Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Lucid Dreaming

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
question29

question29

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.07.2018
Daca e cineva care a experimentat Lucid dreaming..

Poate sa imi spuna daca se simte la fel de real ca realitatea?

adica e acelasi lucru cu realitatea doar ca nu e real ( stiu suna mai ciudat exprimarea da nush cum so zic altfel)

pamantul , razele soarelui de exemplu se simt la fel pe piele ?

#2
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
pe mine nu m-a interesat asa mult soarele..mai mult sexul si zborul. Posted Image  e un altfel de real, uneori ti se pare ca realitatea la care te intorci e mai "vis"/ireala.

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Da, in visele lucide simti totul ca in viata reala.
Eu personal era sa fac infarct de frica ! urasc visele lucide.

Practic nu stii unde incepe realitatea si unde incepe visul cand visezi lucid  Posted Image

View Post41ex, on 14 august 2018 - 20:02, said:

uneori ti se pare ca realitatea la care te intorci e mai "vis"/ireala.
Ai descris cel mai bine !
Apropo, mie mi s-a parut sexul la fel de real ca si-n realitate  Posted Image

Edited by super8, 14 August 2018 - 20:05.


#4
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Oare o fi un "bug " in Matrix ....?!?!?

#5
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006
Sau a schimbat edalerul reteta :naughty:

#6
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Chiar, voi ati stranutat vreodata in vis?

#7
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,066
  • Înscris: 23.09.2005

View Postquestion29, on 14 august 2018 - 19:41, said:

Daca e cineva care a experimentat Lucid dreaming..

Poate sa imi spuna daca se simte la fel de real ca realitatea?

adica e acelasi lucru cu realitatea doar ca nu e real ( stiu suna mai ciudat exprimarea da nush cum so zic altfel)

pamantul , razele soarelui de exemplu se simt la fel pe piele ?

Am experimentat eu.

Nu se simte la fel ca realitatea, se simte cam la fel cu alte vise normale, atata ca esti lucid, stii ca visezi.

Si pe langa asta, nici visele normale nu sunt la fel, intr-unele ai senzatii vizuale, tactile, si (mai rar) olfactive mult mai puternice, intr-altele foarte sterse.

Partea frumoasa este ca, lucid fiind, le poti controla, poti modela visul asa cum vrei.

Edited by Phobos, 14 August 2018 - 22:26.


#8
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,885
  • Înscris: 14.10.2008
Astea sunt genul de vise precum cele ale cainelui Muttley (Dick Dastardly, Wacky Races, Cartoon Network) din desene animate?

#9
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Lasati misto-urile! Sunt sigur ca gasiti suficiente topicuri pe aria "Fun" unde sa va invingeti plictiseala, sa adresati intrebari inutile, sa faceti glume puerile si orice altceva rimeaza sau se potrivesc cu ele.
Nu as vrea sa incep sa dau sanctiuni...

@inititator
Pana la urma care este legatura dintre intrebarea ta si aria "Paranormal"? Observ ca ai deschis acest topic, dar nu ai verificat ce se mai intampla cu el.
S-ar putea sa mut topicul pe aria "Stiinte sociale" unde, in mod obinuit, se dezbat si probleme care tin de psihologie.

Ca sa ofer si eu un raspuns, completand raspunsul lui Phobos (singurul care a raspuns direct si la obiect) voi scrie ce imi trece in acest moment prin cap.
Visele lucide apar, de regula, la granita dintre starea de veghe si starea de somn.
Indiferent daca devii lucid in timpul unui vis (cauza fiind probabil chiar faptul ca sesizezi absurdul unui anumit vis, irealitatea) sau aluneci constient intr-un vis oarecum autoprovocat (cand stii de la inceput ca visul este ireal) nu se poate afirma ca tot ceea ce experimentezi in vis "se simte la fel ca realitatea". "Simtul realitatii" este chiar ceea ce in psihologie se numeste "constiinta", iar constiinta face discernerea intre ceea ce este real si ceea ce nu este real. Cand experimentezi un vis lucid, constiinta iti spune ca nu este real. Daca s-ar "simti la fel ca realitatea", atunci nu ai putea discrimina intre real si ireal.
In lipsa unei stimulari fizice tot ceea ce experimentezi in vis sunt simple amintiri. Amintirea senzatiilor produse de soare asupra pielii nu este totuna cu senzatia propriu-zisa cand este produsa de actiunea radiatiei calorice asupra senzorilor din piele care transmit impresia catre creier unde se face o sinteza a datelor primite de la simturi si se formeaza perceptia, se determina reactii etc. Chiar si reactiile respective reprezinta tot amintirea unor raspunsuri pe care le-ai oferit la actiunea anumitor stimuli sau pe care le-ai observat la altii. Aceste reactii rareori sunt similare celor care se petrec in starea de veghe. De exemplu, visezi ca alergi, dar in realitate se produc doar usoare tensionari ale musculaturii implicate in alergare.
Cu ate cuvinte, atat in visul obisnuit sau in visul lucid nu experimentezi decat "urme" ale realitatii. In cel mai bun caz, se produce amintirea falsa ca ai experimentat ceva real in vis (ca si cum ai fi experimentat ceva in realitate) cand de fapt n-a fost real, ci doar un fel de duplicare a amintirii pe care ai avut-o cand ai experimentat ceva real. In rest pot fi simple efecte ale imaginatiei. Iti imaginezi cum ar fi senzatiile produse de ceva ce nu ai mai experimentat (desigur ca in baza unor senzatii pe care le-ai experimentat in alte situatii) si iti imaginezi reactii pe care le-ai putea avea (tot in baza experientei tale anterioare). Insa daca te confrunti in realitate cu o situatia noua pe care inainte doar ti-ai imaginat-o, efectele ar fi "reale", nu asa cum ti le-ai imaginat in vis (poti sa o "nimeresti" cat de cat, insa intotdeauna exista si diferente).

Edited by _-_, 15 August 2018 - 08:19.


#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postquestion29, on 14 august 2018 - 19:41, said:

Daca e cineva care a experimentat Lucid dreaming..
Poate sa imi spuna daca se simte la fel de real ca realitatea?

Da.. Nici nu-ti dai seama ca e vorba de o contrafacere fabricata de creier.

Si nu, contrar a ce scrie mai sus, in visul lucid nu constientizezi in totalitate ca nu e real (ca daca ai constientiza, te-ai trezi imediat dintr-o astefel de contrafacere). Ca si in visul normal, "realitatile" care iti apar in vis, sunt cat se poate de verifidice si produc la nivelul creierului fix aceleasi excitatii neuronale ca si realitatea de zi cu zi - de aici imposibilitatea de a distinge, la nivel psihic intre realitatea obiectiva, de zi cu zi, si o realitate contrafacuta produsa de creier.

Edited by rosix, 15 August 2018 - 08:24.


#11
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Post_-_, on 15 august 2018 - 08:18, said:

In lipsa unei stimulari fizice tot ceea ce experimentezi in vis sunt simple amintiri.
Amintirea senzatiilor produse de soare asupra pielii nu este totuna cu senzatia propriu-zisa cand este produsa de actiunea radiatiei calorice asupra senzorilor din piele care transmit impresia catre creier unde se face o sinteza a datelor primite de la simturi si se formeaza perceptia, se determina reactii etc.
Chiar si reactiile respective reprezinta tot amintirea unor raspunsuri pe care le-ai oferit la actiunea anumitor stimuli sau pe care le-ai observat la altii.
Aceste reactii rareori sunt similare celor care se petrec in starea de veghe. De exemplu, visezi ca alergi, dar in realitate se produc doar usoare tensionari ale musculaturii implicate in alergare.
Cu ate cuvinte, atat in visul obisnuit sau in visul lucid nu experimentezi decat "urme" ale realitatii.
Poti sa explici urmatoarea intamplare ?
In urma cu 4-5 ani am visat ca ma plimbam pe malul unui lac si ma uitam prin stufăriș.
La un moment dat vad cum iese din apa un sarpe alb subtire care se plimba; curios ma duc spre el si il deranjez cu un bat.
Apoi incepe sa vina inspre mine si sare sa ma muste; ma apuca de interiorul antebratului stang si cu mana dreapta il apuc sa-l trag de pe mana caci isi bagase coltii iar de spaima ma trezesc.
Dupa ce m-am trezit, ma durea in realitate exact in locul unde m-a muscat in vis.

Motivul pt. care imi amintesc atat de precis visul e ca m-a speriat rau de tot iar durerea din vis a aparut si-n realitate.
Si nu, nu m-a piscat nimic in somn; am verificat locul si nu eram ciupit de nimic, nu era rosu sau inflamat locul.

#12
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Putea fi o durere organica.
Insa astfel de efecte se pot obtine si prin sugestie, fie in stare de veghe, fie in stare de hipnoza.
De exemplu, intr-un experiment despre care am citit mai demult, subiectilor li se sugera ca li se va pune un obiect metalic fierbinte pe mana si dupa ce erau atinsi de obiectul respectiv care era, de fapt, rece, unii tipau din cauza durerii produse de "arsura", iar la altii pielea chiar "imita" forma unei arsuri. In literatura se mai mentioneaza si asa-numitele "stigmate" (cum ar fi urmele cuielor care se presupune ca au strapuns membrele lui Christos cand a fost rastagnit si pe care si le autoprovoaca prin autosugestie credinciosii care "retraiesc" presupusul eveniment in pielea personajului central din religia crestina).
Senzatiile de fierbinte sau de rece sunt usor de sugerat si la fel este mirosul - situatie speculata de catre asa-zisii magicieni in diverse show-uri (care impregneza prin "forta mintii" batista unei persoane din public cu parfumul pe care si-l imagineaza).

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Creierul uman nu face diferenta intre fictiune si realitate la nivelul excitatiei neuronale, adica tot zonele alea se activeaza si daca esti muscat de sarpe in realitate si daca acest lucru se petrece in vis.
De aceea, cel putin teoretic, daca ar fi sa traim intr-un Matrix, n-am putea sa ne dam seama de asta.

#14
AMV

AMV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 05.09.2013

View Postsuper8, on 15 august 2018 - 18:13, said:


Poti sa explici urmatoarea intamplare ?
In urma cu 4-5 ani am visat ca ma plimbam pe malul unui lac si ma uitam prin stufăriș.
La un moment dat vad cum iese din apa un sarpe alb subtire care se plimba; curios ma duc spre el si il deranjez cu un bat.
Apoi incepe sa vina inspre mine si sare sa ma muste; ma apuca de interiorul antebratului stang si cu mana dreapta il apuc sa-l trag de pe mana caci isi bagase coltii iar de spaima ma trezesc.
Dupa ce m-am trezit, ma durea in realitate exact in locul unde m-a muscat in vis.

Motivul pt. care imi amintesc atat de precis visul e ca m-a speriat rau de tot iar durerea din vis a aparut si-n realitate.
Si nu, nu m-a piscat nimic in somn; am verificat locul si nu eram ciupit de nimic, nu era rosu sau inflamat locul.

Fix asta mi s-a întâmplat mie, nu mai știu ce visam dar aveam o durere cumplită de burtă, atât de mare că m-am trezit din somn, imediat de cum m-am trezit în câteva secunde a dispărut. M-am pipăit, m-am uitat la burtă și nimic.
De atunci mi-am pus mari semne de întrebare cu privire la percepția durerii și rolul creierului în toată treaba asta.
Cred că se aseamănă cu momentul când vedem un clip in care cineva se rănește și parcă simțim durere sau jenă fix în același loc.

#15
ianos777

ianos777

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 07.02.2019
Refuzul de a infrunta realitatea ne trimite la extrema unei viziuni halucinante, haranind mintea cu iluzia unei realitati virtuale.

#16
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Faza cu "lucid dreaming" mi se pare ca si cea cu "prietenul imaginar", niste probleme generate de americanii dezaxati.
Nu le gasesc nici un corespondent local, nici lingvistic, nici practic.
Eu nu am auzit vreodata de un copil roman care sa aiba vedenii cu amici imaginari. Ma rog, nu discut prezentul, cu generatia crescuta la mall si hranita cu productii Marvel.

#17
AMV

AMV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 05.09.2013

View Postoverseas, on 22 februarie 2019 - 17:17, said:

Faza cu "lucid dreaming" mi se pare ca si cea cu "prietenul imaginar", niste probleme generate de americanii dezaxati.
Nu le gasesc nici un corespondent local, nici lingvistic, nici practic.
Eu nu am auzit vreodata de un copil roman care sa aiba vedenii cu amici imaginari. Ma rog, nu discut prezentul, cu generatia crescuta la mall si hranita cu productii Marvel.
Noi puțintel mai încuiați așa nu cred că am putut sa dezvoltăm anumite chestii, de frică, de rușine, să nu râdă cutare, cutărică.
Când eram mic (până în 10 ani) am văzut un copil in jurul a 5 ani cum se prefăcea singur că e la magazin și cumpără. Chestiile astea sunt absolut normale și de când lumea...

#18
nvsevolodovici

nvsevolodovici

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.02.2019
Sper că nu am venit prea târziu la discuție.

M-a interesat foarte mult ideea de vis lucid, mai ales după filmul Inception.

Este o diferență între a visa lucid și a fi conștient de vis. A visa lucid înseamnă a fi conștient în timpul unui vis, putând să controlezi ceea ce faci în vis, însă fără a ști că e un vis (ceea ce ar putea să pară ciudat, deoarece atunci când ești conștient poți face diferența între realitate și vis, dar atunci realitatea ta este tocmai visul). A fi conștient că visezi înseamnă practic a te trezi din vis, deoarece mintea ta devine pe deplin conștientă. Dacă vrei, visul lucid este stare intermediară între vis și realitate.

Cum s-a mai zis mai sus, o altă diferență între vis și vis lucid e că visul îl rememorezi, nu îl trăiești, deoarece el s-a petrecut în subconștient. Visul lucid îl trăiești, el se petrece în conștient.

Oricum, nu am reușit niciodată să îmi induc starea de vis lucid, ceea ce e și foarte greu să menții mintea lucidă în timp ce treci în starea de somn. Însă am ajuns în starea de vis lucid în timpul visului și nu am putut experimenta prea mult, deoarece când devii conștient în timpul visului tinzi să compari datele din vis cu realitate și să realizezi că e un vis, astfel că te trezești.

Ca să răspund la întrebarea "cand de real se simte un vis lucid", nevrând să par filosofic, trebuie să întreb ce e real și ce e ireal? Realul este lumea așa cum o percepem noi, adică în mod subiectiv, prin spectrul conștiinței noastre. Un vis normal nu este real, deoarece atunci când îl memorăm îl privim din altă realitate (fiind conștienți). Însă un vis lucid este, conform definiției de mai sus, cât se poate de real atunci când îl privim prin spectrul a ceea ce înțelegem noi că e real (adică cadrul și condițiile visului lucid).

Realitatea pur obiectivă nu poate fi percepută de om (vezi mitul peșterii). Ceea ce percepem noi ca fiind real este valabil ca fiind real pentru noi.

Concluzia la care am vrut să ajung este că pe când visul normal este un amalgam de idei care s-au adunat în subconștient și care se leagă într-un nonsens pentru a crea un vis, visul lucid este o realitate. Astfel, deciziile pe care le iei într-un vis lucid sunt cele pe care le vei lua și în viața reală, deoarece ești conștient la un nivel, nerealizând însă că e un vis.



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate