Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

cine are prioritate?

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#37
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu cred ca se aplica prioritatea de dreapta.

#38
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postlexis1, on 19 iulie 2018 - 21:52, said:

Si cu sinele alea cum faceau?
Cu semaforizare. Ca la Bucur Obor.

Zeci de ani o fost haos la Piata Pieptanari.
Or gasit pana la urma o solutie.
Pacat ca nu s-or ganidt si la alte intersectii...

View Postpasilla, on 19 iulie 2018 - 22:27, said:

Eu cred ca se aplica prioritatea de dreapta.
Si nu iei in seama semnul de drum cu prioritate.
Fain asa.

#39
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Ceva mai tampit decat giratoarele/inelele cu semafoare nu exista.

Mai ales cand spatiul de stat la semafor e suficient pentru 3 masini... restul blocheaza drumul.

#40
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostHunor_66, on 19 iulie 2018 - 22:34, said:

Si nu iei in seama semnul de drum cu prioritate.
Fain asa.
Intersectia este defectuos semnalizata, dar eu cred ca si in aceste cazuri se aplica regulile prioritatii de dreapta.

#41
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postpasilla, on 19 iulie 2018 - 22:51, said:

Intersectia este defectuos semnalizata, dar eu cred ca si in aceste cazuri se aplica regulile prioritatii de dreapta.
Cand ai ditamai semnul de drum cu prioritate pe stalp ???

https://www.google.c...!7i13312!8i6656

#42
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Nu exista notiunea de "prioritate" pentru masini care circula in acelasi sens, pe acelasi drum, dar pe benzi diferite. Strada respectiva e marcata defectuos, ar trebui un marcaj care sa separe benzile chiar si in zona de trecere sau macar fiecare banda sa aiba marcata directia in care se circula.
In lipsa marcajelor, banda 1 e "suverana", chiar daca logica locului spune altfel. In giratoriu e la fel, cel de pe banda 1 poate face rondul de cate ori vrea, cei de pe banda 2 care vor sa iasa trebuie sa-l astepte.

#43
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Trec pe acolo foarte des, si de fiecare data merg "inainte" pe Traian de pe banda 2. Intotdeauna banda 1 e blocata de unul care vrea sa intre in intersectie. Dupa intersectie nu ai loc de masinile parcate pentru  2 benzi.

O singura data am vrut sa merg "inainte" de pe banda 1 si mi-am luat injuraturi si claxoane cu nemiluita....

#44
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Normal. Logica e in contradictie cu codul rutier acolo. Un indicator, o linie continua intre benzi si doua sageti pe asfalt ar clarifica situatia intr-un mod foarte simplu. Aveti primar acolo, la Bucuresti?

#45
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Bucuresti are chiar vreo 7 primari Posted Image
Chef de munca nu au, ca munca nu aduce bani.

Edited by lexis1, 20 July 2018 - 12:22.


#46
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006

View PostHunor_66, on 19 iulie 2018 - 15:30, said:

In orice intersectie aberanta se aplica codul rutier.
Intr-o intersectie in forma de T a unui drum cu doua benzi, banda din dreapta este pentru viraj la dreapta, banda din stanga este pentru viraj la stanga, daca nu exista sageti care sa marcheze altfel..
Stimabile, în primul rând, fie că vrei sau nu, linia întreruptă între benzi REPREZINTĂ marcaje! Că foarte mulți le ignoră este altceva.

În al doilea rând, dacă ai lăsa deoparte siteurile obscure și ai arunca un ochi pe regulamentul rutier, ai găsi niște mici cuvinte esențiale care lipsesc de pe siteul ăla:

HG 1391/2006 said:

Art. 107 – (1) La intersecţiile prevăzute cu indicatoare şi/sau cu marcaje pentru semnalizarea direcţiei de mers, conducătorii de vehicule trebuie să se încadreze pe benzile corespunzătoare direcţiei de mers voite, cu cel puţin 50 m înainte de intersecţie şi sunt obligaţi să respecte semnificaţia indicatoarelor şi marcajelor.
(2) La intersecţiile fără marcaje de delimitarea benzilor, conducătorii vehiculelor ocupă în mers, cu cel puţin 50 m înainte de intersecţie, următoarele poziţii:
a) rândul de lângă bordură sau acostament, cei care vor să schimbe direcţia de mers spre dreapta;
Posted Image rândul de lângă axa drumului sau de lângă marcajul de separare a sensurilor, cei care vor să schimbe direcţia de mers spre stânga. Când circulaţia se desfăşoară pe drumuri cu sens unic, conducătorii de vehicule care intenţionează să vireze la stânga, sunt obligaţi să ocupe rândul de lângă bordura sau acostamentul din partea stângă;
c) oricare dintre rânduri, cei care vor să meargă înainte.
Rândurile există doar atunci când nu există benzi. Altfel nu!

Dar chiar și fără text, și chiar și pe siteul ăla al tău, imaginile reprezentative sunt cât se poate de clare!
cu marcaje: http://www.legislati...rosabile_41.jpg
fără marcaje: http://www.legislati...rosabile_42.jpg

Este mai clar acum?
Citește legea, nu rezumatele școlilor de șoferi!

Edited by alexcrist, 20 July 2018 - 12:45.


#47
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
in cazul de fata se ocoleste centrul imaginar al intersectiei.....

cei care  o taie pe scurt de pe 2 pe 1 intra pe contrasens.

#48
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postdanvlas, on 20 iulie 2018 - 11:15, said:

Nu exista notiunea de "prioritate" pentru masini care circula in acelasi sens, pe acelasi drum, dar pe benzi diferite. Strada respectiva e marcata defectuos, ar trebui un marcaj care sa separe benzile chiar si in zona de trecere sau macar fiecare banda sa aiba marcata directia in care se circula.
In lipsa marcajelor, banda 1 e "suverana", chiar daca logica locului spune altfel. In giratoriu e la fel, cel de pe banda 1 poate face rondul de cate ori vrea, cei de pe banda 2 care vor sa iasa trebuie sa-l astepte.
Ba exista, atunci cand drumul are 3 benzi, ar trebui puse marcaje cu directia de urmat pentru fiecare  benda. Banda 1 nu e suverana daca nu exista marcaj ca banda 2 se termina...in situatia de fata se circula la mica intelegere, practic insa cei care fac dreapta ar trebui sa se inscrie pe banda 1 ,iar cei care fac stanga pe 2.

#49
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
Mai colegu, tu esti mai citit si le stii pe toate.
Ia spune-ne si noua in ce articol din oug 195 si/sau regulament e scrisa chestia asta cu "mica intelegere".

#50
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postarg, on 21 iulie 2018 - 16:14, said:

Mai colegu, tu esti mai citit si le stii pe toate.
Ia spune-ne si noua in ce articol din oug 195 si/sau regulament e scrisa chestia asta cu "mica intelegere".
Sa inteleg ca te-ai facut baiat destept ? Se pare ca ai aceleasi probleme in a intelege ce scriu. Unde am pomenit sau afirmat ca scrie in regulament ?

#51
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
Pana la urma cum e dupa litera legii?

Ai scris ca banda 1 nu e suverana, corect, nici eu nu-i inteleg sensul, dar de aici si pana la a spune ca b1 nu are prioritate e doar un pas.

p.s. bine ai revenit.

Edited by arg, 21 July 2018 - 16:32.


#52
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
E interpretabil, tocmai de aceea spuneam ca practic ar trebui ca fiecare sa se inscrie din timp pe banda, functie de ruta pe care o va urma, la stanga sau la dreapta. Pentru ca intersectia sa fie reglementata legal ar trebui puse indicatoare sau marcaj pe benzi pentru fiecare directie in parte.

#53
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
Sau un indicator albastu care sa spuna ce banda se termina.

Acolo problema e ca in mijlocul s-ului incap 3 masini (sau benzi ca masini intra si 4). Se poate considera ca sunt doua benzi dupa virajul la stanga, iar la dreapta face doar prima banda.

Stiu pe cineva care a fost lovit pe b1 de cel de pe b2, deasupra capacului de canalizare. La asigurare le-au dat culpa comuna, la politie au zis ca cel de pe b2 nu a acordat prioritate.

Edited by arg, 21 July 2018 - 17:28.


#54
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Posttitoo, on 21 iulie 2018 - 16:52, said:

E interpretabil, tocmai de aceea spuneam ca practic ar trebui ca fiecare sa se inscrie din timp pe banda, functie de ruta pe care o va urma, la stanga sau la dreapta. Pentru ca intersectia sa fie reglementata legal ar trebui puse indicatoare sau marcaj pe benzi pentru fiecare directie in parte.
Acolo se merge inainte, nu la stanga, nu la dreapta. Este un drum cu o curba la stanga, urmata de o curba la dreapta.

Ar trebui ori:
Attached File  F24++TERMINAREA BENZII DE CIRCULATIE DIN STANGA PARTII CAROSABILE.jpg   7.69K   1 downloads\

ori:

marcajul asta:

Attached File  dreapta.jpg   10.88K   1 downloads

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate