Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 

ALTEX - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
558 replies to this topic

#379
cestmoi

cestmoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 12.07.2015

 modoran, on 09 noiembrie 2022 - 11:08, said:

2 saptamani
Multumesc.

 marcel201, on 09 noiembrie 2022 - 12:44, said:

Zii mamei sa mearga in magazin pentru ca in momentul achizitiei la casa trebuia sa-i iasa si un bon cu voucherul, voucher care se activa la cateva zile dupa ce i se ridica produsul vechi de acasa. Daca i s-a facut comanda online din magazin trebuia sa-l primeasca pe adresa de email care a dat-o in momentul comenzii. In orice caz sa mearga la magazin sau sa sune la magazinul respectiv.
A fost la magazin, tocmai acolo i s-a spus sa astepte 2-3 saptamani ca sa fie sunata.

#380
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010
Si care-a fost motivul pentru care a fost dat acest termen de 2-3 saptamani ? Nu este ceva normal. Mai sunati la magazin.

#381
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
E corect ca OP catre Altex sa fie facute prin PayU ?

#382
cestmoi

cestmoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 12.07.2015

 marcel201, on 09 noiembrie 2022 - 19:55, said:

Si care-a fost motivul pentru care a fost dat acest termen de 2-3 saptamani ? Nu este ceva normal. Mai sunati la magazin.
Nu a fost dat un motiv. Mama a facut sesizare pe site-ul de la Altex, acum asteptam raspuns din partea lor.

#383
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,883
  • Înscris: 25.01.2007

 Sinmbad, on 11 noiembrie 2022 - 15:03, said:

E corect ca OP catre Altex sa fie facute prin PayU ?
Nu. Ordinele de plata se executa direct intre banci.
Doar la plata on-line cu cardul intermediaza PayU ca procesator de plati.

 cestmoi, on 12 noiembrie 2022 - 13:23, said:

Nu a fost dat un motiv. Mama a facut sesizare pe site-ul de la Altex, acum asteptam raspuns din partea lor.
Vine voucerul garantat inainte. La mail raspund si la luni de zile distanta.

#384
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,916
  • Înscris: 06.04.2005
Vad ca altex nu prea pune certificat de garantie in pachet. Am luat un mouse logitech zilele astea si nu am primit certificat de garantie, in caz de probleme va fi suficienta factura ce o pot descarca din contul meu?

#385
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

 slai, on 12 noiembrie 2022 - 13:29, said:


Nu. Ordinele de plata se executa direct intre banci.
Doar la plata on-line cu cardul intermediaza PayU ca procesator de plati.


Deci toată pololghia asta e scam ?

Altex Romania SRL
 Stimate(a) xxxi,

Va multumim pentru comanda recenta pe site-ul www.altex.ro
Procesarea comenzii online este efectuată de PayU S.A., mandatat de către Altex Romania SRL pentru colectarea de plati de la clientii care au inregistrat comenzi pe site www.altex.ro
Va rugam sa dispuneti plata sumei in termen de 3 zile lucratoare de la data acestei comenzi utilizand datele de mai jos:

Beneficiar: PayU S.A. (CUI PL7792308495) Cont RON: RO96BACX0000000988593004, deschis la Unicredit Bank, Panduri Branch (Swift/BIC BACXROBU).
Detalii plata (camp obligatoriu): Ref:299070xxx

Pentru a identifica si procesa cat mai rapid plata dumneavoastra, este important sa specificati pe ordinul de plata numarul de referinta al platii 299070xxx alocat de catre procesatorul de plati PayU S.A..


Va rugam sa va tipariti sau sa va salvati acest e-mail pentru evidentele dumneavoastra. Comanda va fi procesata dupa confirmarea de catre banca a creditarii contului nostru mai sus mentionat cu suma datorata. Veti fi instiintat imediat dupa livrare pe adresa dumneavoastra de e-mail.

Daca aveti intrebari legate de comanda, va rugam contactati Altex Romania SRL prin formularul de contact http://www.altex.ro/contacts/ sau la telefon 021 91 96.


***********************************************************
DETALII COMANDA ONLINE
***********************************************************

Website: http://www.altex.ro
Numar referinta: 299070xxx
Numar referinta comanda http://www.altex.ro: ATX00002107xxx
Data si ora: 2022-11-11 14:55:45
Total General Comanda: 859,96 RON


#386
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010
Ce n-ai inteles din ce a zis slai ? Ai facut o comanda online, banii tai vor fi intermediati de PayU sa ajunga unde trebuie. Nu e nici un scam. Daca nu esti convins, mergi intr-un magazin si faci comanda acolo, o sa-ti dea proforma cu contul in care sa virezi banii la BRD.

 omg99, on 12 noiembrie 2022 - 14:05, said:

Vad ca altex nu prea pune certificat de garantie in pachet. Am luat un mouse logitech zilele astea si nu am primit certificat de garantie, in caz de probleme va fi suficienta factura ce o pot descarca din contul meu?
Pentru garantie cel mai important lucru este sa aveti dovada achizitiei, certificatul de garantie este optional, nu iti refuza garantia nici un furnizor pe chestia asta.

#387
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,415
  • Înscris: 08.02.2011
Altex nu cere cerificat de garantie, el oricum nu e completat cu nimic chiar daca il soliciti

#388
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

 marcel201, on 12 noiembrie 2022 - 22:47, said:

Ce n-ai inteles din ce a zis slai ? Ai facut o comanda online, banii tai vor fi intermediati de PayU sa ajunga unde trebuie. Nu e nici un scam. Daca nu esti convins, mergi intr-un magazin si faci comanda acolo, o sa-ti dea proforma cu contul in care sa virezi banii la BRD.

Pai slai a zis pe dos, dar nu știe nici el. Nu e nici un BRD, e UniCredit.

Tu nu știi să citești de ai tras concluzia de mai sus ?

#389
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
In mod normal, ce a zis slai e corect. Dar în cazul de față, pare că Altex a mandatat payu să îi primească banii. La prima vedere, nu văd pe site la Altex vreun detaliu cum se fac plățile prin ordin de plată.
Ca să fii sigur, sună la Altex și primești confirmarea că nu e scam.
Eventual in contul de pe site ar trebui să găsești același lucru ca cel primit pe email.

#390
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

 bai3tzash, on 13 noiembrie 2022 - 08:46, said:

In mod normal, ce a zis slai e corect. Dar în cazul de față, pare că Altex a mandatat payu să îi primească banii. La prima vedere, nu văd pe site la Altex vreun detaliu cum se fac plățile prin ordin de plată.
Ca să fii sigur, sună la Altex și primești confirmarea că nu e scam.
Eventual in contul de pe site ar trebui să găsești același lucru ca cel primit pe email.

In cont e aceeasi comanda, mai puțin PayU. Scrie doar prin OP către Altex.

#391
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010

 Sinmbad, on 13 noiembrie 2022 - 08:34, said:

Pai slai a zis pe dos, dar nu știe nici el. Nu e nici un BRD, e UniCredit.

Tu nu știi să citești de ai tras concluzia de mai sus ?
Ai dreptate, am interpretat eu gresit mesajul lui.  Se poate si la BRD, daca te uiti pe factura proforma in partea stanga sus ai cele 2 conturi, BRD si Unicredit.

#392
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

 marcel201, on 13 noiembrie 2022 - 20:02, said:

Ai dreptate, am interpretat eu gresit mesajul lui.  Se poate si la BRD, daca te uiti pe factura proforma in partea stanga sus ai cele 2 conturi, BRD si Unicredit.
Nu am primit nici o factura proforma , doar mesajul ... Am observat ca nu ai reusit sa finalizezi plata pentru comanda plasata pe site. Daca esti inca interesat/a de produse, te pot ajuta! Iti doresc o zi buna, xxx, Email: [email protected]
Poti vedea statusul comenzii in Contul tau.


statusul comenzii in Contul tau este neplatita - Plata in asteptare
I-am scris angajataului xxx dar se pare ca nu au intrat banii desi au fost trimisi de vineri, mai astept. Cam in cat timp le intra prin PayU ?

Edited by Sinmbad, 14 November 2022 - 14:28.


#393
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,415
  • Înscris: 08.02.2011
E vreun motiv anume pentru care ai ales astfel de plata ? Ca dureaza cel putin la fel de mult ca un transfer bancar obisnuit.

#394
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

 modoran, on 14 noiembrie 2022 - 18:50, said:

E vreun motiv anume pentru care ai ales astfel de plata ? Ca dureaza cel putin la fel de mult ca un transfer bancar obisnuit.

Da, nu aveam cardul la indemana, doar IB. S-a rezolvat pana la urma, au scris acum seara ca au procesat plata. Ceea ce este ok, oricum dureaza de BF pana la 5 zile trimiterea.

#395
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Unde răspund cel mai repede cei de la Altex la o sesizare ? La formularul online nici măcar confirmare nu dau

Am achitat ceva produse acum 2 săptămâni, au confirmat, scriau că în 5 zile livrează și pauza de atunci

15.11.2022 16:44 - Expediere colectata
15.11.2022 23:54 - Expediere in tranzit

Sat, Nov 19 at 5:38 AM - Te asiguram ca este in siguranta si va fi livrata in intervalul 1-2 zile lucratoare

Edited by Sinmbad, 23 November 2022 - 12:51.


#396
cestmoi

cestmoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 12.07.2015

View Postcestmoi, on 12 noiembrie 2022 - 13:23, said:

Nu a fost dat un motiv. Mama a facut sesizare pe site-ul de la Altex, acum asteptam raspuns din partea lor.
Mama a primit voucher-ul prin email, dupa cateva zile de la sesizarea online. Deci problema s-a rezolvat, multumesc pentru suport.

View PostSinmbad, on 23 noiembrie 2022 - 12:41, said:

Unde răspund cel mai repede cei de la Altex la o sesizare ? La formularul online nici măcar confirmare nu dau
Mama a primit raspuns dupa 2-3 zile, la o sesizare online. Ce-i drept, a primit si confirmare prin email dupa ce a introdus sesizarea online.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate