Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

cine are prioritate?

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#73
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Cand se discuta de prioritati, e important sa se specifice cine are fata de cine n-are.
Titoo se refera la prioritatea celui din sens fata de cel care urmeaza sa intre (specificata la regulile de prioritate), tu te referi la "prioritatea" celui de pe banda 1 sa-si continue rondul cand cel de pe banda 2 vrea sa iasa. Asta nu mai e neacordare de prioritate, ci neasigurare la schimbarea benzii de circulatie.

#74
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
@ danvlas
el gandit ceva si a scris altceva... da nu sunt sigur ce a gandit si nici ce vrea sa zica.
(iar oboseala nu-i scuza modul de a se adresa)

Edited by arg, 26 July 2018 - 13:19.


#75
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,906
  • Înscris: 12.03.2009
Va face arg la pipota cum vrea el! :) Eu am mai zis sa-l lasati in lumea lui, are OUG-ul pe bord doar la intimidare, l-a citit, da nu l-a inteles. Da voi insistati.....

#76
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
ai mai misule ca nu-s chiar asa.
eu ce sa le fac daca nu se pot concentra si le ies "porumbei"

Edited by arg, 26 July 2018 - 15:27.


#77
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 19.03.2007

View Postarg, on 26 iulie 2018 - 15:26, said:

ai mai misule ca nu-s chiar asa.
eu ce sa le fac daca nu se pot concentra si le ies "porumbei"
Daca nu esti capabil sa pricepi unele lucruri , nu le spune altora ca nu se pot concentra, in definitiv esti singurul care nu pricepe, ti-a explicat si danvlas mai sus....iar vrei sa-ti desenam ? Ai stilul asta de a divaga si a face un talmes balmes din orice subiect.

#78
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
ontopic:
uite alta intersectie cu viraj si drum principal cu doua benzi
https://www.google.c...!7i13312!8i6656
drept cine are prioritate b1 sau b2?

Edited by arg, 26 July 2018 - 16:13.


#79
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 19.03.2007

View Postarg, on 26 iulie 2018 - 16:07, said:

ontopic:
uite alta intersectie cu viraj si drum principal cu doua benzi
https://www.google.c...!7i13312!8i6656
drept cine are prioritate b1 sau b2?
N-ai priceput, aici vb. strict de situatia data, nu mai posta alte situatii, ai topicul taude talmes balmes, scrie acolo daca inca ai nelamuriri. Ca aici ti-am citit parerea....se termina banda 2 si banda 1 are prioritate :))) .

#80
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
@arg:
Tu nu ar trebui sa ai permis dpdv psihologic dupa cum faci dovada ca intelegi OUG 195.
In situatia initiala, cat si in celelalte similare, cand un drum cu mai multe benzi pe sens se ingusteaza, prima care dispare este banda 1, asta in caz ca nu se specifica altfel prin marcaje si/sau indicatoare sau panouri cu configuratia drumului.
Tu, daca nu crezi, incearca sa ai "prioritate de banda 1", fa o "lucrare" si hai si ne spune cum a fost la Politie si cum v-a "invatat" ca se face. Ok?

Edited by radu_vasile59, 27 July 2018 - 10:01.


#81
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Logica spune ca daca avem banda 1 si banda 2, atunci cand ramane numai banda 1 (fara nici un marcaj) inseamna ca de disparut a disparut banda 2. Nu?

#82
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 19.03.2007

View Postdanvlas, on 27 iulie 2018 - 10:08, said:

Logica spune ca daca avem banda 1 si banda 2, atunci cand ramane numai banda 1 (fara nici un marcaj) inseamna ca de disparut a disparut banda 2. Nu?
Nu doar logica si regulamentul stipuleaza asta. In situatia expusa de initiator nu dispare nicio banda, se considera ca o banda dispare cand una dintre ele se termina. In cazul de fata e o intersectie in care de pe un drum cu 2 benzi se intra pe unul cu o banda pe sens. Cine are prioritate si de ce, am scris, iar pentru cei care o tin cu mersul inainte si cu banda 1 care e prioritara, le recomand (si eu ) sa faca stanga de pe banda 1...se vor lamuri la politie cum stau lucrurile .

#83
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
@ titoo
ti-am dat exemplul de kaufland mihai bravu (si inca vreo doua), unde din b2 si b3 se o singura bada, cine zici tu ca are prioritate acolo?
repet in situatia fara indicatoare si marcaje de terminare a uneia din cele 2 benzi.

#84
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 19.03.2007

View Postarg, on 27 iulie 2018 - 10:34, said:

@ titoo
ti-am dat exemplul de kaufland mihai bravu (si inca vreo doua), unde din b2 si b3 se o singura bada, cine zici tu ca are prioritate acolo?
repet in situatia fara indicatoare si marcaje de terminare a uneia din cele 2 benzi.
Acum ceva vreme ti-am recomandat sa deschizi un topic al tau si sa postezi acolo toate nelamuririle pe care le ai, dar tu faci toate topicurile varza , aici vorbim strict de acest caz, de aceasta intersectie unde tu afirmi ca banda 2 se termina si banda 1 are prioritate pentru virajul la stanga .

#85
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
hai hotaraste-te e viraj sau schimbare de directie?

in cazul de fata din 2 benzi de face 1 dupa jumatatea S-ului deci cum zici tu "cand virezi la dreapta"

Edited by arg, 27 July 2018 - 10:54.


#86
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 19.03.2007

View Postarg, on 27 iulie 2018 - 10:51, said:

hai hotaraste-te e viraj sau schimbare de directie?

in cazul de fata din 2 benzi de face 1 dupa jumatatea S-ului deci cum zici tu "cand virezi la dreapta"
Hai ca iar devi ilar , inainte sa scrii consulta dexul si vezi ce inseamna cuvantul "viraj" , dupa care citeste definitia intersectiei, apoi ia situatia data si fa o corelatie cu articolele din legislatie (daca esti capabil) si vezi ce iti rezulta ...cine si de ce are prioritate in intersectia respectiva.

#87
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
mai colegu, tipareste intersectia pe hartie, deseneaza-i axele, benzile si o sa intelegi care e povestea, pana atunci scrii la impresie artistica.

eu am iteles ca tu consideri ca banda 2 merge direct in b1 dar nu e asa, nu cand desenezi inersectia in s (asa cum e pe panoul aditonal)

Edited by arg, 27 July 2018 - 12:04.


#88
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 19.03.2007

View Postarg, on 27 iulie 2018 - 12:02, said:

mai colegu, tipareste intersectia pe hartie, deseneaza-i axele, benzile si o sa intelegi care e povestea, pana atunci scrii la impresie artistica.

eu am iteles ca tu consideri ca banda 2 merge direct in b1 dar nu e asa, nu cand desenezi inersectia in s (asa cum e pe panoul aditonal)
Auzi, nu vrei sa ne intalnim in intersectia aia (ca mi-a zgariat un imbecil bara fata in parcare ) si tu sa intri pe drumul ala cu o banda pe sens de pe banda 1 si eu sa intru in tine de pe banda 2, iar apoi sa desenam impreuna la politie "intersectia aia in s ", asta asa sa nu mai fie doar impresie artistica . Ia zi, te bagi ? Promit sa nu te sifonez prea rau ci doar atat cat sa-mi fie schimbata bara.

#89
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
poti face asta cu orice autobuz care circula pe acolo.... de esti rau si vrei sa-mi julesti masina?

p.s. pe aici (forum) pot face aproape orice, in schimb pe strada important e sa nu-mi stric jucariile

Edited by arg, 27 July 2018 - 12:27.


#90
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 19.03.2007

View Postarg, on 27 iulie 2018 - 12:25, said:

poti face asta cu orice autobuz care circula pe acolo.... de esti rau si vrei sa-mi julesti masina?

p.s. pe aici (forum) pot face aproape orice, in schimb pe strada important e sa nu-mi stric jucariile
Banuiesc ca ala cu autobuzul stie ce reguli se aplica in intersectia aia si nu am timp sa astept pe unul care e convins ca banda 1 are prioritate...asa am fi rezolvat repede .
Aici pe forum poti face orice, doar ca cites si altii aberatiile unora si le iau drept litera de lege... reversul e ca s-ar putea sa te intalnesti cu ei in trafic si sa faceti poc.

Edited by titoo, 27 July 2018 - 15:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate