Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

Femeia - ”superiorul” barbatului

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
234 replies to this topic

#181
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,130
  • Înscris: 18.12.2007

View Posttehnics, on 14 martie 2019 - 13:21, said:

De exemmplu de ce Mayasii de exemplu, care au avut o cultura extrem de vasta nu au nici o legatura cu Bilbia ? Egiptenii de asemenea...

Ca fiecare popor are proprii dumnezei si propriile explicatii pentru cum a aparut umanitatea, dar sa nu mai spui si la altii ca se duce naiba biblia Posted Image

Asa, ca un pic de offtopic: incasii au fost contemporani cu Vlad Tepes :)

#182
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005

View PostAlexEn, on 14 martie 2019 - 16:00, said:


Ca fiecare popor are proprii dumnezei si propriile explicatii pentru cum a aparut umanitatea, dar sa nu mai spui si la altii ca se duce naiba biblia Posted Image

Asa, ca un pic de offtopic: incasii au fost contemporani cu Vlad Tepes Posted Image
Stai ca acum Dorel cauta in carte, face asocieri, trage concluzii si vine el cu o ipoteza. Oricum nu va fi plauzibila, dar nu-i bai, noi suntem cei care nu intelegem. La fel ca si cu negrii...

#183
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postheart_of_ice, on 14 martie 2019 - 15:52, said:

Dorele Tudorele, cum ai ajuns matale la concepția respectivă, dacă nu ți-e cu supărare?! Posted Image

Limbajul simbolic al Bibliei...

Iata, de exemplu:

Judecatorii 9:8 Copacii au plecat să ungă un împărat şi să-l pună în fruntea lor. Ei au zis măslinului: ‘Împărăţeşte peste noi!’

1 Cronici 16:33 Să chiuie copacii din pădure înaintea Domnului! Căci El vine să judece pământul.

Psalmii 37:35 Am văzut pe cel rău în toată puterea lui; se întindea ca un copac verde.

Psalmii 104:16 Se udă copacii Domnului, cedrii din Liban, pe care i-a sădit El.

Eclesiastul 11:3 Când se umplu norii de ploaie, o varsă pe pământ. Oriîncotro ar cădea copacul, fie spre miazăzi, fie spre miazănoapte, în locul unde cade, acolo rămâne.

Cantarea cantarilor 2:3 Ca un măr între copacii pădurii, aşa este preaiubitul meu între tineri. Cu aşa drag stau la umbra lui şi rodul lui este dulce pentru cerul gurii mele.

Isaia 55:12 Da, veţi ieşi cu bucurie şi veţi fi călăuziţi în pace. Munţii şi dealurile vor răsuna de veselie înaintea voastră şi toţi copacii din câmpie vor bate din palme.

Isaia 56:3 Străinul care se alipeşte de Domnul să nu zică: „Domnul mă va despărţi de poporul Său!” şi famenul să nu zică: „Iată, eu sunt un copac uscat!”

Ezechiel 17:24 Şi toţi copacii de pe câmp vor şti că Eu, Domnul, am coborât copacul care se înălţa şi am înălţat copacul care era plecat; că Eu am uscat copacul cel verde şi am înverzit copacul cel uscat. Eu, Domnul, am vorbit şi voi şi face.”

Ezechiel 20:47 Spune pădurii de la miazăzi: ‘Ascultă cuvântul Domnului! Aşa vorbeşte Domnul Dumnezeu: «Iată, voi aprinde un foc în tine care va mistui orice copac verde şi orice copac uscat: nimeni nu va putea stinge flacăra aprinsă şi totul va fi ars de ea, de la miazăzi până la miazănoapte.

Ezechiel 31:8 Cedrii din grădina lui Dumnezeu nu-l întreceau, chiparoşii nu erau de asemuit cu crengile lui şi platanii nu erau ca ramurile lui; niciun copac din grădina lui Dumnezeu nu era ca el în frumuseţe.

Ezechiel 31:9 Îl făcusem atât de frumos prin mulţimea crengilor lui, că-l pizmuiau toţi copacii Edenului, care se aflau în grădina lui Dumnezeu.’

Ezechiel 31:18 Cu cine poţi fi asemuit tu în slavă şi în mărime între copacii Edenului? Totuşi vei fi aruncat împreună cu copacii Edenului în adâncimile pământului şi vei fi culcat în mijlocul celor netăiaţi împrejur, împreună cu cei ce au pierit ucişi de sabie. Iată ce este Faraon şi toată mulţimea lui’, zice Domnul Dumnezeu.”

Dupa cum bine se poate vedea, in toate versetele de mai sus, cand se vorbeste despre ”copaci”, de fapt se vorbeste despre oameni. Ba chiar in Daniel, metafora ”copac = imparatie” este exprimata clar, sa priceapa oricine:

20 Copacul* pe care l-ai văzut, care se făcuse atât de mare şi puternic încât i se înălţa vârful până la ceruri şi se vedea de la toate capetele pământului,
21 copacul acesta, a cărui frunză era aşa de frumoasă şi care avea roade atât de multe şi în care era hrană pentru toţi, sub care se adăposteau fiarele câmpului şi în ramurile căruia îşi făceau cuibul păsările cerului,
22 eşti tu*, împărate, care ai ajuns mare şi puternic, a cărui mărime a crescut şi s-a înălţat până la ceruri şi a cărui stăpânire** se întinde până la marginile pământului.(Daniel, 4)

Edited by Dorel666, 14 March 2019 - 16:14.


#184
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005
Dorele, eu doar in cateva dintre acele randuri gasesc metafora copac=fiinta umana. In rest e vorba doar despre copaci...

#185
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Posttehnics, on 14 martie 2019 - 16:45, said:

Dorele, eu doar in cateva dintre acele randuri gasesc metafora copac=fiinta umana. In rest e vorba doar despre copaci...

Mai incearca...

#186
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostAlexEn, on 14 martie 2019 - 16:00, said:

Ca fiecare popor are proprii dumnezei si propriile explicatii pentru cum a aparut umanitatea, dar sa nu mai spui si la altii ca se duce naiba biblia Posted Image
Biblia nu s-a dus naibii 2000 de ani, sub atacuri puternice.
Nu se va duce nici acum, la dorinta unor ciurucari... Posted Image

#187
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,130
  • Înscris: 18.12.2007

View Posttehnics, on 14 martie 2019 - 16:45, said:

Dorele, eu doar in cateva dintre acele randuri gasesc metafora copac=fiinta umana. In rest e vorba doar despre copaci...

Chiar ma intrebam de unde vine intrebarea 'esti copac?' :)

View Postpenticostalul, on 14 martie 2019 - 18:10, said:

Biblia nu s-a dus naibii 2000 de ani, sub atacuri puternice.
Nu se va duce nici acum, la dorinta unor ciurucari... Posted Image

Care sunt aia?

#188
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostAlexEn, on 14 martie 2019 - 20:02, said:

Care sunt aia?
Aia care se dau atei pana vine un cutremur si care vorbesc impotriva Bibliei fără s-o fi tinut vreodata in mana desi pretind ca au citit-o din scoarta in scoartă pe la varsta de 10 ani.

#189
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,130
  • Înscris: 18.12.2007
Eu nu sunt atee si nu am pretins niciodata ca am citit biblia.
Am citit, in schimb, manualele de biologie si genetuca din liceu.

#190
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostAlexEn, on 14 martie 2019 - 21:37, said:

Eu nu sunt atee si nu am pretins niciodata ca am citit biblia.
Am citit, in schimb, manualele de biologie si genetuca din liceu.

Manualele respective, sunt interpretări ale anumitor oameni de știință, însă alții sunt de altă părere!
Think about it! :)

#191
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostAlexEn, on 14 martie 2019 - 21:37, said:

Eu nu sunt atee si nu am pretins niciodata ca am citit biblia.
Am citit, in schimb, manualele de biologie si genetuca din liceu.

Pai, sa combati o carte pe care n-ai citit-o, inseamna fie sa te crezi Dumnezeu, fie sa nu ai minte.

#192
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,130
  • Înscris: 18.12.2007

View Postheart_of_ice, on 14 martie 2019 - 21:50, said:

Manualele respective, sunt interpretări ale anumitor oameni de știință, însă alții sunt de altă părere!
Think about it! Posted Image

Stiinta e exacta si demonstrabila. Am ales sa cred stiinta in detrimentul basmelor.

View PostDorel666, on 14 martie 2019 - 22:43, said:


Pai, sa combati o carte pe care n-ai citit-o, inseamna fie sa te crezi Dumnezeu, fie sa nu ai minte.

Nu combat cartea pe care n-am citit-o, combat ce spuneti voi aici.

#193
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005

View PostAlexEn, on 15 martie 2019 - 07:15, said:

Stiinta e exacta si demonstrabila. Am ales sa cred stiinta in detrimentul basmelor.



Nu combat cartea pe care n-am citit-o, combat ce spuneti voi aici.
Corect. Stiinta vine cu dovezi clare, palpabile. Stiinta iti explica de ce sangele este rosu, de ce te imbolnavesti de anumite boli si cum le poti combate.

Daca vine unul sa imi spuna sa ca s-a vindecat de cancer doar pentru ca a tinut post si s-a rugat fara sa faca chimioterapie si tot ce inseamna aceasta boala....

Eu sunt crestin, ortodox. Cred ca exista acea entitate care noi o numim Dumnezeu. Nu neg lucrul asta.Dar nici nu fac din lucrul asta ceva obsesiv. Dar sa cred omenirea are ca baza doi oameni, Adam si Eva, unul scos din coasta celuilalt....mai greu de crezut.
Una sa crezi in ceva si alta e sa vii cu niste argumente fara nici o baza si cu explicatii care nu se leaga.

#194
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,130
  • Înscris: 18.12.2007
Teoretic si eu sunt crestin-ortodoxa dar nu ma regasesc in respectiva ideologie asa ca nu sunt practicanta.
Ca sa ii lamuresc pe cei de mai sus, nu sunt ateista, sunt agnostica.

#195
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Posttehnics, on 14 martie 2019 - 13:21, said:

Dorel, eu mai am o nelamurire...
Daca la inceput a fost creat Adam si Eva, cum de se gasesc oameni pe toate continentele din cele mai vechi timpuri ? Ca doar inainte nu existau metode de legatura intre continente.
Io s ăla care am citit biblia la 10 ani, cum zice penticostalul, de fapt aveam 12.
Tudorel nu știe raspunsul, dar ți-l dau io.
Conform bibliei, adam și eva sunt strămoșii celor din orient, să le zicem semiți. Povestea genezei e relativ clară, inițial dumnezeii au facut omul, adică oamenii, nu doar o pereche. Citește capitolul 1 dacă nu mă crezi. Ulterior într-o zonă desertica, undeva prin irak, dumnezeul yhwh a făcut grădina eden și pe adam respectiv eva prin inginerie genetică.
Știu, tu zici că asta e doar o interpretare, dar atunci de ce la adam i s-a trasat sarcina de a păzi grădina, de cine să o păzească? Apoi cain își ia nevastă din țara nod, deci nici nu se pune problema că nu erau alți oameni pe pământ in afară de familia lui adam.

#196
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005

View Postcirus6, on 15 martie 2019 - 10:47, said:

Io s ăla care am citit biblia la 10 ani, cum zice penticostalul, de fapt aveam 12.
Tudorel nu știe raspunsul, dar ți-l dau io.
Conform bibliei, adam și eva sunt strămoșii celor din orient, să le zicem semiți. Povestea genezei e relativ clară, inițial dumnezeii au facut omul, adică oamenii, nu doar o pereche. Citește capitolul 1 dacă nu mă crezi. Ulterior într-o zonă desertica, undeva prin irak, dumnezeul yhwh a făcut grădina eden și pe adam respectiv eva prin inginerie genetică.
Știu, tu zici că asta e doar o interpretare, dar atunci de ce la adam i s-a trasat sarcina de a păzi grădina, de cine să o păzească? Apoi cain își ia nevastă din țara nod, deci nici nu se pune problema că nu erau alți oameni pe pământ in afară de familia lui adam.
Ce spui tu e pur teoretic, dintr-o carte.
Atunci eu am alta intrebare care nu are inteles si poate ca cei care au scris biblia la vremea aia nu s-au gandit.
Dumnezeu, asa cum a spus si Dorel a creat lumea. Animale, oameni, plante etc.
Dupa cum spune Dorel si Biblia, treaba asta s-a intamplat acum mii de ani, poate vre-o 5700 si ceva de ani (daduse Dorel un link).
OK.
Atunci cum se explica aparitia dinozaurilor (care nu ai cum sa contesti existenta lor) care au trait cu milioane de ani in urma, adica cu mult inainte de facerea lumii ? Cum vine asta ?
Se pare ca cei care au scris Biblia nu au avut in vedere acest aspect, si anume ca au existat animale si plante, diferite ca dimensiuni si carcteristici ale acelor vremuri. Aceia nu stiau de existenta lor, a dinozaurilor.
Atunci cum se explica treab asta ? Dinozaurii inainte de facerea lumii ? Sa nu imi spuneti ca lumea a fost facuta DUPA disparitia dinozaurilor...ca atunci inseamna ca teoria bibliei nu e deloc solida.

La fel, nu mi-a confirmat inca nimeni cum au aparut negrii. Nu mi-a confirmat nimeni cum au aparut oamenii, animalele si plantele pe alte condinente atata timp cat, se pare ca Edenul a existat in zona Turciei/Arabiei de astazi. Defapt Edenul a existat doar pentru ca acolo acea zona era foarte proprice din punct de vedere climatic mii de ani in urma iar lumea din acea vreme a considerat-o "locul perfect" asa cum este descris Edenul in Biblie.
De ce anumite animale exista doar pe un anume continent si nu pe toate. De exemplu pasarea Kiwi. Cum de a ramas ea izolata si Dumnezeu nu a creat-o peste tot  asa cum sunt iepurii de exemplu sau cainii, pisicile, sobolanii, soarecii ?

La fel, acele nume si locuri, Cain, Abel, Noah, Seth, Nod au existat in realitate la acele vremuri. Nu contest asta, doar ca intamplarile descrise in Biblie sunt doar pur fantastice, nicdecum 100% reale sau adevarate. Poate exista un sambure de adevar pe undeva....dar nicidecum la modul descris.

Daca-i citesti unui copil povestea cu Praslea Cel Voinic si merele de Aur, el chiar le va crede ca acelea s-au intamplat. Pentru ca atat se intinde aria lui de cunostinte si crede ceea ce scrie in acea carte. Daca unui copil ii spui ca vine Mos Craciun pentru ca a vazut/auzit peste tot, atunci el chiar crede ca Mos Craciun exista.

La fel eu cred ca Biblia a fost o carte scrisa la inceput ca o carte de povesti. Cu intamplari de vitejie, oameni cu puteri supranaturale, cu intamplari iesite din comun. La fel cum pe vremuri, Grecii aveau Legendele Olimpului si aveau zeii lor.
Apoi cu timpul, unii oameni mai destepti au vazut ca oameni chiar credeau in acele lucruri, ( la vremea aceea oamenii nu erau chiar asa de destepti, se rezumau la nevoi de baza ) si atunci s-au gandit ca poate folosi asta in folosul lor. Asa a aparut Biserica.
Doar ca, cu timpul, lumea a inceput sa mai si gandeasca si sa puna fel si fel de intrebari, asa ca Biblia mereu a fost updatata astfel incat sa poata raspunde acelor intrebari, dar in asa fel incat omul de rand sa ramana obedient.
Iar in numele Domnului, al Bisericii si al Bibliei s-au intamplat multe atrocitati de-a lungul timpului. Biblia pentru multi a fost lege de stat...gandeste-te atunci ce putere avea Biserica in astfel de cazuri. Gandeste-te cate abuzuri s-au facut si inca se fac in numele Bibliei.

Iar unii sunt atat de orbi incat nu pot distinge lucrurile reale de cele fantsmagonice dintr-o carte.

Asa e si cu Biblia....cand te limitezi doar la anumite cunostinte si refuzi sa crezi si altceva, atunci acea minciuna, spusa la nesfarsit, devine realitate.

Edited by tehnics, 15 March 2019 - 12:35.


#197
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005
Karhu sau alt moderator, va rog eu cateva retusuri la postul de mai sus apoi stergeti postul acesta.

Quote

Daca-i citesti unui copil povestea cu Praslea Cel Voinic si merele de Aur, el chiar le va crede ca acelea s-au intamplat.
Daca-i citesti unui copil povestea cu Praslea Cel Voinic si merele de Aur, el chiar va crede ca acele intamplari si personaje au existat.


Quote

Apoi cu timpul, unii oameni mai destepti au vazut ca oameni chiar credeau in acele lucruri, ( la vremea aceea oamenii nu erau chiar asa de destepti, se rezumau la nevoi de baza ) si atunci s-au gandit ca poate folosi asta in folosul lor. Asa a aparut Biserica.

Apoi cu timpul, unii oameni mai destepti au vazut ca oamenii de rand chiar credeau in acele evenimente, ( la vremea aceea oamenii nu erau chiar asa de destepti, se rezumau la nevoi de baza ) dar mai presus se temeau de anumite personaje si evenimente si atunci s-au gandit ca poate folosi asta in avantajul lor. Asa a aparut Biserica. Exact cum se tem unii oameni in ziua de astazi de blesteme, magie etc.

Quote

Gandeste-te cate abuzuri s-au facut si inca se fac in numele Bibliei.
Gandeste-te cate abuzuri s-au facut si inca se fac in numele Bibliei si in special a religiei

Quote

Asa e si cu Biblia....cand te limitezi doar la anumite cunostinte si refuzi sa crezi si altceva, atunci acea minciuna, spusa la nesfarsit, devine realitate.
Asa e si cu Biblia....cand te limitezi doar la anumite cunostinte si refuzi sa crezi si altceva, atunci acea minciuna, spusa la nesfarsit, devine adevar.

Edited by tehnics, 15 March 2019 - 14:01.


#198
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Posttehnics, on 15 martie 2019 - 12:26, said:

Ce spui tu e pur teoretic, dintr-o carte.
Atunci eu am alta intrebare care nu are inteles si poate ca cei care au scris biblia la vremea aia nu s-au gandit.
Dumnezeu, asa cum a spus si Dorel a creat lumea. Animale, oameni, plante etc.
Dupa cum spune Dorel si Biblia, treaba asta s-a intamplat acum mii de ani, poate vre-o 5700 si ceva de ani (daduse Dorel un link).
OK.
Atunci cum se explica aparitia dinozaurilor (care nu ai cum sa contesti existenta lor) care au trait cu milioane de ani in urma, adica cu mult inainte de facerea lumii ? Cum vine asta ?
Se pare ca cei care au scris Biblia nu au avut in vedere acest aspect, si anume ca au existat animale si plante, diferite ca dimensiuni si carcteristici ale acelor vremuri. Aceia nu stiau de existenta lor, a dinozaurilor.
Atunci cum se explica treab asta ? Dinozaurii inainte de facerea lumii ? Sa nu imi spuneti ca lumea a fost facuta DUPA disparitia dinozaurilor...ca atunci inseamna ca teoria bibliei nu e deloc solida.

La fel, nu mi-a confirmat inca nimeni cum au aparut negrii. Nu mi-a confirmat nimeni cum au aparut oamenii, animalele si plantele pe alte condinente atata timp cat, se pare ca Edenul a existat in zona Turciei/Arabiei de astazi. Defapt Edenul a existat doar pentru ca acolo acea zona era foarte proprice din punct de vedere climatic mii de ani in urma iar lumea din acea vreme a considerat-o "locul perfect" asa cum este descris Edenul in Biblie.
De ce anumite animale exista doar pe un anume continent si nu pe toate. De exemplu pasarea Kiwi. Cum de a ramas ea izolata si Dumnezeu nu a creat-o peste tot  asa cum sunt iepurii de exemplu sau cainii, pisicile, sobolanii, soarecii ?

La fel, acele nume si locuri, Cain, Abel, Noah, Seth, Nod au existat in realitate la acele vremuri. Nu contest asta, doar ca intamplarile descrise in Biblie sunt doar pur fantastice, nicdecum 100% reale sau adevarate. Poate exista un sambure de adevar pe undeva....dar nicidecum la modul descris.

Daca-i citesti unui copil povestea cu Praslea Cel Voinic si merele de Aur, el chiar le va crede ca acelea s-au intamplat. Pentru ca atat se intinde aria lui de cunostinte si crede ceea ce scrie in acea carte. Daca unui copil ii spui ca vine Mos Craciun pentru ca a vazut/auzit peste tot, atunci el chiar crede ca Mos Craciun exista.

La fel eu cred ca Biblia a fost o carte scrisa la inceput ca o carte de povesti. Cu intamplari de vitejie, oameni cu puteri supranaturale, cu intamplari iesite din comun. La fel cum pe vremuri, Grecii aveau Legendele Olimpului si aveau zeii lor.
Apoi cu timpul, unii oameni mai destepti au vazut ca oameni chiar credeau in acele lucruri, ( la vremea aceea oamenii nu erau chiar asa de destepti, se rezumau la nevoi de baza ) si atunci s-au gandit ca poate folosi asta in folosul lor. Asa a aparut Biserica.
Doar ca, cu timpul, lumea a inceput sa mai si gandeasca si sa puna fel si fel de intrebari, asa ca Biblia mereu a fost updatata astfel incat sa poata raspunde acelor intrebari, dar in asa fel incat omul de rand sa ramana obedient.
Iar in numele Domnului, al Bisericii si al Bibliei s-au intamplat multe atrocitati de-a lungul timpului. Biblia pentru multi a fost lege de stat...gandeste-te atunci ce putere avea Biserica in astfel de cazuri. Gandeste-te cate abuzuri s-au facut si inca se fac in numele Bibliei.

Iar unii sunt atat de orbi incat nu pot distinge lucrurile reale de cele fantsmagonice dintr-o carte.

Asa e si cu Biblia....cand te limitezi doar la anumite cunostinte si refuzi sa crezi si altceva, atunci acea minciuna, spusa la nesfarsit, devine realitate.

Timpul de ”5700 si ceva de ani” este socotit, nu de la intemeierea lumii, ci doar de la alungarea lui Adam din Rai. ”Sarpele” care vorbea cu Adam si Eva in Rai este, de fapt, o metafora pentru ”dinozauri”.
Negrii au fost prima rasa de oameni creata. Ulterior, toate celelalte rase s-au desprins din rasa neagra. Pentru ca se zice:

2 Pământul era pustiu şi gol; peste faţa adâncului de ape era întuneric, şi Duhul* lui Dumnezeu Se mişca pe deasupra apelor.
3 Dumnezeu* a zis: „Să fie** lumină!” Şi a fost lumină. (Geneza, 1)


Dupa cum vezi, prima oara a fost ”intuneric” pe pamant si, bineinteles, atunci au aparut ”fiii intunericului”. Abia apoi a aparut ”lumina” si, bineinteles, ”fiii luminii”. Cum ”soarele” a aparut ulterior, asa si rasa galbena este cea de a treia care a aparut. Cat priveste subrasele ”semita” si ”rosie”, acestea au aparut in acelasi timp si sunt ultimele aparute.

Edited by Dorel666, 16 March 2019 - 13:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate