Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...
 Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C
 Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN
 Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...
 

Sensul Giratoriu

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
216 replies to this topic

#181
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007

View Postalinmpi, on 14 decembrie 2018 - 20:55, said:



Tu nu intelegi...practi tu nu esti in contradictie cu mine si nici cu userul @-livio-Posted Image .
Doar ca firesc este ca la parasirea sensului giratoriu sa te afli pe banda 1(exterioara),nu pe o banda superioara...
Iar daca iesirea e tot pe 2 benzi poti sa iesi direct de pe B2 tot pe B2, cu grija la cei care se afla in stanga ta pe b1 si doresc sa mai dea o tura prin giratoriu.

#182
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,390
  • Înscris: 01.12.2001
B1 e in dreapta ta, nu in stanga. (In RO).

#183
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,238
  • Înscris: 19.03.2007

View PostHansolo, on 14 decembrie 2018 - 16:16, said:

Evident, cat timp nu e interzis legal fac asa. Chiar nu ma deranjeaza, in situatia descrisa de mine stiu sigur ca evit un numar de persoane cu bun simt dar neatente si grabite sa intre in sens iar cand sunt pe alta banda nu semnalizez decat daca intentionez sa schimb/tai banda (pentru a iesi din giratoriu spre dreapta, nu pentru a corecta incadrarea aiurea in preselectie), sa nu-i incurc pe cei din spate de pe alta banda. Acum asta cu schimbarea benzii spre stanga e alta discutie, e bine sa nu fie nevoie sa faci manevra asta (eu unul nu retin sa o fi facut).
Asta cu semnalizarea e o bagatela prin care ajuti pe altii, mai greu e sa intuiesti intentiile celorlalti incat pe de o parte sa nu astepti o vesnicie intrarea in giratoriu, pe de alta parte sa nu ajungi la service/politie. Nebunii care intra la noroc cu viteza mare si cei care nu respecta banda se cam vad din timp.
Atunci semnalizeaza toate virajele ca nici asta nu e interzis . Aia neatenti nu vor remarca nici semnalul tau de stanga si aia grabiti oricum vor incerca sa forteze intrarea in sens....deci despre ce vorbim, pe cine ajuti dand semnal stanga ?

View Postanub, on 14 decembrie 2018 - 19:21, said:


Pe drumul cu sens unic si nu numai te incadrezi din timp cand vrei sa iesi pe prima strada la dreapta, in sensul giratoriu cum faci daca esti pe banda doi? Te incadrezi pe banda 1 si dai o tura prin giratoriu sau cand esti in apropierea iesirii te asiguri, semnalizezi, dai prioritate celui de pe banda 1 daca e cazul si apoi iesi?
Sunt situatii si situatii. In practica exista sensuri in care 90 % merg pe directia inainte (ies pe a doua iesire) de pe ambele benzi. Si sunt cazuri ,in sensurile aglomerate, in care daca te-ai incadrat gresit pe b2 si vrei sa iesi ,acordand prioritate celor de pe b1, blochezi sensul giratoriu, in astfel de cazuri mai dai o tura si intre timp treci pe b1 .

View PostTyby, on 14 decembrie 2018 - 20:13, said:

titoo: sunt giratorii in care, din cauza "descentrarii" sensului, se intra in unghi mai ascutit, iar unul care vine tare si taie (uneori obligat de viteza!) doua sau chiar trei benzi si intra in mine / se pune aproape perpendicular pe directia mea, care circul cu 30-40-50 km/h, are "sanse" mari sa si dea coltul, daca nu e intr-o masina cu multe stele si nici stelele nu ii sunt aliniate cum trebuie.

De-aia am urcat de cateva ori pe giratorii, fie si numai din motive pur egoiste, si tot e de ajuns! Prefer un CASCO cinstit, (ca si-asa le-am dat doua carute mari cu bani pana acu') decat sa bag pe vreunu' in spital aiurea (din vina lui) si dupa aia sa pierd timp aiurea sa dau cu subsemnatu', sa astept sa-mi dea astia NUP, sa stau 4-5-6 luni (sau mai mult) fara permis, doar cu o dovada pe care trebuie sa o reinnoiesc la fiecare 30 de zile! Posted Image Ti se pare putin? Sunt satul de cati am vazut ca au "crapat" cu dreptatea in mana!

PS: nu mai zic ca - in scenariul de mai sus - si la mine incep sa sara airbaguri, sa se haiasca sasiul etc. Distractie, ce mai!
Pai si in situatia descrisa de tine, cu ce te ajuta semnalul de stanga in sens, ca despre asta vorbim aici ?!

#184
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007

View Posttitoo, on 15 decembrie 2018 - 11:02, said:

Atunci semnalizeaza toate virajele ca nici asta nu e interzis . Aia neatenti nu vor remarca nici semnalul tau de stanga si aia grabiti oricum vor incerca sa forteze intrarea in sens....deci despre ce vorbim, pe cine ajuti dand semnal stanga ?
Esti carcotas, am pus un caz la o postare anterioara pe pag 6 in care pe mine m-ar fi ajutat sa stiu daca cel din giratoriu voia sa faca stanga sau sa mearga inainte. Bine, cazul respectiv era clar ca mergea inainte si fara semnalizare, deja trecuse de pe b2 pe b1 cand s-a razgandit si a virat stanga.
In giratoriile mici mentionate de mine mai ales in orele de varf se aglomereaza destul de mult, pe mine ma ajuta sa stiu cand sigur nu pot sa intru (cand semnalizeaza stanga), ramanand la intuitie situatiile cand ma pot inscrie in siguranta. Cu exceptia situatiei mai riscante mentionate anterior n-am mai fost niciodata intr-o astfel de situatie si nici n-am avut incidente, nici n-am asteptat o ora sa se elibereze tot giratoriul pentru a putea intra si eu.
In giratoriile mari cu preselectie am spus ca e nerecomandata semnalizarea stanga ca si schimbarea benzii spre stanga.

Edited by Hansolo, 15 December 2018 - 11:46.


#185
anub

anub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 19.06.2014

View Posttitoo, on 15 decembrie 2018 - 11:02, said:

Sunt situatii si situatii. In practica exista sensuri in care 90 % merg pe directia inainte (ies pe a doua iesire) de pe ambele benzi. Si sunt cazuri ,in sensurile aglomerate, in care daca te-ai incadrat gresit pe b2 si vrei sa iesi ,acordand prioritate celor de pe b1, blochezi sensul giratoriu, in astfel de cazuri mai dai o tura si intre timp treci pe b1 .

E doar o situatie, asta nu inseamna ca n-ai voie sa iesi din giratoriu de pe banda doi acordand prioritate celor de pe banda intai, pe cand in cazul sensului unic sau drum in curba cu care se compara sensul giratoriu este interzis virajul la dreapta de pe banda a doua, trebuie sa te incadrezi din timp pe banda unu.

#186
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,238
  • Înscris: 19.03.2007

View Postanub, on 15 decembrie 2018 - 12:41, said:


E doar o situatie, asta nu inseamna ca n-ai voie sa iesi din giratoriu de pe banda doi acordand prioritate celor de pe banda intai, pe cand in cazul sensului unic sau drum in curba cu care se compara sensul giratoriu este interzis virajul la dreapta de pe banda a doua, trebuie sa te incadrezi din timp pe banda unu.
Si in acest caz se aplica aceleasi reguli, regulamentar virajul la dreapta il faci de pe b1,in cazul in care nu exista marcaje care sa iti indice altfel. Ca nu se specifica nicaieri in regulament ca din giratoriu poti iesi pe b2...hai sa nu amestecam "cum e in practica" cu "cum e legal" .

#187
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001

View Posttitoo, on 15 decembrie 2018 - 11:02, said:

Pai si in situatia descrisa de tine, cu ce te ajuta semnalul de stanga in sens, ca despre asta vorbim aici ?!

Ma ierti ca ti-am raspuns:

View Posttitoo, on 12 decembrie 2018 - 23:01, said:

De ce sa te urci "pe giratoriu" cand e mai simplu sa intri in ei ,daca nu ii poti evita altfel. asa iti repari masina pe asigurarea lor si invata si posesorii de permis cum e cu prioritatea in sensul giratoriu.


#188
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Intrebarea mea la titoo ar fi de ce sa-mi repar masina, chiar si pe RCA-ul aluia, daca masina mea nu are nimic si nici nu vreau sa aiba? Posted Image

View Postanub, on 15 decembrie 2018 - 12:41, said:

E doar o situatie, asta nu inseamna ca n-ai voie sa iesi din giratoriu de pe banda doi acordand prioritate celor de pe banda intai, pe cand in cazul sensului unic sau drum in curba cu care se compara sensul giratoriu este interzis virajul la dreapta de pe banda a doua, trebuie sa te incadrezi din timp pe banda unu.
Fizic, matematic si geometric nu poti iesi din giratoriu de pe B2, fiindca trebuie sa traversezi B1 a giratoriului inainte de a intra pe banda 2 a iesirii. Posted Image

Edited by danvlas, 17 December 2018 - 12:25.


#189
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,238
  • Înscris: 19.03.2007

View Postdanvlas, on 17 decembrie 2018 - 12:24, said:

Intrebarea mea la titoo ar fi de ce sa-mi repar masina, chiar si pe RCA-ul aluia, daca masina mea nu are nimic si nici nu vreau sa aiba? Posted Image

Pai nu rupe din context, raspunsul era pentru colegul care spunea ca prefera sa traga de volan si sa incalece rondul din mijlocul giratoriului . Ori daca sari bordura aia nu cred ca masina nu va avea nimic.

#190
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,151
  • Înscris: 19.09.2005
in cazul de fata cred ca doar panselutele vor avea de suferit....

#191
Fly_85

Fly_85

    #5

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,263
  • Înscris: 15.06.2014
am citit si eu paginile astea.. tot ce am inteles este ca, fiecare circula cum il taie capul in sensul giratoriu Posted Image

#192
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,238
  • Înscris: 19.03.2007

View PostFly_85, on 17 decembrie 2018 - 16:26, said:

am citit si eu paginile astea.. tot ce am inteles este ca, fiecare circula cum il taie capul in sensul giratoriu Posted Image
Daca asta ai inteles, atunci circula si tu la fel, da semnal stanga in interiorul sensului .

#193
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,151
  • Înscris: 19.09.2005
zielele trecute era sa-l julesc pe unu la pescarus spre aviatorilor
mergeam pe 2 si cel din spate mi s-a bagat in dreapta... ne juleam fix pe trecere, mai aveam si un bizon in stanga care a taiat-o ca prin porumb, in final eu pe banda mea a trebuit sa franez....
https://www.google.c....7i13312!8i6656

Edited by arg, 20 December 2018 - 15:42.


#194
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007

View Posttitoo, on 20 decembrie 2018 - 15:23, said:

Daca asta ai inteles, atunci circula si tu la fel, da semnal stanga in interiorul sensului .
Ia zi, la sensul asta daca intri pe b2 si dai semnal stanga (ca vrei sa iesi la a 3-a) e asa grav? https://www.google.r...!7i13312!8i6656

Edited by Hansolo, 20 December 2018 - 16:34.


#195
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,390
  • Înscris: 01.12.2001
Da la asta, tot semnalizezi stanga intrarea in sens? (cand iesi pe a doua). De ce?
https://www.google.r...!7i13312!8i6656

Cred ca e cel mai mic giratoriu din tara. La inceput erau si balize alb-rosii puse, dar nu putea sa treaca nicio duba pe acolo.

#196
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016

View PostFly_85, on 17 decembrie 2018 - 16:26, said:

am citit si eu paginile astea.. tot ce am inteles este ca, fiecare circula cum il taie capul in sensul giratoriu Posted Image
De aia nici nu ma mira, ca unii taie benzile in sens dupa cum le vine mai bine; in fiecare dimineata, in drum spre servici, se gaseste cate unul ca d-ta.
Uite ce zice "asta";  nu pare  sa circule dupa cum ai inteles d-ta.

Quote

Iar eu fac asa:
-nu semnalizez intrarea in sens, pentru ca mi se pare o  chestie care mai mult incurca; pana la urma e ca un drum cu  iesiri succesive. Nu semnalizez cand merg inainte, ci cand virez.
-daca ies pe prima iesire din sens, semnalizez treaba asta inainte de intra in acesta si folosesc prima banda, evident. E cel mai usor de intrat si parasit un sens giratoriu, daca te misti repede.
-in sens am grija sa continui drumul pe aceiasi banda pe care intru, cand drumul are mai mult de o banda pe sens (nu va spun ce situatii creeaza aia care le incaleca)

Edited by iancuMIC, 20 December 2018 - 17:57.


#197
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007

View Postdorin_2k, on 20 decembrie 2018 - 17:19, said:

Da la asta, tot semnalizezi stanga intrarea in sens? (cand iesi pe a doua). De ce?
https://www.google.r...!7i13312!8i6656

Cred ca e cel mai mic giratoriu din tara. La inceput erau si balize alb-rosii puse, dar nu putea sa treaca nicio duba pe acolo.
Daca vreau sa ies pe a doua nu, pe a treia da. E gresit? Consider ca-i atentionez pe cei din fata/sensul opus ca nu merg inainte ci fac stanga.

#198
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,390
  • Înscris: 01.12.2001
Eu daca ma rotesc non stop in acel sens (nu stiu daca e posibil fara drift), nu sunt obligat sa semnalizez stanga. Restul sunt obligati sa imi acorde prioritate.
De ce sa semnalizezi stanga? Esti in sens: ai prioritate. Tot stanga si la iesire?

Nu trebuie sa il atentionezi in niciun fel pe cel din fata. El e obligat sa iti acorde prioritate.

Chiar daca semnalizezi ddreapta, dar faci sensul totusi, cel din tafa te buseste, nu poate sa sa motivezeeze ca el credea ca faci dreapta, ca asa semnalizai. El acorda prioritate celir din sens. Nu conteza ca ccei din sens semnalizeaza sau nu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate