Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 

Care e logica berii la sticla 330ml?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
336 replies to this topic

#19
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 argentum, on 24 iulie 2018 - 23:53, said:

Berea se bea din sapte inghitituri. Asta e lege. Nici daca esti balbait nu te poti intarzia

A dreq bere , ai nevoie de studii superioare ca sa o poti bea. De asta toti drojdierii din bar , vorbesc despre cursul vietii si politica dupa cele 7 guri de bere. Acuma totul are sens, ai facut lumina in viata mea. Posted Image

 xeleron, on 24 iulie 2018 - 23:53, said:

La 2.5l? Aduni ceata, iei un keg și împrumuți o instalație de dioxid de carbon (un tub de co2 imbată un cartier) iar apoi îi dai din top.

Decat sa iei 4 beri de 0.33 , mai bine iei una de 2.5L + o caserola de mici si bagi un gratar Posted Image

#20
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,082
  • Înscris: 04.03.2014
Dar de halba de 0.4 ce ziceti?  Eventual un pahar cu un design sa para cat mai mare:)

#21
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 TruculMagic, on 24 iulie 2018 - 23:56, said:



A dreq bere , ai nevoie de studii superioare ca sa o poti bea. De asta toti drojdierii din bar , vorbesc despre cursul vietii si politica dupa cele 7 guri de bere. Acuma totul are sens, ai facut lumina in viata mea. Posted Image



Decat sa iei 4 beri de 0.33 , mai bine iei una de 2.5L + o caserola de mici si bagi un gratar Posted Image

Aha... bere la 2.5 si vorbesti de altii ca,s drojdieri....

#22
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
inteleg ca unii sunt experti in baut, dar de consumul cu moderatie ce stiti ?

#23
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
sticla de 0.5 e marimea ideala, sunt fix 2 pahare mai mici, cea de 0.33 sau chiar 0.275 in unele cazuri, e prea mica pt a te satura, cea la 0.66 e prea mare pt cand vrei doar o bere.
prin uk marimile sunt si mai aiurea, cutiile au de multe ori 0.44 sau 0.56 (1 pint), in schimb in orice pub daca iei ceva la draft o sa primesti intotdeauna 1 pint.

Edited by _-livio-_, 25 July 2018 - 00:07.


#24
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Se gase

 UlrichVans, on 24 iulie 2018 - 23:42, said:

Logica consumului de alcool e in general sa bei pana te simti bine(preferabil si ceva bun la gust) - iar la modul ideal sa pastrezi starea aia fara sa te faci manga complet. De la 330ml(si nici de la 500 daca ce sa fim sinceri) nu ai nicio senzatie.

Daca nici aia de 500 ml nu te satisface, vezi ca se gaseste si la 2L sau 2,5....
Sau daca nu vrei la PET, comanzi la butoi.
Mai greu e daca nu vrei nici butoi/doza de aluminiu ca face transfer ionic si prin lac (si multe nici nu au lac) si aluminiul e toxic si se pune si pe creier.
La lemn baga inca un rand de sulfiti, asa ca ramane sa le ceri la damigeana de sticla....pt. ca halba si cornu' se umplu tot din butoiu' de aluminiu..

Logica cu simtitu' bine e gresita, pt . ca pe masura ce bei te faci din ce in ce mai nesimtit...

Edited by loock, 25 July 2018 - 00:12.


#25
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Ca sa se raceasca mai repede.

#26
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 argentum, on 25 iulie 2018 - 00:02, said:

Aha... bere la 2.5 si vorbesti de altii ca,s drojdieri....

N-ai inteles sarcasmul. "Mai incearca" Posted Image

#27
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Initiator, da aia de 660 cum ti se pare? OK, sau e prea mare?

#28
UlrichVans

UlrichVans

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 28.06.2018

 argentum, on 24 iulie 2018 - 23:53, said:

De fapt masura e cat se poate de europeana si a fost folosita extensiv de taticii berilor. Doar ca mai tarziu, mult dupa ce berea a intrat in ,,legalitate,, si s,a emis legi, s,a introdus sistemul metric, fapt ce a facut ca cel vechi sa intre in desuetitudine. Asa cum fiecare oras are berea sau vlberile lui, pe vremuri fiecare oras avea propria oca si unitate de masura.
Nu stiu ce legi au fost, dar acum nu e nicio lege - motiv pentru care se gasesc beri intr-o gramada de varietati de recipiente.

Eu doar ma intreb de ce vand unele crasme in special sticle de 330 din moment ce se gasesc si variante de 500ml.

#29
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Cum adică de ce, să-ți vândă mai puțin la preț mai mare, tu nu vezi că acum e feșhăn cu sticluțele mici? Cola la 0.33 e cool, la jumate e sărăcie.

#30
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,634
  • Înscris: 02.10.2009
Ce subiect...
Nu va mai ajunge bautura?

Bautul cu masura, asta e secretul pe care majoritatea romanilor par sa nu-l stie.

#31
WShow13

WShow13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.09.2012
E bere pentru bebeluși... Cel puțin așa numesc eu berea la 0.33.

#32
UlrichVans

UlrichVans

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 28.06.2018

 ionutzitaly, on 24 iulie 2018 - 23:57, said:

Dar de halba de 0.4 ce ziceti?  Eventual un pahar cu un design sa para cat mai mare:)
Alta smecherie. Ultima teapa e sa se faca si mai mici de atat. Nu de mult am mers la o crasma cu vedere misto peste oras, si dau sa iau o bere... de care aveti... "peroni, la draft"... ok... primesc paharul si ceva mi se pare suspect dar nu eram sigur ce si cum... dupa aia vad in meniu care are doar 300ml... :)

 loock, on 25 iulie 2018 - 00:05, said:

Daca nici aia de 500 ml nu te satisface, vezi ca se gaseste si la 2L sau 2,5....
Sau daca nu vrei la PET, comanzi la butoi.
Mai greu e daca nu vrei nici butoi/doza de aluminiu ca face transfer ionic si prin lac (si multe nici nu au lac) si aluminiul e toxic si se pune si pe creier.
Nu ma satisface una singura... dar ca dozaj e ok... eu ma refer in primul rand ce se vinde la restaurante, nu acasa... acasa de obicei la doza(sper sa nu se puna prea mult aluminiu pe creier), uneori la sticla... am vazut bere la butoiase de vreo 3l pe la lidl, dar nu am luat inca(am oaresce dubii privitor la calitatea berii)

 loock, on 25 iulie 2018 - 00:05, said:

Logica cu simtitu' bine e gresita, pt . ca pe masura ce bei te faci din ce in ce mai nesimtit...
Daca esti nesimtit nu inseamna ca nu te simti bine. :)

#33
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

 MarianG, on 25 iulie 2018 - 00:04, said:

dar de consumul cu moderatie ce stiti ?
E bine sa fii moderat, dar sa nu-ti faci un obicei din asta. Ce-i mult strica.
:D

#34
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 UlrichVans, on 24 iulie 2018 - 23:21, said:

so... logica? Mie-mi scapa!
Eu prefer berea de 330 ml ... la fel cum prefer o cola la 250-330 ml in locul unei cola de 500 ml. Motivele sunt multiple: nu se incalzesc la fel de rapid, nu se "rasufla" la fel de rapid, ambele au o gramada de calorii/100 ml si nu vreau sa bag calorii aiurea in mine. Si e o cantitate suficienta cat sa-ti taie setea (unii nu beau ca sa se imbete, ci de sete).

E ca si cum ai intreba de ce sa mananci la restaurant o portie de 300 de grame de carne cand poti manca una de 500 de grame de carne ... pentru ca te saturi cu una de 300 de grame si pentru ca nu vrei sa ajungi la 150 de kg, de aia Posted Image

In concluzie, evit sa-mi iau acasa beri de 500 ml ... plus ca imi place de exemplu (dintre blonde) Pilsner Urquell care este oricum doar la 330 ml pe la noi. Brune imi gasesc mai greu la 330 ml pe gustul meu (artizanale mai mult, gen Hophead, dar alea sunt mai greu de gasit in supermarket). Mi-ar placea daca ar fi Paulaner-ul bruna la 330 ml ... sau macar Csiki Barna ... le-as lua mai des daca ar fi la 330.

PS: in Grecia am vazut cola la doza de 150 ml ... ar fi fain sa fie si la noi Posted Image

In concluzie, logica ei e ca exista cerere pentru ea, chiar daca tu nu faci parte din publicul tinta.

PS2: am acasa si Parmigiano Reggiano impachetat la bucatele de 20 de grame. Pentru ca daca imi iau cuburi la cutie de 200 de grame, se usuca/mucegaieste/etc pana il mananc. Iese mai scump, dar asta e ...

Edited by utopium, 25 July 2018 - 01:08.


#35
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

 maccip, on 25 iulie 2018 - 00:49, said:

E bine sa fii moderat, dar sa nu-ti faci un obicei din asta. Ce-i mult strica.
Posted Image
moderaception Posted Image

Edited by MarianG, 25 July 2018 - 00:58.


#36
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
@utopium: Eu am luat cateva brune ,, Sara " de la Carefour si vad ca-s ok la gust. Bere bruna de casa...cica. Facuta undeva prin Caras-Severin .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate