Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

De ce este lumea imperfecta?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#73
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Chloe Grace Moretz e nascuta in 1997, nu avea cum sa-ti fure nimic.
Si de altfel nici nu e cine stie ce, ba in unele poze arata chiar naspa.
Pe de alta parte in 1980 e nascuta si Kristen Bell, care fie ea si cu un ochi mai de capu' lui, e totusi foarte simpatica...
Si desigur sunt o gramada nascute inante de '80 si dupa '80 care sunt delicioase si ne fura inima...

Nu are treaba una cu alta. Am pus avatarul pentru ca imi place...

Chloe Grace Moretz, Zoey Deutch, Sophie Nélisse, Emma Roberts, astea imi plac ca actrite. Posted Image Posted Image Posted Image Si mai sunt mi se pare dar nu mai retin minte numele, astea mi-a ramas in memorie cel mai mult.

Edited by hwplanet, 24 August 2018 - 22:20.


#74
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011

 loock, on 24 august 2018 - 22:11, said:

Alta Kirsten, Kirsten Dunst, nascuta in '82, a fost si ea o bunaciune, dar in 2016 era deja cam expirata...
Ce sa-i faci trece vremea, si doar una la un miliard de muieri rezista ca Faye Dunaway la 77 de ani...

Daca nu explici, nu înțelege toata lumea :D
Daca explici, o sa primești replica: ,,pai a trait destul, a avut de toate, acum arata naspa, se poate sinucide ".

#75
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 i0nut_tt, on 24 august 2018 - 22:09, said:

- Verisoara a murit in accident de masina, am vazut cum arata un om fara o parte din cutia craniana;
Si eu am vazut :(

P.S. Era dacie?

#76
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 hwplanet, on 24 august 2018 - 22:15, said:

Nu are treaba una cu alta. Am pus avatarul pentru ca imi place...

Are legatura prin raspunsul meu.

Ti-am dat exemplu Kristen Bell nascuta tot in 1980, care daca o iei dupa tipare nu e perfecta deloc, are un ochi de capu' lui, nu are nici corp perfect, nici sani perfecti, nici fund perfect, nici chipul nu intra intr-un tipar asteptat de frumusete.

Si totusi apare ca frumoasa si delicioasa, e perfecta in imperfectiunea ei, e frumusica pt ca stie cum sa se macheze discret si eficient, e exuberanta, glumeata, desteapta, pe faza, si e f. sexy fara sa para slutty, chiar daca pe bucati nu e perfecta daca o analizezi la rece.
Insa nu o vezi rece, pt. ca e hot.

Kirsten Dunst care e mai mica cu 2 ani ca ea, e cam expirata deja de cel putin 2 ani daca nu mai mult...

Daca o muiere foote oamenii la cap cu sinucideri si filosofii de 2 lei, nu mai e hot.
Daca creste nivelul de bitterness in femeie, nu mai e hot - adica nu mai e perfecta.

Edited by loock, 24 August 2018 - 22:53.


#77
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Ti-am dat exemplu Kristen Bell nascuta tot in 1980, care daca o iei dupa tipare nu e perfecta deloc, are un ochi de capu' lui, nu are nici corp perfect, nici sani perfecti, nici fund perfect, nici chipul nu intra intr-un tipar asteptat de frumusete.
Si totusi apare ca frumoasa si delicioasa, e perfecta in imperfectiunea ei, e frumusica pt ca stie cum sa se macheze discret si eficient, e exuberanta, glumeata, desteapta, pe faza, si e f. sexy fara sa para slutty, chiar daca pe bucati nu e perfecta daca o analizezi la rece.
Insa nu o vezi rece, pt. ca e hot.

Ea este o actrita. Ca toate actritele de altfel, incearca sa se prezinte cat mai fain, sa arate cat mai atragatoare. Bineinteles ca nu face ea de capu ei, are oameni care se ocupa de ea ca sa o faca sa arate cat mai hot cum spui tu.

#78
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 hwplanet, on 24 august 2018 - 22:51, said:

Ea este o actrita. Ca toate actritele de altfel, incearca sa se prezinte cat mai fain, sa arate cat mai atragatoare. Bineinteles ca nu face ea de capu ei, are oameni care se ocupa de ea ca sa o faca sa arate cat mai hot cum spui tu.

Toate actritele alea din 1980, cu exceptia Kristen Bell, sunt toate fie naspete fie average sau below. Cel putin acum in 2018.
Ideea e ca depinde si de ele, si de natura.
Intentia mea nu e sa intaresc ce ai scris in primul post, ci sa atrag atentia ca daca ai totusi o baza cat de cat minima, multe lucruri depind si de fiecare in parte, de alegerile personale, si Kirsten Bell e un exemplu excelent.

Trebuie sa vezi si mai profund, dincolo de superficial ( chiar daca Kirsten Bell apare delicioasa instant...), sa vezi si din ce cauze exista aceste diferente.

Charlize Theron, nascuta in 1975, pt. o sudafricanca alba e average, in afrikaans - normale vrou...
Faptul ca restul lumii o vede wey above average, nu se datoreaza unor trasaturi exotice - ca nu are asa ceva, ci pt ca se preocupa sa fie asa.

Nu ma refer doar la aparente si la cum arata - revin la Kirsten Bell.
Vezi pe youtube la Craig Ferguson toate venirile ei in showul lui, inclusiv vizite in Europa.
Nu o sa gasesti chintesenta vietii sau secretele universului.
O sa gasesti doar o femeie care e delicioasa fara sa fie pe bucati perfecta.

Edited by loock, 24 August 2018 - 23:12.


#79
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Toate actritele alea din 1980, cu exceptia Kristen Bell, sunt toate fie naspete fie below average. Cel putin acum in 2018.
Ideea e ca depinde si de ele, si de natura.
Intentia mea nu e sa intaresc ce ai scris in primul post, ci sa atrag atentia ca daca ai totusi o baza cat de cat minima, multe lucruri depind si de fiecare in parte, de alegerile personale, si Kirsten Bell e un exemplu excelent.
Trebuie sa vezi si mai profund, dincolo de superficial ( chiar daca Kirsten Bell apare delicioasa instant...), sa vezi si din ce cauze exista aceste diferente.
Charlize Theron, nascuta in 1975, pt. o sudafricanca alba e average, in afrikaans - normale vrou...
Faptul ca restul lumii o vede wey above average, nu se datoreaza unor trasaturi exotice - ca nu are asa ceva, ci pt ca se preocupa sa fie asa.

Am inteles. Ideea ramane ca trebuie sa ai o baza de la care sa pleci, daca esti urat din nastere si esti stramb sau mai stie ce cum... :) nu prea mai ai cum sa mai repari poate daca faci operatii si presupun ca se cunoaste daca faci operatie.

#80
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Vezi si ce am scris in ultimul paragraf de mai sus, care nu a intrat in citat, cu showul lui Craig Ferguson si Kirsten Bell.

O sa vezi ca are un ochi cam stramb si rade de asta, si e perfecta cu toata imperfectiunea asta, fara sani perfecti, fara multe altele perfecte.

Chiar si oamenii foarte pretentiosi, pot sa se multumeasca cu lucruri imperfecte be bucati, dar care le apar in ansamblu foarte satisfacatoare, sau perfecte in imperfectiunea lor.
Imperfectiunea poate sa fie chiar cea care da echilibrul care leaga intregul, care le face umane, apropiate, tangibile.

Edited by loock, 24 August 2018 - 23:24.


#81
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Vezi si ce am scris in ultimul paragraf de mai sus, care nu a intrat in citat, cu showul lui Craig Ferguson si Kirsten Bell.
O sa vezi ca are un ochi cam stramb si rade de asta, si e perfecta cu toata imperfectiunea asta, fara sani perfecti, fara multe altele perfecte.

Am inteles. Ideea ar fi sa faci din imperfectiunea ta ceva frumos, de exemplu daca faci oamenii sa se simta bine, chiar sa rada, inseamna ca e de bine. Chiar daca nu pare la prima vedere ne asemanam unii cu altii... si daca te regasesti in acel personaj e cu atat mai bine. Nu m-am uitat la ochi sa vad ca ii are strambi... nu imi dau seama din poze Posted Image nu prea sunt atent ca altii la detalii atat de mult, nu prea imi place sa gasesc defecte la oameni Posted Image Altii sunt foarte atenti si iti spune chiar si de cel mai mic cos care il ai, dar chiar nu inteleg motivul...

Quote

Chiar si oamenii foarte pretentiosi, pot sa se multumeasca cu lucruri imperfecte be bucati, dar care le apar in ansamblu foarte satisfacatoare, sau perfecte in imperfectiunea lor.
Imperfectiunea poate sa fie chiar cea care da echilibrul care leaga intregul, care le face umane, apropiate, tangibile.

Interesant concept... nu pot spune ca nu sunt de acord cu asta. :) :D Mi-am mai revenit putin dintr-o stare oarecum nu prea buna...

Edited by hwplanet, 24 August 2018 - 23:42.


#82
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 loock, on 24 august 2018 - 23:04, said:

Toate actritele alea din 1980, cu exceptia Kristen Bell, sunt toate fie naspete fie average sau below. Cel putin acum in 2018.
Ideea e ca depinde si de ele, si de natura.
Intentia mea nu e sa intaresc ce ai scris in primul post, ci sa atrag atentia ca daca ai totusi o baza cat de cat minima, multe lucruri depind si de fiecare in parte, de alegerile personale, si Kirsten Bell e un exemplu excelent.

Trebuie sa vezi si mai profund, dincolo de superficial ( chiar daca Kirsten Bell apare delicioasa instant...), sa vezi si din ce cauze exista aceste diferente.

Charlize Theron, nascuta in 1975, pt. o sudafricanca alba e average, in afrikaans - normale vrou...
Faptul ca restul lumii o vede wey above average, nu se datoreaza unor trasaturi exotice - ca nu are asa ceva, ci pt ca se preocupa sa fie asa.

Nu ma refer doar la aparente si la cum arata - revin la Kirsten Bell.
Vezi pe youtube la Craig Ferguson toate venirile ei in showul lui, inclusiv vizite in Europa.
Nu o sa gasesti chintesenta vietii sau secretele universului.
O sa gasesti doar o femeie care e delicioasa fara sa fie pe bucati perfecta.


Charlize Theron-mda, daca ea are doar baza, atunci da un exemplu de femeie frumoasa...in afara de Morena Baccarin Posted Image...sau Sharon Stone la vremea ei Posted Image

 i0nut_tt, on 24 august 2018 - 22:09, said:

De ce iti dau cu presupusul?
Da exemplu de ceva dramatic!
Sau iti dau eu: - 2 dintre bunici au murit de cancer;
- Bunica a murit in bratele mele, stop respirator, pe fond de boli cronice;
- Verisoara a murit in accident de masina, am vazut cum arata un om fara o parte din cutia craniana;
- am avut la glezna stanga o fractura osteoconerala de astragal, cam 1/3 din os, doctorii nu mi-au dat "sanse" ca daca nu ma operez(transplant) glezna "va fi fixata" definitiv(artrodeza), si nu m-am operat si ghici ce, sunt bine;
- am avut un conflict cu 4 insi, m-au atacat degeaba(beti), si au ajuns prin spital, eu "decat" o vanataie mare pe picioare(bata rupta, am sarit), si nasul spart putin dar: politie, jandarmerie, declaratii.
- diagnostic fals de prediabet, pe fondul unei infectii, o sa para ciudat dar nu imi era frica de boala in sine ci de faptul ca diabetul duce la impotenta Posted Image)
Si multe altele. Posted Image


...

Edited by jimi91, 25 August 2018 - 00:44.


#83
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,437
  • Înscris: 10.08.2005

 jimi91, on 24 august 2018 - 20:29, said:

n-am inteles Posted Image.....eu credeam ca esti nefericit atunci cand incerci acelasi lucru de mai multe ori   si te astepti la rezultate diferite Posted Image
pai depinde cu cine incerci,
daca e vorba de mecanica / fizica atunci ai dreptate

#84
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

 jimi91, on 25 august 2018 - 00:27, said:




Charlize Theron-mda, daca ea are doar baza, atunci da un exemplu de femeie frumoasa...in afara de Morena Baccarin Posted Image...sau Sharon Stone la vremea ei Posted Image




...

Imi explici ce ai dorit sa exprimi prin punctele de suspensie?
Nu sunt experiente "dramatice" sau cum le numesti tu?

Sau te legi de faptul ca am pus emoticon cu smile?
Am devenit oarecum imun, suferinta te intareste, te face mai dur, daca alegi sa lupti, daca alegei sa renunti...

Eu as schimba titlul, ca barbat nu trebuie sa fii perfect, frumos, bogat ci doar sa nu fii impotent. :)

Asta este dramatic, deoarece poti gasi partenera si daca esti urat, sarac, prost, imperfect dar daca esti impotent atunci este cam greu.

Dar totusi exista 2 variante :), si nici atunci nu merita sa faci pasul ala al sinuciderii:

1. Sa ai o limba jucausa, si precizie chirurgicala in maini(degete) :) ;
2. Sa te alaturi comunitatii LGBT, usa (din spate) iti  este deschisa :).

Ca femeie, trebuie sa nu ai ceva malformatie congenitala, sau un cancer care a dus la extirparea "unor chestii".
Dar si atunci exista solutiile de la punctul 1. :)

Deci este loc pentru toti pe Pamant: perfecti, imperfecti, urati, frumosi, bogati, saraci, inteligenti, idioti.

Daca idiotii supravietuiesc pe Pamant si duc o viata lunga, inseamna ca unul care se sinucide este cel mai mare dintre idioti.
Logica o spune.

Edited by i0nut_tt, 25 August 2018 - 07:48.


#85
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Primul lucru pe care l-am facut cand am aflat rezultatele analizelor(cu valoarea mare a glicemiei) a fost sa o sun pe iubita mea, plangeam ca prostul: " - Am diabet, o sa raman impotent, o sa ma paresesti..."
" - Nu o sa ramai chiar acum, o sa mai treaca 10-15 ani, ne <<descurcam>>".
Cand am refacut analizele si aveam 78 glicemia, am pupat efectiv asistenta. :)


Asta este cea mai mare teama a unui barbat si cea mai "dramatica".

Tot asa, trebuia sa plec la mare, totul platit, 7 nopti, aveam tren noaptea.
Am fost la supermatket am cumparat diverse si am ajuns acasa.
Am trecut la efectuarea "igienei" si din greseala am "raschetat"(pe o lungime de 1 cm "decat") cu lama/apararul de raa o vena a "marelui cavaler alb" care brusc era "ranit", sangele curgea, si devenise "micul cavaler alb-rosu".
Karma: m-a ajuns blestemul batranilor din spatele meu de la casa(supermarket), care zambeau libidinos vazand cele 2 cutii mari de Durex.

Gandul meu "la cald" era: am atins nervi&shit, adio viata(la figurat).

Dar am transformat "micul cavaler" in mumie sa opresc sangerarea si fuguta la spital.

Nu stiam ce abordare sa aplic, am aplicat abordarea "soptita", si i-am zis doamnei de la "triaj": "- Am o problema, m-am taiat!"
"-Unde?"
"-La penis", am zis in soapta.
"- La penis, cum?", a zis in gura mare, ceilalti se uitau amuzati.
"- Cu lama" :) .

Apoi a notat pe acolo, si asteptam.
Vine o asistenta draguta si ma conduce. Zambea, citise fisa :))

Ma asez comod pe masa, vine chirurgul de garda si citeste fisa:
<< Sa imi bag... in bafta mea, ditamai chirurgul, o inima, un ficat nu operam si eu in seara asta, am ajuns sa il operez pe "domnu' vasilica"?>> domnu ' vasilica era "cavalerul alb", ce trecuse prin botezul chirurgului.

A mai venit o asistenta si chirurgul ii zice sa "traga" de "domnu' vasilica" sa poata sa il opereze:
" Tine domnisoara "calumea", te pomenesti ca nu ai mai vazut, ca nu ai mai "pus mana"?!?"

Si astfel aveam 3 personaje "responsabile" cu "vasilica" fara "domnu'", domnia se pierduse la intrarea in spital:
- o asistenta cu "tinutul";
- cealalta cu tamponatul;
- chirurgul cu injectia, ac si ata(cusutul)<=> 3 copci "decat".

A plecat chirurgul fara sa ma salute, intreband mai intai de ce am trolerul(venisem cu taxiul cu tot cu troler)
Ii raspund: "- Ma duc la mare!"
"-Pacat, o sa il folosesti doar ca aparat de pisat".

Problema aia mare era ca nu a spus cat timp, si eu am presupus ca "permanent".

Am plecat de la spital, am ajuns la gara, pe drum am sunat-o pe iubita mea(era alta): "- Cred ca am ramas impotent, nu il mai "simt"," - Dar ce ai patit & shit?"

Stateam ca prostul in gara, suparat pe viata, dar nici prin cap nu mi-a trecut sa vad ce "este cu trenurile care vin"...
Intr-un final a venit trenul, m-am intalnit cu iubita si "via" Constanta.

Mie imi venea sa plang, eram ca un pui rebegit, si aveam tot felul de filme in cap.
Intr-un final am adormit, dimineata cand m-am trezit, m-am trezit cu o durere sfasietorare, "cavalerul" nu murise, era "treaz".
Cu lacrimi de fericire(si de durere) in ochi: "Iubita, alarma falsa!, :)

Oricum concediul a fost ca naiba: "cavalerul" era capabil, dar era ranit(si cusut), si isi pierduse si din capacitatile waterproof(rana + apa de mare nu fac o casa buna).
In inteligenta mea am facut "armura/-i din Durex "cavalerului" si am putut sa fac baie in mare.


Asa ca trebuie sa fii tare in viata si sa stii sa faci haz de necaz.
Ps. Si mai trebuie sa nu dai detalii picante pe forumuri publice. :)

Edited by i0nut_tt, 25 August 2018 - 10:13.


#86
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
E imposibil sa fie toti perfecti. Tot timpul vor exista criterii de diferentiere. Chiar daca ar fi toti clone identice, tot ar aparea diferente (haine, par, comportament, postura corpului etc).
Si gusturile/preferintele se schimba de-a lungul timpului; cand nu era mass media, vedetele (si modelele de perfectiune) erau probabil locale sau vreun conducator local si familia lui. Cand au aparut carti, reviste, televiziunea, internetul s-au schimbat modelele; mai depinde si de cenzura, ce a permis puterea sau nu sa fie model pt ceilalti. Marylin Monroe ar fi cam grasuta in zilele noastre.  Mariah Carey, daca nu se casatorea cu un sefulet de la Sony, nu cred ca mai ajungea vedeta. Sunt tot felul de circumstante .

Pentru intiatoare (hwplanet): conteaza atitudinea; lasa lamentarile si cauta pe cineva care te apreciaza asa cum esti; nu irosi timpul tau, care devine din ce in ce mai pretios, ca sa te plangi; ignora oamenii care te nemultumesc, cauta alti prieteni sau alte hobiuri.

#87
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Exact, oamenii bogati si "perfecti" sunt rari, iar perfectiunea si bogatia sunt chestii relative.
Unul care sta "la cort" vede bogatia altfel, la fel unul care sta la casa.

Ma amuza goana asta dupa perfectiune si dupa bogatie.

Sunt femei care alearga dupa barbati cu bani si barbati-femei care umbla dupa femei cu bani.

Nu sunt pentru toata lumea, procentul lor este mic.
Urmaresc pe facebook diverse "persoane" de sex feminin, constatarea: ce nu este facut la timpul lui devine fara rost.

Adica, au astepta o viata partenetur perfect, acesta nu a aparut si daca a aparut a avut alte intentii si tot la stadiu ala au ramas.
Frumusetea a palit cu trecerea anilor, aprecierea(numarul de likeuri) a scazut, doar pozele si trupul devin din ce in ce mai "dezgolite".
Cu alte cuvinte o poza mai "deocheata" a unei femei de peste 25-30 de ani este intrecuta de o poza a unei pustoaice de 18-19 ani, cu un zambet curat, natural, mai putin "dezgolita".


"Perfectii vechi" sunt inlocuiti de "perfectii noi", si raman: "nimic", amaraciune, regrete si amintiri.

Standardele cand sunt prea ridicate duc la dezamagiri.

Am avut iubite "perfecte" mai "piti": "Nu imi pune mana pe fata ca fac bube/cosuri", "nu imi pune mana prin par ca mi se ingrasa"...
WTF? Le-a "trecut" repede... " e si ele" oameni, cu frici, sentimente, se ascundeau doar sub masca perfectiunii.

Edited by i0nut_tt, 25 August 2018 - 11:36.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate