Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Sera de la Brazi, de la plantat la recoltat

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
731 replies to this topic

#325
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011

Quote

Bio 100% nu cred ca face cineva, cine spune cred ca se lauda... Sau face cu rezultate proaste.

sunt multi care fac bio 100% in Romania, destui chiar in scop comercial, cu certificare si cu rezultate bune

un exemplu: https://www.facebook...354929424699974

#326
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 28.02.2008

View PostEmeraldCountryHouse, on 09 mai 2020 - 16:28, said:

-am vazut preturile la constructie, ai idee cat ar costa astazi sa o faci din nou ?


View Postcorsica, on 09 mai 2020 - 18:57, said:


3. Nu stiu, dar un coleg de pe aria de legumicultura a facut unul identic inspirat numai din prezentarea mea. Felicitari.


Sper ca nu am suparat pe nimeni cand am facut solarul fara sa cer aprobare, sau daca am facut-o imi cer scuze. Am fost atat de prins in constructia lui incat am uitat de bunele maniere.
Eu m-am apucat de el la inceput de martie si am depasit 20.000 de lei investitia. Nu stiu daca mai am toate facturile sa fac totalul. Fierul si si materialele de constructie (pietre de polizor, grund si electrozi) au fost pe la 8000 de lei, 2000 de lei policarbonatul solid pentru usi, inca vreo 10000 folia, baghetele, motoarele, cremalierele si restul automatizarii. Al meu e putin mai scurt, insa, are doar 8 arcade.

View Postcorsica, on 09 mai 2020 - 18:57, said:

Ma bucur ca sunt foarte multi colegi interesati, dar nu stiu cati dintre ei sunt din generatia tanara. Asta ma ingrijoreaza cel mai mult.

29 de ani e bine? :)

#327
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

View PostSkyler-ftw, on 11 mai 2020 - 08:47, said:

Sper ca nu am suparat pe nimeni cand am facut solarul fara sa cer aprobare, sau daca am facut-o imi cer scuze. Am fost atat de prins in constructia lui incat am uitat de bunele maniere.
Nu, chiar te-am felicitat.

View PostSkyler-ftw, on 11 mai 2020 - 08:47, said:

29 de ani e bine? Posted Image
E foarte bine chiar. Atat si un pic aveam eu cand am devenit tata, acum 26 de ani...As vrea sa mai am varsta ta.

#328
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 28.02.2008

View Postcorsica, on 11 mai 2020 - 10:29, said:

Nu, chiar te-am felicitat.

Multumesc! Voiam sa ma asigur doar :)

#329
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018

View PostSkyler-ftw, on 11 mai 2020 - 08:47, said:


Sper ca nu am suparat pe nimeni cand am facut solarul fara sa cer aprobare, sau daca am facut-o imi cer scuze. Am fost atat de prins in constructia lui incat am uitat de bunele maniere.
Eu m-am apucat de el la inceput de martie si am depasit 20.000 de lei investitia. Nu stiu daca mai am toate facturile sa fac totalul. Fierul si si materialele de constructie (pietre de polizor, grund si electrozi) au fost pe la 8000 de lei, 2000 de lei policarbonatul solid pentru usi, inca vreo 10000 folia, baghetele, motoarele, cremalierele si restul automatizarii. Al meu e putin mai scurt, insa, are doar 8 arcade.



29 de ani e bine? Posted Image


@skyler
Unde iti este posturile,te rog !
Multam.

#330
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 28.02.2008
Eu n-am pus prea multe posturi, am inceput sa scriu din cand in cand incepand de aici:
https://forum.softpe...4#entry26052759

Nu am postat pentru ca eu am copiat doar ce am vazut la corsica iar ce a scris el acolo e mult mai mult decat puteam eu spune. Daca te intereseaza ceva anume, putem muta discutia pe topicul acela si te ajut cu ce pot.

#331
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
3 luni de la plantare si rosiile au inceput sa se coaca. Zuccherino a fost fruntasa, acum urmeaza Aurea si se pregateste Country Taste. Soiul meu mai are de asteptat. Castravetii Ekol rodesc la greu, Ardeiul iute Sahem ma uimeste, vinetele Madonna peste o saptamana-doua vor intra in dieta zilnica si astept cu nerabdare Kaprima si Red Knight.
Dar, sa nu credeti ca totul este asa frumos ca in pozele atasate. Ma lupt cu Tuta absoluta si, mai nou, cu niste insecte necunoscute mie, cele din ultimele doua poze atasate.

Attached Files



#332
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Ieri am cules primele Aurea, cu toate ca nu erau super coapte, si am aflat de ce costa asa mult o samanta:
1. gustul deosebit
2. fructele nu au seminte!!!? Am taiat cateva, ieri si astazi, si nu am gasit nicio samanta. Urmaresc pe masura ce se coc.

Din cele 5 seminte cumparate am reusit sa mai fac 3 rasaduri, unul l-am plantat in sera, altul in gradina si mai am unul la ghiveci pentru formarea radacinilor si vreau sa-l plantez in sac, in rasadnita.

Attached Files



#333
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012
Imi ploua in gura de vreo 10 minute, adica de cand am vazut pozele. Trimiti la Bucuresti contra cost? :)

#334
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Ai tripsi acolo Corsica, pe frunza aia. Sunt puiuti...asa sunt la inceput, albiciosi.  Uita te in flori la ardei ai la castraveti, cel putin ar trebui sa fie mai mult de 3 4 in floare. Prajeste i cu hunter si boundary, laser sau oleorgan.

#335
Incepatorule

Incepatorule

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.10.2018
Am stropit sambata in solar cu Movento pentru afide ardeii, castravetii si rosiile. La toate 3 am in continuare afide iar la rosii am si viermele acesta care intra in gogonele. Azi le-am verificat si traiesc in continuare, sa mai astept sau sa dau si cu altceva.

Attached Files



#336
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

View Postserrifu, on 24 mai 2020 - 15:55, said:

Ai tripsi acolo Corsica, pe frunza aia. Sunt puiuti...asa sunt la inceput, albiciosi.  Uita te in flori la ardei ai la castraveti, cel putin ar trebui sa fie mai mult de 3 4 in floare. Prajeste i cu hunter si boundary, laser sau oleorgan.
Multumesc serrifu. Trebuie sa recunosc ca la combaterea insectelor nu stau prea bine.
Cand am construit sera ideea a fost sa respect toate conditiile ca plantele sa se dezvolte cat mai bine si sa fie ferite de boli si cred ca am reusit acest lucru. De insecte nu prea am avut parte pana in toamna anului trecut si 2018, cand am avut un atac de musculita alba spre sfarsit de sezon, septembrie-noiembrie. Fiind la sfarsit de sezon si tinand cont de faptul ca recoltamm la greu, nu prea am tratat.
Anul acesta am pus martori lipiciosi, am o gramada de lighioane pe acolo, insa tuta absoluta nu am vazut, doar afide, trispi si alte fiinte zburatoare.
Este posibil ca ceea ce am pe frunzele din poze (fata/verso) sa fie de fapt atac de trips si nu de tuta absoluta, pentru care am stropit pana acum cu Coragen si Affirm?
Aseara am studiat mai atent multe frunze si flori si in afara de trips nu am vazut nimic, nici pe martori.

PS: era buna o lupa sau un microscop...

Attached Files



#337
mama_lor

mama_lor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.04.2020
Tripsii sunt ''usor'' de vazut pe vinete, sunt cu siguranta preferati in fata rosiilor. Sunt mici, dar vizibili cu ochiul liber fara probleme as zice eu, lungi si subtiri, mai maronii cand sunt adulti.
Simptomele tipice care le vad eu pe dosul frunzelor la vintete arata cam ca in poza asta: https://ag.umass.edu...-tomato-foliage

#338
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Asa e. Parca am mai scris pe-aici am un ghiveci cu niste telina in balcon. Nici macar nu mai stiu cand am pus-o si de ce. Cert e ca la un moment dat frunzele aratau ca cele din linkul lui mama_lor. Am un microscop de-ala chinezesc de cativa dolari si am rupt o frunza si m-am uitat la ea. Atunci am vazut o lighioana de-asta exact cum e prezentata in carti. Lunguiata si mie mi s-a parut verzuie. Umbla pe frunza de colo colo si parea ca suge din niste rani pe care probabil tot el le provocase anterior. Banuiesc ca in timp in aceste rani se acumuleaza ceva seva iar tripsul asta mergea si manca din fiecare loc de-asta. Dupa aia m-am uitat bine prin carti si pe net si l-am identificat ca fiind trips. Intr-adevar se vede si cu ochiul liber dar e foarte micut nu reusesti sa distingi bine detaliile. I-am dat cu un piretroid si nu am mai vazut dupa aia sa reapara. Oricum telina aia nici nu stiu de ce o tin acolo ca nici macar nu o folosesc la mancare. Semana foarte bine cu ce este in linkul lui mama_lor nu cu frunzele lui Corsica. Si exact cum zice acolo petele alea erau argintii parca luceau intr-un fel. Dar cine stie poate nu sunt simptomele la fel la toti.

#339
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Primul ardei capia din acest sezon, Kaprima F1. Bineînțeles, de la bifurcație. Am câștigat o săptămână la timpurietate și planta s-a dezvoltat doar pe jumătate față de cele cu primii ardei rupți...

Attached Files



#340
valyemil81

valyemil81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 22.01.2007
Pe cand putem face si noi comenzi la aprozarul dvs virtual? Ca tare as gusta din ce minuni cresc acolo.
Daca e nevoie vin si-mi las sticla de lapte la coada ca pe vremea lui Ceausescu Posted Image

Edited by valyemil81, 04 June 2020 - 16:46.


#341
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

View Postcorsica, on 04 iunie 2020 - 07:57, said:

Primul ardei capia din acest sezon, Kaprima F1. Bineînțeles, de la bifurcație. Am câștigat o săptămână la timpurietate și planta s-a dezvoltat doar pe jumătate față de cele cu primii ardei rupți...

In poza se vad 3 ardei copti la primul etaj, la bifurcatie nimic. Asta tre sa fie record, pe forum n`am mai vazut kapia copt in primele zile de iunie Posted Image
Carcotasule! :)

#342
fob2310

fob2310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 28.01.2006
Aurea F1 fac pana la urma seminte?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate