Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Accident parcare Kaufland

- - - - -
  • Please log in to reply
185 replies to this topic

#19
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,594
  • Înscris: 17.08.2007
Din pacate se pare ca esti vinovat daca ala nu avea cedeaza. Zic din pacate pentru ca in Romania s-a incetatenit prioritatea de drum mai larg sau nu stiu cum sa-i spun, la fel e si pe aleile din cartierul meu, merg vitejii cu viteza ca ei sunt pe drumul pricipal.
Era sa fac una groasa intr-un satuc din Franta pentru ca drumul principal ce traversa localitatea nu era drum cu prioritate, trebuia sa dai prioritate celor de pe stradutele care veneau din dreapta.
E o obisnuinta rea.

#20
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 dorin_2k, on 30 ianuarie 2019 - 17:45, said:

Imagini din 2011.
Mda ! Si eu care speram ca e "proaspata" si inca nu au avut timp sa o amenajeze corect !

 atupi, on 30 ianuarie 2019 - 17:49, said:

E o obisnuinta rea.
E rea, dar e o "normalitate". Din instinct, daca nu vezi indicatoare, ai impresia ca ai prioritate.

#21
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Stimatul initiator a crezut ca strada mai lata are prioritate. Ghinion, nu e asa.
Sfat dezinteresat: prin parcarile supermarketurilor dati-le prioritate tuturor celor care cred ca o au. Face bine la tabla si timp.
@atupi: prin Belgia se spune ca geamul din stanga al soferului e inutil, se poate inlocui cu un placaj.

#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
si kaufland-ul din bucuresti de pe barbu vacarescu nu are indicatoare in interior.... acu cateva zile era sa ard claxonul....

#23
dragosmurgescu

dragosmurgescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.12.2006
Ok multumesc frumos pt tot, se poate sterge subiectul de catre un moderator, m-am lămurit pe viitor o sa fiu mult mai atent

#24
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,411
  • Înscris: 01.12.2001
Am vazut in vreo2 Kauflad-uri doar "burti de politisti" montate pe asfalt (cocoase) si semnul "cedeaza trecerea" desenat pe asfalt.
Iarna... nu se observa niciun semn, nu se simte nici cocoasa.

 dragosmurgescu, on 30 ianuarie 2019 - 17:55, said:

se poate sterge subiectul de catre un moderator,
Da ce? Aici e mIRC?
Nu se sterge nika. Raane pe vecie daca nu e spam sau off topic.
E realitatea de azi.

#25
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Kaufland-ul de langa mine are o gramada de cedeaza trecerea puse...
https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

#26
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016
Acum, pe alta parte, nu prea e in regula sa nu nu existe semne. Nu ar trebui vorbit cu cei de la Kaufland sa reglementeze asta cu Politia ?
La Carrefour, sau Mall-uri, sunt semne de cedeaza, stop. Unii sunt mai destepti si nu au nevoie de semne si altii mai prosti ?
Eu le-as face o reclamatie celor de la Kaufland. Nu mi se pare normal sa fie o ditamai parcarea in care sa nu existe niciun semn de colo pana colo.

#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,676
  • Înscris: 07.02.2003
Toate Kauflandurile din capitala au semne de circulatie.

https://www.google.c...!7i13312!8i6656

#28
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,411
  • Înscris: 01.12.2001
Asta are doar pe asfalt
https://www.google.c...!7i13312!8i6656
Imagini din august 2018
Recent au ontau si cocoase acolo. Insa semne NU.

La Lidl nimic insa
https://www.google.c...!7i13312!8i6656

Edited by dorin_2k, 30 January 2019 - 18:12.


#29
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Magicwisewolf, on 30 ianuarie 2019 - 18:02, said:

Nu mi se pare normal sa fie o ditamai parcarea in care sa nu existe niciun semn de colo pana colo.
Nu am chef acum sa caut, dar cred ca exista si o prevedere legala in sensul asta, pentru autorizarea acestor parcari.

La Lidl-ul ala, nu pare sa existe o "strada principala", iesi din locul de parcare direct in "strada".

Edited by pasilla, 30 January 2019 - 18:15.


#30
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
O situatie interesanta, tot la un Kaufland. Aleile interne au Cedeaza, cu exceptia uneia, centrala, care e cu sens unic si are Cedeaza doar intr-un capat. Partea proasta e ca unul care vine pe contrasens nu are Cedeaza si vine din dreapta celui care vine pe aleea "principala". Toti taximetristii, plus alti meseriasi, ies pe sens interzis. Daca eu dau intr-unul din asta (pe interzis, dar din dreapta), ne pierdem amandoi permisele, nu?
LE. Nu exista semn de prioritate pe nicaieri, doar Cedeaza.

Edited by danvlas, 30 January 2019 - 18:15.


#31
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008

 Magicwisewolf, on 30 ianuarie 2019 - 18:02, said:

Acum, pe alta parte, nu prea e in regula sa nu nu existe semne. Nu ar trebui vorbit cu cei de la Kaufland sa reglementeze asta cu Politia ?
La Carrefour, sau Mall-uri, sunt semne de cedeaza, stop. Unii sunt mai destepti si nu au nevoie de semne si altii mai prosti ?
Eu le-as face o reclamatie celor de la Kaufland. Nu mi se pare normal sa fie o ditamai parcarea in care sa nu existe niciun semn de colo pana colo.

De ce nu e normal? Daca nu sunt inditatoare atunci e intersectie nedirijata si se aplica regula prioritatii de dreapta.
E plin prin europa de intersectii dinastea.

#32
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Pedaleaza pe idea ca o parcare trebuie sa fie in regula semnalectic rutier. La KAUFF.  De obicei platesc si se adecveaza normelor rutiere.

#33
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

 cristyz, on 30 ianuarie 2019 - 18:14, said:


De ce nu e normal? Daca nu sunt inditatoare atunci e intersectie nedirijata si se aplica regula prioritatii de dreapta.
E plin prin europa de intersectii dinastea.
Si daca e plin prin Europa e si normal nu ? Mie nu mi se pare. E risc mare de accidente din cauza vizibilitatii proaste. Dupa ce ca n-ai vizibilitate din cauza masinilor, intra altul in tine care iese dintre masini, si nu te vede, sau nu e atent, dar tu esti vinovat ca nu ai dat prioritate de dreapta ? In cate parcari nu am vazut o gramada care nu erau atenti la drum si ieseau ca bivolii de pe "aleile" perpendiculare pe cele mari si cu semne si fara...

#34
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,328
  • Înscris: 13.01.2011

 dragosmurgescu, on 30 ianuarie 2019 - 17:46, said:

Am inteles sunt vinovat, stupid este ca nu era acolo, dar asta este :D multumesc mult pt răspunsuri :)

Cred ca ai mai spus asta.
Ce înseamnă ?!
Nu era dar a apărut ca glonțul tras din pușcă ?

#35
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,896
  • Înscris: 29.06.2006

 dragosmurgescu, on 30 ianuarie 2019 - 17:46, said:

Am inteles sunt vinovat, stupid este ca nu era acolo, dar asta este Posted Image multumesc mult pt răspunsuri Posted Image
o fi avut insigna lui picard, sau te-a urmarit sa ti-o traga in usa

#36
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007
trebuia sa schimbi declaratia si sa zici ca stateai pe loc si te uitai dupa loc de parcare Posted Image

Edited by _-livio-_, 30 January 2019 - 18:36.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate