Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

De ce este lumea imperfecta?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#37
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View Posthwplanet, on 24 august 2018 - 20:45, said:

Deci ajungi Milionar pentru ca ai facut ceva, nu ajungi Milionar pentru ca nu ai facut. Posted Image
Dzeu iti DA, dar nu-ti baga in traista?
Cumpara un bilet la loz in plic, ca nu te ia satana in iad pentru asta.
Bea si o bere, fute si o muiere

Edited by OPEDI, 24 August 2018 - 20:49.


#38
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016

Quote

Este ilogic. Daca Dumnezeu este atotputernic si este boss, atunci Diavolul nu ar mai exista.
Nu este ilogic decat in masura propriului intelect.
Fericirea si multumirea de sine nu consta in bunastare materiala - cei saraci lipiti sunt in general mai fericiti decat cei bogati si stiu sa se bucure de putinul pe care-l au.
Daca tu consideri ca ai fost nedreptatita de soarta doar pentru ca nu iti reuseste ceva, urmareste clipul urmator...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8jhcxOhIMAQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by zoom0mooz, 24 August 2018 - 20:51.


#39
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View Posthwplanet, on 24 august 2018 - 20:36, said:



Si daca constientizezi ca ai nevoie de noroc, crezi ca maine vine norocul peste tine? Posted Image Posted Image



Este ilogic. Daca Dumnezeu este atotputernic si este boss, atunci Diavolul nu ar mai exista. Copilul este un copil dar suferinta lui el nu realizeaza ceea ce i se intampla. Adultul ajuns la o varsta, se presupune ca el simte in adancul lui acea suferinta. Cred ca este o mica diferenta.



Corect. Poti respecta aceste reguli si fara credinta, fara a crede in nimic, pentru ca sta in caracterul omului si bunatatea sa, nu e nevoie de altceva. Este simplu, ori esti om bun, ori esti om rau.



Dupa parerea mea nu ar trebui sa existe acest daca. Orice urma de indoiala duce la un esec. Daca exista un daca, atunci nu poti sta o eternitate in IAD din cauza acestui Daca. Pentru ca nu ai stiut... ca intr-adevar exista. Deci daca o iau logic poate sa exista, dar nu poti sta o eternitate in Iad, sau poti sta, daca creatorul nu tine cont de ceea ce tu stii si ce nu stii, de ceea ce ti-a fost instiintat si de aici rezulta ca Dumnezeu nu este acel zeu bun care crede toata lumea ca ar fi si cum este el prezentat.
Diavolul exista pentru ca Dumnezeu nu este "comunist" si ca fiecare om este liber sa aleaga.
Intentia Lui Dumnezeu nu este ca respectivul copil sa sufere ci parintii pacatosi, la fel intentia diavolului "pentru" parintii prea credinciosi(ca sa ii indeparteze de Dumnezeu, tot la a 4-a categorie se incadreaza, dar am presupus ca se subintelege).

Nu exista om bun sau om rau, ci un "mix" de lucruri bune sau lucruri rele.
Sunt oameni si "indecisi".

Nu exista nu stiu, cum nici necunoasterea legii nu te scuteste de consecintele legale ale unei actiuni.
Daca furi, nu poti invoca judecatorului ca nu cunosteai legea.

Nu exista nu stiu, nu am "cunoscut" ci doar nu "am dorit".



#40
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Dzeu iti DA, dar nu-ti baga in traista?
Cumpara un bilet la loz in plic, ca nu te ia satana in iad pentru asta.
Bea si o bere, fute si o muiere

De fapt Dumnezeu nu iti da. Tot ceea ce iti da Dumnezeu este acel loz in plic care il poti cumpara, dar ca sa-ti bage si in traista e o sansa de 0,0000001.

Quote

Diavolul exista pentru ca Dumnezeu nu este "comunist" si ca fiecare om este liber sa aleaga.

Ce sa alegi? Cum poti sa alegi intre ceva ce nu stii daca exista?

Quote

Nu exista om bun sau om rau, ci un "mix" de lucruri bune sau lucruri rele.
Sunt oameni si "indecisi".
Nu exista nu stiu, cum nici necunoasterea legii nu te scuteste de consecintele legale ale unei actiuni.
Daca furi, nu poti invoca judecatorului ca nu cunosteai legea.
Nu exista nu stiu, nu am "cunoscut" ci doar nu "am dorit".

In contextul dat, exista nu stiu. Nimeni nu stie ca Dumnezeu exista. Nimeni nu stie ca Diavolul exista. Sunt doar presupuneri. Posted Image Mai bine spui ca Nu stiu, decat dupa sa te trezesti ca ai fost mintit pentru ca ai crezut in ceva. Daca esti sincer si spui ca nu stii, e cel mai bine.

Edited by hwplanet, 24 August 2018 - 20:56.


#41
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016

View Posthwplanet, on 24 august 2018 - 20:51, said:

De fapt Dumnezeu nu iti da. Tot ceea ce iti da Dumnezeu este acel loz in plic care il poti cumpara, dar ca sa-ti bage si in traista e o sansa de 0,0000001.
Iti da doar sansa de a trai o experienta, de a simti, de a crede, de a visa, de a intelege...
Fara suferinta nu exista extaz

#42
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

Quote

o sansa de 0,0000001
Da, asa se fecundeaza un ovul.
100000000000000000000 spermatozoizi. Unul singur reuseste

#43
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Iti da doar sansa de a trai o experienta, de a simti, de a crede, de a visa, de a intelege...
Fara suferinta nu exista extaz

Corect. Joci o viata intreaga si te gandesti ca poate va exista acea zi, acea zi minunata cand vei castiga pot-ul cel mare si vei simti un sentiment unic. Sau nu va exista acea zi... :)

Quote

Da, asa se fecundeaza un ovul.
100000000000000000000 spermatozoizi. Unul singur reuseste

Pacat ca nu se intampla mecanismul asta peste tot... atunci erai sigur de fiecare data, ca vei reusi. :D

#44
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View Posthwplanet, on 24 august 2018 - 20:45, said:



Sunt de acord. Un exemplu, daca joci la Loto, ai o sansa sa ti se permita sa ajungi maine Milionar. Daca nu joci, nu exista acea sansa de 0,0000001. Deci ajungi Milionar pentru ca ai facut ceva, nu ajungi Milionar pentru ca nu ai facut. :D

Si daca ai castiga la loto ce se intampla?
- O sa ai "harem";
- O sa fii ingamfat;
- O sa te lauzi cu masinile de lux;
- O sa iti inseli iubita sau nevasta(daca exista);
- etc, etc.

Crezi ca o sa mananci mai sanatos, ca nu o sa mai ai griji?
O sa cheltui banii pe diverse prostii, o sa ai grija rudelor/prietenilor care doresc o parte din bani.
O sa ai incertitudinea toata viata ca aleasa te-a ales pentru bani si nu pentru ce esti tu.

Unul urat si sarac stie ca nevasta il iubeste, stie ca este imperfect.

Unul frumos se priveste/rezuma la "frumos" si traieste cu teama justificata, ca exista cineva mai frumos.
Unul bogat se priveste ca doar "un numar cu n zerouri" si poarta grija banilor( a tot ceea ce inseamna/rezuma el pentru sine).

Cele mai bune sunt: acceptarea sinelui(urat/frumos, sarac/bogat, destept/idiot) corelata cu lupta pentru tot ce este util si drag, plus pasiuni care sa asigure faptul ca "omul" nu are timp de depresii.

Edited by i0nut_tt, 24 August 2018 - 21:05.


#45
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Posthwplanet, on 24 august 2018 - 18:41, said:

Doar mie mi se pare ca lumea este imperfecta? De ce intotdeauna cei mai apreciati si cei mai fericiti sunt cei care au cu adevarat capacitati iar ceilalti sunt dati la o parte. Sa dam un exemplu, esti angajat undeva, si vine altcineva mai bine pregatit si pe tine te concediaza. Nu poti fi fericit atata timp cat ne imultim ca ciupercile dupa ploaie, si altcineva este fericit atata timp cat iti fura fericirea, este mai frumos, mai inteligent, iar cand iti dai seama ca tu nu esti, lumea este de rahat. Si ca sa vezi? Nu este vina ta !

Cei mai multi dintre noi suntem inexistenti. Toti cauta perfectiunea, toti apreciaza oamenii care au bani, toti cauta lucruri bine facute... dar in acelasi timp ne dam seama ca ceilalti sunt dati la o parte. Pentru ca nimeni nu au nevoie de acei oameni, ei traiesc degeaba. Daca si ei simt asta in adancul lor, atunci nefericirea este un lucru groaznic, iar lumea este de rahat. Singurul lucru care il pot face acei oameni intr-o lume imperfecta, este sa puna capat zilelor. Sa fim de acord cu ei sau nu? Intr-o lume imperfecta poti fi fericit, sau nu poti fi fericit niciodata atata timp cat... altcineva iti fura fericirea.

pai cred ca ti-ai dat singur raspunsul.
viata in care trebuie sa-ti gasesti hrana si sa asiguri supravietuirea DNA-iului tau este o lupta. in care nu exista meci egal. asa a fost si continua sa fie indiferent de eleganta si sofisticaraia argumentelor filozofice.

#46
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016

View Posthwplanet, on 24 august 2018 - 21:00, said:

Corect. Joci o viata intreaga si te gandesti ca poate va exista acea zi, acea zi minunata cand vei castiga pot-ul cel mare si vei simti un sentiment unic. Sau nu va exista acea zi... Posted Image

Din pacate, nu ai inteles... nu e vorba de nici o reusita... e vorba doar de experienta
Banuiesc ca nu ai urmarit nici clipul... pacat...

#47
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View Posthwplanet, on 24 august 2018 - 18:41, said:

Singurul lucru care il pot face acei oameni intr-o lume imperfecta, este sa puna capat zilelor.
Si ce mai astepti ma? Din cate se vede, ai renuntat la tratament.

#48
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Si daca ai castiga la loto ce se intampla?

Nu iti pot spune ce se intampla fiindca nu am castigat inca.

Quote

Crezi ca o sa mananci mai sanatos, ca nu o sa mai ai griji?

Mai sanatos o sa mananci probabil zic si eu si griji nu o sa mai ai, acuma depinde de mai multi factori Posted Image

Quote

Cea mai buna este acceptarea sinelui(urat/frumos, sarac/bogat, destept/idiot) corelata cu lupta pentru tot ce este util si drag, plus pasiuni care sa asigure faptul ca "omul" nu are timp de depresii.

Daca esti urat ai sanse mici sa te cuplezi cu cineva daca nu ai bani. Daca esti sarac ai sanse mici sa te cuplezi cu cineva daca nu esti frumos. Iar destept, idiot, habar nu am. Nimeni nu-i idiot si nimeni nu-i destept.

Quote

Din pacate, nu ai inteles... nu e vorba de nici o reusita... e vorba doar de experienta
Banuiesc ca nu ai urmarit nici clipul... pacat...

Nu am fost atent si nu imi apare clipul. O sa ma uit acum. :D

Edited by hwplanet, 24 August 2018 - 21:07.


#49
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011

View PostOnan_Barbaru, on 24 august 2018 - 21:05, said:

Si ce mai astepti ma? Din cate se vede, ai renuntat la tratament.

Eu zic sa il ajutam, nu sa ii punem o arma in mina.

#50
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postcrisstonne, on 24 august 2018 - 21:10, said:

Eu zic sa il ajutam, nu sa ii punem o arma in mina.

ai nevoie de curaj sa  te omori, nu-i chiar asa usor :))....moartea e finala

#51
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Cand ai foarte multi bani grijile devin altele, la fel de apasatoare, ba chiar mult mai "rele".

Da o tura prin tara sa vezi unii urati ce neveste frumoase au.
Prin Moldova, nu sunt renumiti pentru bogatie(case acoperite cu stuf, noroi, etc.) si sa vezi ce neveste frumoase au.

Astea sunt preconceptii, ca daca nu ai bani si esti urat ramai celibatar.

Depinde si ce doresti in viata, nu o sa poti avea ca nevasta un Miss Universe dar nici necasatorit nu vei ramane.



#52
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Si ce mai astepti ma? Din cate se vede, ai renuntat la tratament.

De fapt eu o duc bine nu am nevoie de niciun tratament deocamdata, poate peste vreo 30-40 de ani daca mai traiesc, asteptam sa vad cum reactioneaza dusmanii Posted Image Posted Image Ironic. Posted Image

Quote

Eu zic sa il ajutam, nu sa ii punem o arma in mina.

Eu nu am nevoie de ajutor deocamdata cred. Poate altcineva are nevoie... sa citeasca discutia.

Quote

ai nevoie de curaj sa  te omori, nu-i chiar asa usor :))....moartea e finala

Nu poti sa stii daca moartea este finala, pana nu ai incercat si nu ai murit sa fi sigur ca este. :D

Edited by hwplanet, 24 August 2018 - 21:16.


#53
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View Postjimi91, on 24 august 2018 - 21:12, said:



ai nevoie de curaj sa  te omori, nu-i chiar asa usor :))....moartea e finala

Ai nevoie de prostie ca sa te omori, nu de curaj.
Curaj au cei care nu au 2 maini si/sau 2 picioare si totusi nu renunta.

#54
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Eu vad altceva, multe premise gresite, cam ca la 90% din oameni :)
De asta repet, despre acel drum, de care se vorbea mai sus.

Ideile fixe ale altor 90% din oameni sint astea: unul urit nu se insoara, unul sarac nu...
Initiatorul nu are nimic special, desi poate sa creada asta, dar cind ai frustrările si fixismele a 90% din oameni, umbli pe acelasi drum gresit, ca majoritatea nefericitilor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate