Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 

Sensul Giratoriu

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
216 replies to this topic

#145
alinmpi

alinmpi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 16.12.2008
Am dat un replay pe topicul de accidente dar pun si aici:
“Indiferent ce tip de giratoriu am avea,cu o singura banda sau mai multe,absolut toate masinile care urmeaza sa patrunda in giratie,nu schimba directia!!Toate patrund in acelasi “loc”.
Abia dupa ce te afli in interiorul giratiei urmeaza partea cu schimbarea directiei,care ,la momentul parasirii giratiei,intotdeauna va fi “la dreapta”.
Toata discutia asta este ca urmare a intelegerii eronate de catre cei care fac regulamentele de intrepretare a OUG-ului( codul rutier),care considera sensul giratoriu o intersectie,ceea ce e aberant,caci astfel am avea o intersectie “prioritara”,daca ne luam dupa textul art.57 OUG 195/2002 ,aliniatul 4....recte:In intersectiile cu sens giratoriu, semnalizate ca atare, vehiculele care circula in interiorul acestora au prioritate fata de cele care urmeaza sa patrunda in intersectie.”
Ori ,haideti sa fim seriosi,doar un drum poate avea prioritate,nu o intersectie.”

Rezumand,cred ca simpla redefinire a acestui aliniat,ne-ar alinia legislatia rutiera cu ceea ce regasim in tarile UE.
Apropo...pt. cei ce semnalizeaza stanga la patrunderea in giratoriu,in Germania acest lucru se penalizeaza cu amenda de 10 euro...

#146
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,198
  • Înscris: 19.09.2005
10 eroi? mmmm

#147
alinmpi

alinmpi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 16.12.2008
Vezi aici...partea cu “Blinken”(semnalizarea):

https://www.avd.de/r...n-kreisverkehr/

#148
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 13.03.2007
Nu specifica ca primesti amenda daca semnalizezi stanga sau nu semnalizezi dreapta cand iesi.
Pentru mine situatiile enervante sunt cand dintr-un giratoriu cu 3 benzi iesi pe un drum cu 2 si "bolovanul" de pe banda 3 in loc sa isi continue drumul spre stanga - cu semnalizare sau nu - :) merge si el pe directia inainte,ma incaleca pe mine care merg pe banda 2 , semnalizand dreapta, parasind sensul si intrand tot pe  banda 2. Legat de semnalizat , semnalizez stanga( din bun simt sau pentru fluidizarea traficului cum ziceau si alti colegi) inainte de intrarea in sens doar cand merg pe directia inainte de pe prima banda si nu fac dreapta ,doar ca cel care vrea sa intre in sens sa imi inteleaga intentia astfel oprind sau dupa caz, daca fac dreapta sa intre mai repede. In rest, incerc sa ma incadrez corect pe benzi, semnalizez iesirile din sens si ma feresc de dobitoci.

Edited by Dodo03, 14 December 2018 - 01:40.


#149
alinmpi

alinmpi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 16.12.2008
Se penalizeaza daca semnalizezi la patrundere,respectiv si daca nu semnalizezi iesirea din sensul giratoriu.

Edited by alinmpi, 14 December 2018 - 07:37.


#150
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,459
  • Înscris: 06.02.2008
Păi nu prea, mai ales că sunt polițiști care s-au pronunțat în articole online că se semnalizează și la pătrundere, instructori asemenea. Oricum, nu cred că a luat cineva amendă pe motivul ăsta, nici dacă a semnalizat la intrare, nici dacă n-a făcut-o.

Edited by caiuscorneliu, 14 December 2018 - 07:47.


#151
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 Dodo03, on 14 decembrie 2018 - 01:36, said:

semnalizez stanga [...] doar ca cel care vrea sa intre in sens sa imi inteleaga intentia astfel oprind sau dupa caz, daca fac dreapta sa intre mai repede.

cel care vrea sa intre in sens ar trebui sa inteleaga ca, daca nu semnalizezi dreapta, prin excludere, inseamna ca continui in sens si deci, el trebuie sa opreasca

#152
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 22.02.2007
Sunt multi care nu cunosc circulatia in sens si mai sunt si tari in gura. Azi dimineata, in giratoriul de la delfinului, vin dinspre Cora pe banda 2, intru pe 2, cu semnal stanga virez stanga sa ma duc pe Chisinau tot pe 2, deci eu nu am schimbat banda deloc , melteanul din stanga mea, de pe 3, intra pe 3 si vrea sa iasa tot pe 3 inspre Iancului, deci sa taie 2 benzi,si asta fara semnal, ca deh, el merge inainte. Si tot el cu gura mare....

Edited by al bundy ro, 14 December 2018 - 09:36.


#153
alinmpi

alinmpi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 16.12.2008

 caiuscorneliu, on 14 decembrie 2018 - 07:39, said:

Păi nu prea, mai ales că sunt polițiști care s-au pronunțat în articole online că se semnalizează și la pătrundere, instructori asemenea. Oricum, nu cred că a luat cineva amendă pe motivul ăsta, nici dacă a semnalizat la intrare, nici dacă n-a făcut-o.
Cred ca nu ai inteles,este vorba de legislatia din Germania.

Si inca ceva,consider ca acest mod de conduita in trafic,prin semnalizarea “stanga” la patrundeea in sens atunci cand nu îl parasim la prima iesire,pe langa ca este redundant,in timp conduce la omiterea de catre conducatorul auto sa semnalizeze parasirea sensului giratoriu,ceea ce este mult mai important,deoarece in acel moment schimba directia de deplasare.
E in firea omului sa “simplifice” lucrurile,iar daca,sa zicem,in scoala de soferi si o perioada de timp dupa(1-2 ani..),conducatorul auto va face tot ce invatat,dupa o perioada de timp,cand deja se atinge o oarecare experienta,va renunta sa faca cele 2-ua semnalizari...unii renunta de tot.
Pe scurt,sensul giratoriu ar trebui inteles nu prin prisma punctelor cardinale(la stanga,inainte,etc,),ci ca un drum cu sens unic,cu una sau mai multe benzi si cu mai multe iesiri...exact asa cum ne este ghidata directia de deplasare prin intermediul aplicatiilor de navigare(Sygic,Tom Tom..).

#154
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 20.02.2008

 Flat, on 14 decembrie 2018 - 08:52, said:


cel care vrea sa intre in sens ar trebui sa inteleaga ca, daca nu semnalizezi dreapta, prin excludere, inseamna ca continui in sens si deci, el trebuie sa opreasca
Cand iesirile sunt apropiate si dese, semnalizatul ala stanga ajuta enorm la fluidizare. Ca daca dai doar semnal dreapta cand vrei sa iesi ai blocat 2-3-4 intrari in sens, ele fiind apropiate.
Am cateodata impresia ca astia ce comentati asa nici nu ati condus vreodata practic. Bine, de la un bugetar PSD-ist nici nu avem mari pretentii...

#155
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
aha. mai stim basme cu fluidizatorii.
si mersul pe linia de tramvai ajuta la fluidizare, nu-i asa? si intorsul pe linie continua. si mersul pe acostament. etc

#156
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 19.03.2007

 ioppo, on 14 decembrie 2018 - 09:54, said:

Cand iesirile sunt apropiate si dese, semnalizatul ala stanga ajuta enorm la fluidizare. Ca daca dai doar semnal dreapta cand vrei sa iesi ai blocat 2-3-4 intrari in sens, ele fiind apropiate.
Am cateodata impresia ca astia ce comentati asa nici nu ati condus vreodata practic. Bine, de la un bugetar PSD-ist nici nu avem mari pretentii...
Aha, deci sens mic (iesiri apropiate) dai stanga si cand iesi dai scurt dreapta....misto .

#157
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,865
  • Înscris: 28.11.2001

 ioppo, on 14 decembrie 2018 - 09:54, said:

Am cateodata impresia ca astia ce comentati asa nici nu ati condus vreodata practic. Bine, de la un bugetar PSD-ist nici nu avem mari pretentii...

Deci m-ai spart... tu esti ala care detine adevarul absolut, asa-i?
Eu tot astept sa mi se spuna unde scrie in lege sa se semnalizeze stanga in sensul giratoriu atunci cand iti pastrezi banda.

Azi:
- semnalizare stanga la intrare in giratoriu (1 banda pe sens) iese la prima iesire fara semnal dreapta Posted Image
- intrare fara semnal in giratoriu iese la a doua iesire cu semnal stanga Posted Image
Plus ca benzile is optionale in giratoriu ...

#158
alinmpi

alinmpi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 16.12.2008

 ioppo, on 14 decembrie 2018 - 09:54, said:

Cand iesirile sunt apropiate si dese, semnalizatul ala stanga ajuta enorm la fluidizare. Ca daca dai doar semnal dreapta cand vrei sa iesi ai blocat 2-3-4 intrari in sens, ele fiind apropiate.
Am cateodata impresia ca astia ce comentati asa nici nu ati condus vreodata practic. Bine, de la un bugetar PSD-ist nici nu avem mari pretentii...

Da da da...soferul român intotdeauna este grabit,el nu are timp pentru ”prostii” gen reducerea vitezei la apropierea de treceri de pietoni,intersectii,sensuri giratorii,etc.
Soferul român vrea sa treaca prin sensul giratoriu cu minim 50-60 km/h,el are multa treaba,nu are timp...de aceea soferul român este poate cel mai bun sofer din lume...
De altfel soferul român arunca chistocul de tigara pe geam,nu pentru ca este necivilizat,ci pentru ca(sic!) chiar nu are timp pentru a-si arunca mizeriile la cosul de gunoi,el se grabeste,el are o misiune istorica de indeplinit in gradina Maicii Domnului...

Caragiale unde esti taica...ai mai putea scrie multe...

Edited by alinmpi, 14 December 2018 - 10:29.


#159
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 20.02.2008

 titoo, on 14 decembrie 2018 - 10:10, said:

Aha, deci sens mic (iesiri apropiate) dai stanga si cand iesi dai scurt dreapta....misto .
Nu neaparat sensuri mici.

 alinmpi, on 14 decembrie 2018 - 10:26, said:

Da da da...soferul român intotdeauna este grabit,el nu are timp pentru ”prostii” gen reducerea vitezei la apropierea de treceri de pietoni,intersectii,sensuri giratorii,etc.
Soferul român vrea sa treaca prin sensul giratoriu cu minim 50-60 km/h,el are multa treaba,nu are timp...de aceea soferul român este poate cel mai bun sofer din lume...
De altfel soferul român arunca chistocul de tigara pe geam,nu pentru ca este necivilizat,ci pentru ca(sic!) chiar nu are timp pentru a-si arunca mizeriile la cosul de gunoi,el se grabeste,el are o misiune istorica de indeplinit in gradina Maicii Domnului...

Caragiale unde esti taica...ai mai putea scrie multe...
Ce bangui acolo numai tu stii. Ce are sula cu prefectura...

#160
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 19.03.2007

 ioppo, on 14 decembrie 2018 - 11:38, said:

Nu neaparat sensuri mici.

Ok, sensuri mari, iesiri apropiate si dese , la ce distanta schimbi semnalul din stanga in dreapta . De obicei, asa cum am mai spus, multi isi inoada mainile in volan si in maneta de semnalizare  facant operatiunea asta, in multe cazuri ies din sens cu semnal stanga.

#161
alinmpi

alinmpi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 16.12.2008
Draga @ioppo,ce bângui eu are legatura cu mentalitate soferului român,dar tu ori nu poti,ori nu vrei sa intelegi la ce ma refer...
Mai degraba nu vrei...

Edited by alinmpi, 14 December 2018 - 11:47.


#162
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,512
  • Înscris: 17.09.2007

 titoo, on 14 decembrie 2018 - 10:24, said:

Hai sa nu stricam si topicul asta, e deschis altul pe aceasta tema in "Legis". Majoritatea celor care intra in sens fara a acorda prioritate habar n-au ca sunt obligati sa cedeze trecerea si intra in tine cu sau fara semnalul tau de stanga. Eviti o categorie de accidente si creezi confuzie pentru cei care circula in spatele tau.

Ia spune te rog aici ce confuzie creez pentru cei care circula in spatele meu? Ma refer exclusiv la situatia unui giratoriu cu 2 benzi, eu intrand in giratoriu pe banda 2 (cea de langa giratoriu) cu intentia de a parasi giratoriul pe a treia iesire (stanga fata de intrare).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate