Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Ce ati face altfel la casele voastre?

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#109
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017
Un rateu pe care l-am facut eu. Poate mai sunt d-astia cu spirit intreprinzator.
Am facut un camin in curte pentru apa. Din el pleaca toate traseele, casa, curte, gradina. Am posibilitatea sa le golesc separat. Asta-i partea buna.
Partea rea e ca din prea mult zel l-am izolat in interior cu polistiren.
Nu va zic ce condens si umiditate am in el. Mi-e groaza pe cand o sa am timp si o sa-l iau la spaclu sa-i dau jos polistirenul.
Morala e ca e mai bine sa izolezi teava individual daca e nevoie si sa lasi caminul fara izolatie.

#110
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015

View Postgreenlife, on 23 februarie 2019 - 15:04, said:

Ce n-as mai face:
Geam la baie in spatele wc-ului.
Geam la baie la mijlocul vanei. L-as pune mai spre lateral ca iarna la dus se simte ca trage rece.

In traducere - ai avea mai mare grija la etansarea tamplariei.

#111
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009

View Postgreenlife, on 24 februarie 2019 - 11:02, said:

Un rateu pe care l-am facut eu. Poate mai sunt d-astia cu spirit intreprinzator.
Am facut un camin in curte pentru apa. Din el pleaca toate traseele, casa, curte, gradina. Am posibilitatea sa le golesc separat. Asta-i partea buna.
Partea rea e ca din prea mult zel l-am izolat in interior cu polistiren.
Nu va zic ce condens si umiditate am in el. Mi-e groaza pe cand o sa am timp si o sa-l iau la spaclu sa-i dau jos polistirenul.
Morala e ca e mai bine sa izolezi teava individual daca e nevoie si sa lasi caminul fara izolatie.
Cu doua tevi se poate face o aerisire cu tiraj natural sau cu doua fante laterale  daca placa peste camin este deasupra nivelului solului,asa vei scapa de umezeala

#112
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
Intrebare doar pt cei care au facut receptia finala a constructei; ce presupune mai exact procedura si cat din finisaje trebuie realizate?
Doresc sa termin cat mai repede procedura dupa construire ca sa fac mici modificari, de ex sa modific forma scarii.

Alta intrebare, ghena de rufe si masina de spalat la subsol? merita?

#113
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Posta_mada21, on 25 februarie 2019 - 01:35, said:

ce presupune mai exact procedura si cat din finisaje trebuie realizate?
Variaza foarte mult de la o primarie la alta, si chiar si in cadrul aceleiasi primarii, de la un inspector la altul.

Depui un dosar de vreo 50 de file. Dosarul se repartizeaza la un inspector de la Urbanism, intr-un mod care depinde de la o Primarie la alta.
La mine s-a nimerit sa fie disponibil tocmai cel care mi-a dat Autorizatia de Constructie, asa ca a preluat tot el si receptia.
Dureaza 2 - 3 luni de zile pana obtii toate hartiile care trebuie depuse in acel dosar de Receptie.

Inspectorul vine la casa.

Unii inspectori vin singuri, doar cu beneficiarii. Altii cer sa fie prezenti si arhitectul, constructorul si dirigintele de santier.

Unii inspectori se uita doar in linii mari, la fatade, sa nu ai geamuri in plus sau in minus sau geamuri la pozitii mult diferite de proiect. Altii scot ruleta si verifica retragerile fata de vecini, dimensiunile geamurilor, dimensiunile camerelor.

Unii inspectori cer sa fie totul terminat, inclusiv locurile de parcare marcate corespunzator. Altii accepta sa fie finisat interiorul si exteriorul si imprejmuirea, dar curtea poate sa nu fie amenajata.
Samd...

#114
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009

View Postkolfleading, on 25 februarie 2019 - 11:06, said:

Variaza foarte mult de la o primarie la alta, si chiar si in cadrul aceleiasi primarii, de la un inspector la altul.

Depui un dosar de vreo 50 de file. Dosarul se repartizeaza la un inspector de la Urbanism, intr-un mod care depinde de la o Primarie la alta.
La mine s-a nimerit sa fie disponibil tocmai cel care mi-a dat Autorizatia de Constructie, asa ca a preluat tot el si receptia.
Dureaza 2 - 3 luni de zile pana obtii toate hartiile care trebuie depuse in acel dosar de Receptie.

Inspectorul vine la casa.

Unii inspectori vin singuri, doar cu beneficiarii. Altii cer sa fie prezenti si arhitectul, constructorul si dirigintele de santier.

Unii inspectori se uita doar in linii mari, la fatade, sa nu ai geamuri in plus sau in minus sau geamuri la pozitii mult diferite de proiect. Altii scot ruleta si verifica retragerile fata de vecini, dimensiunile geamurilor, dimensiunile camerelor.

Unii inspectori cer sa fie totul terminat, inclusiv locurile de parcare marcate corespunzator. Altii accepta sa fie finisat interiorul si exteriorul si imprejmuirea, dar curtea poate sa nu fie amenajata.
Samd...
de exemplu daca nu am sapa turnata sau parchetul pus, se poate obtine..?

#115
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Posta_mada21, on 25 februarie 2019 - 11:26, said:

de exemplu daca nu am sapa turnata sau parchetul pus, se poate obtine..?
Strict in litera legii ... NU.
In realitate, depinde de Primarie, depinde de Inspector.
Unii accepta, altii nu.

Edited by kolfleading, 25 February 2019 - 11:32.


#116
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,755
  • Înscris: 29.11.2007

View Posta_mada21, on 25 februarie 2019 - 01:35, said:

[...]Alta intrebare, ghena de rufe si masina de spalat la subsol? merita?

Nu! Din punctul meu de vedere, "arata" bine o spalatorie in subsol, dar este un aranjament enervant. Cel mai comod este sa ai masina de spalat la nivelul dormitoarelor. Nu se poate asa ceva, optiunea urmatoare este sa o ai la parter. Daca nu se poate nici asa si ajunge in subsol, fa-i o camera separata, doar pentru sortat / spalat / uscat / calcat / impaturit ca, macar, sa scapi de toate astea intr-un singur loc.
Mie ghenele de rufe nu-mi plac; chestie de gust personal.

#117
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009

View PostDIY, on 25 februarie 2019 - 19:25, said:

Nu! Din punctul meu de vedere, "arata" bine o spalatorie in subsol, dar este un aranjament enervant. Cel mai comod este sa ai masina de spalat la nivelul dormitoarelor. Nu se poate asa ceva, optiunea urmatoare este sa o ai la parter. Daca nu se poate nici asa si ajunge in subsol, fa-i o camera separata, doar pentru sortat / spalat / uscat / calcat / impaturit ca, macar, sa scapi de toate astea intr-un singur loc.
Mie ghenele de rufe nu-mi plac; chestie de gust personal.
http://www.aspiratoa...jgheab-de-rufe/

Se face doar o usita in perete;

La subsol se pot si usca hainele liber, nu ai zgomotul masinii si nici miros de detergent

#118
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,755
  • Înscris: 29.11.2007
Dupa cum am spus, asta e punctul meu de vedere. Fiecare cu ale lui. Am avut masinile in subsol. Acum le am la nivelul parterului, dormitoarele fiind la etaj. Pasul urmator este casa doar parter si, evident, masinile pe acelasi nivel. Yey!
P.S. Ghenele de rufe (cu tot cu usitele lor Posted Image Posted Image ) nu-mi plac, findca transmit zgomotele si mirosurile Posted Image

#119
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,755
  • Înscris: 29.11.2007
Iata o parte din lista de NU-uri pe care le aplic la casa ce-o construiesc acum:

1. Nu voi avea plafoniere (lumina de tavan) nici in dormitoare, nici in camera de zi. Ma voi baza, exclusiv, pe iluminatul de perete si local.
2. Nu voi avea sifon de pardoseala in baia cu cada si, ca urmare, podeaua nu va avea panta. Ma refer la situatia in care o camera de baie are cada, ier o alta are dus.
3. Nu voi turna betoane in exces: trotuare, patio, foisor, parcare.
4. Nu ma voi (mai) apuca de gradina fara un plan bine intocmit si fara ... rabdare Posted Image
5. Nu voi face mobilierul dupa incaperi, ci incaperile dupa mobilier. Adica voi prefera mobila cu dimensiuni standard, celei la comanda.
6. Nu ma voi "iefini" la numarul prizelor si al porturilor USB; atat in interior, cat si la exterior.
7. Nu voi lasa nici o teava de apa rece, menajera, pe tronsonul de lucrari ascunse, fara izolatie termica.
8. Nu voi monta rezervor WC neizolat.
9. Nu voi realiza golurile de constructie pentru usi inainte sa am usile "in ograda".
10. Nu voi face legaturile la obiectele sanitare inainte sa le am, si pe ele, pe santier.

Sper sa ajute.
Spor tuturor!

P.S. Toate cele de mai sus sunt bazate pe experienta mea, personala.

#120
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

View PostDIY, on 26 februarie 2019 - 20:25, said:

Iata o parte din lista de NU-uri pe care le aplic la casa ce-o construiesc acum:

1. Nu voi avea plafoniere (lumina de tavan) nici in dormitoare, nici in camera de zi. Ma voi baza, exclusiv, pe iluminatul de perete si local.
2. Nu voi avea sifon de pardoseala in baia cu cada si, ca urmare, podeaua nu va avea panta. Ma refer la situatia in care o camera de baie are cada, ier o alta are dus.
3. Nu voi turna betoane in exces: trotuare, patio, foisor, parcare.
4. Nu ma voi (mai) apuca de gradina fara un plan bine intocmit si fara ... rabdare Posted Image
5. Nu voi face mobilierul dupa incaperi, ci incaperile dupa mobilier. Adica voi prefera mobila cu dimensiuni standard, celei la comanda.
6. Nu ma voi "iefini" la numarul prizelor si al porturilor USB; atat in interior, cat si la exterior.
7. Nu voi lasa nici o teava de apa rece, menajera, pe tronsonul de lucrari ascunse, fara izolatie termica.
8. Nu voi monta rezervor WC neizolat.
9. Nu voi realiza golurile de constructie pentru usi inainte sa am usile "in ograda".
10. Nu voi face legaturile la obiectele sanitare inainte sa le am, si pe ele, pe santier.

Sper sa ajute.
Spor tuturor!

P.S. Toate cele de mai sus sunt bazate pe experienta mea, personala.
Un mare DA pt punctul 3, punem piatra cubica :) Detaliezi un pic punctele 7 si 8? Sunt chiar la faza de instalatii si inca mai pot imbunatati situatia existenta. Cu 10, total de acord :) Avem deja toate obiectele sanitare.

#121
Blu33y3s

Blu33y3s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 14.04.2008

View PostDIY, on 26 februarie 2019 - 20:25, said:


1. Nu voi avea plafoniere (lumina de tavan) nici in dormitoare, nici in camera de zi. Ma voi baza, exclusiv, pe iluminatul de perete si local.

P.S. Toate cele de mai sus sunt bazate pe experienta mea, personala.

De ce alegerea de la pct. 1?

#122
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,755
  • Înscris: 29.11.2007

View Postpuisor, on 27 februarie 2019 - 13:06, said:

Un mare DA pt punctul 3, punem piatra cubica Posted Image Detaliezi un pic punctele 7 si 8? Sunt chiar la faza de instalatii si inca mai pot imbunatati situatia existenta. Cu 10, total de acord Posted Image Avem deja toate obiectele sanitare.

In zona mea, mai spre munte, apa e foarte rece, in timpul iernii. Aerul cald si umed (in special cel din bai), iarna, poate condensa pe suprafetele reci. Ca sa nu am condens pe tevi, le izolez. La fel si cu rezervorul WC-ului. Trebuie sa mentionez si faptul ca tevile mele trec prin spatii tehnice delimitate (spatiile) cu lemn & gips-carton.

#123
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,755
  • Înscris: 29.11.2007

View PostBlu33y3s, on 27 februarie 2019 - 14:52, said:

De ce alegerea de la pct. 1?

Moda americana Posted Image

Acum, serios: in dormitoare prefer veioze, iluminat local in punctele unde am nevoie de lumina buna (spre exemplu, in walk-in) si iluminat general,de ambianta.
Similar, in camera de zi, prefer iluminat local si de ambianta. Ce-i drept, in camera de zi, ideea este ca toate aceste corpuri pot da, la o adica, suficienta lumina incat sa am toate zonele clare si cu cat mai putine umbre.

Nu-mi plac plafonierele care, dupa parerea mea, de cele mai multe dau o lumina ... incomoda.
O sa-mi pun iluminat in plafon, in bucatarie. Nu ma intreba de ce. In prezent, am spoturi (dimmer, zone, figuri) pe care le folosesc numai ... cand vreau sa ma laud cu ele  Posted Image   In rest, prefer luminile incorporate in dulapurile de perete, lumina de la hota si ... o veioza pe care o am pe blat, tocmai ca sa nu am nevoie de spoturi.

Revenind la moda americana: in dormitoare si in camera de zi, iluminatul general, de ambient, va fi controlat cu intreruptoare de scara. La fel si in zona de servit masa; doar ca acolo o sa fie un fel de lustra.

#124
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostDIY, on 27 februarie 2019 - 20:08, said:

In zona mea, mai spre munte, apa e foarte rece, in timpul iernii. Aerul cald si umed (in special cel din bai), iarna, poate condensa pe suprafetele reci. Ca sa nu am condens pe tevi, le izolez. La fel si cu rezervorul WC-ului. Trebuie sa mentionez si faptul ca tevile mele trec prin spatii tehnice delimitate (spatiile) cu lemn & gips-carton.
Condenseaza si pe tevile de ppr compozit ?
In spatiile tehnice nu exista aer la temperatura interioara a camerelor ?
Ppr-ul nu are la exterior aceasta temperatura ?

#125
renock

renock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 02.11.2013
Salut.
Detaliaza te rog si punctul 2.
Merci.

#126
TheChosen1

TheChosen1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 16.06.2018
Si eu sunt impotriva sifonului de pardoseala, am mai multe apt si nicaieri nu si-a servit scopul , ba chiar a creeat probleme in cazul in care era debitul prea mare de scurgere din cada uneori refula in sifon.
Este util doar la locuintele de pe plaja unde cari nisip mult in baie pe picioare si trebuie sa speli pe jos dupa fiecare dus.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate