Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Ce ati face altfel la casele voastre?

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#127
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostTheChosen1, on 28 februarie 2019 - 08:48, said:

Si eu sunt impotriva sifonului de pardoseala, am mai multe apt si nicaieri nu si-a servit scopul , ba chiar a creeat probleme in cazul in care era debitul prea mare de scurgere din cada uneori refula in sifon.
Este util doar la locuintele de pe plaja unde cari nisip mult in baie pe picioare si trebuie sa speli pe jos dupa fiecare dus.
Mai sa fie !
Tu spui ca din cauza unei lucrari prost facute , ai eliminat sifonul de pardoseala . daca folosesti materiale de proasta calitate si mina de lucru specializata in zugraveli , logic ca refuleaza sifonul .
Din pacate sifonul de pardoseala este obligatoriu , chiar si prin lege , legea locuintei . https://legeaz.net/l...ntei/anexa-nr-1

#128
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Posta_mada21, on 25 februarie 2019 - 01:35, said:

Intrebare doar pt cei care au facut receptia finala a constructei; ce presupune mai exact procedura si cat din finisaje trebuie realizate?
Doresc sa termin cat mai repede procedura dupa construire ca sa fac mici modificari, de ex sa modific forma scarii.

Alta intrebare, ghena de rufe si masina de spalat la subsol? merita?

Daca vrei sa transformi casa in pensiune, vreodata, probabil ca merita. Altfel, nu ma prind care ar fi avantajul, mai ales ca mai sus te cam iei de aia lenesi...

#129
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,073
  • Înscris: 24.02.2011

View PostTheChosen1, on 28 februarie 2019 - 08:48, said:

Si eu sunt impotriva sifonului de pardoseala, am mai multe apt si nicaieri nu si-a servit scopul , ba chiar a creeat probleme in cazul in care era debitul prea mare de scurgere din cada uneori refula in sifon.
Este util doar la locuintele de pe plaja unde cari nisip mult in baie pe picioare si trebuie sa speli pe jos dupa fiecare dus.
Să vezi ce pumni în cap o să-ți dai când se rupe vreun racord Posted Image

#130
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postdenky, on 02 martie 2019 - 20:04, said:

Daca vrei sa transformi casa in pensiune, vreodata, probabil ca merita. Altfel, nu ma prind care ar fi avantajul, mai ales ca mai sus te cam iei de aia lenesi...
Nici nu trebuie sa te prinzi tu . S-au prins altii , si pt asta au " prins " si in lege .

#131
TheChosen1

TheChosen1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 16.06.2018
Ma da ale naibii racordurile astea din Romania de se rup asa toata ziua, in sua si ger pe unde am locuit mai mult nu aveam sifon, ma gandesc ca sigur nu sunt romanii mai destepti, cu toate ca multi au impresia asta.

#132
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,073
  • Înscris: 24.02.2011
Mulți lasă racordurile (de cauciuc) care vin cu bateria iar acestea cedează după câțiva ani.

Edited by sandel1, 03 March 2019 - 11:18.


#133
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,975
  • Înscris: 08.06.2005
La casa mea pe care nu am construit-o încă...mai întâi as construit-o și apoi as cere autorizatie. Cu orice risc. E inuman prin ce treci până obții actele in București, sectorul 1.

#134
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
si eu sunt in situatia asta, am luat autorizatia dupa 2 ani, iar acum vreau sa fac modificari inainte sa ma apus de constructie

#135
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Materiale pe care nu le-as mai folosi:
- pardoseli: marmura, travertin sau gresie neportelanata
- pereti: marmura, travertin
- blaturi: granit, marmura, pal melaminat Posted Imagesau cum s-o numi; poate doar din cel melaminat cu lemn natur, de grosime - lemnul - cel putin 2mm
- "parchet" din laminat
- mocheta din perete in perete
- chiuvete cu picior, in bai
- glafuri din plastic Posted Image

Iar, la capitolul decor:
- perdele in bai sau bucatarie
- nise in zona cazii / dusului, in baie
- faianta pe toti peretii, in baie sau bucatarie

Mai sunt si altele dar, deocamdata, m-am rezumat la cele ce, in timp, mi-au dat mare bataie de cap cu intretinerea.
Acum merg numai pe materiale usor de intretinut. Spre exemplu, imi place, in continuare, marmura ... ba chiar si travertinul imi place, intr-o oarecare masura, dar nu mai am puterea sa-mi pierd timp si efort cu ele.

#136
TheChosen1

TheChosen1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 16.06.2018
Pai daca cine ti a vandut piatra nu ti a explicat intretinerea😀.
Impermeabilizeaza piatra si se va comporta ca o gresie portelanata.

#137
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
te rog, nu-ti mai imagina tu ce si cum.

Impermeabilizezi piatra numai si numai daca-ti place cum arata. Dupa mine, arata groaznic. Asa ca am sfarsit prin a lustrui marmura, de pe jos, o data pe an.

#138
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

 DIY, on 19 martie 2019 - 22:47, said:

te rog, nu-ti mai imagina tu ce si cum.

Impermeabilizezi piatra numai si numai daca-ti place cum arata. Dupa mine, arata groaznic. Asa ca am sfarsit prin a lustrui marmura, de pe jos, o data pe an.

Inca nu am studiat subiectul, dar jumatatea vrea travertin in zona de dus. Impermeabilizarea inseamna ca devine lucios? Ca atunci sigur il conving ca nu e bun travertinul :)

#139
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
impermeabilizatea nu schimba aspectul pietrei, dar exista si impermeabilizant lucios de exemplu

#140
TheChosen1

TheChosen1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 16.06.2018
Diy vb prostii si induci lumea in eroare. Exista impermeabilizanti “ invizibili” apa fuge de pe piatra ca de pe o geaca impermeabila , mizeria la fel. Solutiile trebuie sa fie profi , de preferat italiene si nu se gasesc decat la importatorii specializati. In mag de bricolaj se gasesc niste mizerii de solutii inutile.

#141
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 TheChosen1, on 20 martie 2019 - 17:36, said:

Diy vb prostii [...]

... hmmm ... plolitetea in exprimare nu-i la indemana oricui ...

#142
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,528
  • Înscris: 16.03.2007
sau poate preferi un intensifier...

 TheChosen1, on 20 martie 2019 - 17:36, said:

In mag de bricolaj se gasesc niste mizerii de solutii inutile.

In Dedeman gasesti Mellerud. In Hornbach au AlpinChemie. Ambele sunt bune, isi fac treaba. Daca vrei ceva mai bun vezi Mattstone.

#143
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 puisor, on 20 martie 2019 - 12:35, said:

Inca nu am studiat subiectul, dar jumatatea vrea travertin in zona de dus. Impermeabilizarea inseamna ca devine lucios? Ca atunci sigur il conving ca nu e bun travertinul Posted Image

Din experienta mea, pot sa-ti spun ca nu am gasit nici un impermeabilizant care sa ma multumeasca. Solutiile astea, ori dau un luciu nedorit, ori schimba aspectul "pietrei" ori ... nu schimba aspectul si nu dau nici luciu dar nici nu ajuta cine stie ce. Poate ar trebui sa mentionez si faptul ca, la noi in casa, se face curatenie cu masina de aburi, nu cu detergenti.
In orice caz, am avut travertin intr-o baie si, cu toate eforturile, in timp, a capatat un aspect de imbacsit. Nu mai avea aspectul acela de proaspat. Daca mi-as fi dorit o casa traditionala, poate ca in loc de "imbacsit" as fi spus "patina" Posted Image
In bucatarie, am avut placi de marmura si stratul de protectie nu a luptat nici o secunda impotirva matuirii marmurei. Mai mult, cand cineva a scapat o sticla cu sos pe baza de nu stiu ce, tratamentul invizibil nu a facut fata. A ramas o pata pe care a trebuit s-o slefuim.

Astea-s pataniile si gusturile mele.

P.S. Cu travertinul, in zona dusului, mai am o fixatie; de-a mea. Porii. Ori ii "inchizi" cu solutia asta, de protectie, ori ... trebuie - obligatoriu - sa faci curatenie cu abur, altminteri porii de ineaca, in timp.

 laffin, on 20 martie 2019 - 17:46, said:

sau poate preferi un intensifier...[...]

Asta-i schimba aspectul, corect? Adica vezi piatra in .... HD Posted Image

Edited by DIY, 20 March 2019 - 17:54.


#144
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,528
  • Înscris: 16.03.2007

 DIY, on 20 martie 2019 - 17:51, said:

Asta-i schimba aspectul, corect? Adica vezi piatra in .... HD Posted Image

Alegi ce vrei, sunt impermeabilizanti care nu modifica absolut nimic. poate n-ai gasit tu ce trebuie.

Eu am ales intensifier la placile deasupra blatului, nu e rau cum te gandesti tu, se vede culoarea putin mai intensa, e placut ca am facut mozaic intre travertin clasic si noce Posted Image

Edited by laffin, 20 March 2019 - 17:56.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate