Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Accident parcare Kaufland

- - - - -
  • Please log in to reply
185 replies to this topic

#55
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
pai asta e realitatea, nu toti stiu sa circule fara indicatoare.
si asta ii afecteaza si pe cei care stiu pt ca habar nu au ce intentie au ceilalti.
la mine in oras e o intersectie care arata ca un sens giratoriu, dar nu e nici un indicator, decat 1 stop pe unul din drumuri. cand ajung acolo de multe ori trebuie sa anticipez ce doreste sa faca cel "din sens", chiar daca am prioritate (fiind in dreapta lui). mai putin de jumatate imi acorda prioritate, restul ori ezita ori se baga crezand ca au prioritate..

Edited by alx42, 30 January 2019 - 20:46.


#56
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,373
  • Înscris: 22.10.2007
Pai cei care nu stiu sa circule fara indicatoare ar cam trebui sa faca exact ca in poza pe care o tot pune Arg, foarfeca si permis.
Anyway majoritatea ar trebui sa tina minte ca si daca au prioritate trebuie sa se asigure ca ceilalti o si acorda, bine, asta daca au timp limitat pt stat cu fiarele la indreptat.

#57
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postrosix, on 30 ianuarie 2019 - 20:13, said:

Daca paguba e mai mare si nu ti-o poti recupera cheama-i in judecata pe escrocii de la Kaufland, ca parte repsonsabila civilmente, pentru ca ar fi trebuit sa instaleze indicatoare in parcarea aia.. nu sa se concentreze doar sa faca bani si atat.  Daca ai noroc de un avocat bun, castiga in instanta si ii pune pe aia de la Kaufland sa-ti plateasca reparatia - pentru aia 1000 lei sau 5000 lei e tot aia.
Eu sunt de acord cu tine.

#58
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007
ce naiba sa instaleze? e asa complicata prioritatea de dreapta, ca nu ne mai descurcam sa conducem decat daca sunt semne din 10 in 10 metri?

#59
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,479
  • Înscris: 01.12.2001
Mare e gradina. . .
Sa chemi în judecata Kaufland pt ca nu sunt semne de circulație?
Da "de dreapta" nu ai auzit?

#60
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008

View Postslai, on 30 ianuarie 2019 - 21:19, said:

ce naiba sa instaleze? e asa complicata prioritatea de dreapta, ca nu ne mai descurcam sa conducem decat daca sunt semne din 10 in 10 metri?
Acum ce mai conteaza ca ne descurcam sau nu. Dar totusi, in locuri aglomerate precum parcarile magazinelor mari, mi se pare cumva de bun simt sa pui niste semne, ca omu' e cu ochii dupa un loc de parcare, mai fereste un pieton ametit care se plimba prin parcare, d'astea. Citeva semne prapadite fac viata mai usoara tuturor. Acum ca a gresit-o colegul, aia e, nu-i sfirsitul lumii, dar zau, atitia moralisti ca pe aici mai rar. Zici ca sinteti de la manastirea de taici si mai multe nu.

#61
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postslai, on 30 ianuarie 2019 - 21:19, said:

ce naiba sa instaleze? e asa complicata prioritatea de dreapta, ca nu ne mai descurcam sa conducem decat daca sunt semne din 10 in 10 metri?
Eu propun sa se scoata toate semafoarele si indicatoarele de pe drumurile publice din Romania. Nu avem nevoie de ele ! Avem prioritatea de dreapta !

#62
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,479
  • Înscris: 01.12.2001
În parcare nu ai traficul din oraș.
Mai e și exces de zel. Parcarea aia cu 6 indicatoare cu obligatoriu înainte pe 5 metri.

#63
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,015
  • Înscris: 01.11.2005

View Postpasilla, on 30 ianuarie 2019 - 21:45, said:


Eu propun sa se scoata toate semafoarele si indicatoarele de pe drumurile publice din Romania. Nu avem nevoie de ele ! Avem prioritatea de dreapta !
Iti recomand o tura prin Bruxelles ca sa inveti ce inseamna prioritatea de dreapta.Ideea e sa se circule mai atent,cu viteza redusa si cu daune mult mai mici in urma accidentelor.

In intersectia asta fac pariu ca 99% din soferii din Ro gafeaza !

Bareel van Sint-Gillis
1060 Saint-Gilles
https://maps.app.goo.gl/tXyAo

#64
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Am fost si eu in Bruxelles, si într-adevăr pe stradute, peste tot prioritate de dreapta, mi s-a părut foarte aiurea.

Acum ca o spui tu, parcă are sens, obliga toti participantii pe stradute secundare sa mearga atent si astfel accidentele sunt usoare ca nu au timp sa prinda viteza. Are logică.

Din păcate la noi nu se prea foloseste prioritatea de dreapta si e f greu sa mai obișnuiești oamenii.


#65
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,356
  • Înscris: 19.03.2007

View Postdragosmurgescu, on 30 ianuarie 2019 - 17:38, said:

Ok, multumesc... ideea era ca el in momentul cand eu eram in "intersectie" nu era acolo... si daca a zis ca e vinovat si stia ca e vinovat de ce totul s-a sucit Posted Image

Trebuia sa astept pana vedeam o masina?
Probabil pentru ca stia legislatia la fel de bine ca si tine . In rest vina iti apartine, asa cum au mentionat si alti colegi, intr-o astfel de situatie se aplica prioritatea de dreapta . Iar politistul de la sectie care ti-a spus ca vina nu iti apartine, probabil e un fel de paznic de noapte.

#66
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,110
  • Înscris: 29.01.2016

View Postarg, on 30 ianuarie 2019 - 20:15, said:

@rosix
iti ofer si tie o foarfeca pentru permis.

kauflandul a lasat circulatia pe cedeaza dreapta. asta obliga pe toata lumea sa corcule incet.

mai oameni buni voi nu mai stiti sa circulati fara indicatoare?
Si ti se pare normal, in parcari cu trafic intens, sa lasi la mica intelegere si cu principal factor de decizie prioritatea de dreapta ?
Nu cred ca e normal fara indicatoare. Atunci, la ce plm mai exista ele ? Doar sa infrumuseteze peisajul ?
Lui @rosix de ce ii oferi o foarfeca pt permis ? Nu prea inteleg gluma/aluzia/scopul...

Edited by Magicwisewolf, 30 January 2019 - 22:28.


#67
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,187
  • Înscris: 19.09.2005
cedeaza dreapta nu e la mica intelegere.
tu chiar ai permis de conducere?

Edited by arg, 30 January 2019 - 22:29.


#68
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,110
  • Înscris: 29.01.2016

View Postalx42, on 30 ianuarie 2019 - 20:44, said:

pai asta e realitatea, nu toti stiu sa circule fara indicatoare.
si asta ii afecteaza si pe cei care stiu pt ca habar nu au ce intentie au ceilalti.
la mine in oras e o intersectie care arata ca un sens giratoriu, dar nu e nici un indicator, decat 1 stop pe unul din drumuri. cand ajung acolo de multe ori trebuie sa anticipez ce doreste sa faca cel "din sens", chiar daca am prioritate (fiind in dreapta lui). mai putin de jumatate imi acorda prioritate, restul ori ezita ori se baga crezand ca au prioritate..
Corect. Chiar daca unii suntem asi in a circula fara semne de circulatie, mai apare necunoscuta "ce vor sa faca ceilalti" in aceasta ecuatie.

#69
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,356
  • Înscris: 19.03.2007

View Post_-livio-_, on 30 ianuarie 2019 - 18:35, said:

trebuia sa schimbi declaratia si sa zici ca stateai pe loc si te uitai dupa loc de parcare Posted Image
Si in cazul asta imi doream sa fii in locul celui nevinovat, poate asa ai realiza ca nu-i etic sa-i incurajezi pe altii sa minta.

#70
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,110
  • Înscris: 29.01.2016

View Postarg, on 30 ianuarie 2019 - 22:28, said:

cedeaza dreapta nu e la mica intelegere.
tu chiar ai permis de conducere?
Nu, vb si eu asa aiurea...
Pe cat dai pariu ca tot sunt multe situatii si de mica intelegere cu tot cu preamarita prioritate de dreapta ?
Tu chiar circuli, sau ai doar permis ?

Edited by Magicwisewolf, 30 January 2019 - 22:32.


#71
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,187
  • Înscris: 19.09.2005
cum pisici ati luat nene permisul daca nu va descurcati fara indicatoare?
daca vrei sa faci stanga dar dar drumul cu prioritate face dreapta cui acorzi prioritate?

#72
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,110
  • Înscris: 29.01.2016

View Postbolo, on 30 ianuarie 2019 - 22:05, said:


Iti recomand o tura prin Bruxelles ca sa inveti ce inseamna prioritatea de dreapta.Ideea e sa se circule mai atent,cu viteza redusa si cu daune mult mai mici in urma accidentelor.

In intersectia asta fac pariu ca 99% din soferii din Ro gafeaza !

Bareel van Sint-Gillis
1060 Saint-Gilles
https://maps.app.goo.gl/tXyAo
Pe pricipiul asta, Bruxelles e tira. Circula in India sau prin niste tari asiatice mai subdezvoltate, daca esti meserias si n-ai nevoie de semne...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate