 mai 2020 - 18:57, said:

7. Cel mai mult m-a dezamagit reactia a 2 colegi de pe aici si cel mai fericit am fost ca am reusit sa fac singur sera, chiar daca a durat aproape 6 luni, doar la ridicarea arcadelor si la acoperirea cu folie m-au ajutat 4 prieteni cateva ore. Am un program la serviciu numai de zi, plus ca in acea perioada sotia a avut niste probleme medicale la coloana si a trebuit sa facem naveta la Campina, la tratament, vreo 45 de zile. Am mai povestit...

Daca te referi la asta, imi pare rau ca s-a putut interpreta altfel decat am gandit. Doar mi s-a parut amuzant pentru ca, de fapt, era tocmai invers.
Urmaresc topicul tau inca de la inceput si apreciez cu adevarat tot ceea ce ai facut.
Felicitari!

#313
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Nu e vorba de asa ceva, au fost altele, mai vechi... Frustrari ale unora, dar sita a cernut...

#314
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Cotzi exact. sinenomine, exact ce zice cotzi.

Hai sa nu mai poluam topicul lui corsica.

Cum rezolv problema ec ul foarte ridicat? Salwax, cam la 2 saptamani, si trainer prin picurare 5l la ha, tot la 2 saptamani.

Ce face colegul corsica e arta...isi sacrifica foarte mult timp si bani. Lumea trebuie sa inteleaga bine de tot ca prin asigurarea de conditii, temperatura sol, aer, umiditate sol aer, ventilatie, palisare, bilonare, afanare sol, orgevit,npk, lumina, umbra, apa mai calda ca cea din put samd, plantele nu vor avea pic de stres sau va fi minim. De aceea rezultatele sunt exceptionale. Imaginati va un butoi de lemn cu doage...aveti factorii reprezentati de scandurile dispuse vertical. Daca toti acei factori sunt spre maxim, butoiul va avea o capacitate de 100l la plin, din fabricatie. Luam de exemplu temperatura ca si factor de influenta. Restul scandurilor sa fie la maxim, iar temperatura sa fie 2 3 grade pe noapte si 10 11 pe zi...se ma umple butoiul? Nu...va fi maxim 20 30litri. Asa va fi si recolta, ca si lipsa acelui factor.

Nu poti compqra conditiile lui corsica cu o gradina in aer liber. Cat stres indura planta? Prea frig, prea cald, apa prea multa sau prea putina, nutritia o lasam la maxim, arsuri solare...sol afanat mediocru...sau batatorit de ploi. Cat se va umple butoiul cu acest factori? Prea putin, va zic eu. Recolta va fi pe masura conditiilor.

Duminica placuta.

#315
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018

View Postcorsica, on 09 mai 2020 - 18:57, said:

Multe intrebari, dar la obiect.

Sper ca am fost cat de cat pe subiect.

Ma bucur ca sunt foarte multi colegi interesati, dar nu stiu cati dintre ei sunt din generatia tanara. Asta ma ingrijoreaza cel mai mult.

Numai bine!

Multumesc apreciez.
Ma fascineaza constructia ta si tot ce tine de mecanica a solariului...pentru ca nu am ajuns inca sa bag sapa sau harletul in pamant.
Eu nu sunt tanar la corp...dar incerc sa il corup pe al meu tanar / junior ce vrea sa fie un real pilot de 747 stand in spatele ... tractorasului ! Posted Image
Iti inteleg cuvientle si subtila ingrijorare din spatele lor...este de speriat.

Am gasit acest clip aici.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bxUHhR90gz0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Fara intentia de a starni concurenta,acea persoana are conditiile de mediu la fel aproape ca si mine,la munte.
Ce parere ai de abordarea lui !?
Crezi ca mai este posibil in zilele astea sa faci eco bio "chimicale free" mancare ?

Multam.

Edited by EmeraldCountryHouse, 10 May 2020 - 18:57.


#316
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007

View PostEmeraldCountryHouse, on 10 mai 2020 - 18:55, said:

Fara intentia de a starni concurenta,acea persoana are conditiile de mediu la fel aproape ca si mine,la munte.
Ce parere ai de abordarea lui !?
Crezi ca mai este posibil in zilele astea sa faci eco bio "chimicale free" mancare ?
Am mai vazut cateva filmulete postate de el. Nu a zis nimic nou, s-au scris sute de pagini pe aria de legumicultura legate de cele prezentate in filmulet. Nu am amintit in prezentarea mea de maceratul de gainat de porumbel sau de prepelita (cand gasesc) sau de urzica si coada calului, urmeaza cat de curand.
Bio 100% nu cred ca face cineva, cine spune cred ca se lauda... Sau face cu rezultate proaste.
PS: nu sunt de acord cu folia de mulcire, am incercat si eu vreo 2 ani si raman la ideea ca sapa e mult mai sanatoasa, atat pentru plante cat si pentru noi. Vorbim de cei ca mine, cu suprafete mici, cum sunt majoritatea de pe aici.

#317
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,559
  • Înscris: 27.01.2012
Folia de mulcire e excelenta intre randuri, nu pe rand!

#318
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Nu sunt de acord. Am alta tehnica.

Attached Files



#319
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Sapa`i buna pt. cine are timp, pt. restul exista folie de mulcire (ca`n reclama la mastercard :) )

#320
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,559
  • Înscris: 27.01.2012
Metoda ta merge la tine in solar, in camp nu munceste!

#321
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007

View Postrid, on 10 mai 2020 - 20:31, said:

Sapa`i buna pt. cine are timp, pt. restul exista folie de mulcire (ca`n reclama la mastercard Posted Image )
Timp avem toti, dar nu stim sa-l planificam. Pierdem prea mult timp cu netul...

#322
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,559
  • Înscris: 27.01.2012
Eu am randurile la 1,5m si intre ele am folie de mulcire de 1,0m din aia cea mai groasa si fara moarte, nu trece buruiana prin ea, merge excelent.
Am pus imagini lamuritoare anul trecut.
La ora asta ce-ai vrea sa fac, sa dau cu sapa prin sufragerie???
:) :) :)

Edited by subway_guru, 10 May 2020 - 20:43.


#323
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,502
  • Înscris: 28.12.2010

View Postcorsica, on 10 mai 2020 - 20:16, said:

Nu sunt de acord. Am alta tehnica.
Scula aia seamana cu draciile alea din Mad Max. E chiar cool.
The Tomatoe Rider

Edited by gabiroa, 10 May 2020 - 21:29.


#324
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,559
  • Înscris: 27.01.2012
Aia cu lamele pliveste buruiana abia rasarita, aia cu dinti sparge crusta si aereaza solul.
Ambele scule sunt excelente pentru cei ce-si fac zilnic de lucru prin gradina ori solar...

Edited by subway_guru, 10 May 2020 - 21:44.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate