Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

De ce performantele procesoarelor bat pasul pe loc ?

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#55
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 ro_explorer, on 17 noiembrie 2018 - 11:15, said:

Procesoarele bat pasul pe loc dintr-un motiv simplu: arhitectura nu s-a schimbat iar siliciul incepe sa isi arate limitele. Se trece pe paralelizare (caz in care si software-ul trebuie sa devina optimizat pentru multi-core) si se lucreaza la arhitecturi noi ... vezi RTX si DLSS (tot procesoare sunt, doar ca grafice). Astea sunt solutiile.
Nu se pot pune foarte multe nuclee, nu se pot raci.
Azi daca ajung la fosta mea firma de calculatoare unde mai fac teste cu prietenul meu care a preluat-o de la mine, fac niste poze sa-ti arat componente, muna si teste reale.
Nu marketing de dat banii.
Si acasa am o gramada de compenente vechi si noi dar sunt stranse si impachetate, si nu le mai intind, ca sa-ti fac teste intre generatiile de i5, sau i3, memorii RAM si altele.

#56
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Rulez zilnic procese de productivitate pe computere cu cate 96 de nuclee ... lasa tu partea cu racitul si alimentatul pentru cei care se pricep.
Pana si azi poti sa iti iei un threadripper acasa sau un high-end de la intel si ai nuclee sa dai si la vecini.

#57
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 ro_explorer, on 17 noiembrie 2018 - 11:25, said:

Rulez zilnic procese de productivitate pe computere cu cate 96 de nuclee ... lasa tu partea cu racitul si alimentatul pentru cei care se pricep.
Nu am de ce sa las.
Eu vorbesc de utilizatorii casnici...

#58
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Majoritatea jocurilor din ziua de azi o sug rau de tot,singurele jocuri pe care le astept,si pe care o sa le joc binisor si pe sistemul meu (i3 7100 - 8GB DDR4 - GTX 960 4GB) sunt :
Metro Exodus in 2019 si S.T.A.L.K.E.R. 2 in 2021 , asadar e posibil sa-mi schimb platforma abia prin 2021 cand apare Stalker 2,ca sa ma pot bucura de acel joc asteptat de un deceniu  imediat.

Ce vreau eu sa zic,e ca nici nu apar jocuri care sa te dea pe spate (exceptand cele doua de mai sus),deci nu numai la producatori de hardware se intampla chestia asta,ci si la producatori de software.
Recent am dat pre-order la Insurgency Sandstorm,fiindca primul Insurgency mi-a placut,si am zis hai sa fiu loial si mna ca imi place jocurile lor sa dau pre-order.
Am primit early acces,l-am instalat si ghici ce ? rula ca un cur(optimizare facuta cu picioarele),pe langa asta mecanismul jocului era praf,orientat mai mult spre placul copiilor ( asa fac toti developeri acum),i-am dat refund si asta a fost.
Deci nu am nici-un motiv clar sa-mi schimb platforma la PC an de an,doar de dragul de a avea ce e nou,nici jocurile nu mai sunt ce au fost.

Edited by Petran_Marius, 17 November 2018 - 12:21.


#59
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Pana-n 2021 poate se deblocheaza tehnologia...

#60
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007

 ro_explorer, on 17 noiembrie 2018 - 11:25, said:

Rulez zilnic procese de productivitate pe computere cu cate 96 de nuclee ... lasa tu partea cu racitul si alimentatul pentru cei care se pricep.
Pana si azi poti sa iti iei un threadripper acasa sau un high-end de la intel si ai nuclee sa dai si la vecini.
vorbim de userul average care mai un browsing, mai un joc...

#61
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,288
  • Înscris: 06.01.2007
Industria hardware a ajuns la maturitate deplina pe platforma 8086.
S-a ajuns la nivel de atom. Va fi din ce in ce mai greu sa se obtina un spor de performanta.
Acum e randul industriei software sa duca lucrurile mai departe.
Deocamdata filozofia industriei software e sa-ti ofere o multime de bloatware cu care nu ai ce face, numai bun pentru incetinirea platformei.
Exista softuri ce inainte incapeau pe o disketa, acum au nevoie de 10GB, iar featuresurile sunt de multe ori nenecesare, sporurile de performanta vin de multe ori de la trecerea kernelurilor softwareurilor respective de la 16 biti la 32 si apoi 64, sau de recompilarea pentru platforme cu mai multe capabilitati hardware.

#62
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 slai, on 17 noiembrie 2018 - 12:23, said:

vorbim de userul average care mai un browsing, mai un joc...

Ce am spus eu era contra-argument la chestia cu "nu poti pune multe nuclee ca nu le poti alimenta" ... doooh.
E doar chestie de optimizare a software-ului. S-a mers zeci de ani pe premisa "single core" si de abia azi se trece optimizat la "multi core". Deja cand paralelizezi masiv muti-core-urile fac sens, chiar si in jocuri.

Devreme ce eu am bottleneck pe un 6700K (4 core, 8 threads) jucand in 1440P la 144fps cred ca e suficient sa se vada ca jocurile utilizeaza azi deja multicore.

 maccip, on 17 noiembrie 2018 - 12:36, said:

Exista softuri ce inainte incapeau pe o disketa, acum au nevoie de 10GB, iar featuresurile sunt de multe ori nenecesare,
Daca te referi la jocuri, e vorba de grafica. Texturile HD de la Fallout 4 au doar ele 80GB ca pachet add-on (peste cei 30GB ai jocului initial).

 Petran_Marius, on 17 noiembrie 2018 - 12:12, said:

Majoritatea jocurilor din ziua de azi o sug rau de tot,singurele ...
...
... nici jocurile nu mai sunt ce au fost.
Sper ca realizezi ca e vorba pur de gusturi, un subiectivism 100%. Unora le place doar solitaire, altora le plac doar jocurile gen 8 bit (dissy si alte platfirmere retro) ...
Eu am jucat niste capodopere de jocuri anul asta si astept cu interes noile releasuri in materie de ARPG si jocuri cu grafica care sa impresioneze.

Edited by ro_explorer, 17 November 2018 - 12:39.


#63
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,288
  • Înscris: 06.01.2007
Nu ma refer la jocuri, din pct meu de vedere exista alte platforme pentru jocuri.
Vorbesc despre softuri cu care-ti faci treaba, jobul. Alea nu le poti pune pe ARM sau pe XBox.
Si astea contin in prezent foarte mult bloatware, de multe ori nu ai nevoie decat de 2% din ce iti ofera cu de-a sila contracost.

#64
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Nu există nici optimizare, chiar spunea cineva de un vechi D945 dintr-un sistem brand că mergea mai bine decat un i3 mai nou. iar D-ul ăla pus intr-o platformă clasică merge foarte rău şi se incălzeste foarte tare.

Probabil viitorul va fi procesiorul cuantic.

Insă in materie de PC am impresia că s-a atins ceea ce s-a dorit de la început si mai mult nu mai e necesar ptr specia umană. Anume cutia cu cabluri ecranul ptr ochi (poate si tactil) tastatura si mausul. Următorul pas ar fi introducerea datelor din creier direct prin gând îndepărtând clasicele periferice şi ieşirea lor prin alte mijloace încă greu de imaginat. Atunci va fi poate nevoie de un salt considerabil de performanţă.

Până atunci nimic nou, aceaşi cutie tot mai mică dar cu tot mai multe procesoare in ea, busuri largite elimiarea unor cabluri si inlocuirea cu radiatii, ecranul devenit tactil inlocuind tastatura si mausul si devenit acoperitor al peretilor incaperilor, filme si jocuri cu aspect real incat ohciul devine limitator, acces instantaneu la orice dată de oriunde din reteaua globală, noi aplicatii care să dea motiv de plătit programatorii, noi aplicatii inutile care să inlocuiască fie banii, fie iesitul din locuinţă..

Edited by cipri2bau, 17 November 2018 - 13:14.


#65
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Asta spun si eu ca s-a ajuns la limita, acum se mai incearca resuscitarea pietei prin inmultirea nucleelor, lucru care se putea face din 2016, dar nu era cazul, sau nu impingea concurenta pe unii (INTEL).
Doar unii se mai imbata cu apa rece si cred ca daca au aruncat ei cateva sute de euro anul ca sa fie in "top", au mari OZNuri fata de restul Posted Image

Edited by notrust, 17 November 2018 - 13:36.


#66
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 maccip, on 17 noiembrie 2018 - 12:36, said:

Exista softuri ce inainte incapeau pe o disketa, acum au nevoie de 10GB
Cine isi mai aduce aminte de kkrieger?

#67
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,288
  • Înscris: 06.01.2007

 lucifer76, on 17 noiembrie 2018 - 13:41, said:

Cine isi mai aduce aminte de kkrieger?
Nu am jucat decat putin Quake2.

#68
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Pai in mod normal daca cineva vrea pc ptr home are oferte sh ieftine. Daca vrea neaparat nou are cam aceleasi performante dar mai scump ca e nou si cu garantie. Cam ca si la auto. Exista si placerea de a butona ceva nou dar si sa folosesti un sh de prin firme dar si riscul unor tepe de pe la unii particulari. Si la auto e o plafonare totala de zeci de ani, aceleasi roti merg pe sol si te duc de colo dincolo, viteza e limitata demult, puterea si ea, consumul e cam lafel, confortul dupa cum ne taie capul, probabil ca se va experimenta montatul unei canapele in locul fotoliului de sofer care pe vremuri era un scaun.

Cred ca daca fac o paralela, ar fi cam asa: bmv sau audi sau mercedes din 2006-2010 e ceva pe lga 775 sau phenom sau ceva 1366 pana la sandy bridge, logan clio si ce e ieftin cu garantie ar fi celeron pentium dual core i3 din ultimii 2-3 ani. Cine are maybach sau ceva peste 30k euro ar fi i5 de peste 4xxx care nu merge in full niciodata ca nu prea are pe unde. A costat un sac de bani si te tine destul ca nu se prea fac progrese. Costa cam mult de-l busesti insa.

Edited by cipri2bau, 17 November 2018 - 15:50.


#69
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

 andreic, on 16 noiembrie 2018 - 22:49, said:

Cum sa nu castigi, e cu 30% mai rapid unu de generatie noua... se simte in jocuri imediat.

Cum sa nu, mai castigi 5 FPS-uri. Pentru jocuri in full HD cu o placa decenta (gen 1070) ai peste 100 fps in majoritatea jocurilor.
Ca ai 200 fps sau 150 nu mai conteaza daca monitorul afiseaza maxim 60,120,144 fps.

Singurul motiv pentru upgrade:  2k, 4k  sau  tehnologie noua -  placa de baza  cu M2 nvme , DDR4, luminite, etc.
Si evident upgrade la ceva top gen 8700k.
Altfel arunci banii degeaba.

3570k la 4.3 -4.5 (sta asa de mai bine de 5 ani si n-are nici pe dracu ).

Attached File  cpu1.JPG   105.66K   9 downloads
Attached File  cpu2.JPG   99.89K   7 downloads
Attached File  cpu3.JPG   75K   7 downloads

Un upgrade de la 3570k oc vechi de 5-6 ani la 8700k costa vreo 800 euro ( 8700k + 16GB DDR4 + o placa de baza decenta).  Diferenta de performanta reala e minima.

Pentru jocuri placa video e baza , acolo trebuie bagati banii, iar pentru 2k la 100Hz sau 4k 60hz iti trebuie intai un 1080 Ti si dupa poti sa te gandesti ca face CPU-u bottleneck.

Edited by N62B44, 17 November 2018 - 21:26.


#70
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Asta am incercat sa subliniez, de ce as arunca un sac de bani pentru 10% performanta ?

#71
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 N62B44, on 17 noiembrie 2018 - 21:19, said:

Cum sa nu, mai castigi 5 FPS-uri. Pentru jocuri in full HD cu o placa decenta (gen 1070) ai peste 100 fps in majoritatea jocurilor.
.....
Pentru jocuri placa video e baza , acolo trebuie bagati banii, iar pentru 2k la 100Hz sau 4k 60hz iti trebuie intai un 1080 Ti si dupa poti sa te gandesti ca face CPU-u bottleneck.
La prima parte, daca jocul e limitat in placa video evident ca poti pune si computerul de pe enterprise si tot nu castigi mare lucru.

La a doua parte, eu unul joc in 2K la 144Hz ... deci vad necesarul si de placa video si de procesor.

#72
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Vroiam sa imi fac un sistem de 8 k lei  cu proc i8700k sau i9700k  cu placa video de 8 gb
dar din ce ce am citit pe aici cred ca o sa fac unu mai decent ca nare rost sa bag bani aiurea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate