Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX

Istoric Google
 Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...
 La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!
 Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST
 

Vot cu pondere in functie de educatie/IQ

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
208 replies to this topic

#145
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Post-Jinx-, on 13 octombrie 2018 - 22:10, said:



Sunt de acord cu tot....mai putin primul rand.

Nu este sistemul optim la ora actuala...e timpul pentru o schimbare

Ca sansele ca aceasta schimbare sa aiba loc in viitorul apropiat sunte egale cu zero e partea a doua

Daca tu mă convingi de meritocrație că e cea mai buna, eu votez cu tine la următoarele alegeri, cu un sistem meritocrat.

Încă sunt intre ceva gen monarhie și ceva anti usere. Dar ceva "greuceanu" anti usere acum.

#146
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,722
  • Înscris: 10.08.2009
S-a mai discutat votul cenzitoriu de 100 de ori in Poiana.
Corect ar fi sa voteze doar contribuabilii.
Junii si seniorii sa manance seminte pe marginePosted Image

#147
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View PostDANANDREI2001, on 13 octombrie 2018 - 22:40, said:

S-a mai discutat votul cenzitoriu de 100 de ori in Poiana.
Corect ar fi sa voteze doar contribuabilii.
Junii si seniorii sa manance seminte pe marginePosted Image

Corect din ce punct de vedere?

#148
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostPhobos, on 13 octombrie 2018 - 19:15, said:


Deci, problema se poate descrie in doua moduri:

- Romania e asa cum e pentru ca prea putini oameni educati au catadicsit sa mearga la vot;

  sau

- Romania e asa cum e pentru ca prea multi prostovani se prezinta la vot. Posted Image

Nu. Se traduce astfrel : un prostovan care voteaza este superior  uni educat care se abtine de la vot.
Deci ia sa vedem : cine e mai prost?

Inca ceva .. scrii oameni educati. Mda mda mda.. Ai auzit cumva cam cat cde educta era Hernry I ul Ford? Si totusi ...

#149
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,722
  • Înscris: 10.08.2009

View PostTravertin2_0, on 13 octombrie 2018 - 22:42, said:

Corect din ce punct de vedere?

dpdv al contributiei la societate. Financiara.

#150
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View PostGhita_Bizonu, on 13 octombrie 2018 - 22:48, said:



Nu. Se traduce astfrel : un prostovan care voteaza este superior  uni educat care se abtine de la vot.
Deci ia sa vedem : cine e mai prost?

Inca ceva .. scrii oameni educati. Mda mda mda.. Ai auzit cumva cam cat cde educta era Hernry I ul Ford? Si totusi ...

Teoretic ies la vot cei peste 50 de ani. Greu îi scoți pe cei intre 18 și 50. Acolo e "bătaia peștelui". Cine are puterea să îi scoată la vot pe aceștia câștigă sigur. Dar e greu, daca nu chiar imposibil.

View PostDANANDREI2001, on 13 octombrie 2018 - 22:49, said:



dpdv al contributiei la societate. Financiara.

Este un sistem democratic, nu boieristic. Te poți întoarce în comuna primitivă cu așa idei.

#151
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Post-Jinx-, on 13 octombrie 2018 - 19:41, said:

Wow...cat a trebuit sa te chinuiesti sa scrii in halul asta?

Nu ar mai fi democratie...ar fi o forma de meritocratie... oare ar fi asa rau?

E mai bn sa cumpere unii voturile cu zahar ulei si mici?



Romania e cum e deoarece forta de vot a oamenilor educati (a se citi ca.. numarul total de) este mai mica decat a celor mai putin educati.

Consider ca si un sistem antic similar cu cel al romanilor (doar cei ce produc au voie sa voteze ) e mai ok decat ce avem noi in momentul de fata in Romania.

Teoretic vorbind democratia este f buna....practic, democratia reprezentativa este compromisa.

Odata votati (gresit sau nu) cei alesi practic au mana libera sa faca ce vor pana la urmatoarele alegeri.


Si tu meritocrat? Educat?

Eu as zice chiulău.  Si urechist.
In Roma Antica  cives erau miles sau quirites.Iti las placerea sa afli ce inseamna aceste cuvinte.
Alegerile aveau loc pe Campul lui Marte...

Ca cam atat cu meritele tale.
I(nca ceva - e urata ca ȚaiaȚ voteste cu kilu de zahar ... insa voi cereti mai mult... si ca sa fiti voi saticafuti a trebuit ca juma si mai bine sa juanga in mizerie.

#152
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View PostGhita_Bizonu, on 14 octombrie 2018 - 07:27, said:

Si tu meritocrat? Educat?

Eu as zice chiulău.  Si urechist.
In Roma Antica  cives erau miles sau quirites.Iti las placerea sa afli ce inseamna aceste cuvinte.
Alegerile aveau loc pe Campul lui Marte...

Ca cam atat cu meritele tale.
I(nca ceva - e urata ca ȚaiaȚ voteste cu kilu de zahar ... insa voi cereti mai mult... si ca sa fiti voi saticafuti a trebuit ca juma si mai bine sa juanga in mizerie.

Auzi...dar tu stii sa citesti...ca de scris clar nu stii.

Am zis SIMILAR si comentariul din paranteza era principiul pe care il vad eu aplicat in Romania

Nu trebuie sa imi lasi nici o placere ca stiu principiul de vot in Roma antica.

Normal ca cerem mai mult ...ca noi suntem aia care producem.... noi suntem 1/3 din populatie care munceste in tara si care platim din ce producem noi toate salariile bugetarilor pensiile batranilor, asistentele sociale etc. basca mai crestem si copiii din aceleasi salarii.

2/3 din tara traieste pe spatele nostru ...e si normal sa avem pretentii.

Zi sincer ...ti-e frica ca daca pleaca PSD de la putere vine cineva mai rau si iti taie pensia sau te da afara din locul tau calduros de bugetar?

Bunicul meu a fost profesor....unchiul meu este profesor... bunicul meu care e pensionat are pensia de 1.5 ori mai mare decat salariul unchiului meu. E normal?

Edited by -Jinx-, 14 October 2018 - 07:52.


#153
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Post-Jinx-, on 14 octombrie 2018 - 07:35, said:



Auzi...dar tu stii sa citesti...ca de scris clar nu stii.

Am zis SIMILAR si comentariul din paranteza era principiul pe care il vad eu aplicat in Romania

Nu trebuie sa imi lasi nici o placere ca stiu principiul de vot in Roma antica.

Normal ca cerem mai mult ...ca noi suntem aia care producem.... noi suntem 1/3 din populatie care munceste in tara si care platim din ce producem noi toate salariile bugetarilor pensiile batranilor, asistentele sociale etc. basca mai crestem si copiii din aceleasi salarii.

2/3 din tara traieste pe spatele nostru ...e si normal sa avem pretentii.

Zi sincer ...ti-e frica ca daca pleaca PSD de la putere vine cineva mai rau si iti taie pensia sau te da afara din locul tau calduros de bugetar?

Bunicul meu a fost profesor....unchiul meu este profesor... bunicul meu care e pensionat are pensia de 1.5 ori mai mare decat salariul unchiului meu. E normal?

Cu arogante de genul asta sigur nu veti atrage prea multi de partea voastra in.acest demers.

#154
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,158
  • Înscris: 23.09.2005

View PostTravertin2_0, on 13 octombrie 2018 - 22:52, said:

Teoretic ies la vot cei peste 50 de ani. Greu îi scoți pe cei intre 18 și 50. Acolo e "bătaia peștelui". Cine are puterea să îi scoată la vot pe aceștia câștigă sigur. Dar e greu, daca nu chiar imposibil.

Eh, hai sa nu zicem chiar 18-50, dar sa spunem asa, 18-35.

Pe astia nu-i scoti la vot pentru ca nu-s prea interesati de cine conduce tara. Degeaba ai face votul obligatoriu, caci nefiind interesati, ar vota alandala.

Pentru a le atrage atentia si a-i face sa iasa la vot, trebuie sa le dai ceva. Trebuie sa le dai speranta. Trebuie ca omul sa simta ca mai poate schimba ceva in Romania. Omul trebuie sa simta ca parerea lui conteaza si poate contribui direct la mersul tarii.

Asta nu cred ca se va intampla cu democratia reprezentativa.

Sa fim seriosi, programe electorale nu mai citeste nimeni din categoria aia de varsta.

Edited by Phobos, 14 October 2018 - 09:09.


#155
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Post-Jinx-, on 14 octombrie 2018 - 07:35, said:

Auzi...dar tu stii sa citesti...ca de scris clar nu stii.

Am zis SIMILAR si comentariul din paranteza era principiul pe care il vad eu aplicat in Romania

Nu trebuie sa imi lasi nici o placere ca stiu principiul de vot in Roma antica.

Normal ca cerem mai mult ...ca noi suntem aia care producem.... noi suntem 1/3 din populatie care munceste in tara si care platim din ce producem noi toate salariile bugetarilor pensiile batranilor, asistentele sociale etc. basca mai crestem si copiii din aceleasi salarii.

2/3 din tara traieste pe spatele nostru ...e si normal sa avem pretentii.

Zi sincer ...ti-e frica ca daca pleaca PSD de la putere vine cineva mai rau si iti taie pensia sau te da afara din locul tau calduros de bugetar?

Bunicul meu a fost profesor....unchiul meu este profesor... bunicul meu care e pensionat are pensia de 1.5 ori mai mare decat salariul unchiului meu. E normal?
Bai eu nu stiu cum este in familia voastra. Voi trebuie  sa va rezolvati problemele voastre de familie nu sa le exportati.  Nu8 de l;at6a dar odasta ce dai prilejaltiora sa isibage nasul in trebile tale .... isi va baga nasul in continuare. Ba va mai cere si un ajutor de bagator de seama.

Si da, am dubii ca stiai ce ala quirit.
Fiindca baza oricarui drept de cetate (cetatenie) este serviciul militar.

Si ce mai zicreai in primul post?

Quote

Romania e cum e deoarece forta de vot a oamenilor educati (a se citi ca.. numarul total de) este mai mica decat a celor mai putin educati.

Hm ... hm .. hm...
Voi astia tineri cu liceu ar trebui sa reprezenati un minim de 40% din electorat. La care ar tgrebui sa se adauge si cei mai in vcarsta dar cu liceu si facultate.
Cei needucati ar trebui sa fie, dpv numeric, egali cu voi la vot. Insa fiind mai needucati ar trebui sa voteze ineficient.

Deci la ce dracu va serveste educatia?

Sa contestati democratia!
Asat la nici 30 de ani dupa ce am scapat de sir Nici O Lae si Analfabeta de Larga Recunoastere Internationala!!!

Quote

Teoretic vorbind democratia este f buna....practic, democratia reprezentativa este compromisa.

Edited by Ghita_Bizonu, 14 October 2018 - 14:40.


#156
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,921
  • Înscris: 21.04.2011

View PostDANANDREI2001, on 13 octombrie 2018 - 22:49, said:



dpdv al contributiei la societate. Financiara.
Da. Doar ca statul nu doar ia bani si face chestii cu ei. Si alte lucruri sunt decise in Parlament.



#157
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostFriskey, on 10 octombrie 2018 - 23:38, said:

Si diploma aia de ai chiu cine o da si pe ce criterii?

La Spiru Haret faci un crash curs de 8 ore si in functie de cat cotizezi iti stabilesti IQ-ul.

#158
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
un vot de la unu cu iq 120 sa faca cat 2 de la unu cu iq90,sau cat 3 de la unu cu iq 80
plus cate taxe platesti la stat .nu platesti nu votezi.platesti sub 1000 pe an un vot,intre 1000 si 5000 2 voturi,platesti peste 5000 3 voturi

#159
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Postpro-civilizatie, on 14 octombrie 2018 - 20:53, said:

un vot de la unu cu iq 120 sa faca cat 2 de la unu cu iq90,sau cat 3 de la unu cu iq 80
plus cate taxe platesti la stat .nu platesti nu votezi.platesti sub 1000 pe an un vot,intre 1000 si 5000 2 voturi,platesti peste 5000 3 voturi

Asta e dictatură. In democrație e așa cum e acum. Ai IQ de 1 sau de 5000, tot un vot reprezinți. Mi se pare corect. Putem altfel sa diferențiem și pe criterii de câți copii ai, că votezi și viitorul lor, pe ce muncești, pe funcție, pe gradul de munca (toxic). De ce numai pe IQ? Ce legătură are IQ ul până la urmă cu votarea? Sau alt criteriu, ca la tombola: faci parte din partid sau ai legături cu partide, atunci nu votezi. Asta mi se pare mult mai edificatoare decât IQ ul.

#160
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostTravertin2_0, on 14 octombrie 2018 - 21:10, said:

Asta e dictatură

Perfect.

View PostTravertin2_0, on 14 octombrie 2018 - 21:10, said:

In democrație e așa cum e acum

Complet blocat, ireparabil si fara speranta pe termen lung?
De acord, pierderea acestor beneficii colosale ar fi o lovitura din care nu stiu cum ne-am mai reveni.

Edited by shefu_de_combinat, 14 October 2018 - 21:17.


#161
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Postshefu_de_combinat, on 14 octombrie 2018 - 21:15, said:



Perfect.

Pai vrem sa se întoarcă clona lui Ceaușescu?

#162
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postshefu_de_combinat, on 14 octombrie 2018 - 21:15, said:



Perfect.

Data jos ulterior, din nou, cu rascoala muncitoreasca 20.0

Chiaburii au fost mereu dealungul istoriei trasi pe roata, in tepe, in puscarii cand au intrecut masura abuzand de putere.

De ce sa nu evitam greselile trecutului ?

Edited by geostorm, 14 October 2018 - 21:18.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate