Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Pareri First Bank ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#163
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 26.01.2019

 NFS01, pe 30 octombrie 2023 - 17:47, a scris:


Nu intelegeam de ce n-am vazut stirea pe profit.ro pe 23 oct. (cand ai postat tu).
Acu'i clar: nu se scrisese inca pe 23 oct... :D

#164
AndyBoy

AndyBoy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.11.2023
mai are rost sa imi cont la ei??

#165
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
Momentan are aproximativ cam cele mai mari depozite de pe piata la 5Luni daca sunt aduse fonduri noi de minim 5000. Schimbarea asta cu fondurile noi este de o luna de zile ca pana acum era valabila pt orice suma fara sa muti banii de colo colo pt a fi considerate fonduri noi.

Cel mai probabil se va aproba achizitia insa asta e de durata cel putin pana in vara cred.

#166
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,265
  • Înscris: 02.09.2014
"Sever Mureșan a dat în judecată First Bank România și cere să devină acționar majoritar al băncii tocmai cumpărate de Intesa. BNR a fost anunțată.

Omul de afaceri Sever Mureșan (75 de ani) a acționat în instanță First Bank România și cere să devină acționar majoritar al băncii, în baza unei sentințe din 1995 legată de Banca Dacia Felix, pe fondul unei executări silite împotriva sa, relevă documente analizate de Profit.ro. BNR a fost deja notificată despre acțiune.

Contactați de Profit.ro pentru un punct de vedere pe acest subiect, reprezentanții First Bank România nu au răspuns până la publicarea acestui articol.

Aceste demersuri apar și în contextul în care Intesa Sanpaolo, cea mai mare bancă din Italia, a semnat un acord cu JC Flowers & Co. pentru a cumpăra First Bank România, tranzacție estimată la circa 150 de milioane de euro.  

Reprezentanții lui Sever Mureșan au notificat și Banca Națională a României (BNR) despre o posibilă nulitate a tranzacției prin care Intesa Sanpaolo urmează să cumpere First Bank România dacă Tribunalul București admite cererea formulată."

https://www.profit.r...untata-21524539

Edited by Costel2014, 17 March 2024 - 19:37.


#167
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 16.01.2023
Cam nasol. Pare a fi gândită dinainte.

#168
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,265
  • Înscris: 02.09.2014
La insistentele unui client, cu care am un proiect important, mi-am deschis cont la Forst Bank pentru a fi platit pentru munca la clientul respectiv.

Chestii bune si rele pe care le-am obsevat la First Bank:

-e bine ca te anunta in aplicatie imediat ce se face o tranzactie sau ai primit bani in cont, fara nici un fel de cost. La Banca Transilvania stiu ca se platea 5 lei pe luna ca sa primesti sms care te anunta de orice miscare din cont. Nu stiu daca mai au chestia asta.

-e rau ca platesti comision daca vrei sa transferi bani din contul tau de la First Bank, in alt cont al tau.
Am vrut sa transfer niste bani in contul meu de la  Banca Transilvania, dar am sunat inainte in call center si mi s-a spus ca imi vor lua comision, chiar daca e contul meu unde ii transfer (suma minima era undeva la 4,7 lei, crestea daca transferam mai mult de 50.000 de lei, cum nu intentionam sa transfer atat de multi bani, nu am retinut cat luau comision daca transferam peste 50.000).

-e foarte rau ca ai comision si la retragere de la bancomatul First Bank, daca nu ai card "platinum", ceea ce mi se pare o mare mizerie, sa iti ia comision in 2024 cand iti retragii proprii bani de la bancomat!
Cand am scos niste bani de la ei, mi-a aparut chestia asta pe ecranul bancomatului, o lista cu comisioane. Am sunat apoi in call center si mi-au confirmat, din fericire eu am card "platinum" si nu sunt comisionat, dar mai au alte doua tipuri de card de debit la care esti comisionat cand iti scoti proprii bani din bancomatul First Bank.

-e rau ca au putine bancomate in Bucuresti.Daca ai nevoie urgenta de cash si ai cont doar la First, cam trebuie sa alergi pentru a gasi un bancomat de-al lor. Sau scoti de la bancomatul altei banci, dar cu un comision.

In fine, un lucru care nu stiu daca e rau sau bun: au call center unde poti suna non stop. Asta ar trebui sa fie un lucru bun, in principiu, doar ca cei de la call center, care este externalizat, daca am inteles eu corect, nu sunt bine pregatiti si iti pot oferi informatii eronate, asa cum am patit eu.

Cam atat din experienta mea cu First Bank, am proiectul acesta e 3 luni de la care trebuie sa incasez banii prin contul deschis la ei, dupa aia cred ca o sa il inchid ca nu sunt foarte incantat de serviciile lor.
-.

Edited by Costel2014, 28 April 2024 - 08:27.


#169
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,625
  • Înscris: 13.03.2005
Vezi că ai mai multe pachete și cel puțin unul dintre ele îți oferă toate lucrurile astea fără costuri daca încasezi 4000 lei in cont.

#170
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,265
  • Înscris: 02.09.2014

View Postthekat, on 28 aprilie 2024 - 08:45, said:

Vezi că ai mai multe pachete și cel puțin unul dintre ele îți oferă toate lucrurile astea fără costuri daca încasezi 4000 lei in cont.
Pai am un astfel de pachet, cum am zis si in postarea anterioara, am si card platinum, dar tot nu mi se pare normal sa ai acele comisionae.
Iar la transfer intre conturile aceleiasi persoane (adica eu) tot am comisioane, mi s-a spus din call center, chiar daca incasez peste 4000 lei lunar in cont.

Edited by Costel2014, 28 April 2024 - 09:54.


#171
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,672
  • Înscris: 29.08.2013

View PostCostel2014, on 28 aprilie 2024 - 08:24, said:

-e rau ca platesti comision daca vrei sa transferi bani din contul tau de la First Bank, in alt cont al tau.
Am vrut sa transfer niste bani in contul meu de la  Banca Transilvania, dar am sunat inainte in call center si mi s-a spus ca imi vor lua comision, chiar daca e contul meu unde ii transfer (suma minima era undeva la 4,7 lei, crestea daca transferam mai mult de 50.000 de lei, cum nu intentionam sa transfer atat de multi bani, nu am retinut cat luau comision daca transferam peste 50.000).

Platile interbancare se comisioneaza la fel, la toate bancile .. nu conteaza ca e tot contul tau. E alta banca :).

#172
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,265
  • Înscris: 02.09.2014

View Postsftpdt, on 28 aprilie 2024 - 09:59, said:


Platile interbancare se comisioneaza la fel, la toate bancile .. nu conteaza ca e tot contul tau. E alta banca Posted Image.
Asa e, dar nu imi convine. Posted Image

#173
Cosmin_Andrei

Cosmin_Andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 26.12.2015
Omiteți un lucru. First Bank o să fie absorbită de Intensa.

#174
Palatinatul

Palatinatul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 09.12.2022

View PostCosmin_Andrei, on 28 aprilie 2024 - 10:03, said:

Omiteți un lucru. First Bank o să fie absorbită de Intensa.

Dacă nu le ies schemele din instanță ale lichidatorilor lui Sever Mureșean

Dar pe moment și First Bank, și Intesa, și BNR și Consiliul Concurenței par să ignore situația

#175
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,265
  • Înscris: 02.09.2014

View PostCosmin_Andrei, on 28 aprilie 2024 - 10:03, said:

Omiteți un lucru. First Bank o să fie absorbită de Intensa.
Stim asta, nu cred ca eforturile lui Sever Muresan vor avea succes. Omul a fost escroc de profesie toata viata, a fost prin puscarie, iar Intesa e cea mai mare banca din Italia, cu 20 de milioane de clienti in intreaga lume.

#176
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,691
  • Înscris: 13.03.2005
Tu crezi că rezultatul sentinței judecătorești e pe măsura averii pe care o are partea aflată în proces?

#177
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,265
  • Înscris: 02.09.2014

View Postwertyck, on 28 aprilie 2024 - 11:03, said:

Tu crezi că rezultatul sentinței judecătorești e pe măsura averii pe care o are partea aflată în proces?
In Romania, da!

#178
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,625
  • Înscris: 13.03.2005

 Costel2014, on 28 aprilie 2024 - 09:54, said:


Pai am un astfel de pachet, cum am zis si in postarea anterioara, am si card platinum, dar tot nu mi se pare normal sa ai acele comisionae.
Iar la transfer intre conturile aceleiasi persoane (adica eu) tot am comisioane, mi s-a spus din call center, chiar daca incasez peste 4000 lei lunar in cont.

Cred că nu ai pachetul potrivit. Eu nu am astfel de comisioane - e trecut și pe site. Pachetul se numește My Liber

#179
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,691
  • Înscris: 13.03.2005
Ca și la BCR sau CEC, și aici sunt o grămadă de clienți cu beneficii mărețe la costuri foarte mari...

Banca nu are niciun interes să ii propună un serviciu sau pachet cu costuri gratuite sau mai mici, dacă clientul nu știe să se documenteze singur.

#180
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,265
  • Înscris: 02.09.2014

View Postthekat, on 28 aprilie 2024 - 15:53, said:

Cred că nu ai pachetul potrivit. Eu nu am astfel de comisioane - e trecut și pe site. Pachetul se numește My Liber
Aia mi-au zis ca am ceva premium. Practic doar daca imi trimit bani din First in contul de Banca Transilvania imi ia comision. La retragere din bancomat First nu am comision.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate