Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

Sera de la Brazi, de la plantat la recoltat

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
731 replies to this topic

#361
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
O fi bine asa de fortate, unde mai e rosia traditionala, de curte, eco? Adica fara steroizi, mai putin si de calitate.

Edited by calinus68, 24 June 2020 - 23:52.


#362
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 23.12.2019
De multe ori avem de ales intre asigurarea unui minim de fertilizare si tratamente sau pierderea culturii, cum se intampla in acest an in mai toata tara. Dupa aceea recurgem la varianta de a cumpara din piata rosii "bio''.
Pacatos tare anul acesta in ceea ce priveste bolile si daunatorii... Nu mai amintesc de pretul de la en-gross.

#363
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
...cind ma uit ce am in gradina ... care a scapat de grindina, e debila; care e bine-crescuta, e barbierita de grindina si acum se chinuieste sa dea copili sa o ia din nou din loc.... of. Posted Image

#364
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007

View Postliviu_np, on 24 iunie 2020 - 22:55, said:

Sa fii sanatos, Corsica! Posted Image
Mă bucur când văd colegi mulțumiți de răsadurile mele și de gustul deosebit al tomatelor.

#365
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,502
  • Înscris: 28.12.2010

View Postcalinus68, on 24 iunie 2020 - 23:51, said:

O fi bine asa de fortate, unde mai e rosia traditionala, de curte, eco? Adica fara steroizi, mai putin si de calitate.
Asa am zis si eu Caline dar se pare ca nu merge. Trebuie un minim de tratamente altfel ne mananca daunatorii cu tot. Asta e realitatea nu mai merge ca in fosta gradina a lu'taica-miu. Acum trebe sa stai cu ochiul pe ele de cand le scoti pe camp. Altfel nu faci nimik mai rau te enervezi munca multa si rezultate zero

#366
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Un sistem de palisare asemanator ca al meu, ba chiar mai performant:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VDDahatwsyk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#367
gigi72

gigi72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 15.09.2007
Profilele alea pe care sprijină tulpina sunt diferența fata de cum faci  tu. Ca altceva nu am mai văzut.

#368
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
Unde se gasesc acele profile de vanzare?

Am vazut si la alte ferme din USA fix acelasi model deci nu sunt artizanale.

#369
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,766
  • Înscris: 07.09.2004
Le faci din fier beton. Si daca iti trebuie multe si repede orice sudor/fierar iti poate face o "matrita" pentru o indoire rapida si dimensiuni egale. Daca le ai cu mestereala iti faci singur si matrita....

#370
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Pescarii stiu foarte bine cum sa indoaie astfel de fiare😁😃

#371
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Eu mi-am făcut singur matrița pentru acele cârlige de palisare, care mi se pare mult mai complicată față de acești suporți. Condiția principală este să fii dotat cu cel puțin o mână de dreapta, că ai norocul să ai două, e și mai bine.

#372
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.02.2011

View Postcorsica, on 01 iulie 2020 - 23:19, said:

Eu mi-am făcut singur matrița pentru acele cârlige de palisare, care mi se pare mult mai complicată față de acești suporți. Condiția principală este să fii dotat cu cel puțin o mână de dreapta, că ai norocul să ai două, e și mai bine.
                  Ce tip de sirma folosesti la cirligele de palisare,eventual grosimea.

#373
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Sârmă zincată cu diametrul de 2 mm.

#374
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
Cand ai de facut de ordinul miilor, mai bine dai un ban si ziua urmatoare iti este coletul la usa.

#375
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,766
  • Înscris: 07.09.2004
La mii de bucati nu se mai numeste colet ci palet(i) si ai peste suta de kg poate chiar mai mult, la care se aduga greutatea volumetrica. Dar, fiecare stie ce e mai bine pentru el.

#376
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Nu este asa greu de facut acele carlige. Odata facuta matrita, in cca. 30 minute, se trece la productia de serie, bineinteles iarna, cand activitatea in gospodarie este mai redusa. Anul acesta, cand am trecut la noul sistem de palisare, am fost nevoit sa pun pe capetele carligelor tub siliconic cu diametrul interior de 3 mm si cel exterior de 5 mm, pentru a nu mai aluneca carligul de pe sarma de cultura.
Am pus o poza cu un astfel de carlig in postarea de aici.

#377
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
Carligele iti vin ambalate la cutie de 1000. nu cred ca avea peste 20kg o cutie, am luat 4.


Asa ca te rog lamureste-ma despre ce vorbesti mai exact?

Transportul a fost inclus in pret pentru ca am comandat si fertilizanti si multe altele.

#378
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Nu stiu exact cu cine ai vorbit, asa ca ma risc cu un calcul:
carligele in comert costa undeva la 0,40 lei/buc., iar daca le faci singur ies undeva la 0,066 lei/buc., adica de 6 ori mai putin. Zic ca pentru cei care au suprafata mai mica si le place sa bricoleze este destul de rentabil...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate