Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Nu vi se pare o tampenie BAC-ul?

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#1
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016
Adica, daca tot faci 15 materii la liceu, de ce sa dai examen doar din 3? De ce ai de ales doar dintre romana/mate/bio/fizica si mai stiu eu ce? De ce nu poti alege orice materie din alea pe care le faci.
Ce legatura are biologia cu mate-info si de ce poti alege sa dai BAC-ul la biologie cand termini mate-info? Mi s-ar parea mai normal sa fie chimie. Voua nu?
Si nici pana acum nu am inteles cu ce ma ajuta pe mine comentariile alea la romana. Adica, e ok daca nu stiu gramatica si stiu comentariu la luceafaru, nu? Am luat 9 in BAC c-am invatat un comentariu, si sunt bine mersi, chiar daca nu stiu sa pun o cratima, nu? Ca... in liceu nu se mai invata asta.
Si se mai mira lumea de ce sunt analfabeti. Pai cum sa nu fie? A invatat gramatica in liceu? N-a invatat, a invatat de Eminescu.

Edited by g0dafk, 24 September 2018 - 12:32.


#2
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 22.02.2017
Intrebarile astea si le pune orice adolescent inainte de BAC. Raspunsuri nu vei gasi, singurul raspuns este ca trebuie sa inveti ca sa il iei, indiferent de cum e el.

Multa bafta !

#3
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
”Examenul de maturitate”, cum se numea faimosul BAC în tinerețile sale, a fost organizat pentru prima dată în anul 1925.

Quote

Nu vi se pare o tampenie BAC-ul?
Nu nu mi se pare o tampenie

Edited by OPEDI, 24 September 2018 - 12:39.


#4
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Cei care au absolvit examenul de bacalaureat nu li se pare.
Cei care au trecut ca voda prin loboda...

#5
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
daca esti la mate-info poti sa dai si la chimie in loc de biologie....sau, pe vremea mea am avut de ales fizica, chimie sau biologie

Si nu, bac-ul nu e o prostie...face doar o sortare intre vointa si neimportant

#6
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016
Nu poti sa dai la chimie... cel putin eu nu am putut. Aveam de ales intre biologie ( care mi se pare irelevanta avand in vedere profilul ), informatica si fizica. De ce nu chimie in loc de biologie nu stiu. Zic asta pentru ca fizica merge mana-n mana cu chimie in unele domenii, dar de biologie nu prea am auzit.

#7
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 22.02.2017

 nicu131, on 24 septembrie 2018 - 12:40, said:

Cei care au absolvit examenul de bacalaureat nu li se pare.
Cei care au trecut ca voda prin loboda...

Eu am trecut prin cele 4 clase de liceu ca "voda prin loboda". Am inceput sa invat inainte cu 5 luni inainte de bac si am avut medie peste 8, iar la istorie am avut peste 9.

Trebuie sa te duca mintea.. altfel...

 g0dafk, on 24 septembrie 2018 - 12:42, said:

Nu poti sa dai la chimie... cel putin eu nu am putut. Aveam de ales intre biologie ( care mi se pare irelevanta avand in vedere profilul ), informatica si fizica. De ce nu chimie in loc de biologie nu stiu. Zic asta pentru ca fizica merge mana-n mana cu chimie in unele domenii, dar de biologie nu prea am auzit.

Poti sa dai si la chimie, organica sau anorganica.


Fizica/Mate M1/Informatica/Biologie/Chimie - mate-info

sau

Sociologie/Logica/Psihologie/Economie/Geografie/Filozofie - filologie

sau

Fizica/Mate M2/Biologie/Geografie - profil tehnic

Edited by ronuquet, 24 September 2018 - 12:44.


#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Direct la obiect, daca ti se pare o tampenie, poate vrei sa urmezi o scoala de arte si meserii. Acolo, BAC-ul nu este necesar.

#9
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Ai dreptate:
BACALAUREÁT, bacalaureate, s. n. (În vechea organizare a învățămîntului) Examen general pe care îl treceau absolvenții liceului spre a se bucura de anumite drepturi. ♦ Titlu obținut în urma acestui examen. – Pronunțat: -la-u-re-at.
El era necesar ptr. a te inscrie la o facultate.
I se mai spunea examen de maturitate.

#10
OpelAstra2002

OpelAstra2002

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2017
Se cer cunostinte minime din toate materiile, cred. Adica sa ai o oarecare cultura generala. Eu as desfiinta BAC-ul. Tezele si lucrarile de control demonstreaza daca ai invatat ceva in liceu iar la facultate sa se dea examene. Daca stii, intri, daca nu, nu....
BAC-ul mananca multi bani de la buget si imbolnaveste psihic multi copii si pe unii parinti. Au fost si cazuri de suicid.....

#11
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016

 ronuquet, on 24 septembrie 2018 - 12:42, said:

Eu am trecut prin cele 4 clase de liceu ca "voda prin loboda". Am inceput sa invat inainte cu 5 luni inainte de bac si am avut medie peste 8, iar la istorie am avut peste 9.

Trebuie sa te duca mintea.. altfel...

Si eu la fel. In ultima luna am invatat la matematica, invatat care consta in a rezolva o varianta de aia de BAC pe zi, iar la romana m-am apucat in ultima saptamana sa citesc toate comentariile. De informatica nici nu mai zic, am facut doar in clasa 9-a si a 10-a. 11-a si 12-a, pauza informatica, si totusi am dat BAC-ul la ea, dar nu am mai invatat nimic. M-am bazat pe ce invatasem cu 2 ani inainte.
Si totusi am luat 10 la mate, 9 la romana si 7 la info ca, csf.
Si inca astept momentul ala cand ma va ajuta pe mine Eminescu in viata. Posted Image

P.S: Poate ati inteles gresit, nu am ceva cu examenul in sine, doar cu felul in care se desfasoara. Eu am luat calificative maxime la engleza si la romana, si tin minte ca m-am dus acolo in sala, m-am asezat in banca, mi-am tras biletul, mi-am rezolvat ce-am avut acolo si asteptam sa ma asculte profa. Erau 2 profe. Una era mai nebuna si statea mai mult pe hol sa se uite dupa unii care mai plecau de la coada de plictiseala si alta statea la catedra cu ochii pe noi. Tin minte ca atunci cand aia de la catedra a vrut sa ma asculte a venit aia de pe hol peste ea si a zis, hai scoate-i pe astia ca pleaca ceilalti ca nu mai au rabdare. Si uite asa m-am ales eu cu calificativ maxim la engleza. B-)

Edited by g0dafk, 24 September 2018 - 12:49.


#12
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 22.02.2017
Aaaa, daca ai luat bacul da-l naiba, nici nu te mai gandi la el.....

#13
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Privești lucrurile într-o manieră limitată.

De ce spun asta?

Uite d-asta.

 g0dafk, on 24 septembrie 2018 - 12:30, said:

Si nici pana acum nu am inteles cu ce ma ajuta pe mine comentariile alea la romana. Adica, e ok daca nu stiu gramatica si stiu comentariu la luceafaru, nu?

Nu se mai face gramatică în liceu deoarece se presupune că ești capabil să scrii și să vorbești corect gramatical la finalul clasei a XIII-a. Operele nu sunt menite să te învețe gramatică, ele sunt menite să-ți crească orizonturile, să vezi și tu perspetivele altora, să-ți pună puțin intelectul la lucru etc.

Este adevărat că nu toate operele sunt agreabile, dar Luceafărul este OK, cel puțin din punctul meu de vedere.

#14
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cand eram mic si am dat examenul in clasa 8-a eram speriat si mi se parea greu ca am mult de invatat, am ajuns la liceu si era si mai greu, cand am dat bacalaureatul iarasi mi-a fost frica si mi se parea greu, desi am luat nota mare, dupa ce am dat primul examen la facultate, as fi dat bacalaureatul in fiecare zi , asa de usor este. Posted Image

#15
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

 g0dafk, on 24 septembrie 2018 - 12:30, said:

Si nici pana acum nu am inteles cu ce ma ajuta pe mine comentariile alea la romana. Adica, e ok daca nu stiu gramatica si stiu comentariu la luceafaru, nu? Am luat 9 in BAC c-am invatat un comentariu, si sunt bine mersi, chiar daca nu stiu sa pun o cratima, nu? Ca... in liceu nu se mai invata asta.
Si se mai mira lumea de ce sunt analfabeti. Pai cum sa nu fie? A invatat gramatica in liceu? N-a invatat, a invatat de Eminescu.
Gramatica e pentru clasa V-a si a VI-a.

In comentariile alea la romana inveti idei pe care le dezbati. Dar nu esti tu de vina, ci profesorii, sistemul, politicienii.

#16
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Şi ce ai vrea, să daţi probă de facebook?

#17
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016

 jegmihai, on 24 septembrie 2018 - 12:51, said:

Privești lucrurile într-o manieră limitată.

De ce spun asta?

Uite d-asta.


Nu se mai face gramatică în liceu deoarece se presupune că ești capabil să scrii și să vorbești corect gramatical la finalul clasei a XIII-a. Operele nu sunt menite să te învețe gramatică, ele sunt menite să-ți crească orizonturile, să vezi și tu perspetivele altora, să-ți pună puțin intelectul la lucru etc.

Este adevărat că nu toate operele sunt agreabile, dar Luceafărul este OK, cel puțin din punctul meu de vedere.
Scuze, nu am vrut sa para ca am ceva cu Luceafarul sau cu Eminescu, doar ca asta mi-a venit in minte acum.

Si totusi, explica-mi cum eu, baiatu ala care invata doar sa ia o nota buna 10 minute in pauza inainte de ora ( si nici nota aia nu era stralucita, era de trecere Posted Image ) am reusit sa iau nota mai mare la BAC la romana decat tocilara aia care invata fiecare comentariu in fiecare ora si era toata ziua cu mana pe sus la orele de romana, iar eu nu stiam cum sa bag capu in banca sa nu ma ridice profa sa ma intrebe ceva de lectie. Aia si-a pus intelectu la lucru, eu nu mi l-am pus...

Stiti, intr-un fel mi se pare ciudat. Eu am terminat a 12-a cu media 7, 7 si ceva. Si totusi m-am ridicat mult peste cei care au avut medii mai mari in cei 4 ani decat mine mine; la bac, adica am fost printre primii din clasa mea, desi la medii eram printre ultimii. Nu vi se pare ceva putred aici? Chiar reflecta cunostiile acumulate de-a lungul a 4-a ani acest examen?

Edited by g0dafk, 24 September 2018 - 13:00.


#18
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018
Este o mare tampenie, si din punctul meu de vedere. Tinerii din ziua de azi fix in basca-i doare de actuala programa scolara, ei sunt orientati spre informatie, tehnologie, sa faca banul repede din "nimic". Daca-i lasi cu o programa bazata 99% pe teorie si materie fixa, invechita de zeci de ani de zile, n-ai sa faci nimic altceva dacat sa-i "scarbesti" sa se mai duca la scoala. O alta fata dura si reala a acestui examen (si al altora ca, capacitatea si admiterea la facultate), este ca a fost, este si va ramane o sursa de evaziune fiscala din partea profesorilor pe baza meditatiilor private oferite "chipurile" sa imbunatateasca performantele acelui/acelor elevi sa ia acel/e examen/e. Daca luam in calcul ca o sedinta de meditatie costa undeva in medie la 60-80 de lei la cati elevi sunt in tara asta care se mediteaza in mod privat rezulta o evaziune fiscala de toata frumusetea, asta dupa ce salariile acelor cadre didactice au crescut in ultimii ani.... Real vorbind...  BAC-ul si alte examene asemanatoare importante in viata pentru orice individ.... au fost, sunt si vor ramane surse de venit "neimpozitat" in foarte mare parte .... ale unora pe seama credulitatii altora.

Edited by tico18, 24 September 2018 - 13:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate