Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Aparate de colectie gasite la gunoi

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
Alexandru7250

Alexandru7250

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 09.09.2017
Cred ca e sectiunea potrivita aici.
Ma gandeam ca ar fi amuzant sa impartasim aici cati dintre cei pasionati de aparatura veche au obtinut de prin locuri mai putin obisnuite, gen ghena din fata blocului, diverse echipamente de colectie gen aparate radio, telefoane,etc. Incep eu:
Am gasit pe strada mai demult un radio mic cu baterii Sony tr 3500 destul de avariat, dar am reusit sa il restaurez. Altadata am gasit cand am dus gunoiul un telefon Em-72, iar peste ceva vreme inca doua. Iar cel mai recent am gasit un radio rusesc vef 202. Interesant faptul cu vef-ul ca nu am reusit sa prind decat radio Iasi si Romania actualitati in romana. In rest am prins ceva posturi straine in rusa, maghiara si spaniola... Am sa pun si poze, poate stie cineva cum sa folosesc corect aparatul acesta, poate nu stiu eu sa il folosesc de nu am prins decat doua posturi romanesti.
Acum toate stau la loc de cinste si functionale, mai putin telefoanele fiindca nu am la ce le conecta.


#2
utopias

utopias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 11.02.2016
De ce credeam ca 101% este djl?

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,504
  • Înscris: 19.04.2009
Djl cauta online nu prin gunoaie ca OP :)

#4
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,066
  • Înscris: 23.09.2005
No bine ca a trebuit sa pomeniti de djl! Acuma numa` de-a dracului n-o sa mai scrie nimic aici si o sa ne lase sa stam cu ochii beliti!

[ https://i.postimg.cc/nzbxfQK7/angry.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,587
  • Înscris: 08.03.2017

View PostAlexandru7250, on 12 februarie 2019 - 22:12, said:

radio rusesc vef 202. Interesant faptul cu vef-ul ca nu am reusit sa prind decat radio Iasi si Romania actualitati in romana.
Vef 202 are 5 unde scurte , AM si LW (medi si lungi) - prinzi cel mai bine spre seara cu el pe AM , intra o gramada de posturi si de prin Orient , selectivitate senzationala dar trebuie desfacut si curatat tamburul cu pinii de contact , are lamele si pini ce oxideaza model rotary . Pe SW trebuie rabdare si sa te pasioneze , altfel doar "uaaaauuuuuaaaasssss" cam atat distingi . Nu are FM , stiu ca asta te interesa si orcum pe acea vreme rusul punea banda Est pe FM si acolo prinzi doar postul National Romania , e cam mort , de la 88 la 108 incepe distractia ...

Edited by ldpe, 12 February 2019 - 22:38.


#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,504
  • Înscris: 19.04.2009
Deci pana la urma, subiectul asta e despre cum toata lumea credea ca-i Djl :lol: Ghinion he he

#7
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Ej nebun, sunt doi!

#8
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017
subscriu si eu, credeam ca e djl

propun adaugarea unui poll cu o singura intrebare: "nu-i asa ca credeati ca acest topic e deschis de djl?"
raspunsuri: da si nu

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,669
  • Înscris: 29.03.2006
Cred ca trebuie facuta arie dedicata pt. cei are cauta prin gunoaie, ca sa stim sa nu intram...

#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Unde sa nu intram, in gunoi?

Edited by myshyk, 12 February 2019 - 22:55.


#11
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Mergeam pe stradă și ce să vezi, au trecut pe lîngă mine nu una, ci 3 mașini de colecție ! incredibilă coincidență !
Erau 3 dacii 1310.

#12
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,288
  • Înscris: 06.01.2007
Pe vremea lu Ceasca se cauta prin gunoaie. O sarma, o bucata de cablu, un surub, .. se recuperau.

Cand eram copil a murit un vecin de-al meu, fusese medic veterinar. Era mos. Au venit feciorii lui si au scos de prin casa tot felul de chestii si le-au aruncat la gunoi.
Am gasit si eu un cleste tip patent, unul tip foarfeca, ambele de o calitate excelenta. Tot de la el am luat un compas gen rotring mecanica fina, ceva nemtesc de calitate de care n-am mai vazut nici pana in ziua de azi.
Apoi mai recuperam placi de prin aparatura pentru piese electronice. mai recuperam bobinaje  de la neoane, motorase de casetofon sau chiar magnetofon, transformatoare sau chiar si tole de transformator, daca erau in cantitate suficienta pentru a fabrica un traf cat de cat. Condensatoarele variabile cu aer se recuperau deoarece contineau magneziu, iesea o flacara alba, intensa.

Edited by maccip, 12 February 2019 - 23:54.


#13
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006
Tot timpul gasesti cate ceva la gunoi,mai ales in ziua de azi cand lumea arunca aparate intregi doar pentru ca si-au luat modele mai noi,insa tot aduni sperand ca pe viitor iti va trebui ceva de la ele,mai o piesa,mai un surub special,si sfarsesti cumparand altele noi pentru ca in casa, fiind foarte multe adunate,nu mai poti gasi ce-ti trebuie.Cine nu a patit asta pana acum?

#14
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,288
  • Înscris: 06.01.2007
Acum stau cu chirie, nu mai am loc de hârburi prin casa, platesc fiecare metru patrat de spatiu deci nu-mi convine.
Dar un prieten are o camera numai pentru el. A adunat acolo vreo 20 de motorase steppere de prin imprimante, scanere, plottere, si-a facut CNC, imprimanta 3D, tot felul de dracii, robotei.

Cand o sa cresc mare, vreau si eu camera mea pe care sa mi-o antifonez si in care sa ma joc cu electronica. Duc lipsa unui microscop bun, dar n-am unde sa-l mai pun, e destul de mare si e greu de montat-demontat, asadar ma multumesc cu ce am deocamdata.

#15
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
nu stiu la ce te referi tu cu aparate de colectie, ca ai mentionat doar cateva modele generice, de consum, al caror loc este in cel mai bun la un centru de reciclari, sa nu zic groapa de gunoi.

#16
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Prin 2005 aveam un coleg care isi cumparase un pc compaq cules de la gunoi in UK.Cel care il aruncase, nici nu stersese hdd, avea windows instalat, adrese email, etc. Pc-ul arata bine si era functional. Cantarea enorm, era plin de metal, tabla groasa. Acum deja sunt "organizatii" care colecteaza ce-i functional prin gunoaie. Ce-i gunoi la altii, e bun la noi.

#17
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,034
  • Înscris: 31.07.2007
Radem si glumim, da' chestiile gasite la gunoi uneori devin istorie. In UK, prin 1972 un fecior ce canta la chitara bass mergea acasa de la repetitii. O gasit in gunoi o placa cu circuite ce parea a fi un etaj final audio, pe care l-a dus acasa si l-a testat (fecioru' avand cunostinte in domeniu), functiona. Pe fecior in chema John Deacon, si era basist la o formatie cam noua ce se numea Queen. Chitaristului din formatie, Brian May, care le avea si el cu electronica, i-a placut jucaria. A pus-o intr-o cutie de lemn cu un difuzor si o folosea pentru inregistrarea albumelor in studio (albumul "A night at the Opera"). Amplificatoru' nu avea buton de volum, deoarece ii placea cum distorsioneaza la nivel blana. Amp-ul a fost denumit "Deacy Amp" si a fost un mister vreo 40 de ani, deoarece nimeni nu stia de unde provenea placa. Abia in 2013 si-a dat seama un fecior de pe un forum ca provenea de la un radio fabricat prin Africa de Sud, nu pentru mult timp deoarece avea o problema care il facea nasol pentru radio dar excelent pentru chitara: distorsiona. Apropos, replici moderne se vand undeva pe la vreo 600 de lire sterline. :D

[ https://hackadaycom.files.wordpress.com/2017/04/amp-schem.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://hackadaycom.files.wordpress.com/2017/04/deacy-amp-another-world.jpg?w=400&h=271 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
Alexandru7250

Alexandru7250

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 09.09.2017

View Postldpe, on 12 februarie 2019 - 22:37, said:


Vef 202 are 5 unde scurte , AM si LW (medi si lungi) - prinzi cel mai bine spre seara cu el pe AM , intra o gramada de posturi si de prin Orient , selectivitate senzationala dar trebuie desfacut si curatat tamburul cu pinii de contact , are lamele si pini ce oxideaza model rotary . Pe SW trebuie rabdare si sa te pasioneze , altfel doar "uaaaauuuuuaaaasssss" cam atat distingi . Nu are FM , stiu ca asta te interesa si orcum pe acea vreme rusul punea banda Est pe FM si acolo prinzi doar postul National Romania , e cam mort , de la 88 la 108 incepe distractia ...
.
Si cu ce as putea curata contactele fara sa risc deteriorarea lor? Alcoolul izopropilic e bun?

Edited by Alexandru7250, 13 February 2019 - 09:06.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate