Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Femeia - ”superiorul” barbatului

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
234 replies to this topic

#217
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 criztu, on 16 martie 2019 - 20:59, said:

tu le zici 'oameni de stiinta', dar ei sunt preotii unei religii de te minte de te face din om neom, mergi prin viata ca golemu, fara nimic divin ramas in tine.
Posted Image

#218
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 penticostalul, on 16 martie 2019 - 21:28, said:

Posted Image

intr-o zi m-am dus la o biserica de stiinta din asta, si l-am intrebat pe un popa de stiinta: parinte, cum stim ca ceva e infinit? Si mi-a zis ca sa fac ciocu mic, ca asa a fost lasat din batrani, de la Isaiah Newton, care se afla in gradina raiului, si i-a cazut marul oprit in cap, si asa au luat nastere Cele Trei Principii Fundamentale ale Stiintei. Dar io, care citisem Biblia, imediat mi-am dat seama ce vrea sa-mi spuna preotul de stiinta: Isaiah Newton, tatal lui Edom si Israel, e mai destept ca mine. Eu sunt mai putin destept ca El, si de-atunci cred fara sa mai cercetez. Cred in Electron. Electron e Bun. Electron e Viata. Electron e Iubire. Deasemeni, cred in Cele 7 Elemente. De la Hidrogen, adica Nascutul din Apa, pana la Nitrogen, adica Nascutul din Divinitate. Nu-ti mai spun de Photon, adica Purtatorul Luminii, nascut din Electron, o splendoare... Cine nu stie, nu cunoaste!

Edited by criztu, 16 March 2019 - 21:40.


#219
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 criztu, on 16 martie 2019 - 21:13, said:

Iti dai seama ca eu imi dau seama ca asta e credinta ta, ca popii aia sunt bine pregatiti, si stiu despre ce vorbesc, si au puteri mari.
Adica eu apreciez ca tu imi impartaesti credintele tale, care n-ai cercetat, si crezi fara sa vezi.
Si apreciez ca admiti ca esti un credincios intr-o biserica care iti susura ca esti o masina.
Apreciez, pt ca si io tot asa ca tine, ma credeam masina. Nu e usor, e un drum greu..
Amu ce să zic, unele chestii care mi le zic ei pot să le verific personal, altele nu pot momentan, dar dacă acolo unde-i pot verifica văd că nu m-or mințit, presupun că nici în alealalte nu mă mint prea tare.
Faptul că-s o mașină biologică pot să verific.

#220
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 cirus6, on 16 martie 2019 - 21:57, said:

Faptul că-s o mașină biologică pot să verific.

Si ai verificat? Descrie-mi si mie cum ai verificat ca tu esti o masina si ce e aia masina biologica.

#221
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
O mașină funcționează pe bază de combustibil, transformă un tip de energie în alt tip de energie, exact așa funcționam și noi.

#222
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 cirus6, on 16 martie 2019 - 22:30, said:

O mașină funcționează pe bază de combustibil, transformă un tip de energie Ăźn alt tip de energie, exact așa funcționam și noi.

Corect! Însă el se referă probabil la "șoferul mașinii"! :D

#223
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 cirus6, on 16 martie 2019 - 22:30, said:

O mașină funcționează pe bază de combustibil, transformă un tip de energie în alt tip de energie, exact așa funcționam și noi.

Permite-mi sa te corectez: ceea ce defineste o 'masina' e:
1. Masina e ceva construit de Cineva.
2. Masina nu are constiinta de sine, nu e Cineva.
3. Masina nu are liber arbitru, nu alege, nu gandeste, nu decide intre doua sau mai multe actiuni.
4. Cu mentiunea ca o masina nu se poate construi pe sine, pt ca ar trebui sa existe inainte de a fi construita, ca sa se poata construi.

Iacataca deci, cum, tu, spunand ca Omul e o masina, presupui existenta unui Creator, care a facut aceasta masina.
Si dar daca imi arati tu o masina care e constienta de sine, eu devin discipolul tau.

Edited by criztu, 16 March 2019 - 23:00.


#224
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Ca să fim ontopic, în multe familii femeia e șoferul :)

1. Mașina e construită de cineva, nu trebuie neapărat ca acel ceva să fie omul.
2. Teoria zice că poate avea conștiință.
3. Noi, oamenii, nu avem liber arbitru.
4. Ba și asta se poate, roboți autoreplicatori.

Da, inclusiv principiul logicii, pricipiul rațiunii suficiente, ne spune că există un creator/o inteligență/o sursă la baza universului.

#225
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 cirus6, on 16 martie 2019 - 23:00, said:

Ca să fim ontopic, în multe familii femeia e șoferul Posted Image

1. Mașina e construită de cineva, nu trebuie neapărat ca acel ceva să fie omul.
2. Teoria zice că poate avea conștiință.
3. Noi, oamenii, nu avem liber arbitru.
4. Ba și asta se poate, roboți autoreplicatori.

Da, inclusiv principiul logicii, pricipiul rațiunii suficiente, ne spune că există un creator/o inteligență/o sursă la baza universului.

da, am corectat, ca sa nu gasesti nod in papura, evitand raspunsul

1. Deci Cineva a construit Omul, care zici tu ca e masina.
2. Care teorie zice ca o masina are constienta, constiinta de sine? nu mai vorbi vorbe, zi si tu ceva gandit si argumentat, ca vorbe goale te descalifica.
3. Demonstreaza ca noi oamenii nu avem liber arbitru:
ex. eu am doua optiuni: sa iti mai raspund, sau sa nu iti mai raspund. Demonstreaza-mi ca nu am liber arbitru, ca nu pot alege intre a-ti mai raspunde si a nu-ti mai raspunde
4. Demonstreaza ca ceva se poate construi pe sine insusi, nu mai vorbi vorbe goale. te descalifici.

pai daca principiul tau ala al logicii, care tu stii care o fi, va zice ca exista un creator la baza universului, hai ca cu tine e greu, acu imi zici ca esti o masina care se construieste pe sine, putin mai incolo imi zici ca exista un creator care te-a construit ca masina.

Edited by criztu, 16 March 2019 - 23:20.


#226
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 criztu, on 16 martie 2019 - 23:01, said:

imi zici ca exista un creator care te-a construit ca masina.
Tocmai asta zic.

#227
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 cirus6, on 16 martie 2019 - 21:57, said:

Amu ce să zic, unele chestii care mi le zic ei pot să le verific personal, altele nu pot momentan, dar dacă acolo unde-i pot verifica văd că nu m-or mințit, presupun că nici în alealalte nu mă mint prea tare.
Faptul că-s o mașină biologică pot să verific.

Deci presupui...
D-aia noi, crestinii, vom invinge. Pentru ca la noi nu merge cu presupuneri, ci trebuie sa fim siguri. Pentru aceea, Dumnezeu, Domnul nostru, ne-a zis CERCETATI TOATE LUCRURILE. Asa ca, cercetam! Pe Dumnezeu insusi!
Dar voi, mergeti cu presupuneri si credeti in praf, construind castele de nisip pe apa...

#228
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 Dorel666, on 16 martie 2019 - 23:29, said:

Deci presupui...
D-aia noi, crestinii, vom invinge. Pentru ca la noi nu merge cu presupuneri, ci trebuie sa fim siguri. Pentru aceea, Dumnezeu, Domnul nostru, ne-a zis CERCETATI TOATE LUCRURILE. Asa ca, cercetam! Pe Dumnezeu insusi!
Dar voi, mergeti cu presupuneri si credeti in praf, construind castele de nisip pe apa...

Parcă Pavel în Tesaloniceni a zis să cercetăm toate lucrurile și să păstrăm ce-i bun, nu Isus! Sau?

#229
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 Dorel666, on 16 martie 2019 - 23:29, said:

Dar voi, mergeti cu presupuneri si credeti in praf, construind castele de nisip pe apa...
Nu s castele de nisip pe apă, toată tehnologia ce-o detinem acum se datorează acestor presupuneri. Datorită acestor preoți moderni, cum zice criztu, ai un calculator sau smarfon de pe care tastezi.

„Nu este niciun pom bun care să facă roadă rea şi niciun pom rău care să facă roadă bună. Căci orice pom se cunoaşte după roada lui. Nu se strâng smochine din spini, nici nu se culeg struguri din mărăcini.”  JC

#230
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 cirus6, on 16 martie 2019 - 22:30, said:

O mașină funcționează pe bază de combustibil, transformă un tip de energie în alt tip de energie, exact așa funcționam și noi.
Oh, da, dar noii mai avem ceva, ceea ce mașinile nu au și nici nu vor avea vreodată: spiritualitate.

#231
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,853
  • Înscris: 01.11.2005

 mario_bril, on 17 martie 2019 - 01:50, said:

Oh, da, dar noii mai avem ceva, ceea ce mașinile nu au și nici nu vor avea vreodată: spiritualitate.
Pana la spiritualitate, avem constiinta.

#232
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 tehnics, on 17 martie 2019 - 08:43, said:

Pana la spiritualitate, avem constiinta.
E tot o formă a spiritualității, să știi.

#233
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 heart_of_ice, on 17 martie 2019 - 00:07, said:

Parcă Pavel în Tesaloniceni a zis să cercetăm toate lucrurile și să păstrăm ce-i bun, nu Isus! Sau?


1 Tesaloniceni 5:21 Ci cercetaţi toate lucrurile şi păstraţi ce este bun.

#234
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 Dorel666, on 17 martie 2019 - 13:24, said:

1 Tesaloniceni 5:21 Ci cercetați toate lucrurile și păstrați ce este bun.

Asta am înțeles! Dar matale ziceai că Dumnezeu, Domnul Nostru ne-a zis, pe când cuvintele respective îi aparțin lui Pavel! Ce nu înțelegi?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate