Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 

Sa am incredere in cel.ro?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
ZelOs

ZelOs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.07.2013
Salut !

Am nevoie de opinii din exterior. Am plasat o comanda la cel.ro pentru un hardware, cu specificatia sa imi vin cu un Windows gata instalat, m-au sunat sa le confirm comanda si cand i-am intrebat de pret mi-au oferit Windows 10 la 70 de lei !! Am zis sa profit si sa sar pe oferta, fiind in plin sezon de reduceri.

Ma suna azi dimineata si imi zic ca coletul e pe drum si ca are linux instalat pe el.

Nu ca nu pot sa imi instalez eu Windows, dar pierd timp pe care nu il am, si trebuie sa lucrez cu software care nu am mai umblat in linux, dar mi se pare foarte ciudat ca imi propune o asemenea oferta, mai ales ca am asteptat destul de mult pentru comanda asta. Sa ridic coletul sau sa caut pe altii?

#2
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
cumpara o licenta OEM de Windows la 100 de euro si gata

#3
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
1. Windows-ul il poti instala fara sa te atingi de sistemul de operare de pe laptop, deci putea sa nu fie nimic pe HDD si sa nu-ti pese.
2. Cat despre cel.ro, eu pot spune ca nu am avut de-a face cu ei pe partea de garantie, insa exista deja discutii pe alt topic, de vreo 11 pagini, pe care ti-l recomand: Cel.ro - pareri

#4
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
La cate recenzii negative sunt pe net nu stiu de ce mai cumpara cineva de la astia.
Si mai e si asta.

https://www.digi24.r...de-euro-1060322

#5
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,558
  • Înscris: 16.03.2007
Daca scot la vanzare cazatura aia sh de 350z, masina sefului.. eu zic ca poti avea incredere in ei. sau mai bine nu Posted Image

http://cel.ro/autotu...ip-pNyQxMDwu-l/

Edited by laffin, 08 January 2019 - 09:34.


#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,601
  • Înscris: 30.08.2017

 BraviaAmpero, on 08 ianuarie 2019 - 09:25, said:

cumpara o licenta OEM de Windows la 100 de euro si gata

Sau la 5 euro de pe Amazon.

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,403
  • Înscris: 01.12.2001

 ZelOs, on 08 ianuarie 2019 - 09:18, said:

cu specificatia sa imi vin cu un Windows gata instalat, m-au sunat sa le confirm comanda si cand i-am intrebat de pret mi-au oferit Windows 10 la 70 de lei !!
Daca asa a fost comanda, asa tre sa vind.
De ce nu vine cu win?
Suna, intreaba, cere, refuza.
Sa trimita cu win.

#8
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,857
  • Înscris: 26.02.2010
Eu am avut nevoie de garantie la ei si s-a rezolvat amiabil de fiecare data, acu sunt cazuri si situatii diferite.

#9
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005

 george_alexandru, on 08 ianuarie 2019 - 09:32, said:

Sau la 5 euro de pe Amazon.

Pai mai bine il foloseste neactivat ca e acelasi drac, licenta aia de 5 eur nu e legala si poate fi dezactivata in orice moment. Daca pc-ul e pentru firma ai nevoie de licenta aia buna de costa minim 500 lei cand e la promotie.

 aris86, on 08 ianuarie 2019 - 09:38, said:

Eu am avut nevoie de garantie la ei si s-a rezolvat amiabil de fiecare data, acu sunt cazuri si situatii diferite.

Problema la ei cu garantiile cred ca se aplica in principal produselor aduse de pe piata gri.

Edited by LensFlare, 08 January 2019 - 09:40.


#10
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Atît timp cît preiei marfa personal - adică o verifici în magazin - și nu ai nevoie de garanție, merge și cel. Altfel nu.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,627
  • Înscris: 30.07.2003

 ZelOs, on 08 ianuarie 2019 - 09:18, said:

Am plasat o comanda
Comanda asta nu e inregistrata, nu se poate dovedi? A fost negociata ca-n piata?

Edited by neagu_laurentiu, 08 January 2019 - 09:44.


#12
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,601
  • Înscris: 30.08.2017

 LensFlare, on 08 ianuarie 2019 - 09:38, said:

Pai mai bine il foloseste neactivat ca e acelasi drac, licenta aia de 5 eur nu e legala si poate fi dezactivata in orice moment. Daca pc-ul e pentru firma ai nevoie de licenta aia buna de costa minim 500 lei cand e la promotie.



Problema la ei cu garantiile cred ca se aplica in principal produselor aduse de pe piata gri.

Depinde ce intelegi prin legala...nu contravine niciunei legi, in schimb, foarte posibil, contracvine conditiilor de licentiere Microsoft si da, au dreptul sa anuleze licenta. Dar in practica n-o fac, de aici si puzderia de comercianti care vand aceste licente OEM inclusiv pe platforme gen Amazon. Eu am o astfel de licenta de doi ani si n-am avut probleme....cred ca pur si simplu nu le pasa alora de la Microsoft, ca daca ar vrea ar putea sa le dezactiveze. Pe firma cred ca e la fel pentru ca nu e vorba de piraterie.

#13
ehQ3

ehQ3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 03.01.2019
Eu am cumparat mai multe produse de la ei, ce am comandat, am primit corect, inclusiv un laptop cu Windows 10 preinstalat. Si am facut comanda online, nu prin operatori. Cine stie ce diletant i-o fi raspuns la telefon.

#14
ZelOs

ZelOs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.07.2013

 neagu_laurentiu, on 08 ianuarie 2019 - 09:44, said:

Comanda asta nu e inregistrata, nu se poate dovedi? A fost negociata ca-n piata?
Pe telefon, unde se "poate" inregistra

#15
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
2 aspecte negative

Returul și garanție

De ce sunt obligat să trimit prin curier ceva la garanție daca eu am drum pe langa magazinul lor?


Am dat 2 comenzi la ei

1 carcasa
1 telefon acum vreo 2 ani

Telefonul cu toate că era pe stoc după 3 zile a fost anulată comanda

Timp in care pur și simplu nu am avut cu cine vorbi, lipsa Nr de telefon sa vad daca pot sa mă duc să iau telefonul din magazin.

Daca când trebuie să vândă ceva mă chinui sa vorbesc cu ei.
Când o fi vorba de garanție cum o fi?

Poate s-au mai schimbat ceva in 2 ani dar tot mi-e frica

Prefer eMag și garage.






#16
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005

 george_alexandru, on 08 ianuarie 2019 - 09:46, said:

Pe firma cred ca e la fel pentru ca nu e vorba de piraterie.

Pe firma iti trebuie factura.

#17
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Poti ridica respectivul colet si, daca nu corespunde, il dai inapoi si recuperezi banii.

Acum depinde ce linux e. Daca programul de care depinzi nu are nevoie de Windows (sunt destul in linux care sunt echivalente, Ubuntu Studio fiind un exemplu de Linux care este gandit special pentru editate audio-video-foto), ti-as recomada sa inveti sa te adaptezi. Unde m-am agajat acum (de aproape 3 luni) unul din laptopuri are Linux Mint. Nevand nevoie de ceva express pentru Windows, i-am rugat sa nu-l schimbe (sa puna Win) deoarece nu ma deranjeaza (vizual e aproape identic cu W7, iar programele principale sunt similare)

Legat de Cel.ro, am comandat de la ei si n-am avut probleme (dar stiam cum va veni produsul din momentul plasarii comenzii si fara alte interventii telefonice).

#18
ZelOs

ZelOs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.07.2013
Parerile sunt groaznice in majoritate, daca stiam nu mai comandam sa-mi pierd 20 de zile cat l-am asteptat.

Vad ca in factura nu au zis nimic de Windows.

Nu cred ca pot sa imi iau unu direct din showroom fara sa am o masina sa il car acasa? In cel mai rau caz imi iau azi sau maine o licenta :(

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate