Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Accident parcare Kaufland

- - - - -
  • Please log in to reply
185 replies to this topic

#1
dragosmurgescu

dragosmurgescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.12.2006
Salut!

Ma confrunt cu următoarea problema, acum o saptamana am fost lovit in parcarea kaufland in timp ce eu dupa sensul giratoriu am intrat pe "strada principala" a parcarii si voiam sa traversez parcarea pana in capatul celalalt al parcarii pentru ca acolo stiam ca sunt mai multe locuri de parcare libere. Cum stiti in parcare este o strada de mijloc (cea principala zic eu) si strazile (stradutele) din stanga si dreapa cele pe care vin parcate masinile. Eu circuland inainte un alt conducator a venit din dreapta mea si mi-a înfundat destul de urat usa in cat trebuie schimbata, el a recunoscut verbal ca nu m-a vazut si s-a considerat vinovat, eu nemaiavand niciodata accident in 9 ani de zile de cand conduc , am completat cu el amiabila(el avand de un an permisu nici el nu stia exact) cat am stiut si restul am zis ca o completam cand am fost programați (peste o saptamana). Zis si facut, a venit ziua cu constatarea, am ajuns acolo (el venind cu maicasa ca era masina pe numele ei) maicasa cu gura mare catre asigurator (imi spuneti cine e de vina) si spre surprinderea mea asiguratoru a zis ca eu sunt de vina ca nu am acordat prioritate de dreapta pt ca nu sunt semne si ca in parcare nicio strada nu e prioritara. Ea cand a auzit l-a luat pe fisu si au plecat (nu i-au interesat asigurarea mea pt ca el avea doar suportu de numar rupt si bara putin zgariata... eu am iesit urat). Deci asiguratoru nici macar nu m-a ascultat deloc si mi-a dat jet din prima. Am fost la 3 politisti sa ii intreb "o informatie" cel din Dumbravita unde era kauflandu mi-a zis ca eu sunt de vina fara prea multe explicații, dupa aceea am zis totusi sa ma intreb inca unu si am fost la sectia de politie din Timisoara de unde apartin eu tot pentru informatii si domnul politist de acolo mi-a zis ca imi da dreptate pentru ca el m-a lovit pe mine in usa deci el nu era in intersectie in momentul cand eu eram acolo si nu aveam cui sa ii dau prioritate el a venit dupa pt ca daca ar fi fost acolo ori il loveam (si eram de vina) sau in cel mai rau caz imi lovea bara nu la jumatatea masinii... dar la sfarsit mi-a zis sa merg cel mai bine la birou de tamponari ca ei stiu 100%. Am ajuns si acolo, si cand i-am povestit la domnul de acolo a ramas uimit ca eu sunt lovit si cum de asiguratoru mi-a zis ca sunt vinovat, doar ca nu mai are ce face politia pentru ca nu am declarat in 24 ore... asa ca voi ce ziceti sunt vinovat sau nu? Si daca nu sunt cum as mai putea rezolva sa fiu despagubit (asigurarea lui o am copie si copii dupa acte)


Pun si o poza cu parcarea si cu line neagra e traseu meu (linie întreruptă unde voiam sa ajung) si cu linie rosie traseu lui (linie întreruptă unde voia sa ajunga el)


Multumesc anticipat!

Attached Files



#2
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Daca in parcare nu sunt indicatoare se aplica prioritatea de dreapta iar el cum venea din dreapta...
Cu ocazia asta poate invata si altii ca
prin parcari nu se merge ca la raliu,sunt multi care fac manevre si chiar nu se pot asigura.

Edited by bolo, 30 January 2019 - 17:32.


#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Ce oras?

Esti vinovat! Nu vad niciun indicator in poza

Edited by arab, 30 January 2019 - 17:33.


#4
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Timisoara probabil dar legea e aceeasi.

Edited by bolo, 30 January 2019 - 17:32.


#5
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
În parcările supermarketurilor se aplică codul rutier, pentru că sunt drumuri deschise circulației publice. Deci, dacă nu sunt indicatoare de prioritate, se aplică regula priorității de dreapta.

Edited by caiuscorneliu, 30 January 2019 - 17:37.


#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Art.57. - (1) La intersectiile cu circulatie nedirijata, conducatorul de vehicul este obligat sa cedeze trecerea tuturor vehiculelor care vin din partea dreapta.

Restul nu mai conteaza
Imi voi lua popcornu' si voi asista la inca un topic inutil ...

Edited by Naijax, 30 January 2019 - 17:36.


#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
totusi io nu inteleg ce fel de prioritate are? de stanga, de axa nord-sud, sau cum?

#8
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008
E intersectie nedirijata, deci era prioritate de dreapta.

#9
dragosmurgescu

dragosmurgescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.12.2006
Ok, multumesc... ideea era ca el in momentul cand eu eram in "intersectie" nu era acolo... si daca a zis ca e vinovat si stia ca e vinovat de ce totul s-a sucit :)

Trebuia sa astept pana vedeam o masina?

Edited by dragosmurgescu, 30 January 2019 - 17:39.


#10
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
cel care a venit din dreapta avea semn de cedeaza trecerea?
daca da atunci el e vinovat. daca nu atunci tu esti vinovat. punct.

#11
dragosmurgescu

dragosmurgescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.12.2006
Nu sunt semne deloc :)

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 dragosmurgescu, on 30 ianuarie 2019 - 17:27, said:

Multumesc anticipat!
https://www.google.c...!7i13312!8i6656
in inteoriorul parcarii, daca nu sunt indicatoare se aplica cedeaza dreapta,

cand iesi din locul de parcare acorzi prioritate celor ce deja circula prin parcare.

cand iesi din parcare in drumul public acorzi prioritate cu sau fara indicator, pentru ca iesi de pe o propietate privata (parcarea).

imi pare rau de accidentul tau dar si in bucuresti sunt o gramada care considera ca au prioritate de drum drept

Edited by arg, 30 January 2019 - 17:43.


#13
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Timisoara Dumbravita parcare Kaufland . Nu vad indicatoare in parcare.

Acum or fi?

Edited by arab, 30 January 2019 - 17:45.


#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,322
  • Înscris: 01.12.2001

 dragosmurgescu, on 30 ianuarie 2019 - 17:27, said:

acum o saptamana am fost lovit in parcarea kaufland in timp ce eu dupa sensul giratoriu am intrat pe "strada principala" a parcarii ...
Cum stiti in parcare este o strada de mijloc (cea principala zic eu) si strazile (stradutele) din stanga si dreapa cele pe care vin parcate masinile.
De unde sa stim?
Unele parcari au "cedeaza trecerea", altele NU.
Unele au chiar semne de circulatie pe stalpi, altele doar vopsite pe asfalt. Iarna nu se mai vad.
Avea sau nu "colegul" din dreapta "cedeaza trecerea"?

#15
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008

 dragosmurgescu, on 30 ianuarie 2019 - 17:38, said:

Ok, multumesc... ideea era ca el in momentul cand eu eram in "intersectie" nu era acolo... si daca a zis ca e vinovat si stia ca e vinovat de ce totul s-a sucit :)

Trebuia sa astept pana vedeam o masina?

S-a sucit pentru că inițial nici el nu știa codul rutier sau circulația în intersecții nedirijate. Evident că s-a sucit după ce a aflat că e nevinovat. Că te-a lovit în bară, în aripă sau portieră nu are nicio relevanță.

PS. Din moment ce te-a lovit în intersecție e clar că amândoi ați fost acolo. Că doar principiul incertitudinii al lui Heinsenberg se aplică doar la particule, nu și la vehicule.

Edited by caiuscorneliu, 30 January 2019 - 17:46.


#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 arab, on 30 ianuarie 2019 - 17:41, said:

Timisoara Dumbravita parcare Kaufland . Nu vad indicatoare in parcare.
Dubioasa parcare, fara indicatoare.
Eu cred ca cei care au dat autorizatie pentru acea parcare, au gresit.

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,322
  • Înscris: 01.12.2001
https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro
Imagini din 2011.
Poate de atunci au montat ceva stalpi totusi.

#18
dragosmurgescu

dragosmurgescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.12.2006
Am inteles sunt vinovat, stupid este ca nu era acolo, dar asta este :D multumesc mult pt răspunsuri :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate