Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 

ANAF si Nunta - Asaltul statului roman asupra cetateanului

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
355 replies to this topic

#19
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postedy_wheazel, on 18 octombrie 2018 - 06:46, said:

Da, vreo 19%.
Bravos, boss, se vede ca stii cum sta treaba cu taxele... sau nu prea.

#20
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 06.08.2004

View Postkarax, on 18 octombrie 2018 - 07:14, said:

si ce vrei atunci ? detector de minciuni pentru fiecare comerciant?
Am zis ce vreau.
Metode mai inteligente de a scoate banii negrii la suprafata. Metode care sa multumeasca pe toata lumea.
Ce o fi asa de complicat?

#21
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postandreic, on 18 octombrie 2018 - 06:57, said:

Cereti bon de la manelisti si fotografi si gata, nu trebuie nume, bon e suficient ca are nr fiscal pe el Posted Image
Altu'...

Ia zi-ne si noua cum e cu bonul pentru un contract de servicii...

---

Eu tot aud/citesc cu mamaliga ce va bubui... sincer sa fiu, mi'e ca va fi ceva maro-mamaliga care va bubui si care ii va ingropa pe unii in diverse... acolo unde merita. Sau, na, sper asta. Pentru ca bonul pentru contract de servicii...

Edited by dexterash, 18 October 2018 - 07:19.


#22
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,032
  • Înscris: 31.07.2007

View Postdexterash, on 18 octombrie 2018 - 07:15, said:

Bravos, boss, se vede ca stii cum sta treaba cu taxele... sau nu prea.

"Vrei factura boss? 19% plus!". Nu, nu-s lautar.

#23
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostCris007, on 18 octombrie 2018 - 07:15, said:

Am zis ce vreau.
Metode mai inteligente de a scoate banii negrii la suprafata. Metode care sa multumeasca pe toata lumea.
Ce o fi asa de complicat?
Pai nu exista....nu exista sisteme descentralizate ,  private , care sa verifice sistemul. Sa zicem ca faci un sistem tip blockchain...ce il opreste pe comerciantul engross care le da marfa magazionerilor sa falsifice tranzactia? ce ii opreste de la producator pana la magazin sa faca un lant in care isi acopera tranzactia? sau nu o inregistreaza...ca nu poti sa pui paza. Si oricum  paza o face statul pentru ca lumea , cumparatorul , nu e cea care verifica ....

lumea daca ar fi perfecta s-ar duce fiecare cu codul de bare si l-ar scana undeva acasa si cu bonul fiscal....insa asta numai pentru cine are internet sau camera din aia inteligenta pe telefon. Insa pe populatie o doare in fund de chestiile astea , nu isi tradeaza  ei magazionerii...

si astazi exista loteria bonurilor insa a participat cineva?

#24
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postedy_wheazel, on 18 octombrie 2018 - 07:17, said:

"Vrei factura boss? 19% plus!". Nu, nu-s lautar.
Da, bine, si? Asta'i prostia romanilor care habar nu au matematica impozitelor & taxelor. Sunt aceeasi cu "boss, daca nu-mi dai factura, imi dai un discount de 19%?". Fac front comun cu @catalina sa li se lipeasca unora, in frunte, o hartie prin care sa incerce sa priceapa diverse.

----

In rest...

Pe de alta parte, sunt de acord sa-i tufa pe Gigel, Anca, Ionel Photography & co - toti rahatii care trag calitatea serviciilor & co in jos... Da' sa'i tufa prin resurse proprii...

Edited by dexterash, 18 October 2018 - 07:24.


#25
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 06.08.2004

View Postkarax, on 18 octombrie 2018 - 07:19, said:

Pai nu exista....nu exista sisteme descentralizate ,  private , care sa verifice sistemul. Sa zicem ca faci un sistem tip blockchain...ce il opreste pe comerciantul engross care le da marfa magazionerilor sa falsifice tranzactia? ce ii opreste de la producator pana la magazin sa faca un lant in care isi acopera tranzactia? sau nu o inregistreaza...ca nu poti sa pui paza. Si oricum  paza o face statul pentru ca lumea , cumparatorul , nu e cea care verifica ....
Am dat exemplu pe pagina anterioara de o metoda de a scoate la suprafata acesti bani. Taxezi mai putin, aproape de simbolic, la contribuabilul mai mare, ala care organizeaza evenimente, care are sala, care e mai usor de verificat decat mii de fotografi in toata tara.
Ideea e ca oamenii isi doresc sa fie in legalitate, nu cheltuiesc la negru de placere. Cu cat e mai simplu si mai ieftin, cu atat gradul de conformare creste.

Edited by Cris007, 18 October 2018 - 07:24.


#26
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
da chiar cu criptomonedele ....garanteaza cineva ca incepand de  la blocul de geneza nu exista un furt in  lant?

#27
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,855
  • Înscris: 27.09.2008
Anaf nu aplică regula de bază când vine prima data în control, aceea este de informare și a doua oară dacă ai greșit, te arde?
Da, mă însor mâine, vine Anaf mă informează că am greșit că trebuia sa anunț organele că nu a plătit dom'manelist taxele și a doua oară când mă însor, mă amendează.
Atunci să aștepte să divorțez și apoi să mă recăsătoresc. Atunci sigur anunț Anaf! :w00t:

#28
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostCris007, on 18 octombrie 2018 - 07:23, said:

Am dat exemplu pe pagina anterioara de o metoda de a scoate la suprafata acesti bani. Taxezi mai putin, aproape de simbolic, la contribuabilul mai mare, ala care organizeaza evenimente, care are sala, care e mai usor de verificat decat mii de fotografi in toata tara.
Ideea e ca oamenii isi doresc sa fie in legalitate, nu cheltuiesc la negru de placere. Cu cat e mai simplu si mai ieftin, cu atat gradul de conformare creste.
aha si producatorul mare va mari pretul iar comerciantul mic , care abia se ridica si e un posibil concurent pentru magazinul mare din localitate cu preturi nesimtite si calitate ioc , va da faliment....
asa daca ai taxe la toti poti pune mai mic procentul la fiecare si uite asa si concurenta nu are de suferit..

Edited by karax, 18 October 2018 - 07:32.


#29
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postbog4u, on 18 octombrie 2018 - 06:32, said:

Si ce ar fi gresit in faptul ca fotografii/manelistii/ trebuie sa plateasca impozit pe profitul obtinut ?

Cam tarziu s-a trezit fiscul...
în ţările bananiere gen China... care te îmbracă, încalţă, hrăneşte... statu nu are treabă cu tine pînă la 10.000 dolari venit anual...fiscal nu exişti.
în statul tău deştept de pute, se impozitează şi premiile elevilor... şi d'aia pleacă toţi dracu'...şi conducăreţii visează la chinezi să le muncească pentru pensiile lor imbecile....tîmpiţi cu acte votaţi de inteligenţi.

Edited by sarac.lipit, 18 October 2018 - 07:34.


#30
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,370
  • Înscris: 29.07.2013

View PostCris007, on 18 octombrie 2018 - 07:15, said:

Am zis ce vreau.
Metode mai inteligente de a scoate banii negrii la suprafata. Metode care sa multumeasca pe toata lumea.

Metode inteligente poate exista insa asta nu este una dintre ele.
Logic ca dupa tevatura asta se vor declara niste sume ridicole iar platile vor trece la negru.

Dar aici discutam despre amestecul ststului care chiar devine agresor. Asta in ideea ca redescopera metodele securiste de altadata.

In ceausism era mult mai simplu, te convoca "la sediu", te baga intrun birou unde incepea "munca de lamurire". Si reuseau sa "te lamureasca" de cele mai multe ori ;)

Acu' nu mai tine, in loc de convocare iti trimit somatii d-astea, ca somatii ar trebui sa se numeasca, sa declari sub amenintarea amenzilor tot ce-ai platit.

Iar la felul in care au abramburit legile, daca nu reusesc sa dovedeasca ca ceea ce-ai declarat e fals, in lipsa probelor, a flagrantului si a suspiciunilor rezonabile, pot sa-si bage somatiile in cur !

#31
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,032
  • Înscris: 31.07.2007

View Postnick5roo, on 18 octombrie 2018 - 07:25, said:

Anaf nu aplică regula de bază când vine prima data în control, aceea este de informare și a doua oară dacă ai greșit, te arde?

Iti trimite o instiintare foarte generica. Dupa cateva luni vin si in control.

#32
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011

View PostCris007, on 18 octombrie 2018 - 07:15, said:


Am zis ce vreau.
Metode mai inteligente de a scoate banii negrii la suprafata. Metode care sa multumeasca pe toata lumea.
Ce o fi asa de complicat?
Ce dragut suna "a scoate la suprafata"... Corect era "a baga bani in buzunarul statului"

#33
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Nu mai e bani de pensii speciale și salarii?

Mie mi se pare o intruziune brutală ce va avea efecte negative. Să caute dracului PFA-urile, nu persoanele fizice. Sau onor ANAF e incapabil să facă treaba pentru care își primesc leafa?

Edited by Alecsandru010, 18 October 2018 - 07:37.


#34
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postcatalina1, on 18 octombrie 2018 - 07:36, said:

Ce dragut suna "a scoate la suprafata"... Corect era "a baga bani in buzunarul statului"
lasa ca statul il mai rezolvi, il faci semi-descentralizat cu impartirea in teritoriu a raspunderii si cu votul legiferat altfel.... asa mai au si ei concurenta ....imparti bugetul mai mult local , etc etc....se gasesc solutii

#35
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,855
  • Înscris: 27.09.2008

View Postedy_wheazel, on 18 octombrie 2018 - 07:36, said:



Iti trimite o instiintare foarte generica. Dupa cateva luni vin si in control.
Păi dacă deja am făcut nunta, la ce dreaq să mai vină? Sunt cupluri care au divorțat și a doua zi!

#36
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,370
  • Înscris: 29.07.2013
Uite aici o lege cat de cat inteleapta:

Interzicerea acțiunilor la purtător - avizată. Tranzacțiile politicienilor și șefilor firmelor de stat vor fi monitorizare mai atent de bănci, notari, contabili sau agenți imobiliari.


care transpune în legislația națională cea de-a patra directivă europeană privind combaterea spălării banilor, care elimină acțiunile la purtător.

Tot UE face ordine :)

Edited by argonaut, 18 October 2018 - 07:44.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate