Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

Amenda rovinieta daca s-a achizitionat in aceeasi zi?

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#91
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,483
  • Înscris: 01.12.2001
4.09.2019 e data când ai circulat fără rovinieta.
Când a fost întocmit pv? De atunci trebuie sa treacă maxim 2 luni.

Deci iar se dovedește ca am dreptate.
Chiar dacă îți cumperi rovinieta în aceeași zi, dacă e funcțională camera, vei primi amenda.
Legea e clara.
Lăsați voi interpretările cu spiritul și litera legii.
Nu ai: plătești.

View Posteftincanicusor, on 10 decembrie 2019 - 11:00, said:

Ps:prieten de al meu trecand prin dreptul camerei mobile si-a adus aminte ca nu are rovineta, si a intrat in primul peco de si-a scos. I-A VENIT AMENDA ACASĂ
Ar trebui bolduit și scris cu rosu.
Și fixat sus. Sa citească toți.
Dacă îți cumperi rovinieta DUPĂ ce ai trecut de camera, tot iei amenda.

#92
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,504
  • Înscris: 04.05.2006
Camera mobila e alta poveste. La aia toate informațiile se procesează in timp real.

#93
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,483
  • Înscris: 01.12.2001
Și la aia fixa are delay de câteva luni?
Nu tot aceași bază de date se interoghează? Nu tot e aceeași secunda de referință?

#94
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,504
  • Înscris: 04.05.2006
Ba da, însă agenții constatatori au delay. Aia de la camerele fixe o fac in timp real.

#95
gavroche83

gavroche83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 17.03.2009
Salut, nu stiu daca mai este activ acest topic, am o problema legata de o amenda primita pentru lipsa Rovignetei.
Pe scurt, in data de 03.03.2020, ora 15.25 am fost fotografiat pe DN fara a avea Rovignieta valabila (expirase pe data de 02.03.2020).
Mi-am dat seama ca nu mai este in valabilitate si am incercat sa cumpar de pe internet / telefon. M-am chinuit dar nu am reusit,  efectif nu a mers. Cand m-am intors pe data de 04.04.2020, la ora 10.00, am platit-o. Asta nu a contat pt poza facuta pe data de 3 martie.
Inteleg eu, "unde-i lege, nu-i tocmeala" sau "legea-i lege" dar chiar pentru o jumatate de zi sa primesc amenda!
Eu cumpar vignete mereu pt ca circul frecvent pe DN.
Se poate face ceva pentru anultarea amenzii? exceptând Instanta judecătorească? Are sens sa fac vreun demers, nubeste vb neaparat de contravaloarea amenzii, asa de principiu, avand in vedere si situatia relatata mai sus.

Multumesc!

#96
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,483
  • Înscris: 01.12.2001
Nu. Plătești amenda și aia e. In 15 zile la jumate. Deci 125 lei.

#97
gavroche83

gavroche83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 17.03.2009

View Postdorin_2k, on 10 iulie 2020 - 04:30, said:

Nu. Plătești amenda și aia e. In 15 zile la jumate. Deci 125 lei.
Gata, platit! Sunt linistit acuma :))

#98
astraltaxi

astraltaxi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.02.2011
Eu am patito mai original am platit rovineta dar cand am ajuns la data inceperi valabilitati incercam sa bifez ziua curenta si nu se bifa apoi mam uita mai atent la culoarea de fond si a zilei respective am vazut ca este mai deschisa la culoare ca celelante zile   atunci am apasat urmatoarea zii care avea culoarea de fond mai inchisa....5 luni mai tarziu am primit amenda ca am circulat fara rovineta

#99
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,483
  • Înscris: 01.12.2001

View Postdorin_2k, on 11 decembrie 2019 - 08:06, said:

4.09.2019 e data când ai circulat fără rovinieta.
Când a fost ĂŽntocmit pv? De atunci trebuie sa treacă maxim 2 luni.

Deci iar se dovedește ca am dreptate.
Chiar dacă ĂŽți cumperi rovinieta ĂŽn aceeași zi, dacă e funcțională camera, vei primi amenda.
Legea e clara.
Lăsați voi interpretările cu spiritul și litera legii.
Nu ai: plătești.


Ar trebui bolduit și scris cu rosu.
Și fixat sus. Sa citească toți.
Dacă ĂŽți cumperi rovinieta DUPĂ ce ai trecut de camera, tot iei amenda.
În sfârșit se dovedeste că se aplica ok legea.


#100
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,450
  • Înscris: 27.10.2007
Florine nu ai dreptate pentru ca citezi partial. ai sarit niste cuvinte cheie. ce spui tu se refera la cazul particular al rovignietei emise in conditiile alin 1 pct c, cand trebuie obligatoriu sa astepti confirmarea.
Sa o luam sistematic.
Tu ne spui despre
(7) În cazul prevăzut la alin. (5) emiterea rovinietei este condiţionată de confirmarea finalizării tranzacţiei de către procesatorul de plăţi agreat de CNAIR - S.A. sau, după caz, de către distribuitor, în cazul în care data de început a valabilităţii solicitate este ziua în curs, data şi ora de început a valabilităţii rovinietei fiind data şi ora confirmării finalizării tranzacţiei de către distribuitor.

Dar ce spune la alineatul 5

(5) La achitarea tarifului de utilizare şi emiterea rovinietei prin intermediul portalurilor web sau al aplicaţiilor prevăzute la art. 1 alin. (6) lit. c), se va elibera, în format electronic, un document ce conţine datele prevăzute la alin. (1) lit. b), conform datelor introduse de solicitant, document ce poate fi tipărit de către acesta.

Art 6. Litera C
(6) SIEGMCR permite înregistrarea în format electronic a informaţiilor privind achitarea tarifului de utilizare şi a tarifului de trecere prin intermediul:
a) unor echipamente tehnice, deţinute de CNAIR - S.A., parte a SIEGMCR;
b) unor aplicaţii informatice securizate, cu drept de acces la SIEGMCR;
c) unor portaluri web sau al unor aplicaţii dezvoltate pentru sistemele de operare ale telefoanelor mobile, care pot fi:
(i) deţinute de către CNAIR - S.A.;
(ii) deţinute de către distribuitori şi autorizate de către CNAIR - S.A.;
d) serviciului de mesaje scurte - SMS, cu drept de acces la SIEGMCR;
e) unor dispozitive de procesare a plăţilor numerar/ electronice, cu drept de acces la SIEGMCR, denumite în continuare terminale, care pot fi:
(i) operate de către personalul distribuitorului;
(ii) operate de către solicitant, respectiv persoana care doreşte achitarea tarifului.


daca cumperi in conditiile art1 literele a si b, nu se aplica deloc ce spui tu. dealtfel, art 5 defineste destul de calr valabilitatea. scrie acolo ceva de ora?
ART. 5
(1) Tariful de utilizare se achită în avans pentru perioade de valabilitate de: o zi, 7 zile, 30 de zile, 90 de zile sau 12 luni.
(2) Perioadele de valabilitate se determină astfel:
a) o zi - ziua corespunzătoare datei pentru care a fost achitat;
b) 7 zile - ziua corespunzătoare datei de început a valabilităţii şi următoarele 6 zile;
c) 30 de zile - ziua corespunzătoare datei de început a valabilităţii şi următoarele 29 de zile;
d) 90 de zile - ziua corespunzătoare datei de început a valabilităţii şi următoarele 89 de zile;
e) 12 luni - ziua corespunzătoare datei de început a valabilităţii şi până în ziua anterioară aceleiaşi zile a anului următor, inclusiv.


prin asta s-a dorit semi-emitarea rovignietei, adica noi am incercat dar nu s-a inregistrat (SMS-ul in principiu), dar ce sa facem, o listasem deja. nu, e valabila din momentul in care ati primit confirmarea ca s-a inregsitrat.

Edited by strongsss, 29 November 2020 - 21:17.


#101
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013
Am citit si eu topicul acesta și nu am vazut pe nimeni sa aduca in discutie o situație in care cineva migrează dintr-o țară în alta.

Spre exemplu:  

A. Cand te duci in Germania, nu plătești vighineta in ziua in care ai intrat in tara, urmând să o plătești cândva în acea zi, la prima/primele benzinării din drumul tău sau o plătești cu o zi înainte?

B. Cand neamțul intra in Romanica, plătește rovinieta in ziua in care a intrat în țara noastra sau cu o zi înainte?

Edited by cosmin147, 21 March 2021 - 17:35.


#102
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,021
  • Înscris: 11.07.2016
Daca o platesti pe o zi...o platesti in avans, sau in ziua in care ai nevoie? (art.5 lit. a)

#103
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,149
  • Înscris: 14.09.2007

View Postcosmin147, on 21 martie 2021 - 17:21, said:

Am citit si eu topicul acesta și nu am vazut pe nimeni sa aduca in discutie o situație in care cineva migrează dintr-o țară în alta.

Spre exemplu:  

A. Cand te duci in Germania, nu plătești vighineta in ziua in care ai intrat in tara, urmând să o plătești cândva în acea zi, la prima/primele benzinării din drumul tău sau o plătești cu o zi înainte?

B. Cand neamțul intra in Romanica, plătește rovinieta in ziua in care a intrat în țara noastra sau cu o zi înainte?

A: Cand intri in tara respectiva : Vinieta de ex se plateste in : A,BG,SK,SL,HU,CZ,CH si se cumpara din postul vamal in momentul in care intri in tara respectiva ( o poti cumpara si cu o zi inainte dar nu e nevoie ) , de exemplu pentru Slovacia vinieta se cumpara de la intrarea in tara respectiva,pentru restul le poti cumpara inainte de a iesi din Romania .
B: Vezi punctul A : cand intri in tara, dupa vama , sunt chioscuri mari de vinieta.

#104
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,734
  • Înscris: 23.04.2007

View Postcosmin147, on 21 martie 2021 - 17:21, said:

A. Cand te duci in Germania, nu plătești vighineta in ziua in care ai intrat in tara
Pentru ce categorie de autovehicul vrei sa platesti "vighineta" in Germania?

#105
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013
... motiv pentru care, ca observator perspicace, te-ai gandit sa pui o "intrebare".

#106
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Vigneta e valabilă începând cu ziua plății, dar, ai și posibilitatea, dacă vrei!!!, să fie valabilă începând cu orice dată din viitor.

#107
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,464
  • Înscris: 29.01.2008
E valabilă din ziua plății dacă vrei, dar numai din momentul în care ai achiziționat-o: (81)Dacă ziua de început a perioadei de valabilitate a rovinietei este ziua în curs, valabilitatea acesteia începe la ora înregistrării informaţiilor privind achitarea tarifului de utilizare în baza de date a SIEGMCR şi expiră la ora 24,00 a ultimei zile a duratei pentru care acesta a fost achitat (Cf. O.G. 15/2002 modificată și completată).

#108
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 09.03.2006
Am luat o camera pentru rovinieta dar am achitat contravaloarea ei dupa 15 minute. Exista posibilitatea sa primesc amenda acasa?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate