Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Amenda rovinieta daca s-a achizitionat in aceeasi zi?

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#55
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,255
  • Înscris: 01.12.2001
Ia zii tu de "legislatia" ce o stii tu. Cum e cu 31 amenzi/ luna? Ce tot dai linkuri catre fake news.
Pune un articol de lege si gata. Nu ce auzi tu la babe-n piata.

#56
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007

View Postdorin_2k, on 13 decembrie 2018 - 18:41, said:

Ia zii tu de "legislatia" ce o stii tu. Cum e cu 31 amenzi/ luna? Ce tot dai linkuri catre fake news.
Pune un articol de lege si gata. Nu ce auzi tu la babe-n piata.
Partea cu amenzile in fiecare zi a fost modificata dupa cum vezi postul lui @alexpet.

Dar faceai pe desteptul cu raspunsul ala al CNADNR in care ti se pare tie ca spune clar asta . Unde spune  acolo asa ceva ?

#57
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,255
  • Înscris: 01.12.2001
Degeaba iti spun, ca nu intelegi. Ramai cu zvonerii si raspandacii tai. Nicio sansa sa pricepi.

#58
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,409
  • Înscris: 30.04.2008
Eu stiu ca practica CNAIR este urmatoarea:
- Daca esti surprins de camerele de supraveghere fixe CNAIR, si nu detii o RoVigneta valabila, dar achizitionezi una in aceeasi zi, indiferent de ora, NU primesti amenda.
- Daca esti oprit in trafic, cu echipaj mobil CNAIR, si nu detii o RoVigneta valabila in momentul verificarii/opririi, DA primesti amenda.

Edited by w140, 13 December 2018 - 20:43.


#59
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Pot sa confirm 100% ca in stuatia descrisa nu vei plati amenda. Acum un an am patit la fel si nu am primit nimic.

#60
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007

View Postdorin_2k, on 13 decembrie 2018 - 19:05, said:

Degeaba iti spun, ca nu intelegi. Ramai cu zvonerii si raspandacii tai. Nicio sansa sa pricepi.
Ohhh da , avem aere de superioritate. Poate poti sda faci un efort si sa cobori la nivelul pamantenilor si  sa incerci sa explici unde vezi tu in acel screeshot ceea ce susti......
O tot arzi pe aici ca o sa isi ia amenda , cand atat aici cat si pe alte forumuri auto cei care au procedat asa nu au primit amenda.

Ohh stai am vazut istoria ta aici legat de amenzile pentru vigneta din urma cu ceva ani in care iti parea rau ca nu primesc amenda in fiecare zi.....

#61
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postopsy091, on 13 decembrie 2018 - 16:10, said:


Prin iunie am mers fara rovinieta si am platit prin sms dupa o ora. Nu am primit nimic nici pana astazi. Deci...
așteaptă până trebuie să plătești impozitele la primărie, după aia zici că ai scăpat.

#62
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,255
  • Înscris: 01.12.2001
Ati vazut voi echipaj CNAIR ce opreste in trafic si imparte amenzi?
Isi amplaseaza doar 2 camere si atat. In cateva saptamani trimite acasa amenzi la cei fara rovinieta.

#63
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
si eu am fost recent in aceeasi situatie  ,rovigneta expirata de 2 saptamani si am plecat la un drum lung. am oprit urgent la un Petrom si am luat-o , pe ea scria ora la care am cumparat-o(16:..) dar pe net am gasit ca e valabila de la ora zero a acelei zile.

#64
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,255
  • Înscris: 01.12.2001

View Postcsi1, on 14 decembrie 2018 - 09:00, said:

(16:..) dar pe net am gasit ca e valabila de la ora zero a acelei zile.
Ai gasit rau

#65
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
asa cum zice dorin, conform legii acoperirea incepe la ora scrisa pe rovigneta.
din experienta mea cu ultimele doua rovignete de un an: le-am cumparat pe amindoua dupa ce am plecat din bucuresti, prima din constanta (acum mai bine de un an, mers pe autostrada) si a pe a douadin giurgiu (acum citeva luni, mers pe dn5). nu am primit amenda de rovigneta inca, deci inclin sa cred ca neoficial ziua in care se cumpara rovigneta se considera acoperita integral, indiferent de ora achizitiei. pina la proba contrarie Posted Image ...

Edited by suri, 14 December 2018 - 13:13.


#66
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,409
  • Înscris: 30.04.2008

View Postdorin_2k, on 14 decembrie 2018 - 07:34, said:

Ati vazut voi echipaj CNAIR ce opreste in trafic si imparte amenzi?
...

In acest loc , impreuna cu echipaj de politie, m-au oprit pe mine.  Acel drum este spre si dinspre vama cu Serbia, CNAIR vaneaza/verifica de RoVigneta in special la autovehiculele straine (spre ex. Sarbesti).
La se face si in Unguria, Slovenia si Austria in zonele de frontiera.

Edited by w140, 14 December 2018 - 13:56.


#67
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,255
  • Înscris: 01.12.2001
Cu politia, poate. Singuri niciodata.

#68
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007

View Postdorin_2k, on 14 decembrie 2018 - 11:11, said:

Ai gasit rau

am verificat pe https://erovinieta.r.../#/checkRoadTax valabilitatea si apare ora la care am luat-o. inainte cu 1-2 ore am trecut pe sub 2 camere intre Onesti-Brasov , o sa vad daca primesc amenda sau nu.

Attached File  vigneta.png   22.56K   20 downloads

#69
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,409
  • Înscris: 30.04.2008
Eu zic ca nu iei amenda, si nici nu am auzit ca cineva (intr-o situate asemanatoare) sa fi luat.
Probabil sistemul/softul CNAIR este conceput ca doar la sfarsitul zilei, sau dupa ziua in cauza, sa faca automat o verificare (doar dupa data, fara ora) a tuturor numerelor surprinse in acea zi, iar cele care au avut RoVinieta cumparata pana la sfarsitul zilei respective nu sa nu fie trecute in baza de date pt. amenzi.

Edited by w140, 15 December 2018 - 15:07.


#70
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
Intrebarea fiind daca ia amenda raspunsul este nu,cel putin in momentul actual, asta fiind practica si logica dincolo de cum interpreteaza fiecare dispozitiile legale

#71
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,072
  • Înscris: 04.10.2005
Deci a luat cineva amenda daca a cumparat rovinieta dupa ce a trecut de camere, dar in aceiasi zi?

Edited by khristian78, 19 October 2019 - 11:59.


#72
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,444
  • Înscris: 04.05.2006
Nu. Nu se ia amenda in situația asta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate