Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Proiector Led exterior cu 2 trepte de putere

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007
Pentru o casa la curte deocamdata fara iluminat stradal, am nevoie de cateva proiectoare la 220V, nu cu incarcare solara, care sa furnizeze la lasarea intunericului o lumina acceptabila pentru orientare, iar la detectia miscarii o lumina intensa, "sa se faca ziua".

am vazut sistemul asta de variatie a luminii la proiectoarele cu incarcare solara, dar cu limitarile de rigoare in ce priveste lumina furnizata si durata de functionare. nu vreau nici sa pun 2 randuri de proiectoare, unele mai slabe care sa lumineze noaptea permanent cu senzor crepuscular si unele mai puternice doar cu senzor de miscare.

exista asa ceva si de conectat la retea? 220V cu 2 trepte de iluminare, de exemplu  30W si 100W.

Ma gandesc ca din cele de ex 100 surse de lumina, 30 sa stea aprinse noaptea permanent, iar la detectarea prezentei/miscarii sa se aprinda si restul de 70. Sau din 3 led-uri mai puternice, 1 sa stea aprins noaptea permanent si la nevoie sa se aprinda si celelalte 2

Edited by spargebule, 28 November 2018 - 13:15.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Poate te ajută să știi că există așa ceva

http://www.iluminat-...nteligent-scari

#3
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007
stiu de asta, dar nu prea vad cum as putea aplica la ce imi trebuie mie...

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Mea culpa. Am citit eu greșit. Nu știu să existe ce vrei tu - am căutat și nu găsesc. Întreabă la un magazin de profil totuși. Sau pui niște proiectoare mai sănătoase la colțurile casei și ceva normal pe curte - pe gard. Gen. Scuze de eroare.

#5
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007
no problem!

cateva normale + cateva sanatoase + cateva camere... = deja incepe sa arate ca la puscarie sau mai stiu eu...

mie nu mi se pare prea complicat ca la un proiector de 100W sa tai alimentarea unei parti din leduri printr-un senzor de miscare. sau sa le dimezi pe toate la o treime din putere, dar nu am gasit nimic pe net pana acum

#6
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
În schema de mai jos a unui senzor de prezență, paralel pe contactele releului (K1.1), se montează un condensator (îl stabilești tu, după repetate încercări între 50nF-330nF/450V-până obții iluminarea acceptabilă). Acest senzor de prezență va fi alimentat de un senzor crepuscular.
Când se înserează, releul crepuscular alimentează senzorul de prezență. Prin condensatorul adăugat se va aprinde slab proiectorul cu LED-uri. La sesizarea mișcării, releul va cupla, va scurtcircuita condensatorul și proiectorul va ilumina maxim.

Attached Files


Edited by Mircel, 28 November 2018 - 13:43.


#7
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007
da, asta este o solutie!

cu care probabil ca va trebui sa merg la un electronist, ma cam depaseste :D

Edited by spargebule, 28 November 2018 - 13:55.


#8
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Schema este una aleasă la întâmplare. Am vrut să-ți arăt releul despre care vorbeam.
Sunt scheme în care releul lipsește fiind înlocuit cu un triac. Condensatorul se va lega (la ambele variante) în exteriorul senzorului de prezență.
În schema de mai jos între X1 și X4.
Și un electrician ar putea realiza circuitul.

Attached Files


Edited by Mircel, 28 November 2018 - 14:05.


#9
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007
Atunci ma bag! Posted Image

combinatia senzor crepuscular + senzor de prezenta trebuie facuta pentru fiecare proiector in parte sau se poate face si centralizat? Eu oricum am nevoie sa se aprinda toate odata si la intensitate redusa si la intensitate maxima

in caz  ca se poate face centralizat, presupun ca se pot monta mai multi senzori de prezenta dispusi strategic si un singur senzor crepuscular, aceasta combinatie alimentand un numar variabil de proiectoare in acelasi circuit

#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,259
  • Înscris: 05.06.2002
scuza-ma, daca nu-ti inteleg prea bine problema, dar de ce trebuie ambele functii in acelasi proiector? daca ai pune doua surse de lumina, una cu functia de lumina "de veghe" alimentata prin intermediul unui senzor crepuscular si un proiector de putere, cu senzor de miscare care-l gasesti pe toate drumurile?

#11
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009

 spargebule, on 28 noiembrie 2018 - 14:09, said:

in caz  ca se poate face centralizat, presupun ca se pot monta mai multi senzori de prezenta dispusi strategic si un singur senzor crepuscular, aceasta combinatie alimentand un numar variabil de proiectoare in acelasi circuit
Se poate.

#12
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007
@Fane

pai am zis mai sus, ar fi nevoie de vreo 5 de veghe + 5 de putere + 8 camere, arata ca naiba!

Edited by spargebule, 28 November 2018 - 14:19.


#13
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 spargebule, on 28 noiembrie 2018 - 14:09, said:

Combinatia senzor crepuscular + senzor de prezenta trebuie facuta pentru fiecare proiector in parte sau se poate face si centralizat?
Senzorul crepuscular este unul singur și poate lipsi dacă senzorii de mișcare sunt cu alegere regim funcționare Noapte-Zi.

Quote

In caz  ca se poate face centralizat, presupun ca se pot monta mai multi senzori de prezenta dispusi strategic
În situația asta eu aș modifica fiecare senzor de mișcare eliminând legăturile cu rețeaua  a tuturor contactelor releelor și astfel separate, aș lega toate contactele în paralel.
Oricare senzor care simte mișcarea, va aprinde proiectorul.
Asta ca să nu mai am grija conectării identice la Fază și Nul a fiecăruia.

Edited by Mircel, 28 November 2018 - 14:33.


#14
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,139
  • Înscris: 16.04.2007
foloseste un variator, care va fi cuplat cu senzor crepuscular in serie.
iar peste ele in paralel un senzor de miscare+crepuscular.

SI ai asa: cand se inseaza dar nu ai miscare, se aprind prin circuitul serie, crepuscular si variator.
Cand detecteaza miscare, se alimenteaza prin senzor miscare, care sunteaza crepuscularul si variatorul. :)

#15
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007

 Mircel, on 28 noiembrie 2018 - 14:23, said:

În situația asta eu aș modifica fiecare senzor de mișcare eliminând legăturile cu rețeaua  a tuturor contactelor releelor și astfel separate, aș lega toate contactele în paralel.


buna ideea cu senzorii in paralel, nu stiam ca trebuie conectati toti la fel! Si condensatorul? Unul singur sau cate unul la fiecare senzor?

Oricare senzor care simte mișcarea, va aprinde toate proiectoarele din circuit.

 dem3ntor, on 28 noiembrie 2018 - 15:03, said:

foloseste un variator, care va fi cuplat cu senzor crepuscular in serie.
iar peste ele in paralel un senzor de miscare+crepuscular.

SI ai asa: cand se inseaza dar nu ai miscare, se aprind prin circuitul serie, crepuscular si variator.
Cand detecteaza miscare, se alimenteaza prin senzor miscare, care sunteaza crepuscularul si variatorul. Posted Image

in varianta cu variatorul as putea regla intensitatea "luminii de veghe", nu? Cate proiectoare poate "duce" un variator? 5 x 100 W e ok?

@Mircel
in ambele variante, condensator sau variator, aceastea realizeaza o dimare a ledurilor, asa este? Intreb pentru ca am vazut ca cel putin la unele proiectoare este mentionat ca nu sunt dimabile. Functionarea ledurilor sub parametrii normali influenteaza cumva durata de viata a acestora?

Edited by spargebule, 28 November 2018 - 15:26.


#16
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 spargebule, on 28 noiembrie 2018 - 15:19, said:

Si condensatorul? Unul singur sau cate unul la fiecare senzor?
Unul singur ptr fiecare proiector.

Quote

la unele proiectoare este mentionat ca nu sunt dimabile.
Da, ptr. că „dimmer”-ul nu scoate o tensiune sinusoidală și redresarea clasică-cu punte redresoare și condensator electrolitic-nu mai poate susține funcționarea oscilatorului din proiector. Vezi schema de mai jos.

Quote

Functionarea ledurilor sub parametrii normali influenteaza cumva durata de viata a acestora?
Nu, ptr. că reactanța condensatotului scade tensiunea de 230V la...100V ce va fi redresată și va alimenta oscilatorul din proiector cu o tensiune mai mică decât cea inițială de 300V.
Nu am experimentat dar așa cred.

Attached Files


Edited by Mircel, 28 November 2018 - 17:51.


#17
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007
Pai condensatorul il pun la proiector sau la senzorul de miscare amplasat strategic, in alt loc decat proiectorul?

Exista proiectoare cu led dimabile, la care sa se aplice solutiile propuse mai sus?

#18
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007
Pai condensatorul il pun la proiector sau la senzorul de miscare amplasat strategic, in alt loc decat proiectorul?

Exista proiectoare cu led dimabile, la care sa se aplice solutiile propuse mai sus?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate