Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki
 Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad
 Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...

Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului
 Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors

Transport aragaz Germania - Ro

SSD M.2 NVMe nu este recunoscut d...
 

Nu vi se pare o tampenie BAC-ul?

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#19
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Da ,este o tampenie ! Si examenul auto ....ce plm trebuie sa satisfac eu un politist gras , ha ? Si armata ...o tampenie . Si admiterea la facultate . De fapt , interviurile pentru un servici sunt o tampenie . Sa ma creada pe cuvant ! Adica ce , astia ma fac minicnos ? Daca eu scriu in "SiVi " ca am trei facultati si vorbesc fluent 10 limbi , plus Daneza ...cine-s nemernicii astia sa ma jigneasca cu neincrederea lor , ha ? Lume rea ! Toti vor spagi ! De aia e si BAC-ul , ca sa ia profesorii supreveghetori spagi .
Ce ma "i"nerveaza la nervii capului toate pretentiile astea absurde al autoritatilor . toti vor sa te testeze , toti vor sa nu te afirmi , toti au pretentii de la tine . Ce plm , stiu sa scriu ( asa cum stiu ) ,stiu sa citesc ( pe diagonala ) , stiu sa numar banii ...si dusmanii ( adica oamenii care fac dus , ca dusman se scrie cu "j" daca vine de la vest  si cu " s" daca vine de la est ) .
Toate testele mi se par niste tampenii . Sa ma creada pe cuvant ! Ce , v-am mintit eu vreodata ?
Da' cel mai tare si mai tare ma enerveaza cand imi cer buletinul la casa de schimb ! Bre , pe asta n-o inteleg . Adica de ce ma legitimeaza , de ce ma verifica ? Ma acuza ca i-am furat ? Ha ? Tu-i in gati de figuranti Posted Image !

Edited by JurasikMan, 24 September 2018 - 13:01.


#20
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

 g0dafk, on 24 septembrie 2018 - 12:56, said:

am reusit sa iau nota mai mare la BAC la romana decat tocilara aia
Felicitări.

Acum las-o pe tocilară, tu gândește-te la tine.

#21
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Nu-ti mai incapi in piele de mandrie ca ai promovat BAC-ul?
Sau ai fost nominalizat pentru un premiu nobel, si nu am inteles eu bine?
Maturizeaza-te, cat mai iute.
Cand anume ai luat notele astea mari?
Recent?
In sesiunea de toamna?
Vezi ca la iarna incepe sesiunea.

Edited by OPEDI, 24 September 2018 - 13:05.


#22
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Oricum parca la un moment dat se vehicula sa existe si a treia sesiune de BAC. Pe langa vara, toamna, sa fie si iarna. Iti da un carnet de membru si la 3 neluate, al patrulea il iei din oficiu. Si atunci nu o sa se mai intrebe nimeni daca e degeaba sau nu.
Eu zic sa se dea din toate materiile, da-le dracu', sa invete elevii pe branci, toceala. Si nota minima de trecere sa fie 8. Sa vad atunci comentarii. Si daca n-ai BAC-ul luat, nici somaj sa nu ai voie sa iei. Niciun ban de la stat.

Edited by bai3tzash, 24 September 2018 - 13:06.


#23
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016

 OPEDI, on 24 septembrie 2018 - 13:01, said:

Nu-ti mai incapi in piele de mandrie ca ai promovat BAC-ul?
Sau ai fost nominalizat pentru un premiu nobel, si nu am inteles eu bine?
Maturizeaza-te, cat mai iute.

Pai din cate vad nu prea ai inteles bine. Nu am facut topicul sa ma laud ca am promovat BAC-ul, ci deoarece, dupa cum am spus, nu mi se pare prea corecta aceasta forma de evaluare.
In plus se adauga si presiunea creata de faptul ca tu in 3 ore trebuie sa dovedesti ca ai invatat ceva in liceu si ca meriti sa mergi mai departe. Nu mai vorbesc de presiunea pe care o puneau profesorii pe noi " Lasa, ca nu treceti voi bacu, de fapt, nu va bag eu in bac, ca nu ne facem noi liceul de ras cu voi ca nu sunteti in stare sa-l promovati si scadeti nu stiu ce rata si ne faceti liceul de ras ".

Pe mine nu ma afectau chestiile astea, chiar ma faceau sa rad profesorii astia, dar ma uitam la ceilalti colegi si vedeam frica in ei. Unii chiar au plans inainte de BAC, in ziua respectiva inainte sa inceapa examenul, unora le-a venit rau. Tin minte ca eram cu unu in sala, a inceput sa planga cand a vazut subiectul 3 la romana pentru ca nu invatase comentariul respectiv.

Edited by g0dafk, 24 September 2018 - 13:08.


#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 g0dafk, on 24 septembrie 2018 - 12:56, said:

Chiar reflecta cunostiile acumulate de-a lungul a 4-a ani acest examen?

Nu. Reflectă doar abilitatea unora de a-şi folosi memoria de scurtă durată şi de a face faţă unui stres (da, pentru unii este mai mult sau mai puţin un stres). Faptul că unii tocesc comentarii la literatură, iau un 8 sau un 9, iar după o lună au uitat tot...

#25
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

 JurasikMan, on 24 septembrie 2018 - 12:58, said:

Da ,este o tampenie ! Si examenul auto ....ce plm trebuie sa satisfac eu un politist gras , ha ? Si armata ...o tampenie . Si admiterea la facultate . De fapt , interviurile pentru un servici sunt o tampenie . Sa ma creada pe cuvant ! Adica ce , astia ma fac minicnos ?
Confunzi borcanele omule. BAC-ul este un examen facultativ, in timp ce examenele enumerate de tine sunt obligatorii. Nu te obliga nimeni sa dai si sa iei BAC-ul si.... fie vorba intre noi, in afara sa-ti trebuiasca o foaie pentru mai departe la angajare sau la alte studii dupa liceu (ca de aia se numesc "facultative"), chiar nu te ajuta cu nimic in viata materia invatata pentru a lua acel examen. Daca prin absurd s-ar desfiinta BAC-ul si capacitatea in Romania, s-ar taia "sfoara" multora care castiga bani frumosi din meditatiile pentru asa ceva si i-ai vedea la TV ca vor din nou salariile marite Posted Image

Edited by tico18, 24 September 2018 - 13:16.


#26
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,557
  • Înscris: 30.10.2003
Eu am luat 8 la romana si tot asa, am tocit. Evident ca pe la sfarsit am inceput sa inteleg ce si cum e cu comentariile, dar cei 4 ani de zile nu pot fi recuperati in 2-3 luni.
In plus stiam ca nu o sa mai am de-a face cu limba romana si m-am concentrat pe matematica si fizica, doar dadem la Politehnica.

La ora de romana profesoara dicta, noi scriam. Acum tind sa cred ca profesoara nu era foarte proasta, insa ne considera pe noi prosti si nu se chinuia sa ne streseze sa intelegem Eminescu & Co. A luat calea cea mai simpla. Dictare, toceala si atat. Si ce sa dezbati cand aveai 2-3 ore pentru o opera si apoi trebuia sa treci la alta ca sa parcurgi intreaga programa?

Asta in comparatie cu profesoara de fizica care chiar facea cum trebuie orele. Ne lasa pe noi sa descoperim "lumea". La inspectie i-a lasat pe inspectori cu ochii in soare. Nici nu terminasem experimentele, dar sa mai tragem si concluziile. Le-a si zis ca "Asta este, concluziile data viitoare, acum nu mai e timp."
La sfarsitul anului si ea trebuia sa se lasa infranta de sistem si sa parcurga in fuga ce mai trebuia de parcurs.

#27
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Nici sa mergi la lucru nu-i obligatoriu, nici carnetul de sofer, nici armata Posted Image). Nu e nimic obligatoriu in viata, dar uneori e bine sa treci prin unele chestii.

Edited by bai3tzash, 24 September 2018 - 13:17.


#28
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 29.10.2017
M am ganditsa pun bazele unei noi retele de socializare, "facebak"
In care, comentariile toate vor fi obligatorii sa se faca ""a la luceafarul"
Catalin plus Catalina.

Asa se va numi, cautati de maine pe net.

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La ce trebuie sa mai faci BAC-ul....mai bine asa nu ?
https://stirileprotv...dece-cu-ea.html

... „suverani” se remarcă omul de afaceri braşovean Dan Cămârzan, cu o avere estimată de Forbes în 2010 la 30 de milioane de euro. Colegii de liceu spun că are o minte sclipitoare şi este chiar un geniu în matematică.

Edited by bumpocbum, 24 September 2018 - 13:18.


#30
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016

 OPEDI, on 24 septembrie 2018 - 13:01, said:

In sesiunea de toamna?
Vezi ca la iarna incepe sesiunea.

Pai iti urez succes sefule. Eu l-am luat din prima, n-am avut stres cu d-astea. Nu inteleg de ce ma ataci personal si iti dai cu pararea cum ca fac parte din aia care s-au chinuit cu examenu asta. Daca citeai mai sus poate vedeai ca eu n-am dat 2 bani pe el.
Intrebarea mea este, tu ai trecut examenul asta al maturitatii, ca imi pari mai imatur decat mine. Posted Image\

P.S: Vezi ca tot ce ai scris tu pe aici e off-topic.

Edited by g0dafk, 24 September 2018 - 13:17.


#31
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

 bai3tzash, on 24 septembrie 2018 - 13:13, said:

Nici sa mergi la lucru nu-i obligatoriu, nici carnetul de sofer, nici armata Posted Image). Nu e nimic obligatoriu in viata, dar uneori e bine sa treci prin unele chestii.
Daca vrei sa ai permis de conducere atunci acel examen este OBLIGATORIU. Daca vrei sa ai o diploma ca sa dai la facultate, atunci acel examen este "facultativ". Este diferenta de la cer la pamant si se incurca borcanele la greu daca bagi BAC-ul si capacitatea in aceeasi oala cu restul examenelor. Cu  mersul la munca, las-o asa ca pacane... nu te obliga nimeni sa dai examen sa te duci la munca :lol:

Edited by tico18, 24 September 2018 - 13:20.


#32
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006

 tico18, on 24 septembrie 2018 - 13:19, said:

Daca vrei sa ai permis de conducere atunci acel examen este OBLIGATORIU. Daca vrei sa ai o diploma ca sa dai la facultate, atunci acel examen este "facultativ". Este diferenta de la cer la pamant si se incurca borcanele la greu daca bagi BAC-ul si capacitatea in aceeasi oala cu restul examenelor.
Daca e sa luam asa chestiile, si BAC-ul e obligatoriu daca vrei la facultate. Si Capacitatea e obligatorie daca vrei la liceu. Totul e chestie de optiuni.
Clar ca unele sunt mai importante decat celelalte, dar nimic pana la urma nu e obligatoriu. Ca nu te tine nimeni sa faci 4, 8 sau 12 clase. Sau sa fii sofer sau cine stie ce.
Armata, ce-i drept, era cam obligatorie :))

Edited by bai3tzash, 24 September 2018 - 13:23.


#33
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

 bai3tzash, on 24 septembrie 2018 - 13:21, said:

Daca e sa luam asa chestiile, si BAC-ul e obligatoriu daca vrei la facultate. Si Capacitatea e obligatorie daca vrei la liceu. Totul e chestie de optiuni.
De cand si pana unde facultatea este "obligatorie" Posted Image ? .. la fel si ce urmezi dupa 8 clase. Invatamantul in Romania este de 10 clase, nu-ti trebuie capacitatea ca sa faci scoala de ucenici (2 ani dupa 8 clase)... dai capacitatea daca vrei la scoala profesionala sau liceu (sunt facultative).
Examenul pentru permisul auto este OBLIGATORIU, pentru ca de pe urma acestui examen iti sunt testate niste cunostinte care te ajuta la condus. Cu ce te ajuta la "condus" in viata cunostintele de la BAC sau capacitate?

Edited by tico18, 24 September 2018 - 13:27.


#34
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006

 tico18, on 24 septembrie 2018 - 13:21, said:

De cand si pana unde facultatea este "obligatorie" Posted Image ? .. la fel si ce urmezi dupa 8 clase. Invatamantul in Romania este de 10 clase, nu-ti trebuie capacitatea ca sa faci scoala de ucenici (2 ani dupa 8 clase)... dai capacitatea daca vrei la scoala profesionala sau liceu (sunt facultative)
Pai, da... Si asa am ajuns la concluzia initiala a mea: nimic nu e obligatoriu :)). Depinde ce vrei de la viata.

#35
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

 bai3tzash, on 24 septembrie 2018 - 13:26, said:

Pai, da... Si asa am ajuns la concluzia initiala a mea: nimic nu e obligatoriu Posted Image). Depinde ce vrei de la viata.
Cu BAC-ul luat mori de foame... cu permisul de conducere  castigi o paine ca sofer. Este diferenta de la cer la pamant. Intr-un fel ai dreptate... cu alegerea daca vrei sau nu permis de conducere... mai departe sunt diferente enorme intre aceste examane.

#36
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,876
  • Înscris: 25.01.2007
Adică unul din ultima clasa de liceu se plânge ca la liceu nu l-au învățat gramatica??
Si ce mai voia învățat?
Alfabetul, nu? Daca tot începe liceul cu materia din clasele primare...
Unii din generațiile actuale sunt tămâie și cu materia, dar și cu gândirea...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate