Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Care e logica berii la sticla 330ml?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
336 replies to this topic

#325
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006
Și s-a ajuns la concluzia ca nu se știe:))

#326
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,061
  • Înscris: 04.03.2014

 FC72, on 10 august 2018 - 13:20, said:

Am fost in Koln, langa Dom, la o berarie de pe la 1600 care avea o bere reteta proprie, manufacturata acolo, bere care se servea numai la un tip de pahar de 150ml, la o anumita temperatura.
Am intrebat mirat de ce nu pot pune mai mult si au spus ca aia este cantitatea ideala de a fi consumata in un interval de timp (scurt) pentru nu altera gustul.
Nu m-a impresionat, insa mirosul berariei era greu...de suportat.

Pahar de 200ml:)

#327
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 FC72, on 10 august 2018 - 13:20, said:

Am fost in Koln, langa Dom, la o berarie de pe la 1600 care avea o bere reteta proprie, manufacturata acolo, bere care se servea numai la un tip de pahar de 150ml, la o anumita temperatura.
Am intrebat mirat de ce nu pot pune mai mult si au spus ca aia este cantitatea ideala de a fi consumata in un interval de timp (scurt) pentru nu altera gustul.
Nu m-a impresionat, insa mirosul berariei era greu...de suportat.
Cum ii zice, ca ajung si eu pe acolo mai in iarna?

#328
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006

 d-ardeleanu, on 27 august 2018 - 11:21, said:

Cum ii zice, ca ajung si eu pe acolo mai in iarna?
Pesemne e vorba de berea locală, kölsch: https://en.wikipedia.../Kölsch_(beer)

Edited by abancor, 27 August 2018 - 12:50.


#329
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007
Are si berea la 330 ml o logica. Din trei inghitituri ai terminat-o, nu apuca sa se incalzeasca mai deloc si ai un motiv perfect intemeiat sa mai deschizi una peste un sfert de ora. Toata vara numai pe 330 am stat mai ales ca au avut in Kaufland o promotie la bere Grolsch,six pack, made in Holland...

#330
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 abancor, on 27 august 2018 - 12:49, said:

Pesemne e vorba de berea locală, kölsch: https://en.wikipedia...155;lsch_(beer)
Stiu de bere, e de vreo patru feluri/culoarea sticlei, rosie, verde, albastra parca si maro, eu intrebam de berarie...berea la Koln e cam scumpa, circa 3 euro paharul...langa Dom e la mare cautare o berarie bavareza, aia au halbe din ceramica alba, cu capac metalic, de 1 l...asa bei sa te saturi!

Edited by d-ardeleanu, 28 August 2018 - 11:45.


#331
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 d-ardeleanu, on 28 august 2018 - 11:40, said:

Stiu de bere, e de vreo patru feluri/culoarea sticlei, rosie, verde, albastra parca si maro, eu intrebam de berarie...berea la Koln e cam scumpa, circa 3 euro paharul...langa Dom e la mare cautare o berarie bavareza, aia au halbe din ceramica alba, cu capac metalic, de 1 l...asa bei sa te saturi!

In Köln gusta macar kölschul, e o bere unica, nu exista alt loc in lume unde sa se produca asa ceva. De asemenea, la Düsseldorf  se produce alt tip de bere care se numeste altbier acesta fiind de asemenea singurul loc din lume unde se produce asa ceva. Este un duel la distanta intre cele doua tipuri de bere, cele doua orase aflandu-se la la doar 45km departare.

#332
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 giuliani, on 28 august 2018 - 14:19, said:


In Köln gusta macar kölschul, e o bere unica, nu exista alt loc in lume unde sa se produca asa ceva. De asemenea, la Düsseldorf  se produce alt tip de bere care se numeste altbier acesta fiind de asemenea singurul loc din lume unde se produce asa ceva. Este un duel la distanta intre cele doua tipuri de bere, cele doua orase aflandu-se la la doar 45km departare.
Am baut evident Kolsch, parca cea rosie e cea normala (blonda), restul sunt fie fara alcool, cu arome sau alte feluri (weiss + neagra), insa am luat la rand toate berile germane pe care le-am gasit prin magazine, cred ca am baut 10-15 feluri, inclusiv ce se gasea la noi si clar gustul difera fata de Romania...

#333
CostumNational

CostumNational

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 21.09.2018
Nu prea imi place berea, dar cateodata mi-e pofta de cate una, mai ales vara cand e foarte cald. Eu unt cu vinul.
Nu am nevoie de 500 ml, e mult prea mult. De fapt si 330 e cam mult. Mi-ar fi placut sticla de 200 ml. Cu atata imi astampar pofta.
La o poveste pe terasa, da, merge mai mult. Se usuca gatul de la atatea povesti, trebuie uns cu ceva.

#334
Protoss

Protoss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 22.05.2007
vorbesc cu amicii care cumpara la bar de 0.33 cu toate ca au acelasi pret cu cea de 0.5 ca difera gustul, bineinteles aceiasi marca. Eu zic ca este o moda, cumpara mica deoarece asta vad si ei la ceilati. Singurul avantaj care ilvad este ca nu are timp sa se incalzeasca la 0.33

#335
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
Urmeaza berea la 275ml, evident la pret de 500.
Probabil o sa mai dureze o scurta perioada pana ajunge si in ro.

#336
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 16.03.2011

 Protoss, on 02 aprilie 2020 - 22:13, said:

vorbesc cu amicii care cumpara la bar de 0.33 cu toate ca au acelasi pret cu cea de 0.5 ca difera gustul, bineinteles aceiasi marca. Eu zic ca este o moda, cumpara mica deoarece asta vad si ei la ceilati. Singurul avantaj care ilvad este ca nu are timp sa se incalzeasca la 0.33
Difere pe naiba,marea majoritate habar n-au ce bere consuma daca n-ar vedea eticheta

#337
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007
Ca veni vorba... Daca tot ma apucai de un gratar, e sacrilegiu fara o bere linga el...

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate