Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Aparate de colectie gasite la gunoi

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
Alexandru7250

Alexandru7250

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 09.09.2017

 The Stressmaker, on 14 februarie 2019 - 20:51, said:

Telefonul acela negru este generatie mai noua, dupa '90, cu sonerie digitala, pentru asta este integratul iar in rest este aceeasi schema. Acele telefoane au functionat pentru ca aveti interfonul de la o firma in care unitatea centrala emuleaza o centrala telefonica si care recunoaste si modul "pulse". Posibil sa fie decalibrat discul daca nu apeleaza, nu pare disc polonez ca la cele vechi si pare de calitate mai proasta. Verificati in cat timp se roteste pana la capat unul vechi si acesta rotite simultan pana la cifra "0". Trebuie sa dureze o secunda.
Inseriati doua telefoane cu 3 baterii CR2032 (au rezistenta interna mare dar puteti folosi si altfel de baterii cu rezistenta interna mare gen 777 mai consumate) si observati daca se aude ceva intre ele. Rolul becului este de a limita curentul la o valoare sigura dar puteti pune si o rezistenta echivalenta considerand rezistenta interna a telefoanelor intre 200 si 600 ohm. Nu este complicat daca va ganditi la acele telefoane ca niste rezistente de 200 ohm.

Revenind la discutia anterioara se pare ca este adevarata zicala cu "adunatul" ca este caracteristic unei societati neaxate pe consum, cu capabilitati limitate de acces la componente si aparate asa cum era inainte de '89. Chiar daca am aproape un mic magazin acasa, ca piese electronice adunate, tot la magazinul din zona merg sa fac "aprovizionarea" cand am ceva de surubarit. E mai rapid asa. Fac arheologie industriala cand am nevoie de ceva mai deosebit si stiu ca am.
Ca o ironie, combina audio am primit-o gratis, am modificat-o sa poata "discuta audio" cu un PC adaugandu-i mufe de 3,5 pentru casti si microfon, e la o intindere de brat (comenzile) iar telecomanda pentru ea costa 125 lei. Nu mai este sistem principal dar inca este folosita pentru radio.
Un acumulator cu plumb de  12 volti nu e bun? Pe spatele discului la telefonul negru si cel rosu scrie Made in poland. La cel cu galben nu scrie nimic, dar se simte ca e mai dur discul acestuia. de curiozitate am desfacut si suruburile cele mici de la capacul discului si am descoperit ca si angrenajul e diferit fata de celelalte. Contactele celui negru sunt complet innegrite.

Edited by Alexandru7250, 14 February 2019 - 22:11.


#38
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Eu zic ca este bun dar se inseriaza si o rezistenta de balast suficienta ca sa existe un curent de maximum 25mA cu ambele microreceptoare ridicate. Ca sa testati va trebuie un aparat de masura care poate testa curentul, un multimetru. Masurati rezistenta fiecarui aparat, adunati si aflati rezistenta totala. Daca impartiti tensiunea acumulatorului la aceasta valoare aflati curentul. La 12V pentru acei 12mA va trebuie 1000 ohm asa ca daca ambele telefoane au 200 ohm mai trebuie inseriata o rezistenta de 560 ohm sau 620 ohm. Daca ati lega direct telefoanele inseriate la acumulator curentul ar fi de 30mA, ceva cam mult pentru capabilitatile acestuia. Va rezista o perioada dar va fi la limita superioara a parametrilor.
Contactele le verificati cu multimetrul pe ohm daca au continuitate, eventual rotiti roata si o tineti intr-o pozitie intermediara pana se apropie lamelele. Daca nu face contact eu zic ca este mai simplu cu o carpa fina inmuiata in alcool izopropilic bagata intre contacte si apoi trasa usor cand contactele calca unul pe celalat. Nu recomand smirghel pentru aceasta manevra.

#39
Alexandru7250

Alexandru7250

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 09.09.2017
Bun. Am sa incerc. Totusi nu cred ca o sa faca mare diferenta datoita faptului ca nu are nici ton. Cred ca e complet mort. Donator de piese la celelate nu poate fi, deci pot doar sa iau buzzerul si microfonul cu difuzorul receptorului, iar restul merge inapoi de unde a venit. De-a lungul timpului am luat multe electronice de la lada, iar ceea ce imi trebuia si putea fi reparat(un sistem audio complet, telefoanele cu disc, radiourile) am pastrat iar ceea ce nu am putut repara(monitor de calculator, imprimante, calculatoare) am luat ce era bun si restul inapoi la gunoi.

#40
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Tonul il da centrala ca indicatie ca este pregatita sa accepte apelul format cu discul, la fel si celelalte tonuri. La legarea directa intre ele se pot "auzi" unul cu altul fara alte complicatii. Incercati.
PS: doar soneria telefonului e mai dificil de facut sa sune, dar nu imposibil, deoarece implica o tensiune alternativa pe linie. Se poate modifica cu un comutator, la un transformator de 24V curent alternativ destul de mic ca putere, care comuta linia intre telefonul apelator si un mic transformator.

#41
Alexandru7250

Alexandru7250

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 09.09.2017
Deci de asta nu a functionat niciodata soneria cand am pus direct la ea curent... Deoarece am folosit o sursa de curent in comutatie de la imprimante... Am sa caut un astfel de transformator.

#42
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Se poate simula si cu un releu cu doua randuri de contacte (6 fire in total plus doua la bobina releului) daca se leaga in punte. La unul din contactele normal inchise se leaga si bobina acestuia si astfel odata cu bazaitul releului se inverseaza si tensiunea pe linie. Daca releul este prea rapid se poate "incetini" cu o rezistenta serie si un condensator paralel pe bobina, depinde de parametrii mecanici ai releului pe care il aveti. La fel, un buton cu doua randuri de contacte normal inchis/normal deschis poate face acelasi lucru daca apasati rapid si repetitiv pe el. Conteaza ca tensiunea pe linie sa alterneze suficient de repede ca sa activeze soneria. Frecventa originala a soneriei este 20Hz.

#43
Alexandru7250

Alexandru7250

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 09.09.2017
Bun. Am sa fac in felul acesta.

#44
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

 utopias, on 12 februarie 2019 - 22:37, said:

De ce credeam ca 101% este djl?
Ala colectioneaza potcoave de cai morti

#45
Alexandru7250

Alexandru7250

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 09.09.2017
Mereu m-am intrebat la ce foloseste aceasta piesa mica detasabila... O fi un circuit integrat? Nu cred, fiindca are doar 2 contacte. O fi vreun condensator sau dioda?

Attached Files



#46
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Este o protectie, un descarcator in genul unei diode transil, din ce cunosc. Daca nivelul semnalului la casca depaseste o anumita valoare pune casca in scurtcircuit, fiind in paralel pe aceasta.

PS: la fel de bine poate sa fie format si din doua diode in antiparalel pentru limitarea nivelului semnalului, nu am avut ocazia sa demontez un asemenea dispozitiv.

Edited by The Stressmaker, 24 February 2019 - 08:05.


#47
trai_av

trai_av

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 26.12.2018

 Alexandru7250, on 24 februarie 2019 - 00:05, said:

Mereu m-am intrebat la ce foloseste aceasta piesa mica detasabila...

Attached Files



#48
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Pentru cei care cunosc semnificatia semnelor din schema, acel dispozitiv este reprezentat ca un diac (triac fara poarta externa care se amorseaza la depasirea tensiunii de strapungere, uzual 32V), este referit ca fiind varistor (pulbere presata de oxid de zinc care duce la strapungere fizica a stratului de oxid prin arc electric la depasirea tensiunii de spreapungere, uzual peste 30V) iar fizic este format din doua diode in antiparalel care se comporta ca un circuit de limitare a amplitudinii la valoarea tensiunii de deschidere a jonctiunii, uzual 0,7V. Asa ca sunt multe inconsistente tehnice referitor la acest dispozitiv mai ales ca alegerea neinspirata a alaturarii prea mult a celor doua diode duce la un alt semn, diferit. Incontestabil, rolul acestuia in schema este de a limita amplitudinea semnalului care ajunge la casca protejand astfel urechea de semnale puternice.

#49
trai_av

trai_av

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 26.12.2018

 The Stressmaker, on 24 februarie 2019 - 20:25, said:

Pentru cei care cunosc semnificatia semnelor din schema, acel dispozitiv este reprezentat ca un diac
Acum acel simbol este al unui diac. Pe vremea cand se faceau acele telefoane simboliza un varistor.
Attached File  2019-02-24_223255.png   22.14K   6 downloads
http://www.circuitst...aristor-working

#50
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Trebuie sa va dau dreptate, doua din cele trei tipuri de dispozitive au fost cunoscute sub aceasta denumire de-a lungul timpului. Se pare ca schema telefonului a aparut in perioada de tranzitie spre semnificatia finala a simbolului si am uitat de intarzierea tehnologica de 20-30 ani intre tehnica "externa" si cea "interna", ca incadrare temporala, cand acel simbol semnifica doua diode in antiparalel dar cu seleniu sau oxid de cupru. Asa ca, cel mai probabil, in acel dispozitiv exista doua discuri de seleniu. Se pot inlocui cu doua diode 1N4007 sau 1N4148.
Explicatia gasita pentru existenta acestui dispozitiv este de a limita pocniturile de pe linie, aparute la diferite cuplari si decuplari (discul sau alte relee) ale tensiunii la un nivel acceptabil.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate