Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

De ce este lumea imperfecta?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#55
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Posti0nut_tt, on 24 august 2018 - 21:14, said:

Ai nevoie de prostie ca sa te omori, nu de curaj.
Curaj au cei care nu au 2 maini si/sau 2 picioare si totusi nu renunta.

de ce crezi ca e o prostie? eu am zis doar ca moartea e finala, adica nu mai poti sa iei alte decizii dupa....si e destul de greu sa faci pasul asta, fara chinuri, cel mai important e sa nu dai gres, poate ramai si cu ceva daune....

View Postcrisstonne, on 24 august 2018 - 21:15, said:

Eu vad altceva, multe premise gresite, cam ca la 90% din oameni Posted Image
De asta repet, despre acel drum, de care se vorbea mai sus.

Ideile fixe ale altor 90% din oameni sint astea: unul urit nu se insoara, unul sarac nu...
Initiatorul nu are nimic special, desi poate sa creada asta, dar cind ai frustrările si fixismele a 90% din oameni, umbli pe acelasi drum gresit, ca majoritatea nefericitilor.

poate majoritatea sunt fericiti :)

#56
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,324
  • Înscris: 13.01.2011

View Postjimi91, on 24 august 2018 - 21:12, said:

ai nevoie de curaj sa  te omori...

Ori de lasitate.

#57
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postcrisstonne, on 24 august 2018 - 21:18, said:

Ori de lasitate.

exista situatii cand moartea este cea mai buna solutie ;)

#58
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Din pacate, nu ai inteles... nu e vorba de nici o reusita... e vorba doar de experienta
Banuiesc ca nu ai urmarit nici clipul... pacat...

Am urmarit clipul. Sunt mult mai multe persoane de genul asta care se bucura de viata, desi sunt diferiti fata de restul.

Quote

Ai nevoie de prostie ca sa te omori, nu de curaj.
Curaj au cei care nu au 2 maini si/sau 2 picioare si totusi nu renunta.

Te poti sinucide in mod indirect, prin pastile, diferite tratamente, eu stiu... :) Unii se sinucid in mod inconstient fara sa isi dea seama.

#59
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,324
  • Înscris: 13.01.2011

View Postjimi91, on 24 august 2018 - 21:18, said:

poate majoritatea sunt fericiti :)

Ce este putin are valoare, baliga este multa, diamantele sint putine.
Daca erau prea multi multumiti, nu mai vuia mass media despre boala secolului, depresia, nu ar fi stiut nimeni, daca erau doi sau trei depresniaci.

#60
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Posthwplanet, on 24 august 2018 - 21:19, said:





Te poti sinucide in mod indirect, prin pastile, diferite tratamente, eu stiu... Posted Image Unii se sinucid in mod inconstient fara sa isi dea seama.

nu cred ca o fac inconstient, cred ca le lipseste curajul de a face pasul final...odata ce esti setat pe aceasta mentalitate, nu prea iti mai pasa de nimic, asa ca, orice ai face, nu conteaza

View Postcrisstonne, on 24 august 2018 - 21:21, said:

Ce este putin are valoare, baliga este multa, diamantele sint putine.
Daca erau prea multi multumiti, nu mai vuia mass media despre boala secolului, depresia, nu ar fi stiut nimeni, daca erau doi sau trei depresniaci.

daca depresia e ceva normal, atunci sa fii depresiv nu te mai face "special"....dar, realizezi ca majoritatea se raporteaza la altii, e si normal....cum poti sa stii ceva, daca nu te compari cu altii...poate perceptia e gresita.

#61
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Pun palma pe obrazul stang,scriu,un rahat,poate fi si Solutia Vietii Primordiale. Rahatel,cu dr. imi trag una. Orice as spune lumea are ghinion in viziunea omului!  Unuia de tipul asta canepa  si sapunul i-l -as vinde la suprapret,ca da , merita!

#62
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Este o prostie pentru ca doar un om prost si las poate recurge la gestul asta.
In viata trebuie sa ai mentalitate de invingator nu de looser, viata o poti corecta/imbunatati, cand esti mort esti mort si atat.
Sunt mii de "moduri" "fara chinuri", dar chinul cel mai mare, pe final, ramane "prostia".

De ce prostie:
- ca parintii te-au facut din iubire, te-ai nascut in iubire si mori ca prostul in ura, fata de propria persoana si fata de tot;
- pentru ca suferinta voit provocata celor din jur, din egoism: "uite ce rau este fara mine", este efemera, si peste maxim 1 an, pentru ei viata va merge inainte si tu ramai:"dobitocul care s-a sinucis";
- ca vei fi ingropat ca un "rahat", slujba(scurta) ti se va tine la poarta bisericii, si toti vor rade de prostia ta, si de moartea prosteasca;
- ca nu stii ce este "dincolo" si daca este ce se scrie, nasol, vei suferi si acolo, cica o eternitate;
- ca iti vei face de rusine parintii, toti ceilalti vor presupune ca erai nebun, ca te-au crescut prost;
- ca parintii tai vor trai mereu cu vina/intrebari: "cum ar fi fost daca", "cu ce am gresit";
- si pot continua la nesfarsit.

Edited by i0nut_tt, 24 August 2018 - 21:34.


#63
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,671
  • Înscris: 07.02.2003

View Posthwplanet, on 24 august 2018 - 18:41, said:

Doar mie mi se pare ca lumea este imperfecta?
De ce trebuie sa fie perfecta ?

#64
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Posti0nut_tt, on 24 august 2018 - 21:31, said:

Este o prostie pentru ca doar un om prost si las poate recurge la gestul asta.
In viata trebuie sa ai mentalitate de invingator nu de looser, viata o poti corecta/imbunatati, cand esti mort esti mort si atat.
Sunt mii de "moduri" "fara chinuri", dar chinul cel mai mare, pe final, ramane "prostia".

De ce prostie:
- ca parintii te-au facut din iubire, te-ai nascut in iubire si mori ca prostul in ura, fata de propria persoana si fata de tot;
- pentru ca suferinta voit provocata celor din jur, din egoism: "uite ce rau este fara mine", este efemera, si peste maxim 1 an, pentru ei viata va merge inainte si tu ramai:"dobitocul care s-a sinucis";
- ca vei fi ingropat ca un "rahat", slujba(scurta) ti se va tine la poarta bisericii, si toti vor rade de prostia ta, si de moartea prosteasca;
- ca nu stii ce este "dincolo" si daca este ce se scrie, nasol, vei suferi si acolo, cica o eternitate;
- ca iti vei face de rusine parintii, toti ceilalti vor presupune ca erai nebun, ca te-au crescut prost;
- ca parintii tai vor trai mereu cu vina/intrebari: "cum ar fi fost daca", "cu ce am gresit";
- si pot continua la nesfarsit.

sa te omori e un lucru egoist :)..n-am afirmat niciodata contrariul, dar, decat sa tot ai dubii in privinta vietii tale, mai bine iei o decizie finala...ce-i drept nu stiu daca exista asa ceva, sa iei o decizie pe viata, care te schimba total...nu stiu asta, poate exista, sau poate nu...stiu un sngur lucru....ai dreptul la viata, asta inseamna ca ai si dreptul la moarte;)

#65
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View Postjimi91, on 24 august 2018 - 21:38, said:



sa te omori e un lucru egoist :)..n-am afirmat niciodata contrariul, dar, decat sa tot ai dubii in privinta vietii tale, mai bine iei o decizie finala...ce-i drept nu stiu daca exista asa ceva, sa iei o decizie pe viata, care te schimba total...nu stiu asta, poate exista, sau poate nu...stiu un sngur lucru....ai dreptul la viata, asta inseamna ca ai si dreptul la moarte;)


Exista dreptul la ocrotirea/mentinerea/"prezervarea" vietii de ce crezi ca  la interventiile asupra potentialilor sinucigasi, pompierii au dreptul chiar sa ii cafteasca(mai un picior in cap, mai una-alta) totul in vederea mentinerii vietii, a omului viu?

Nu exista dreptul la viata, ci exista ocrotirea vietii iar  dreptul la moarte il contrazice pe primul deci nu are cum sa existe.
Dreptul la ceva prespune un anume beneficiu nu exista drept care sa aduca ceva "negativ".

Edited by i0nut_tt, 24 August 2018 - 21:49.


#66
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Posti0nut_tt, on 24 august 2018 - 21:48, said:

Exista dreptul la ocrotirea/mentinerea/"prezervarea" vietii de ce crezi ca  la interventiile asupra sinucigasilor potentiali, pompierii au dreptul chiar sa ii cafteasca(mai un picior in cap, mai una-alta) totul in vederea mentinerii vietii, a omului viu?

Nu exista dreptul la viata, ci exista ocrotirea vietii iar  dreptul la moarte il contrazice pe primul deci nu are cum sa existe.
Dreptul la ceva prespune un anume beneficiu nu exista drept care sa aduca ceva "negativ".

nu e ceva negativ, oricum, tu nu ai trecut prin ceva dramatic, asa ca, nu ai cum sa stii ce inseamna :)...ce inseamna sa nu conteze nimic ;)..asa ca, scuteste-ma de prostii luate din filme (un gest al lasilor)...nu e deloc adevarat

#67
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Singurul lucru care mi se pare absurd este sa condamni pe cineva ca sa sinucis. Atata timp cat nu esti in pielea lui si nu stii trairile sale si ceea ce a simtit, nu poti sa-ti dai cu parerea. La asta ne pricepem cel mai bine sa criticam...

#68
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,669
  • Înscris: 29.03.2006
Chloe Grace Moretz e nascuta in 1997, nu avea cum sa-ti fure nimic.
Si de altfel nici nu e cine stie ce, ba in unele poze arata chiar naspa.

Pe de alta parte in 1980 e nascuta si Kristen Bell, care fie ea si cu un ochi mai de capu' lui, e totusi foarte simpatica...
Si desigur sunt o gramada nascute inante de '80 si dupa '80 care sunt delicioase si ne fura inima...

Edited by loock, 24 August 2018 - 22:04.


#69
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Chloe Grace Moretz e nascuta in 1997, nu avea cum sa-ti fure nimic.
Si de altfel nici nu e cine stie ce...

Poftim? :)

#70
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View Postjimi91, on 24 august 2018 - 21:51, said:



nu e ceva negativ, oricum, tu nu ai trecut prin ceva dramatic, asa ca, nu ai cum sa stii ce inseamna :)...ce inseamna sa nu conteze nimic ;)..asa ca, scuteste-ma de prostii luate din filme (un gest al lasilor)...nu e deloc adevarat

De ce iti dau cu presupusul?
Da exemplu de ceva dramatic!
Sau iti dau eu: - 2 dintre bunici au murit de cancer;
- Bunica a murit in bratele mele, stop respirator, pe fond de boli cronice;
- Verisoara a murit in accident de masina, am vazut cum arata un om fara o parte din cutia craniana;
- am avut la glezna stanga o fractura osteoconerala de astragal, cam 1/3 din os, doctorii nu mi-au dat "sanse" ca daca nu ma operez(transplant) glezna "va fi fixata" definitiv(artrodeza), si nu m-am operat si ghici ce, sunt bine;
- am avut un conflict cu 4 insi, m-au atacat degeaba(beti), si au ajuns prin spital, eu "decat" o vanataie mare pe picioare(bata rupta, am sarit), si nasul spart putin dar: politie, jandarmerie, declaratii.
- diagnostic fals de prediabet, pe fondul unei infectii, o sa para ciudat dar nu imi era frica de boala in sine ci de faptul ca diabetul duce la impotenta :))
Si multe altele. :)

#71
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,669
  • Înscris: 29.03.2006
Alta Kirsten, Kirsten Dunst, nascuta in '82, a fost si ea o bunaciune, dar in 2016 era deja cam expirata...
Ce sa-i faci trece vremea, si doar una la un miliard de muieri rezista ca Faye Dunaway la 77 de ani...

Majoritatea expira brusc la 29-34 de ani (unele si mai devreme, chiar si la 18...).
Stie Tom Cruise de ce le-a dat la toate papucii:
Mimi Rogers in '90 cand avea 34, Nicole Kidman in 2001 cand avea 34, Katie Holmes in 2012 cand avea 34...

Dar am vazut una la o mie care se tin foarte bine si la 38-45...

Edited by loock, 24 August 2018 - 22:20.


#72
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,324
  • Înscris: 13.01.2011

View Postjimi91, on 24 august 2018 - 21:26, said:


daca depresia e ceva normal..

Este un fapt in sine, nu ceva normal.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate