Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Amenda rovinieta daca s-a achizitionat in aceeasi zi?

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#1
andy18v

andy18v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 08.12.2013
Salut! Azi am trecut cu masina prin raza unei camere de rovigniete. Cand am verificat, am constatat ca rovignieta imi expirase de doua zile. La o ora distanta am si cumparat alta rovignieta. Intrebarea e: voi primi amenda daca am cumparat rovignieta in aceeasi zi? Multumesc

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu se da amenda daca e luata in aceeasi zi... Nu se tine cont de ora achizitiei!

#3
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Uita-te bine pe rovinieta cumparata. Nu cumva vezi, pe langa data, si o ora-minut-secunda de inceput? A mea are (doar ca e ora 00:00:00 ca am cumparat-o mai din timp).

Edited by sags, 13 December 2018 - 15:52.


#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu contează ora. E valabilă.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Nu - nu ar trebui sa primesti amenda
(8)Perioada de valabilitate a ROVINIETEI începe de la ora 0,00 a zilei solicitate de utilizator şi expiră la ora 24,00 a ultimei zile a duratei pentru care a fost achitat tariful de utilizare.
https://www.untrr.ro...ml#.XBJkR4WcEu4

Poti primi amenda doar pentru zilele in care ai circulat fara - daca ai fost "prins" bineinteles

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Primesti amenda daca camera e functionla.\Ignora mesajele false de mai sus.Eu vin cu articol de lege, ei doar sunt zvonerisi raspandaci

Quote

(81)Dacă ziua de început a perioadei de valabilitate a rovinietei este ziua în curs, valabilitatea acesteia începe la ora înregistrării informaţiilor privind achitarea tarifului de utilizare în baza de date a SIEGMCR şi expiră la ora 24,00 a ultimei zile a duratei pentru care acesta a fost achitat.
https://www.untrr.ro...ml#.XBJloVX7SHt

#7
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Nu primesti amenda.
Am facut asta de cel putin 10 ori, trecut prin localitate cu camera, achitat prin SMS in cursul zilei respective.

#8
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
@Naijax: Te-ai oprit cam devreme cu citarea, uite ce scrie imediat dupa fragmentul date de tine:

Quote

(81) Dacă ziua de început a perioadei de valabilitate a rovinietei este ziua în curs, valabilitatea acesteia începe la ora înregistrării informațiilor privind achitarea tarifului de utilizare în baza de date a SIEGMCR și expiră la ora 24,00 a ultimei zile a duratei pentru care acesta a fost achitat.
Deci DA, ia amenda.

#9
andy18v

andy18v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 08.12.2013
Stiu ce prevede legea. Dar practic a primit cineva amenda daca a cumparat in aceeasi zi?

buyonevideo, ai trecut prin fata mai multor camere sau a fost aceeasi?

#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Amenda sa fie - daca voi vreti

Asta imi aduce aminte de urmatoarea gluma;

Mergeam cu mașina și am observat flash-ul camerei de filmat.
Am ințeles ca am fost inregistrat pentru depasirea vitezei, deși știam ca nu am depașit-o.
Pentru a ma convinge, am inconjurat un cartier și iarași am trecut pe acolo, cu 20 de km mai incet decat limita prevazuta, dar camera iarași m-a inregistrat.

Parandu-mi-se amuzant, am mai trecut așa de inca trei ori pe acolo, de fiecare data filmand cu mobilul bordul mașinii, pentru a avea proba indubitabila a faptului ca este defecta camera rutiera de inregistrare și deja ma gandeam ca, imediat ce imi vine amenda, ii dau in judecata.

Dupa doua saptamani, prin posta primesc cinci chitante de amenda pentru ca am mers fara sa am centura de siguranta pusa.

#11
LivTED35

LivTED35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 24.11.2018

 dorin_2k, on 13 decembrie 2018 - 16:00, said:

Primesti amenda daca camera e functionla.\Ignora mesajele false de mai sus.Eu vin cu articol de lege, ei doar sunt zvonerisi raspandaci

https://www.untrr.ro...ml#.XBJloVX7SHt

Prostii... Trecut pe sub camera de la Granicesti dupa care mi-am adus aminte ca nu am rovinieta si am luat prin sms pe 7 zile. Sunt 5 luni de atunci si nu am primit nimic.
Rovineta cand o ei ti-o dau pe ziua in curs de la 00:00 chiar daca tu o cumperi la 23:59. Deci stai linistit ca nu te amenteaza nimeni daca in aceiasi zi cumperi rovinieta. Daca iti vine cumva, du-te si fa contestatie si sigur rezolvi problema. Succes!

#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu i-am luat fratelui vigneta după ce a trecut cu mașina prin fața ălora. Și nu a venit amendă. Acum se pare că nu mai e așa.

Las' că nu e așa mare.

Eu am dat 250 de lei amendă că n-am lipit mizeria aia de vignetă de parcare în Craiova (luată dar eram cu cealaltă mașină și am uitat s-o pun și la mașina amendată) și m-a reclamat un comunist la Poliția Locală.

Avem și drumuri bune de ce să nu le dăm bani...

 Naijax, on 13 decembrie 2018 - 16:05, said:

...
Dupa doua saptamani, prin posta primesc cinci chitante de amenda pentru ca am mers fara sa am centura de siguranta pusa.

Uite ici soluție

Attached File  Tricou-cu-centura-de-siguranta--care-pacaleste-agentii-din-trafic.jpg   11.2K   73 downloads

#13
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012

 andy18v, on 13 decembrie 2018 - 16:05, said:

Stiu ce prevede legea. Dar practic a primit cineva amenda daca a cumparat in aceeasi zi?

buyonevideo, ai trecut prin fata mai multor camere sau a fost aceeasi?

Prin iunie am mers fara rovinieta si am platit prin sms dupa o ora. Nu am primit nimic nici pana astazi. Deci...

#14
andy18v

andy18v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 08.12.2013

 waterman, on 13 decembrie 2018 - 16:09, said:

Eu i-am luat fratelui vigneta după ce a trecut cu mașina prin fața ălora. Și nu a venit amendă. Acum se pare că nu mai e așa.

De unde stii ca nu mai e asa?

#15
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 20.09.2010
Am intrat in tara pe la vama Nadlac sau pe la Bors, si de acolo pina la Focsani sunt aprox 600 km. Deci o gramada de camere, am cumparat rovigneta la sfirsitul calatoriei (in aceeasi zi) si nu am primit nici o amenda.
Si asta de 2 ori pe an.

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Voi nu ati vazut ce am scris?

 dorin_2k, on 13 decembrie 2018 - 16:00, said:

Primesti amenda daca camera e functionla
Daca e functionala.
@LivTED35 La Granicesti nici nu exista camera de rovinieta.
Judetul Suceava: DN2 – Iacobesti, DN17 – Vama
Aici e
https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Si asta nu e functionala. A trecut un coleg timp de 2 luni saptamanal pe acolo si a primit amenda de la camera mobila amplasata pe sensul unic din Scheia SV. Atunci a aflat ca nu are rovinieta de 2 luni.

Edited by dorin_2k, 13 December 2018 - 16:13.


#17
andy18v

andy18v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 08.12.2013

 LivTED35, on 13 decembrie 2018 - 16:05, said:

Daca iti vine cumva, du-te si fa contestatie si sigur rezolvi problema. Succes!
Unde se face contestatie?

#18
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 andy18v, on 13 decembrie 2018 - 16:10, said:


De unde stii ca nu mai e asa?

Așa zice Naijax


Quote

Citat

(81) Dacă ziua de început a perioadei de valabilitate a rovinietei este ziua în curs, valabilitatea acesteia începe la ora înregistrării informaţiilor privind achitarea tarifului de utilizare în baza de date a SIEGMCR şi expiră la ora 24,00 a ultimei zile a duratei pentru care acesta a fost achitat.

Și e prietenul meu nu pot să nu-l cred. Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate