Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Care e logica berii la sticla 330ml?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
336 replies to this topic

#1
UlrichVans

UlrichVans

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 28.06.2018
Nelipsita din crasmele de fite(unde uneori e singura varianta de "litraj"), sfideaza logica bautului berii: e mult prea putina si e si scumpa(sunt localuri care vand aceeasi bere si la 330 si la 500 la acelasi pret, ba poate uneori e mai scumpa aia mai mica)! Unii ar zice ca e bere "pentru femei" ... bun, bun, dar femeile oricum nu sunt principalii bautori de bere, de ce se vine cu aceste prostii si pentru barbati? Pare un truc de a mulge clientii de mai multi bani, desi tot nu vad logica... nu mai bine vinzi o cantitate mai mare mai scump din star? macar nu frustrezi clientii... o alta posibila varianta ar putea fi "dar nu vrem sa se imbete clientii"... pai daca la localul de fite vin oameni cu bani, s-ar putea sa se imbete oricum, ca isi permit(probabil cu altceva decat bere)...  so... logica? Mie-mi scapa!

#2
Eekstein

Eekstein

    White Supremacist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,056
  • Înscris: 28.10.2016
Logica e ca daca esti magnat latifundiar comanzi 10 beri la 0,33 l sa nu se rasufle... :eek:

Sau chiar exista unii care nu beau mai mult de 330ml. :ermm:

Edited by Eekstein, 24 July 2018 - 23:35.


#3
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ți-ai dat răspunsul singur. Motivul pentru care nu se vinde la volume mai mari este faptul că de la un anume preț per cantitate deja devine bătător la ochi. Măcar tu te plângi de bere, de cafea ce să mai zici, bei cafele cu 15 lei și-s vai ș-amar de rânza lor, îmi prepar acasă cafele mai sofisiticate decât multe cafele cu figuri cu un ibric ordinar.

#4
UlrichVans

UlrichVans

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 28.06.2018

View PostEekstein, on 24 iulie 2018 - 23:31, said:

Logica e ca daca esti magnat latifundiar comanzi 10 beri la 0,33 l sa nu se rasufla... Posted Image
Cu rasuflatul nu cred ca-i problema, dar aia mica se va incalzi destul de repejor..

#5
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
De fapt ar trebui sa fie 355m, echivalentul a 12oz.
Este masura imperiala
Eu o gasesc perfecta. O singura bere e suficient pt stins setea, un pahar. Apoi mergi in multipli mult mai la indemana decat jumatatile de litru, ce pot fi cam mult cateodata

View PostUlrichVans, on 24 iulie 2018 - 23:33, said:


Cu rasuflatul nu cred ca-i problema, dar aia mica se va incalzi destul de repejor..

Din contra, tocmai ca nu are timp sa se incalzeasca.

#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,473
  • Înscris: 10.08.2005
care e logica bautului?
sa bei pana cazi lat ?
sa bei pana faci pe tine?
sau sa te bucuri de gust ?

#7
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,971
  • Înscris: 04.10.2007
Eu cred ca e facuta pentru cei din Vest care au voie o anumita cantitate de alcool in sange in timp ce conduc si cu o sticla de 0.33 nu atingi acel prag.

#8
UlrichVans

UlrichVans

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 28.06.2018

View PostMarianG, on 24 iulie 2018 - 23:34, said:

care e logica bautului?
sa bei pana cazi lat ?
sa bei pana faci pe tine?
sau sa te bucuri de gust ?
Logica consumului de alcool e in general sa bei pana te simti bine(preferabil si ceva bun la gust) - iar la modul ideal sa pastrezi starea aia fara sa te faci manga complet. De la 330ml(si nici de la 500 daca ce sa fim sinceri) nu ai nicio senzatie.

View Postargentum, on 24 iulie 2018 - 23:34, said:

De fapt ar trebui sa fie 355m, echivalentul a 12oz.
Este masura imperiala
Eu o gasesc perfecta. O singura bere e suficient pt stins setea, un pahar. Apoi mergi in multipli mult mai la indemana decat jumatatile de litru, ce pot fi cam mult cateodata
Vezi ce masuri folosesc nemtii - taticii berilor! ;) Asta e o prostioara strict de fite, nu stiu de la cine importata.. nu are nicio logica ca europenii sa foloseasca masuri americane sau britanice rotunjite...
Multiplii astia sunt mult mai scumpi decat cantitatile clasice de 500ml.

#9
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,772
  • Înscris: 01.10.2002
Grupul fetelor care beau bere la litru rade de voi...
[ https://www.tz.de/bilder/2017/10/03/8738050/207328840-oktoberfest-2017-UrHP3KVZVa7.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Berea nu se bea la pahar, ci minim la halba, pentru ca are doar in medie 5% alcool. Daca bei un pahar de vin cu 12% alcool nu e mult, dar o cantitate dubla de bere cu mai putin alcool per total e un exces...

Edited by Wotan, 24 July 2018 - 23:46.


#10
UlrichVans

UlrichVans

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 28.06.2018

View Postargentum, on 24 iulie 2018 - 23:34, said:

Din contra, tocmai ca nu are timp sa se incalzeasca.
Daca o bei incet, are... mai ales daca bei mai multe(hai sa zicem ca cu prima iti stingi setea... dar dupa?)

#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,473
  • Înscris: 10.08.2005

View PostUlrichVans, on 24 iulie 2018 - 23:42, said:

Logica consumului de alcool e in general sa bei pana te simti bine(preferabil si ceva bun la gust) - iar la modul ideal sa pastrezi starea aia fara sa te faci manga complet. De la 330ml(si nici de la 500 daca ce sa fim sinceri) nu ai nicio senzatie.
gasesc ceva gresit in acest rationament,

#12
UlrichVans

UlrichVans

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 28.06.2018

View PostWotan, on 24 iulie 2018 - 23:43, said:

Grupul fetelor care beau bere la litru rade de voi...
[ https://www.tz.de/bilder/2017/10/03/8738050/207328840-oktoberfest-2017-UrHP3KVZVa7.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Adevarul e ca la Oktoberfest n-ai sa vezi pipete din astea penibile de 330-355! ;)

View PostMarianG, on 24 iulie 2018 - 23:44, said:

gasesc ceva gresit in acest rationament,
Doar daca nu bei.

#13
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Ca sa te arda la bani...totul se rezuma la bani

#14
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,676
  • Înscris: 24.11.2015
Traiasca aia la 2.5L  Posted Image

#15
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,473
  • Înscris: 10.08.2005
eu trebuie sa ma simt bine inainte sa ma apuc de baut,
spre deosebire de altii, nu beau de suparare

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2iCLCJifhfQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View PostUlrichVans, on 24 iulie 2018 - 23:42, said:


Logica consumului de alcool e in general sa bei pana te simti bine(preferabil si ceva bun la gust) - iar la modul ideal sa pastrezi starea aia fara sa te faci manga complet. De la 330ml(si nici de la 500 daca ce sa fim sinceri) nu ai nicio senzatie.


Vezi ce masuri folosesc nemtii - taticii berilor! ;) Asta e o prostioara strict de fite, nu stiu de la cine importata.. nu are nicio logica ca europenii sa foloseasca masuri americane sau britanice rotunjite...
Multiplii astia sunt mult mai scumpi decat cantitatile clasice de 500ml.

De fapt masura e cat se poate de europeana si a fost folosita extensiv de taticii berilor. Doar ca mai tarziu, mult dupa ce berea a intrat in ,,legalitate,, si s,a emis legi, s,a introdus sistemul metric, fapt ce a facut ca cel vechi sa intre in desuetitudine. Asa cum fiecare oras are berea sau vlberile lui, pe vremuri fiecare oras avea propria oca si unitate de masura.

View PostUlrichVans, on 24 iulie 2018 - 23:43, said:


Daca o bei incet, are... mai ales daca bei mai multe(hai sa zicem ca cu prima iti stingi setea... dar dupa?)

Berea se bea din sapte inghitituri. Asta e lege. Nici daca esti balbait nu te poti intarzia

#17
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Aia nu e bere. Aia e o gura care sa te faca sa-ti doresti mai mult. Apoi iei inc-o bere. Si-n'co bere...

Si deschizi subiect pe Softpedia.

#18
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
La 2.5l? Aduni ceata, iei un keg și împrumuți o instalație de dioxid de carbon (un tub de co2 imbată un cartier) iar apoi îi dai din top.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate