Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Suma incorecta la plata amenzii

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
H3llR1s3r

H3llR1s3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 23.05.2010
Salut,

Am o nedumerire, poate reuseste cineva cu mai multe cunostinte in domeniu sa ma lamureasca cu ce trebuie sa fac.
Situatia e in felul urmator:
- amenda de viteza pe 17.11, 290 ron in 15 zile
- platit amenda pe 17.11, insa din pacate am gresit suma si am pus 390
- plata s-a efectuat in contul primariei sector 1 (acolo am luat amenda), insa eu apartin conform datelor din buletin de o primarie din alt judet
- masina este pe firma, insa eu am platit folosind datele mele personale

Am inteles de la cei de la primaria sectorului 1 ca nu apare decat suma platita, niciun alt detaliu (cnp, nume, etc), cu toate ca eu le-am introdus in formularul de pe ghiseul.ro, dovada fiind faptul ca in dovada platii primite de ei am aceste informatii.
Unii colegi mi-au spus ca trebuia sa platesc amenda folosind datele de inregistrare ale firmei pe care este talonul masinii, intrucat amenda o sa mai vina o data pe adresa firmei.

Am trimis mail la [email protected] cu procesul verbal si dovada platii, insa nu stiu daca sau cand o sa primesc vreun raspuns.

Este printre putinele dati in care am de-a face cu sistemul public si inca o data mi se dovedeste ca e o bataie de joc si nimeni nu stie nimic.

Va rog sa ma ajutati cu indrumare, ce ar trebui sa fac in situatia data?

Multumesc.

#2
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Nu stiu daca isi ia gandul. Aia trebuie sa justifice de unde au 100 lei in plus, altfel e spaga in conturi publice.

Sunt patit si eu, platit amenda la posta si anul viitor m-am trezit ca nu am platit amenda.

#3
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,214
  • Înscris: 23.08.2014
Cum ti s-a spus, amenda de radar  e pe sofer, nu pe firma.Ca sa recuperezi aia 100 de lei, e un proces lung si anevoios in care vei cheltui mai mult.Se depune prima data o cerere /adresa parca, care foarte probabil va fi ignorata stiind ca nu ai ce sa le faci si apoi, in instanta, deci nu are rost sa iti bati capul.Vina e a ta practic, asta e.

#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
daca ai platit pe 17 nov, pe ghiseul.ro, fiind sambata, este zi nebancara, platile se proceseaza luni.
asa ca abia astazi sau si mai sigur maine o sa apara in sistem dovada platii efectuata de tine.
amenda o platesti "pe persoana fizica, care este", adica pentru numele si cnp-ul tau, deoarece tu ai comis abaterea, nu masina pe care o conduceai.
plata se face in contul primariei pe raza careia s-a constatat abaterea, insa pastreaza dovada platii inca 3 ani de acum inainte, pentru ca este posibil ca pe numele tau, la primaria de care apartii, la serviciul de taxe si impozite, sa nu ajunga decat informatia ca ai de plata o amenda, nu si dovada achitarii acesteia.
si sotul meu a platit acum foarte multi ani o amenda pentru depasire de viteza, in fagaras, in primavara anului urmator, cand sa plateasca impozitul pe masina, figura (in ploiesti) ca are o amenda neachitata, fix acea amenda platita la fagaras. noroc ca pastrasem documentele necesare si am putut face dovada platii. iar oamenii de la primaria din fagaras chiar au fost foarte draguti si amabili, le-am trimis o solicitare pe mail in care le explicam despre ce este vorba si i-am rugat sa-mi trimita pe mail sau cu posta o copie a chitantei (pastrasem eu documentele, dar le pusesem atat de bine, incat nu le mai gaseam), si mi-au trimis-o pe mail, dragii de ei, chiar am ramas uimita si placut impresionata de cat de rapid s-au miscat si m-au ajutat.

Edited by corinadaniela, 19 November 2018 - 13:56.


#5
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,214
  • Înscris: 23.08.2014

 spe_ripper, on 19 noiembrie 2018 - 13:50, said:

Nu stiu daca isi ia gandul. Aia trebuie sa justifice de unde au 100 lei in plus, altfel e spaga in conturi publice.

Sunt patit si eu, platit amenda la posta si anul viitor m-am trezit ca nu am platit amenda.
Aia au deja justificarea, nu tre sa justifice nimic, greseala nici macar nu e a lor.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,411
  • Înscris: 01.12.2001

 H3llR1s3r, on 19 noiembrie 2018 - 13:28, said:

Unii colegi mi-au spus ca trebuia sa platesc amenda folosind datele de inregistrare ale firmei pe care este talonul masinii, intrucat amenda o sa mai vina o data pe adresa firmei.
Amenda pt vitea e pt sofer nu pt masina.
Pe numele tau e PV, nu al firmei.

Ai de alergat/umblat acum pt cei 100 lei platiti in avans.
Nu e imposibil, insa... sa nu te coste drumurile si nervii si timpul mai mult. Da Doamne sa ma insel, insa in Ro....

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
hm, oare merge anulata tranzactia efectuata pe ghiseul.ro ? sau la banca emitenta a cardului cu ajutorul caruia s-a facut plata, titularul sa incerce sa blocheze/anuleze tranzactia ? intreb si eu, nu stiu daca se poate realiza, dar ar putea fi o varianta...doar sa nu fie prea tarziu acum si banii deja transferati in contul primariei...

#8
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017
Depinde peste ce functionari dai. Unii sunt super ok iar altii sunt scarbe de oameni.

#9
H3llR1s3r

H3llR1s3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 23.05.2010
Tranzactia nu poate fi anulata de catre banca, ci poate fi refuzata plata de catre comerciant (ghiseul.ro in acest caz).
In fine, astept sa vad ce raspund oamenii la mailul pe care l-am trimis. Cand am sunat la primarie am fost avertizat verbal ca dureaza pana la 30 de zile :)).
Din pacate sistemul nostru de colectare a banilor este un mamut atat de greu si de batran, incat ne meritam soarta cu 64% colectari de tva si taxe.

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,411
  • Înscris: 01.12.2001

 corinadaniela, on 19 noiembrie 2018 - 14:01, said:

hm, oare merge anulata tranzactia efectuata pe ghiseul.ro ?
Iti dai seama ca NU. Asa ar plati fiecare amenda, scoate chitanta, o trimite la politie si fisc iar apoi face refuz de plata.

 H3llR1s3r, on 19 noiembrie 2018 - 14:11, said:

Cand am sunat la primarie am fost avertizat verbal ca dureaza pana la 30 de zile Posted Image).
E super. Credeam ca dureaza si 6 luni asa ceva.

#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 H3llR1s3r, on 19 noiembrie 2018 - 13:28, said:

- platit amenda pe 17.11, insa din pacate am gresit suma si am pus 390
Va rog sa ma ajutati cu indrumare, ce ar trebui sa fac in situatia data?
Sa mai depasesti viteza de 100 lei.

#12
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,244
  • Înscris: 13.03.2017
Pur si simplu faci cerere de restituire la primaria sectorului 1
Anexezi toate documentele justificative si ... gata
Au termen 45 zile pentru solutionare

Crezi sau nu, acesata este cea mai rapida metoda de solutionare si ... cea mai simpla

#13
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 fqx, on 19 noiembrie 2018 - 13:53, said:

Aia au deja justificarea, nu tre sa justifice nimic, greseala nici macar nu e a lor.

Ca procesul de recuperare e anevoios, pentru ca stim ce birocratie avem, e altceva.
Dar el a zis ca ii retin banii, ca nu ii mai ia inpoi.

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
mai in gluma, mai in serios, daca nu sunt sanse sa-ti recuperezi banii, mai da-te cu viteza in sectorul 1, astfel incat sa iei o noua amenda, de 200 lei, pe care poti s-o platesti la jumatate - 100 lei - in 15 zile. cum deja ai achitat banii in avans, te-ai scos.
glumesc, desigur.
sper sa poti rezolva si sa-ti recuperezi banii fara prea multa alergatura, bataie de cap sau birocratie.

#15
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Eu sper(am) ca lucrurile incep sa se miste. Fata de acum 10 ani, mi-am reinnoit permisul in fix o ora jumatate (cat a durat fizic stantarea plasticului).
Daca ar fi manageri care chiar vor sa faca treaba si totul sa fie in slujba platitorului de taxe si fara sa isi bata joc de el, ar ramane multi bugetari fara loc de munca.

#16
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Si am uitat sa mentionez ce mai face statul roman. taxe locale neplatite la timp (pana in martie), nu conteaza de ce, scrisoare de executare acasa pentru 6 lei. Cred ca i-a costat mai mult pe ei sa trimita plicul ala.

Dar cand omul are de recuperat 100 lei de la stat, sta cu lunile si e plimbat prin toate ghiseele si institutiile. Ei cand au 6 lei de recuperat, iti pun propire pe cont (nu s-a intamplat, dar zic)

#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 H3llR1s3r, on 19 noiembrie 2018 - 13:28, said:


Va rog sa ma ajutati cu indrumare, ce ar trebui sa fac in situatia data?

Multumesc.

Fa copii dupa toate actele (PV, buletin, dovada de plata pe Ghiseu, etc,) cu care sa poti dovedi apoi fa o adersa scrisa catre DITL Sectorul 1, expicand situatia si anexand toate aceste documente.
Scrisoarea se trimite recomandata cu confirmare de primire. In 30 de zile ar trebui sa-ti dea un raspuns.  Plata se poate idenfitica dupa documentul de plata de pe Ghiseul.ro ca are numar de referinta si, daca nu ma insel si CNP asociat platii.  

Dar numai prin posta. Nu te baza ca, daca ai trimis un mail, il citeste cineva.  Hartiile primite prin posta au alt regim - numar de iregistrare, trebuei sa dea raspuns, etc.

Rabdare si tutun, institutiile statului raspund foarte greu.

#18
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Prin alte tari civlizate, sunt convins ca te cauta statul sa iti dea banii inapoi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate