Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Exista ingeri buni si rai? Cine sunt acestia?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1249 replies to this topic

#487
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,514
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 09 octombrie 2021 - 19:49, said:

Tu ai spus că ai încredere în formularea din Luca. Care diferă însă de cea a lui Marcu. Dar Marcu este prima Evanghelie scrisă și sursa lui Luca și Matei.
Matei nu se abate de la formularea din Marcu, preluând ca atare cuvintele „sunt ca îngeri”, adică mesageri ei înșiși.
Da asa am scris:

View PostGRATEFUL, on 07 octombrie 2021 - 09:57, said:

Eu am incredere ce scrie si Luca. Dar si asa, "sunt CA ingeri".
si am mai zis:

View PostGRATEFUL, on 07 octombrie 2021 - 09:16, said:

Inseamna ca primii crestini, apostolii si Isus Hristos NU credeau "că sufletele drepților se ridică la moarte și devin mesageri ai lumii de dincolo ("îngeri")"

Raspunsul lui Isus reflecta exact ceea ce spune, ca La INVIERE ( nu imediat dupa moarte) CEI CE VOR REVENI LA VIATA , VOR FI  CA INGERII.

Adverbul "ca" exprima asemanarea dintre cele doua tipuri de fiinte: oameni si ingeri
Sunt/ vor fi ca ingerii LA INVIERE, NU INAINTE DE INVIERE.

View Postlogic1, on 09 octombrie 2021 - 19:49, said:

Cazul lui Lazăr care putea să fie mesager din lumea de dincolo pentru frații bogatului.

Despre Pilda cu Lazar si bogatul exista informatii ca ar fi o extrapolare si nu are ce sa caute in discutie referitor la existenta ingerilor din cer, fiinte non-umane.
https://bibliaantica...sc-sau.html?m=1

#488
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,514
  • Înscris: 17.04.2014
Vezi ca Pilda cu Lazar si bogatul contrazice cateva dintre invataturile biblice cum ar fi: care este natura umana; ce inseamna Locuinta mortilor;  cand va avea loc judecata!

#489
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,110
  • Înscris: 10.09.2008

View PostGRATEFUL, on 10 octombrie 2021 - 18:12, said:

Da asa am scris:
"sunt ca ingeri"

si am mai zis:
Sunt/ vor fi ca ingerii LA INVIERE, NU INAINTE DE INVIERE.

Este o diferență între a fi ca îngeri și a fi ca îngerii (articulat). În primul caz sunt ei înșiși îngeri, spiritele lor care "se ridică".
Literal, acest verb nu înseamnă a face viu din mort, cum înțelegi tu prin cuvântul înviere. Fariseii atunci și majoritatea creștinilor azi nu înțeleg că morții sunt morți 100%. Ci că moartea este o plecare în lumea spiritelor.

Quote

Despre Pilda cu Lazar si bogatul exista informatii ca ar fi o extrapolare si nu are ce sa caute in discutie referitor la existenta ingerilor din cer, fiinte non-umane.
https://bibliaantica...sc-sau.html?m=1

Extrapolarea de la ceva neadevărat este tot ceva neadevărat. În plus, acesta este un pasaj explicit despre "existența îngerilor din cer, fiinte non-umane". Să ne amintim că săracul Lazăr a murit și a fost dus de îngeri în sânul lui Avraam. De unde putea fi trimis ca mesager (=înger) la frații bogatului.

Edited by logic1, 11 October 2021 - 08:12.


#490
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,110
  • Înscris: 10.09.2008
PS
Am înțeles acum că ai vrut să zici interpolare, adică un pasaj inserat mai târziu în text. Păcat, altfel am fi avut o confirmare biblică că există îngeri-spirite.

Edited by logic1, 11 October 2021 - 09:40.


#491
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,514
  • Înscris: 17.04.2014
Multumesc ca m-ai corectat. Am scris gresit. M-am gandit la notiunea termenului interpolare.Posted Image

View PostGRATEFUL, on 10 octombrie 2021 - 18:12, said:


Despre Pilda cu Lazar si bogatul exista informatii ca ar fi o extrapolare interpolare si nu are ce sa caute in discutie referitor la existenta ingerilor din cer, fiinte non-umane.
https://bibliaantica...sc-sau.html?m=1


#492
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostGRATEFUL, on 10 octombrie 2021 - 18:12, said:

Despre Pilda cu Lazar si bogatul exista informatii ca ar fi o extrapolare si nu are ce sa caute in discutie referitor la existenta ingerilor din cer, fiinte non-umane.
https://bibliaantica...sc-sau.html?m=1
Atât îngerii cât și oamenii fac parte din aceeași specie, sunt doar rase diferite. Este posibilă împreunarea lor, urmașii fiind uriașii.

#493
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,514
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 11 octombrie 2021 - 09:36, said:

PS
Am înțeles acum că ai vrut să zici interpolare, adică un pasaj inserat mai târziu în text. Păcat, altfel am fi avut o confirmare biblică că există îngeri-spirite.

Exista alte pasaje biblice care confirma existenta ingerilor- spirite/ duhuri, fiinte non-umane.

10. Feriti-va sa nu defaimati nici macar pe unul din acesti micuti; caci va spun ca ingerii lor in ceruri vad pururi fata Tatalui Meu care este in ceruri. ( Matei 18)

#494
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,110
  • Înscris: 10.09.2008

View Postlogic1, on 27 noiembrie 2020 - 23:40, said:

Am mai răspuns la această întrebare. Conform Talmudului, unii evrei credeau că fiecare om are un înger păzitor asociat. După cum scriu Marcu și Luca, Isus nu a spus aceste cuvinte, iar în unele manuscrise nu există sintagma „în ceruri” lângă „îngerii lor”. Sunt puține șanse ca Isus să fi crezut în îngeri-spirite, fiind din Galileea, dincolo de Samaria, și critic al fariseilor care credeau, dar care au desființat Cuvântul lui Dumnezeu prin tradițiile lor adăugate.

Dacă textul ar fi autentic, aș spune probabil că este vorba despre preoți, care erau numiți Îngeri ai Feței (Prezenței) și despre Templu, care era înțeles ca Cer, datorită prezenței lui Dumnezeu acolo. „Copilașii” ar fi păcătoșii care se căiesc și pentru care preoții se ocupau de ispășire și iertare la Templu (vezi și Luca 15:7, 10).

”Cerul” era un termen religios pentru templu, atât pentru cel fizic, cât și pentru condiția spirituală reprezentată de acesta. Iar ”mesagerii” erau slujitorii preoțești. Dumnezeu era în templu și slujitorii lui la fel, chiar dacă erau împrăștiați pe pământ.

„Fiindcă buzele preoţilor ar trebui să păstreze cunoaş­tere şi ei ar trebui să caute legea la gura lui, căci el este mesa­gerul (malak, ”îngerul”) DOMNULUI oşti­rilor” (Mal. 2:7, BTF).



#495
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,514
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 12 octombrie 2021 - 09:21, said:

”Cerul” era un termen religios pentru templu, atât pentru cel fizic, cât și pentru condiția spirituală reprezentată de acesta. Iar ”mesagerii” erau slujitorii preoțești. Dumnezeu era în templu și slujitorii lui la fel, chiar dacă erau împrăștiați pe pământ.

„Fiindcă buzele preoţilor ar trebui să păstreze cunoaş­tere şi ei ar trebui să caute legea la gura lui, căci el este mesa­gerul (malak, ”îngerul”) DOMNULUI oşti­rilor” (Mal. 2:7, BTF).


Logic, draga, explicatia ta sofisticata nu este biblica referitor la ceea ce a spus Isus in Matei 18:10.
Daca citesti contextul vei vedea ca Isus s-a folosit de felul de a fi a unui copilas  ca si conditie pentru a intra in Imparatia cerurilor.

Ce spune despre copilas?
"oricine se va smeri ca acest copilas va fi cel mai mare in Imparatia cerurilor."( vers.4)

La cine se refera Isus cand vorbeste despre "micuti"?
La "păcătoșii care se căiesc și pentru care preoții se ocupau de ispășire și iertare la Templu"?
Nu, ci la micutii "care cred in mine" ( vers. 6) - Mantuirea care vine prin Jertfa Lui -, facand aluzie la Biserica.

"Ingerii din ceruri" care "vad pururi fata Tatalui Meu care este in ceruri."( vers. 10) sunt preotii care se ocupau de ispasire in Templu?
Nu, fiindca acesti preoti nu erau in postura de A VEDEA PURURI fata Tatalui care ESTE  IN  CERURI. ( ei faceau ispasire ocazional)

Isus nu a avut in vedere pacatosii la general din poporul evreu pentru care mijloceau preotii din Templu, ci s-a referit la cei care cred si primesc mantuirea din partea Lui, aceasta fiind conditia de a intra in Imparatia cerurilor.

"Ingerii din ceruri" din vers. 10 sunt fiinte non-umane, duhuri slujitoare care sunt in conditia/ postura ( in ceruri) de a- L vedea continuu/ neincetat/ pururea pe Dumnezeu, Tatal ceresc.

Edited by GRATEFUL, 12 October 2021 - 17:51.


#496
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,514
  • Înscris: 17.04.2014
continuarea...
"Ingerii din ceruri" din vers. 10 sunt fiinte non-umane, duhuri slujitoare* care sunt in conditia/ postura ( in ceruri) de a- L vedea continuu/ neincetat/ pururea pe Dumnezeu, Tatal ceresc.

* acele "duhuri slujitoare" care sunt "trimise sa indeplineasca o slujba pentru cei ce vor mosteni mantuirea" (vezi Evrei 1:14)

Cine sunt cei ce vor mosteni mantuirea?
Micutii  care cred in Mine din Matei 18:6 pentru care indeplinesc o slujba  duhurile slujitoare / ingerii din ceruri.

Edited by GRATEFUL, 12 October 2021 - 18:00.


#497
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,110
  • Înscris: 10.09.2008

View PostGRATEFUL, on 12 octombrie 2021 - 17:37, said:

Logic, draga, explicatia ta sofisticata nu este biblica referitor la ceea ce a spus Isus in Matei 18:10.

"Ingerii din ceruri" care "vad pururi fata Tatalui Meu care este in ceruri."( vers. 10) sunt preotii care se ocupau de ispasire in Templu?
Nu, fiindca acesti preoti nu erau in postura de A VEDEA PURURI fata Tatalui care ESTE  IN  CERURI. ( ei faceau ispasire ocazional)

Isus nu a avut in vedere pacatosii la general din poporul evreu pentru care mijloceau preotii din Templu, ci s-a referit la cei care cred si primesc mantuirea din partea Lui, aceasta fiind conditia de a intra in Imparatia cerurilor.

Am spus că nu știu dacă textul este autentic, pentru că lipsește din Marcu, sursa lui Matei și Luca.

Isus nu a spus cuvintele respective pe vremea bisericii, ci a templului pe care l-a numit Casa Tatălui și unde a plătit zeciuiala. Deci trebuie să-ți aduci interpretarea în context temporal.

Preotul era ”îngerul” Domnului (malak), conform Maleahi 2:7, și slujea pururi înaintea Domnului (literal în fața lui). Cerul era un mod de a fi definit și referit Templul, în mod special Locul Preasfânt.

Quote

"Ingerii din ceruri" din vers. 10 sunt fiinte non-umane, duhuri slujitoare care sunt in conditia/ postura ( in ceruri) de a- L vedea continuu/ neincetat/ pururea pe Dumnezeu, Tatal ceresc.

Asta după ce am avea dovezi că există. Deocamdată știm doar că existau în mitologia tuturor popoarelor antice.

În timpul lui Isus erau în competiție două concepții despre lume: dualismul materie-spirit al lui Platon, cu zeii și sufletele nemuritoare la etaj, și monismul iudaismului timpuriu, în care cerul era o condiție, nu un loc (Israelul în prezența lui Dumnezeu ca preoți și regi ”deasupra” națiunilor). Pavel spune că Cristos și creștinii sunt în cer în prezent, prin chemarea lor cerească (= preoțească), nu că vor ajunge acolo la moarte sau la înviere.

Trebuie să iei în calcul că spiritele (”îngerii”) vin la pachet cu sufletele nemuritoare, care părăsesc corpul la moarte pentru a deveni ființe angelice. Istoricii spun că îngerii au intrat în iudaism în urma elenizării. Fariseii au acceptat tot, saducheii nici îngerii spirituali, nici sufletele nemuritoare. Isus acuză fariseii că au desființat Cuvântul lui Dumnezeu prin tradițiile lor.

#498
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,110
  • Înscris: 10.09.2008

View PostGRATEFUL, on 12 octombrie 2021 - 17:57, said:

continuarea...
"Ingerii din ceruri" din vers. 10 sunt fiinte non-umane, duhuri slujitoare* care sunt in conditia/ postura ( in ceruri) de a- L vedea continuu/ neincetat/ pururea pe Dumnezeu, Tatal ceresc.

* acele "duhuri slujitoare" care sunt "trimise sa indeplineasca o slujba pentru cei ce vor mosteni mantuirea" (vezi Evrei 1:14)

Cine sunt cei ce vor mosteni mantuirea?
Micutii  care cred in Mine din Matei 18:6 pentru care indeplinesc o slujba  duhurile slujitoare / ingerii din ceruri.

Dacă lași acele cuvinte în contextul lor, profeții sunt numiți ”vânturi / duhuri” (același cuvânt în limbile Bibliei) și „slujitori” pentru a-i face mai prejos în poziție decât cel ce a devenit ”fiu” (v5).

„El face pe mesagerii lui vânturi și pe slujitorii săi o flacără de foc” (v7).



Cei ce vor moșteni mântuirea sunt membrii bisericii, în antiteză cu profeții menționați anterior în context (v1) și numiți vânturi și slujitori.

Vezi 1 Petru 1 (VBOR):

10 Această mântuire au căutat-o cu stăruinţă şi au cercetat-o cu de-amănuntul proorocii, care au proorocit despre harul ce avea să vină la voi.
12 Lor le-a fost descoperit că nu pentru ei înşişi, ci pentru voi slujeau ei aceste lucruri, care acum vi s-au vestit...



#499
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,514
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 12 octombrie 2021 - 18:30, said:

Trebuie să iei în calcul că spiritele (”îngerii”) vin la pachet cu sufletele nemuritoare, care părăsesc corpul la moarte pentru a deveni ființe angelice. Istoricii spun că îngerii au intrat în iudaism în urma elenizării. Fariseii au acceptat tot, saducheii nici îngerii spirituali, nici sufletele nemuritoare. Isus acuză fariseii că au desființat Cuvântul lui Dumnezeu prin tradițiile lor.
De ce sa vina la pachet? Poate pentru unii vine la pachet, dar Isus nu a vorbit despre "sufletele nemuritoare care părăsesc corpul la moarte pentru a deveni ființe angelice". Cand a vorbit despre ingeri/ spirite/ duhuri, nu la ei s-a referit. Faptul ca s-au infiltrat in crestinism invataturi straine de ceea ce ne-a invatat El, este vina stapinitorului intunericului acestui veac.
Isus ne-a avertizat ca dupa plecarea Lui vine noaptea/ intunericul cand nimeni nu mai poate sa lucreze ( Ioan 9:4), cand vor exista invatatori mincinosi "care vor strecura pe furis erezii nimicitoare" (2Petru 2:1).

Istoricii spun, eruditii povestesc....citeste Biblia si invata de acolo.

Edited by GRATEFUL, 12 October 2021 - 19:03.


#500
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,514
  • Înscris: 17.04.2014
Cine crezi ca este stapanitorul lumii acesteia, despre care Isus spune ca nu are cu el nicio partasie? ( Ioan 14:30)

Este vorba despre diavolul/ tatal minciunii/ Satana care de la inceput a fost un ucigas ( Ioan 8:44) si care are aceasta capacitate extraordinara  de a insela intreaga lume prin invataturile mincinoase pe care le propaga( Apoc. 12:9) . Amestecarea adevarului cu minciuna este cea mai eficace metoda de a induce in eroare pe cineva. Asta face si el....

#501
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,110
  • Înscris: 10.09.2008
Una dintre învățăturile nebiblice care au intrat în iudaism și apoi în creștinism este și aceasta de a asocia răul sau sursa lui cu o ființă spirituală, aflată în conflict cu Dumnezeu.


#502
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,514
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 12 octombrie 2021 - 20:14, said:

Una dintre învățăturile nebiblice care au intrat în iudaism și apoi în creștinism este și aceasta de a asocia răul sau sursa lui cu o ființă spirituală, aflată în conflict cu Dumnezeu.
Nici ateii nu cred intr-o fiinta spirituala rea - la fel ca tine.

Nu poti sa spui ca invatatura despre existenta acestei entitati malefice este nebiblica, cand Apoc. 12:9 face legatura cu Geneza 3:1, 4 si inclusiv cu cuvintele pe care le-a rostit Isus in  Luca 10:18 si  Ioan 12:3. Canonul biblic nu este atat de corupt, precum insinuezi, fiindca atunci raportarea la ceea ce este scris nu ar mai avea niciun sens.

Edited by GRATEFUL, 12 October 2021 - 21:29.


#503
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,110
  • Înscris: 10.09.2008
Nu este nimic în neregulă cu aceste versete, doar interpretarea care li se dă. Exact ce spui tu despre sufletul nemuritor și interpolarea în Luca a pildei bogatului și a lui Lazăr.

#504
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,514
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 12 octombrie 2021 - 22:46, said:

Nu este nimic în neregulă cu aceste versete, doar interpretarea care li se dă. Exact ce spui tu despre sufletul nemuritor și interpolarea în Luca a pildei bogatului și a lui Lazăr.

Cu acest raspuns bati campii.
Incearca sa fii atent la ce am zis eu si ramai te rog, la obiect... Asta  nu se poate numi dialog.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate