Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Sa am incredere in cel.ro?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
@Pololica, depinde ce vrea sa faca, din punctul meu de vedere distributiile linux nu sunt inca potrivite pentru o masina de productie sau gaming. Eu de exemplu nu prea le folosesc nici pentru web browsing ca ma deranjeaza randarea fonturilor sub linux.

#20
ZelOs

ZelOs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.07.2013

View Postzzhunt, on 08 ianuarie 2019 - 09:52, said:

2 aspecte negative

Returul și garanție

De ce sunt obligat să trimit prin curier ceva la garanție daca eu am drum pe langa magazinul lor?


Am dat 2 comenzi la ei

1 carcasa
1 telefon acum vreo 2 ani

Telefonul cu toate că era pe stoc după 3 zile a fost anulată comanda

Timp in care pur și simplu nu am avut cu cine vorbi, lipsa Nr de telefon sa vad daca pot sa mă duc să iau telefonul din magazin.

Daca când trebuie să vândă ceva mă chinui sa vorbesc cu ei.
Când o fi vorba de garanție cum o fi?

Poate s-au mai schimbat ceva in 2 ani dar tot mi-e frica

Prefer eMag și garage.
Cu garantia imi e frica si mie ! Daca sunt asa acum, dar mai incolo ? Nu am cu cine vorbi, pe astia ii suni si te scot afara.

#21
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,601
  • Înscris: 30.08.2017
Garantia de obicei e data de producator, dar la calculatoare asamblate de ei nu stiu cum e treaba. Daca. in schimb, sunt produse luate din afara Europei, sunt sanse sa nu beneficieze de garantie aici, caz in care esti la mana comerciantului care trebuie sa se ocupe de tot procesul.

#22
ZelOs

ZelOs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.07.2013

View PostLensFlare, on 08 ianuarie 2019 - 09:57, said:

@Pololica, depinde ce vrea sa faca, din punctul meu de vedere distributiile linux nu sunt inca potrivite pentru o masina de productie sau gaming. Eu de exemplu nu prea le folosesc nici pentru web browsing ca ma deranjeaza randarea fonturilor sub linux.
Nu e pentru lucru, il folosesc sa imi fac animatii, scheme si modele 3D pentru articole din facultate si pentru gaming, linux e nefolositor pentru mine. Sunt in punctul in care nu imi mai functioneaza tableta pe calculatorul care il aveam si am nevoie de unu nou. Deja am asteptat foarte mult si am un deadline pana luni. Optiuniile mele sunt merg cu astia de la cel si risc sa vina cu defecte sau cand are probleme sa risc sa fie neseriosi sau ma tirez pana la un showroom, care sa fie deschis pana tarziu si sa imi care fara masina.....plus ca ratez oferta pe calculator care a fost destul de buna

#23
PunisherThe

PunisherThe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 17.11.2008

View PostLensFlare, on 08 ianuarie 2019 - 09:38, said:

Pai mai bine il foloseste neactivat ca e acelasi drac, licenta aia de 5 eur nu e legala si poate fi dezactivata in orice moment.


Una dintre cele mai stupide mituri de circula pe internet. Interesati-va un pic inainte de a propaga informatii eronate.
1. Licenta OEM nu e ilegala.
2. Licenta e constransa de hardware-ul pe care a fost activat prima data. Schimbi placa de baza, ai nevoie de alta licenta.
3. Nu beneficiaza de suport telefonic in cazul unor probleme.

Si da, am o licenta de Windows 10 OEM cumparata de pe aliexpress care functioneaza perfect de cativa ani in care am formatat si reinstalat complet sistemul si s-a activat automat la primul conectare online.

Sfat @OP. Ia-ti o licenta OEM de unde vrei tu din online daca e laptop personal.

#24
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
@ZelOs, pai riscurile le stii, sunt scrise destule despre cel.ro. Acum depinde de tine, accepti oferta de pret mai buna si te rogi sa nu ai nevoie de garantie sau platesti putin mai mult si iei de la un magazin ce vine cu un risc mai mic de probleme la garantie.

@PunisherThe, ce va mai place va sa alintati cu asa-zisele "mituri". Cum am spus mai sus, decat sa cumperi ceva fara sa beneficiezi de avantajele unei licente mai bine stai cu Windows-ul neactivat ca nu te deranjeaza in vreun fel. Sunt sute de cazuri documentate despre astfel de licente dezactivate pentru ca faceau parte din pachete pentru care anumite companii au renuntat sa mai plateasca. (ca de acolo vin key-urile respective).

Edited by LensFlare, 08 January 2019 - 10:17.


#25
ZelOs

ZelOs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.07.2013

View Postgeorge_alexandru, on 08 ianuarie 2019 - 10:02, said:

Garantia de obicei e data de producator, dar la calculatoare asamblate de ei nu stiu cum e treaba. Daca. in schimb, sunt produse luate din afara Europei, sunt sanse sa nu beneficieze de garantie aici, caz in care esti la mana comerciantului care trebuie sa se ocupe de tot procesul.
Am primit o garantie de 24 de luni ......

#26
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Din curiozitate ce ai luat

#27
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,601
  • Înscris: 30.08.2017
Probabil ei se vor ocupa de remedierea situatiei daca iti crapa ceva pe garantie, deci depinzi de ei. Eu un astfel de situatii prefer sa merg pe comerciantii cu reputatie buna.

Edited by george_alexandru, 08 January 2019 - 10:25.


#28
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,627
  • Înscris: 30.07.2003

View PostZelOs, on 08 ianuarie 2019 - 09:49, said:

Pe telefon, unde se "poate" inregistra
Eu cand am luat de la ei am dat comanda scrisa (pe site la ei), se poate vedea ce am cerut, nu pot sa spuna ca ne-am inteles la altceva.

#29
Muf

Muf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.11.2017
Deci tu ai cumparat un PC care vine fara windows de la distribuitor si vrei sa-ti instaleze ei windows? kek
Ei doar vand, nu au alte servicii.

#30
ZelOs

ZelOs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.07.2013
Mai, mersi de ajutor. Acum stiu clar ce fac.
Trec un pic pe la un showroom si imi chem un Uber de acolo. Macar stiu upfront ce iau si nu ma mai crizez cu astia.

#31
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Una dintre cele mai stupide mituri de circula pe internet. Interesati-va un pic inainte de a propaga informatii eronate.
1. Licenta OEM nu e ilegala.
1. Evident ca o licenta OEM nu e ilegala. Da aia nu costa 5 euro.
Ce se vinde pe internet la pret derizoriu nu e licenta OEM. Sunt serii de activare ptr licente Educationale sau Refurbished, sau chiar Business.
Tu primesti seria. Licenta e insa pe numele altcuiva. Asta in cazul fericit, cand nu e licenta furata.

#32
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postzzhunt, on 08 ianuarie 2019 - 09:52, said:

Telefonul cu toate că era pe stoc după 3 zile a fost anulată comanda

Timp in care pur și simplu nu am avut cu cine vorbi, lipsa Nr de telefon sa vad daca pot sa mă duc să iau telefonul din magazin.

Daca când trebuie să vândă ceva mă chinui sa vorbesc cu ei.
Când o fi vorba de garanție cum o fi?

Poate s-au mai schimbat ceva in 2 ani dar tot mi-e frica
io crek vorbesti aiurea sa te bagi in treaba degeaba...

in primul rand, cel putin inainte, te sunau sa confirme comanda. daca tu nu ai raspuns timp de 3 zile, evident ca ti-au anulat comanda, mai ales fiind primul produs.
de ce? asta este (sau a fost) politica lor. nu are rost sa plateasca curier daca tu nu te obosesti sa raspunzi la telefon.

apoi, intotdeauna au avut nr de tel pe site si au raspuns. uneori evident ca nu instant, dar e ca oricare alt call center.

iar amenda aia nu are nici o treaba cu seriozitatea lor. s-au grabit sa lanseze site-urile dupa ce le-au achizitionat, pentru caconsiliul concurentei dorm pe ei. nu pot intelege ce legatura are asta cu preluarea si livrarea comenzilor catre clienti...

eu am comenzi la ei de mult timp. am 31 de comenzi (asa arata in cont, dar probabil sunt mai multe), am dus si la retur, am dus si la garantie. am si sunat la ei, m-au si sunat.
am si returnat un produs luat de mine din showroom direct.
ori sunt eu super mega ultra norocos, ori ... poate nu ar trebui sa credem orice zice orige gigel pe net...

cat despre intiator - daca ai comandat sistem + licenta, atunci trebuie sa-ti dea sistemul + licenta. adica poate fi instalat orice, primesti licenta separat si iti instalezi singur.
daca ai cumparat sistem + windows PREINSTALAT, atunci da, trebuia sa vina instalat.
ar fi fost util sa dai si un link sa vedem clar ce ai cumparat.

Edited by shmu, 08 January 2019 - 11:03.


#33
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

View PostZelOs, on 08 ianuarie 2019 - 09:56, said:

Nu cred ca pot sa imi iau unu direct din showroom fara sa am o masina sa il car acasa? In cel mai rau caz imi iau azi sau maine o licenta Posted Image

Adica cum nu poti sa-l cari ? Are 3kile, maxim 4 cu tot cu cutie si accesorii. Ce crezi ca e, frigider, masina de spalat ???

#34
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

cat despre intiator - daca ai comandat sistem + licenta, atunci trebuie sa-ti dea sistemul + licenta. adica poate fi instalat orice, primesti licenta separat si iti instalezi singur.
daca ai cumparat sistem + windows PREINSTALAT, atunci da, trebuia sa vina instalat.
Aici e cu du-te vino. In mod normal licenta OEM inseamna ca vanzatorul e obligat sa o instaleze si activeze pe acel PC cu care este cumparata.
Tot el este obligat sa-ti ofere suport ptr acel windows.
La noi iti pune pachetul in brate - descurca-te.

Quote

OEM software is software that comes pre-installed when you purchase a new computer. So for instance when you purchase a new PC it might come with an OEM licensed copy of Windows 8.1 Pro pre-installed on it. One of the key benefits of this is that you then know that the software has been installed correctly and is working properly and if there are any issues it is the responsibility of the computer manufacturer or installer to provide support rather than Microsoft.

Sursa - https://blogs.techne...olume-licenses/

Edited by eiffel, 08 January 2019 - 11:21.


#35
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

View PostZelOs, on 08 ianuarie 2019 - 10:47, said:

Mai, mersi de ajutor. Acum stiu clar ce fac.
Trec un pic pe la un showroom si imi chem un Uber de acolo. Macar stiu upfront ce iau si nu ma mai crizez cu astia.

Eu ti-as recomanda calduros sa il comanzi online ca sa beneficiezi de drept de retur in cele 14 zile conf legii. Daca il iei din showroom ai numai 24h timp in care te poti razgandi..E alegerea si riscul tau.

#36
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Posteiffel, on 08 ianuarie 2019 - 11:17, said:

Aici e cu du-te vino. In mod normal licenta OEM inseamna ca vanzatorul e obligat sa o instaleze si activeze pe acel PC cu care este cumparata.
Tot el este obligat sa-ti ofere suport ptr acel windows.
La noi iti pune pachetul in brate - descurca-te.
cred ca ai dreptate. nush daca cu tot (mai ales ca e obligat sa-ti ofere suport).
am luat recent vro 3 laptop de la ABD cu licente (e oferta w10 home + 2 ani extra garantie la 89 lei sau W10 pro + 2 ani la 160 lei).
toate au venit preinstalate. la al meu am renuntat la ssd-ul de 128 (il astepta unu de 500). am descarcat W10 pro de pe site-u microsoft si am instalat manual, a acceptat licenta no problem.
dar activarea am facut-o manual, acasa. am primit licenta windows ca sticker ne-razuit, nici macar lipit pe laptop. la toate 3.

Edited by shmu, 08 January 2019 - 11:47.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate