Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 

Ce ati face altfel la casele voastre?

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#145
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 laffin, on 20 martie 2019 - 17:55, said:

Alegi ce vrei, sunt impermeabilizanti care nu modifica absolut nimic. poate n-ai gasit tu ce trebuie.

Fiecare cu gusturile proprii si, mai ales, cu stilul casei. Eu am ales un tratament invizibil, fiindca asta s-a potrivit; dar nu a ajutat prea mult.

Ca nota de ordin general: ar fi interesant sa aflu si parerea altcuiva, beneficiar, care a aplicat tratament dintr-asta, invizibil. Si sa aflu cum s-a comportat, in timp, in ... utilizarea altcuiva. Faptul ca arata bine la montaj nu ma incalzeste cine stie ce.

 laffin, on 20 martie 2019 - 17:55, said:

Eu am ales intensifier la placile deasupra blatului, nu e rau cum te gandesti tu, se vede culoarea putin mai intensa, e placut ca am facut mozaic intre travertin clasic si noce Posted Image

Nu cred nimic, daca nu vad Posted Image

#146
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
Ontopic, eu am un gard placat cu piatra naturala alba cu putin maro prin ea, am impermeabilizat-o cu un produs BIOS impermeabilizant, insa iarna si cand ploua mult se ingalbeneste si absoarbe apa;

Ce produs as putea sa folosesc pentru a o sigila mai bine si sa tina mult timp?

#147
TheChosen1

TheChosen1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 16.06.2018
Scuze diy nu am avut intentia sa jignesc.
Substante profi sunt de ex de la Bellinzoni. Cele din bricolaje sunt niste mizerii execrabile , aruncati banii degeaba pe ele. Am marmura impermeabilizata de 2 ori in 7 ani in bucatarie  cu  ideea h2o si au curs litri de ulei , suc de rosii , vin rosu etc . Nu am nici o pata. Zero. Cand spal piatra nu se uda deloc, unde se uda se inchide la culoare si se vede imediat, vad asta la plinta pt ca aia nu e tratata.
Blatul de granit in schimb s-a cam imbibat cu ulei deoarece solutia nu poate impiedica intrarea uleiului in microfisurile din granit. Pe backsplash am tot marmura de pe jos si curat uleiul  intarit cu spaclu de pe ea si nu e patata deloc, si am facut o proba pe o bucata nemontata si se pateaza cu ulei instant si arata groaznic.
In baie fiind mica am facut un experiment, am un granit verde inchis, l- am imbibat cu silicon sanitar transparent si am sters bine. Exista solutii ff scumpe pe baza de silicon. De 7 ani se mentine impermeabil. Nu se uda cand il spal.
Marmura de la dus e tratata cu solutia din bucatarie nu se uda , dar raman picaturi si daca nu sunt sterse in timp se depune calcar pe placile de marmura care nu se poate curata cu detartrant din motive evidente.


O solutie profi costa de la 25 euro pe litru in sus

O solutie profi costa de la 25 euro pe litru in sus

#148
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Nu contest ca exista solutii de protectie care lucreaza super ok. Totusi, nu m-am lamurit. Toate astea, de le pomenesti, schimba in vreun fel aspectul? Intreb, deoarece, din cate stiu eu solutia siliconata da un luciu satinat (ce-i drept, unde am vazut metoda asta era afara, in bataia soarelui, pe caramida aparenta). Fiindca, pentru mine, asta-i lucru din cale-afara de important.
Si nu, nu am folosit solutii din magazinele de bricolaj. Cu toate acestea, am spus-o, marmura s-a matuit (rau de tot!) si s-a patat atunci cand a fost "atacata".
De granit nici nu mai pomenesc; in ce hal se matuieste daca nu e intretinut corespunzator.

#149
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
revin, pentru piatra naturala scapitata ce produs recomandati la exterior? am dat acum 2 ani cred cu o solutie de 25 eur pe litru si nu m a multumit

Edited by a_mada21, 20 March 2019 - 18:47.


#150
TheChosen1

TheChosen1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 16.06.2018
Cautati pe net distribuitori de solutii profi pt piatra si va lamuresc oamenii, la scapitat nu e nevoie de o solutie pretentioasa, eventual un consolidant daca e sfaramicios.
Aplicarea trebuie facuta ca la carte, adica cand nu e frig si piatra este uscata in profunzime. Trebuiesc multe zile calde si fara ploaie ca sa fie uscata , minim 1 sapt vara dupa montaj.
Contra matuirii marmurei se foloseste ceara speciala.
In casa granitul nu se va matui in 100 de ani iar marmura nici dupa 10 ani.
Dyi daca ai probleme de matuire e clar ca folosesti detergenti agresivi. Domestos dizolva marmura si matuieste granitul foarte usor , de ex.
La piatra se foloseste detergent neutru.
Eu am folosit impermeabilizanti ce nu schimba aspectul. Pot fi si cu wet efect la un pret mai mare.
Impermeabilizantul nu protejeaza de matuire , zgariere.etc

 a_mada21, on 20 martie 2019 - 18:43, said:

revin, pentru piatra naturala scapitata ce produs recomandati la exterior? am dat acum 2 ani cred cu o solutie de 25 eur pe litru si nu m a multumit
In ce sens te nemultumeste solutia aplicata?

 a_mada21, on 20 martie 2019 - 18:43, said:

revin, pentru piatra naturala scapitata ce produs recomandati la exterior? am dat acum 2 ani cred cu o solutie de 25 eur pe litru si nu m a multumit
In ce sens te nemultumeste solutia aplicata?

#151
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Divaghez un pic de la subiect :) Am in casa un perete de beton. L-am slefuit partial in zonele in care a fost nevoie. Ar trebui sa il tratez cu ceva? Evident ceva mat si care sa nu ii schimbe culoarea.

#152
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009

 TheChosen1, on 20 martie 2019 - 19:50, said:

Cautati pe net distribuitori de solutii profi pt piatra si va lamuresc oamenii, la scapitat nu e nevoie de o solutie pretentioasa, eventual un consolidant daca e sfaramicios.
Aplicarea trebuie facuta ca la carte, adica cand nu e frig si piatra este uscata in profunzime. Trebuiesc multe zile calde si fara ploaie ca sa fie uscata , minim 1 sapt vara dupa montaj.
Contra matuirii marmurei se foloseste ceara speciala.
In casa granitul nu se va matui in 100 de ani iar marmura nici dupa 10 ani.
Dyi daca ai probleme de matuire e clar ca folosesti detergenti agresivi. Domestos dizolva marmura si matuieste granitul foarte usor , de ex.
La piatra se foloseste detergent neutru.
Eu am folosit impermeabilizanti ce nu schimba aspectul. Pot fi si cu wet efect la un pret mai mare.
Impermeabilizantul nu protejeaza de matuire , zgariere.etc


In ce sens te nemultumeste solutia aplicata?


In ce sens te nemultumeste solutia aplicata?
in sensul ca daca ploua mult piatra capata culoare galbuie, ea fiind de culoare alba cand este uscata

#153
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 TheChosen1, on 20 martie 2019 - 19:50, said:

Contra matuirii marmurei se foloseste ceara speciala.

Bun. Deci am ajuns la ce spuneam eu. Anume ca nu-mi mai trebuie asa ceva, din cauza efortului cu intretinerea. Ceara asta nu e pe vecie si, inainte de a aplica un strat nou, a trebuit sa-l raschetez pe cel vechi Posted Image

 TheChosen1, on 20 martie 2019 - 19:50, said:

In casa granitul nu se va matui in 100 de ani iar marmura nici dupa 10 ani.

Si, cu toate incurajarile Posted Image , s-au matuit. Acum sa nu se inteleaga ca nu mai are - blatul de granit, spre exemplu - nici un fel de luciu. Are, dar are ... cum sa explic ... ca un nor, ca o ceata, pe el.

 TheChosen1, on 20 martie 2019 - 19:50, said:

Dyi daca ai probleme de matuire e clar ca folosesti detergenti agresivi. [...]

Adica abur. Am spus, deja, ca folosesc abur. Uneori dar foarte, foarte rar, din graba, mai folosesc detergent special pentru marmura, biodegradabil; adica foarte "moale".

Cu alte cuvinte, am intrebat (nu, nu la magazin, ci pe niste mesteri peste care am tot dat pe santierele unde am si eu "treaba"), am gasit ce-mi trebuia dar, pentru ca lucrurile sa arate intr-un anumit fel, e nevoie de mai mult efort de intretinere decat imi propun eu.

 puisor, on 20 martie 2019 - 21:38, said:

Divaghez un pic de la subiect Posted Image Am in casa un perete de beton. L-am slefuit partial in zonele in care a fost nevoie. Ar trebui sa il tratez cu ceva? Evident ceva mat si care sa nu ii schimbe culoarea.

Eu l-as lasa asa. Natur Posted Image L-as sabla un pic, ca sa se duca orice urma de "praf" si l-as lasa asa.
Daca vrei sa-l impermeabilizezi si gasesti ceva care sa nu-i schimbe aspectul, nu uita sa ne spui si noua, aici.

#154
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 26.11.2001
Nu as mai face un beci cat crucea nebunului ! Am bagat ca un prost cateva mii de euro bune intr-un beci de 12 metri patrati si il folosesc sa tin un singur butoi. In schimb as fi mers pe o izolatie mai buna.

#155
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009

 don_King, on 21 martie 2019 - 11:51, said:

Nu as mai face un beci cat crucea nebunului ! Am bagat ca un prost cateva mii de euro bune intr-un beci de 12 metri patrati si il folosesc sa tin un singur butoi. In schimb as fi mers pe o izolatie mai buna.
Eu vreau sa pun o sauna uscata in beci

#156
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 don_King, on 21 martie 2019 - 11:51, said:

Nu as mai face un beci cat crucea nebunului ! Am bagat ca un prost cateva mii de euro bune intr-un beci de 12 metri patrati si il folosesc sa tin un singur butoi. In schimb as fi mers pe o izolatie mai buna.
12 mp e mult ?
Poti sa-ti faci o colectie de vinuri si rachiuri asezate in rastel.
Poti sa pui o masuta si doua scaune si vara cand e canicula, sa bei un pahar de vin la temperatura beciului.

#157
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 26.11.2001
Nu beau decat de 2 ori pe an (de ziua mea si de Anul Nou). Sa ma apuc de bautura ca sa nu stea beciul gol ? Posted Image

#158
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008

 don_King, on 28 martie 2019 - 14:03, said:

Sa ma apuc de bautura ca sa nu stea beciul gol ? Posted Image

Sa-ti schimbi numele: Don King Vasile Ion Gheorge Andrei Mihai Marin si asa ai sa ai mai multe aniversari.

#159
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
4 ori pe an, am zis: de Craciun, de Pasti, la Hram si in fiecare zi. 12 mp nu e mult, e decent. Daca tot te apuci sa sapi beci doar nu il faci de 5mp sa nu mai incapa nimic altceva decat scara.

#160
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 don_King, on 28 martie 2019 - 14:03, said:

Nu beau decat de 2 ori pe an (de ziua mea si de Anul Nou). Sa ma apuc de bautura ca sa nu stea beciul gol ? Posted Image
Poti sa bei cafea in beci, vara pe canicula.
Café frappé.

Cu inghetata si sirop de menta.

#161
stefantautu

stefantautu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.07.2010
O întrebare pentru Kolfleading referitoare la punctul nr. 4 "Nu as mai face terasa de beton ridicata la nivel cu pardoseala din casa, ci as face-o la sol (putin peste nivelul trotuarelor), separata de casa." De ce? Mulţumesc frumos.

#162
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 stefantautu, on 02 septembrie 2019 - 19:58, said:

O întrebare pentru Kolfleading referitoare la punctul nr. 4 "Nu as mai face terasa de beton ridicata la nivel cu pardoseala din casa, ci as face-o la sol (putin peste nivelul trotuarelor), separata de casa." De ce? Mulţumesc frumos.
Manopera mai simpla. Materiale mai putine.
Fara probleme cu termoizolatia.
Fara probleme cu hidroizolatia.
Poti s-o maresti sau s-o micsorezi ulterior dupa cum doresti.
Intri pe unde vrei, iesi pe unde vrei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate